Powered By Blogger

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Είμαστε ακόμα ζωντανοί....στη σκηνή.......σα ροκ συγκρότημα !!!

-   Είχαμε πει προχθές από δω ότι οι Κροάτες θα έπρεπε να ελέγξουν τον ρυθμό και να μπορέσουν να σταματήσουν τον Νέιμαρ, αλλά και τους άλλους τρεις της Βραζιλιάνικης επίθεσης…. και αυτό έκαναν,….  πήγαν το παιχνίδι σε μοιρασμένη κατοχή και σε αργό τέμπο…. κρατήσανε μπάλα στο 1ο ημίχρονο, βρίσκανε ανάσες και μπορεί να μην έκαναν φάσεις αλλά έλεγξαν τον ρυθμό και δε φάγανε και φάσεις….. μπορεί ο Νέιμαρ να τους έκανε φάσεις… αλλά όλες από πλάγια, μόλις μία φορά, στο γκολ,  τους τρύπησε από τον άξονα…… τους άλλους τρεις της επίθεσης τους έσβησαν !...... Στο 2ο ημίχρονο η Βραζιλία μπήκε πιο επιθετικά…. και είχε φάσεις, αλλά όλες οι ευκαιρίες των Βραζιλιάνων ήταν από τα πλάγια όπως είπαμε ….οι Κροάτες είχαν κλείσει τον άξονα…. Στο 56΄ο Τίτε βάζει Άντονι αντί Ραφίνια και στο 64΄Ροντρίγκο αντί Βινίσιους….. άλλαξε τους εξτρέμ του…. και έπαιξε τα 60 λεπτά στο τέλος, το μισό παιχνίδι με 4 βαψομαλλιάδες στην επίθεση !......στο 84΄βάζει και τον Πέδρο αντί του Ριτσάρλισον…. δηλαδή οι Κροάτες έκαναν αλλαγή τους 3 από τους 4 επιθετικούς της Βραζιλίας…. μόνο ο Νέιμαρ απέμεινε στο γήπεδο….. Από την άλλη πλευρά ο Λιβάκοβιτς έκανε ρεκόρ, με 8 επεμβάσεις σε παιχνίδι Μουντιάλ…. μεγάλο ματς ο Κροάτης κίπερ… πέρασε στην ιστορία !

Στην παράταση, στο 104, μια μεγάλη ενέργεια του Νέιμαρ, έφερε το 77ο γκολ του με τη φανέλα της Εθνικής, «έσπασε» τους Κροάτες….. έπαιξε το 1-2 με 2 συμπαίκτες του κι μπήκε κάθετα στην περιοχή…. πέρασε και τον Λιβάκοβιτς και πέτυχε ένα μεγάλο γκολ, με το οποίο «έπιασε τον Πελέ στην κορυφή των σκόρερ .…. τους «τρύπησε» κάθετα και άνοιξε το σκορ !!!.....Τρομερή η γκολάρα του Νέιμαρ και όμως όλος ο πλανήτης ήξερε ότι οι Κροάτες θα είχαν τη στιγμή τους…. κι αυτό είναι η επιτυχία τους…… Στο 116΄ο Όρσιτς μπήκε από αριστερά, γύρισε στον Πέτκοβτς…. η μπάλα κόντραρε στον Μαρκίνιος και έγινε το 1-1…..Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα…… οι Κροάτες βρήκαν τα κουράγια να επιστρέψουν…. επιβλήθηκαν στην κούραση με την ατσάλινη θέληση τους…..

Η Βραζιλία, προηγήθηκε…. ήθελε άλλα 5 λεπτά να λήξει και η παράταση….. και στη φάση της ισοφάρισης είχε 9 παίκτες ψηλά…. στο άλλο μισό του γηπέδου….. Στα πέναλτι ήταν στο «γήπεδο» του Λιβάκοβιτς…… έπιασε ένα πέναλτι, οι συμπαίκτες του δεν έχασαν κανένα….. και ο Μαρκίνιος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι…. δεν ήταν η βραδιά του χθες…. Είχαμε γράψει ότι οι Κροάτες ως παίκτες δεν είχαν να ζηλέψουν κάτι από τους αντίστοιχους Βραζιλιάνους….. ούτε σε καριέρα, ούτε σε τεχνική, ούτε σε τίποτα….. γι αυτό και δεν κώλωσαν και τους έστειλαν πίσω στο Ρίο να κλάψουν…… Ξανά στα ημιτελικά η Κροατία… καταγράφετε πλέον ως η κορυφαία ομάδα των Βαλκανίων… όλων των εποχών…..

