Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Μαχαιροβγάλτες στην Ταγγέρη και it's coming home......

-   Το Μαρόκο όπως αναμενόταν άφησε τη μπάλα στην Πορτογαλία, έκλεισε τους διαδρόμους, κέρδιζε τις μονομαχίες και έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση…. σε ένα 1ο ημίχρονο με καλό ρυθμό, είχε περισσότερες φάσεις από τους Πορτογάλους….. και τελικά βρήκε το γκολ με κεφαλιά του Εν Νεσίρι στο 42΄….με τον Ντιόγκο Κόστα να κάνει την έξοδο του Μεσολογγίου…. Στο καπάκι οι Πορτογάλοι είχαν το τρομερό δοκάρι στο σουτ του Μπρούνο Φερνάντεζ από δεξιά και εκεί κατάλαβα ότι η κωλοφαρδία του Σάντος σχόλασε….. κατόπιν έπεφταν στην περιοχή με το παραμικρό μπας και πάρουν πέναλτι…. εκεί  κατάλαβα ότι δε μπορούν…..

Το Μαρόκο παρατάχθηκε χωρίς Αγκιέρ και Μαζραουΐ, του έλειπαν τα 2/4 της βασικής άμυνα του αλλά πάλι γκολ δε δέχθηκε…. μιλάμε για απροσπέλαστη άμυνα… με παθητικό μόλις ένα γκολ στη διοργάνωση και αυτό αυτογκόλ, του Αγκιέρ στο παιχνίδι με τον Καναδά…. αντίπαλος δεν τους έχει βάλει γκολ…. δεν έχουν δεχθεί γκολ σε αυτό το Μουντιάλ από Βέλγιο, Κροατία, Ισπανία και Πορτογαλία….. στο 58΄του ματς χθες αποχώρησε τραυματίας και ο αρχηγός Σαΐς, δηλαδή τα 3/ 4  της  βασικής του άμυνας ήταν εκτός μάχης….. και από την άλλη ο Σάντος είχε ρίξει στο παιχνίδι τον Κριστιάνο Ρονάλντο από το 51΄…..μαζί με τον Ζοάο Κανσέλο….. τον Λεάο και τον Βιτίνια στο 69΄και τον Όρτα στο 79΄….ότι επιθετικό όπλο διέθετε….. ο Μπρούνο Φερνάντεζ έβγαλε εγωισμό στο παιχνίδι είχε σκυλιάσει, παρότι ο Σάντος τον είχε στα άκρα κι ας μην είναι εξτρέμ…. απέφυγε να πάει από τον άξονα η Πορτογαλία…. και θεωρώ ότι άργησε να βάλει τον Λεάο, από τη στιγμή που πήγαινε συνεχώς από τα άκρα…. ήταν ο καλύτερος εξτρέμ που είχε….. πάντως ήταν πολλοί οι Πορτογάλοι παίκτες που απέφυγαν να βγουν μπροστά, να πάρουν την ευθύνη…. που κρύφτηκαν χθες που στράβωσε το παιχνίδι…..

Οι Μαροκινοί τους κράτησαν άνετα …μετά το 65΄ο Ρεγκραγκί το γύρισε σε 3αδα στα στόπερ….. με Ελ Γιαμίκ- Ντάρι – Μπενούν…… με αμυντικούς που θύμιζαν μαχαιροβγάλτες στο λιμάνι της Ταγγέρης….. και τον Άμπραμπατ να κάνει και χθες τεράστιο ματς και να είναι κυριολεκτικά παντού…. τους πήρε τη σπλήνα τους Πορτογάλους….. το κορυφαίο 6αρι της διοργάνωσης !.....μόνη παραφωνία αυτός ο Σεντίρα, ο φορ που αποβλήθηκε…. το παλικάρι πρέπει να έχει πρόβλημα στο μυαλό…. δεν…..

Ο Κριστιάνο είχε τη στιγμή του…. στο 91΄….έτρεξε, πρόλαβε τη μπάλα και τους αμυντικούς και σούταρε…. συρτά όμως για να μπλοκάρει εύκολα ο Μπόνο… πριν λίγα χρόνια η μπάλα θα είχε πάει στο παραθυράκι….. είχε 2-3 φάσεις μετά το 80΄η Πορτογαλία… είχε και το Μαρόκο το τετ α τετ του Αμπουκλάλ….. η στιγμή της ήταν η κεφαλιά του Πέπε που έφυγε άουτ στο 97΄…..

Δεν ήταν καλοί χθες οι Πορτογάλοι… πολλούς ξεγέλασαν με την 6αρα στους Ελβετούς…. ο σκόρερ Γκονζάλο Ράμος χθες ήταν άφαντος…. αναγκάστηκε ο Σάντος να ρίξει νωρίς στο 2ο ημίχρονο τον Κριστιάνο στο παιχνίδι….. Την ομάδα την επηρέασε όλο αυτό το σίριαλ με το αν πρέπει να ξεκινά ο σούπερ σταρ Κριστιάνο…… ο Σάντος επέλεξε τον δύσκολο δρόμο…. αν τον ανεχόταν, τον ξεκινούσε και αποκλειόταν με αυτόν βασικό φορ, κανείς δε θα του έλεγε τίποτα…. θα ήταν το αντίο του θρύλου, που τόσο μπορούσε στα 37 του…. όμως ο Σάντος πήγε στο Κατάρ για να πάρει κούπα… και όπως τον ξέρουμε από δω, μες την ομάδα δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του…… το τι έγινε με CR7 και Ζοάο Κανσέλο και τους πέταξε εκτός 11αδας θα το μάθουμε εν καιρώ….. Προς το παρόν… η Καζαμπλάνκα φλέγεται…..

-   Για το βραδινό ματς δεν έχουμε να πούμε πολλά…. κλασικά οι Άγγλοι ήταν καλοί, τα έκαναν όλα σωστά, έχασαν και επιστρέφουν σπίτι τους με άδεια χέρια…. Με τις ίδιες 11αδες των «16» ξεκίνησαν οι δύο κόουτς το παιχνίδι…. με τους Γάλλους να μπαίνουν πιο δυνατά και να είναι πιο επικίνδυνοι στο πρώτο 15λεπτο….και τελικά να βρίσκουν το γκολ στο 17΄με κεραυνό του Τσουαμενί….. Μετά το γκολ η Αγγλία έβγαλε αντίδραση και έκανε κάποιες φάσεις κυνηγώντας την ισοφάριση…. με μπροστάρη τον Κέιν που έκανε μεγάλο ματς και ήταν διαρκής πηγή κινδύνων για την εστία του Γιορίς….. μαζεύτηκε η Γαλλία μετά το γκολ και κοίταξε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού….. περιμένοντας την ευκαιρία που θα της έδινε τη δυνατότητα να «κλειδώσει» τη νίκη….. σε ένα 1ο ημίχρονο με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις…..

Στο 2ο μπήκαν δυνατά οι Άγγλοι και στο 52΄ο Σαχά κέρδισε πέναλτι από τον Τσουαμενί…. ψύχραιμος ο Κέιν έκανε το 1-1…..υπήρχαν και άλλες φάσεις στο ματς, με τις δύο ομάδες να κοντράρονται στα ίσα και να μας προσφέρουν μια πολύ ενδιαφέρουσα μονομαχία….. στο 77΄ο Ζρού  νικιέται από τον Πίκφορντ που διώχνει σε κόρνερ…. από την εκτέλεση του οποίου και στη συνέχεια της φάσης και τη σέντρα του Γκριεζμάν, ο Ζιρού με κεφαλιά έγραψε το 1-2…..δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στη Γαλλία….. όμως τρία λεπτά μετά οι Άγγλοι κερδίζουν και 1ο πέναλτι….. σε σπρώξιμο του Τεό Ερνάντεζ στον Μάουντ….. αλλά ο Κέιν δεν ήταν το ίδιο ψύχραιμος και σούταρε ψηλά άουτ…..

Απέμεναν πάνω από 10 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις…. όμως οι Άγγλοι δεν είχαν ψυχή να κυνηγήσουν την ισοφάριση… εμφανώς επηρεασμένοι και απογοητευμένοι από την απώλεια του πέναλτι…. ο Σάουθγκέιτ αποκοιμήθηκε στον πάγκο….. έβαλε τον Γκρίλις στο 98΄……Ας έβαζε έναν ψηλό φορ, όπως ο Φαν Χάαλ, να πάρει κεφαλιά από καμιά σέντρα….. όπως κάθε Άγγλος προπονητή, έτσι και ο Σάουθγκέιτ, δεν ξέρει από τακτική….. πήγε να παίξει τους Γάλλους στα ίσα…. πράγματι τα κατάφερε…. ήταν καλός…. αλλά αποκλείστηκε…. Οι κούπες σε επίπεδο Εθνικών έρχονται με τακτική και γρανιτένια άμυνα …..

Είχαν τη στιγμή τους οι Άγγλοι… με το φάουλ του Ράσφορντ στο 100΄….αλλά ο επιθετικός της Γιουνάιντεντ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι…… Μεγάλο ματς ο Σαχά….. περιόρισαν τον Εμπαπέ οι Άγγλοι, με ντουμπλαρίσματα στο μαρκάρισμα του… ενώ σε κάποιες φάσεις πήγαιναν ακόμα και 4 παίκτες πάνω του…. τους τραβούσε σα μαγνήτης και άλλαζε το παιχνίδι στους ελεύθερους συμπαίκτες του….. πάντως σε αυτό το ματς έκανε πολύ λιγότερα πράγματα από ότι στα προηγούμενα ο Γάλλος σταρ….. Στα 36 του ο Ολιβιέ Ζιρού έχει βάλει 4 γκολ σε αυτό το Μουντιάλ… μπορεί όλοι να λένε ότι τη Γαλλία την οδηγεί ο Εμπαπέ… αλλά η συμβολή του Ζιρού δεν είναι αμελητέα….. It’s coming home !!!