Μεγάλος ο Λούκα Μόντριτς στο φινάλε, που τη στιγμή που όλοι πανηγυρίζανε…. πήγε να αγκαλιάσει τον Ροντρίγκο, τον συμπαίκτη του στη ΡΕΑΛ….. και φυσικά ο γιος του Πέρισιτς, ο Λίο…. που πήγε στον Νέιμαρ !!!

-   Το βράδυ…. ο Σκαλόνι μάτσαρε τον Φαν Χάαλ και κατέβηκε με 3αδα στην άμυνα…. και για να ελέγξει τον Ντάμφρις από τη δεξιά πλευρά των Ολλανδών, με τον Λισάντρο Μαρτίνεζ ως αριστερό στόπερ ….. ο Ολλανδός , στο δικό του 3-4-3, έπαιξε με Χάκπο στο κέντρο της επίθεσης, στέλνοντας αριστερά τον Ντεπάι και δεξιά τον Μπερβάιν….. με τον Χάκπο να έχει το καθήκον να μαρκάρει τον Έντζο Φερνάντεζ σε φάση άμυνας…. για να μην παίρνει την 1η πάσα από την άμυνα….. Τον Μέσι μακριά από την περιοχή τον μάρκαρε ο Ντε Γιογκ και όταν πλησίαζε τον έπαιρνε ο Άκε…..

Η Αργεντινή άφησε τη μπάλα στους Ολλανδούς και έκλεισε καλά τους διαδρόμους…. δε δέχθηκε φάση μέχρι το τελευταίο 10λεπτο…..στο 70΄οι Ολλανδοί είχαν μόλις μία τελική και αυτή εκτός εστίας….. ούτε που τη θυμάται κάποιος, απλά την κατέγραψε η στατιστική….. στον Μέσι δεν έδιναν χώρο οι Ολλανδοί, αλλά βρήκε μόνος του τις στιγμές του….. σε μια από αυτές, στο 35΄, βγάζει μια τρομερή, μια απίστευτη, κάθετη πάσα στον δεξιό μπακ Μολίνα, που θύμισε Ντιέγκο και οι Αργεντινοί άνοιξαν το σκορ….. Σ το 2ο μέρος τους ήρθε και το πέναλτι του Ακούνια και ο μάγος έκανε το 2-0…..

Ο Φαν Χάαλ αντέδρασε…. στο 65΄βάζει βαρύ φορ…. τον Λουκ Ντε Γιονγκ αντί του Μπλιντ….. και το γυρίζει σε 4-3-3…..ενώ στο 79΄βάζει και τον Βέρχοστ στη θέση του Ντεμπάι και τα παίζει όλα για όλα στο τελευταίο 10λεπτο……ψήλωσε την ομάδα ο Φαν Χάαλ βάζοντας τον Λουκ Ντε Γονγκ με 190 εκ ύψος και τον Βέρχοστ 2 μέτρα ύψος και έπαιζε με σέντρες… ενώ σε πολλές φάσεις έμενε στην επίθεση και ο πανύψηλος Φαν Ντάικ…. Η Αργεντινή κλείστηκε στα καρέ της, δε μπορούσαν οι παίκτες της  να κρατήσουν καθόλου  μπάλα και απλά την έδιωχναν ηρωικά….. Τελικά, εκεί που λέγαμε ότι ο Φαν Χάαλ έκανε την Ολλανδία του Κρόιφ να παίζει με γιόμες… ήρθε η έξυπνη εκτέλεση του φάουλ στο 100ο λεπτό και η ισοφάριση….. χαζό το φάουλ που παραχωρούν οι Αργεντινοί στο φινάλε…… αλλά ο τρόπος εκτέλεσης του Κουπμάινερς, ήταν βγαλμένος απευθείας από τις σελίδες του βιβλίου του Γιόχαν Κρόιφ….. Παράταση !!!

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης ήταν αναγνωριστικό…. οι δύο αντίπαλοι έριξαν ρυθμό και μετρούσαν ο ένας τον άλλο….. η Αργεντινή σοκαρισμένη από την ισοφάριση και ειδικά από τη στιγμή και τον τρόπο που ήρθε…. και τους Ολλανδούς να μη μπορούν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και έχοντας μείνει με 2 βαρύς φορ στο γήπεδο…. οπότε είχαν πρόβλημα στο να μεταφέρουν τη μπάλα στην επίθεση…. ή στο να βγάλουν κάποια αντεπίθεση….. Ο Σκαλόνι ρίχνει στο ματς τον Ντι Μαρία…. και η Αργεντινή πιέζει ασφυκτικά στο τελευταίο 8λεπτο…..είχε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το σουτ του Έντζο Φερνάντεζ στο δοκάρι στο 120΄…..ο λαβωμένος Ντι Μαρία άλλαξε την Αργεντινή και αποφόρτισε τον Μάγο…… ρίχτηκε στη μάχη να βοηθήσει τον συνοδοιπόρο και φίλο του ….”ας πεθάνουμε αγκαλιά πριν τελειώσει ο τελευταίο χορός” ….παραφράζοντας το άσμα….. Πέναλτι !!!

Ο Αιμιλιάνο Μαρτίνεζ δεν είναι ο τοπ τερματοφύλακας… ούτε έχει τα εντυπωσιακά σωματικά προσόντα…. .παίζει με την ψυχή του…. και με αυτή απέκρουσε το 1ο πέναλτι του Φαν Ντάικ…… Ο Έντζο Φερνάντεζ έδειξε ότι είναι ένας από τους κορυφαίους χαφ στο σύγχρονο ποδόσφαιρο…. στα 21 του….. χθες η μπάλα δεν τον ήθελε….. δοκάρι στο 120΄που θα έδινε τη νίκη αν έμπαινε….. και χάνει και το 4ο πέναλτι που θα έδινε τη νίκη στην Αργεντινή από εκείνη τη στιγμή….. το έκανε ο Λαουτάρο στο επόμενο…. για να εξιλεωθεί για τις ευκαιρίες που έχει χάσει ως τώρα στο Μουντιάλ….

Ο Φαν Χάαλ δεν έχει πετύχει πουθενά εκτός Ολλανδίας… ούτε στη Μπάρτσα, ούτε στη Μπάγερν, ούτε στη Γουνάιντεντ…. ας τον χαίρονται οι Ολλανδοί που τους έφερε επιτυχίες και οι Έλληνες δημοσιογράφοι που τον αποθεώνουν….. με γιόμες έπαιξε χθες και τον βοήθησε ο απαράδεκτος Λαόθ που άφησε τους τράκους και τα σπρωξίματα….. δικαίωσε τον ΠΑΟΚ και τον Λουτσέσκου χθες ο Ισπανός ρέφερι……

Ο Λίο ήρθε για να το πάρει και είναι διαφορετικός….. δε δίνει το χέρι του όταν του κάνουν φάουλ και πάνε να τον σηκώσουν οι αντίπαλοι… μόνο συμπαίκτης του τον βοηθάει….. Η ομάδα τον περίμενε, ως αρχηγό, να τελειώσει τις διαμαρτυρίες στον Λαόθ στο ημίχρονο, για να μπουν όλοι μαζί στα αποδυτήρια…… και μόνο οι έντονες διαμαρτυρίες του στο Λαόθ δείχνουν τι ήρθε να κάνει στο Κατάρ….. η απάντηση στον Φαν Χάαλ στο φινάλε…. τόσο στα μούτρα του, όσο και μετά στις δηλώσεις του…… και τέλος, τα μπινελίκια στον προκλητικό Βέρχοστ που τον κοίταζε ενώ έκανε δηλώσεις…… δείχνουν ένα Λίο διαφορετικό… αρχηγικό… που ήρθε για να το πάρει !

-   Χορτάσαμε ποδοσφαιρικές συγκινήσεις χθες…. μια μαγεία που μόνο στο ποδόσφαιρο μπορείς να τη βρεις !!!