Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Το Αντίο των Charrua. οι τιτίκες από τη Γκάνα, η ασσίστ αλλά Ντιέγκο και καλή επιστροφή στο Βελιγράδι.......

-   Η Ουρουγουάη δε μας είχε δείξει τίποτα στα προηγούμενα δύο παιχνίδια στο Μουντιάλ…. χθες όμως ήταν ματς πρόκρισης και μπήκαν μέσα με το ινδιάνικο μαχαίρι στα δόντια…. βρήκαν απέναντι τους κάτι «τιτίκες» από τη Γκάνα και τους πάτησαν…. έβγαλαν ψυχή και ποδοσφαιρικό εγωισμό οι Λατινοαμερικάνου που με μπροστάρη τον μεγάλο Λουΐς Σουάρεζ και σκόρερ τον Αρασκαέτα έφτασαν σε σκορ πρόκρισης…… Είδαμε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο…. με τον Ροτσέτ να αποκρούει το πέναλτι του φοβισμένου Άντο… στο καπάκι η Σελέστε να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Νούνιεζ, το πλασέ του οποίου έδιωξε πριν τη γραμμή ο Σαλισού….. και να ακολουθούν τα δύο γκολ του Αρασκαέτα…. ενώ μετά το 2ο έφυγε τραυματίας από το γήπεδο ο χαφ Ροντρίγκο Μπετανκούρ….. αν μη τι άλλο, γεμάτο 45λεπτο…..Στο 2ο μέρος οι Γκανέζοι αναγκαστικά μπήκαν δυνατά και επιτέθηκαν…. αλλά οι Ουρουγουανοί έλεγξαν με άνεση το παιχνίδι και ήταν αυτοί που είχαν δυο καλές φάσεις εκεί γύρω στο 60΄…..οι Γκανέζοι είχαν δύο καλές φάσεις εκεί γύρω στο 80΄, αλλά κάτι η αστοχία τους, κάτι ο Ροτσέτ, δεν κατάφεραν να σκοράρουν….. Το παιχνίδι πήγαινε προς το φινάλε του αλλά ήρθαν άσχημα μαντάτα από το άλλο ματς… στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, σε μια αντεπίθεση, ύστερα από κόρνερ της Πορτογαλίας, η Νότια Κορέα σκόραρε, προηγούνταν με 2-1 …. έτσι  έπαιρνε αυτή την πρόκριση στη διαφορά των γκολ…. η Ουρουγουάη ήθελε ένα γκολ ακόμα….. απέμεναν 5 λεπτά παιχνιδιού συν οι καθυστερήσεις,….. οι Γκανέζοι δεν είχαν ξεχάσει το 2014 και δεν ήταν διατεθειμένοι να χαριστούν…… στο σουτ του Μάξι Γκόμεζ στο 95΄που απέκρουσε ο Ζίγκι, απάντησαν με τον κεραυνό του Μουντάρι που αποσόβησε ο Ροτσέτ….. από εκεί και μετά οι Ουρουγουανοί δεν έκαναν κάτι, το ματς τελείωσε και σήμανε τον αποκλεισμό τους……

Δυο πράγματα….. αδικαιολόγητος ο Αλόνσο που τραβάει την ομάδα πίσω μετά το 2-0…..και ενώ ξέρει ότι το άλλο ματς από το 27΄είναι στο 1-1 οπότε ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει η ζημιά….. και κάπου στο 65΄βγάζει Σουάρεζ και Αρασκαέτα από το παιχνίδι….. όταν χρειάστηκε το γκολ δεν τους είχε μέσα…… Υπάρχει όμως και μια άλλη μεγάλη αλήθεια….. αυτό στον Καβάνι στο τέλος, ήταν πέναλτι !!!

Η πάσα του Σον είναι όνειρο….. μετά από τέτοια κούρσα και με τόσους αντιπάλους γύρω του…. θύμισε Ντιέγκο !!!

Μ΄ αυτά και μ’ αυτά αυτή η παρέα είπε αντίο…. η Charrua μας χαιρέτησαν….. δε θα ξαναδούμε σε Μουντιάλ τους Μουσλέρα, Κάσερες, Γκοντίν, Καβάνι και Λουΐς Σουάρεζ…… μας κράτησαν παρέα για 12 χρόνια και 3 διοργανώσεις…. άδοξο φινάλε αλλά έπεσαν ως μαχητές…..

-   Το βράδυ…. είδαμε ξανά ένα 1ο ημίχρονο χάρμα…. πραγματική ποδοσφαιρική απόλαυση….. το ματς ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία των Ελβετών, για να απαντήσουν οι Σέρβοι με το δοκάρι του Ζίφκοβιτς….. προηγήηκαν οι Ελβετοί με τον Σακίρι, αλλά οι Σέρβοι με Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς, που ξεκίνησαν για 1η φορά μαζί, έφτασαν στην ανατροπή…. ενδιάμεσα στα δύο γκολ των Σέρβων, ο Σακίρι έχασε μεγάλη ευκαιρία….. για να έρθει ο Εμπολό στο 44΄και να φέρει το ματς στα ίσα….. με την πρόκριση να αλλάζει χέρια ανάλογα με το σκορ….. και τις δύο ομάδες να μας χορταίνουν μπάλα…. Το 2ο μέρος ξεκίνησε με το ωραίο γκολ του Φρόιλερ, στο οποίο οι Ελβετοί έκρυψαν τη μπάλα, αλλάζοντας πολλές φορές τη μπάλα μες τη γεμάτη περιοχή των Σέρβων….. φτάνοντας στη δική τους ανατροπή!.....Μετά το γκολ οι Σέρβοι κατέρρευσαν… δεν είχαν το μυαλό να κυνηγήσουν την εκ νέου ανατροπή…. οι Ελβετοί ήταν αυτοί που είχαν 1-2 καλές ευκαιρίες στο ματς…. και όσο περνούσε η ώρα οι Σέρβοι έβγαζαν όλο και περισσότερο εκνευρισμό …..Το παιχνίδι άναψε ξανά μόλις έμαθαν ότι το Καμερούν προηγείται της Βραζιλίας…. κι πως αν ισοφάριζαν προκρινόταν οι Αφρικανοί σε βάρος των Ελβετών…. τότε άρχισαν να πιέζουν και να κυνηγάνε το γκολ οι Σέρβοι…. και είχαν το καλό σουτ με τον Ράντονιτς στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων που πέρασε άουτ…..

Δίκαια η Ελβετία, διαχειρίστηκε καλύτερα τα παιχνίδια της και έδειξε ότι ξέρει τις δυνατότητες της….. η Σερβία δεν είχε προπονητή….. ο Στοΐκοβιτς δεν είναι τέτοιος…. ήταν μεγάλος παίκτης, προσωπικότητα και πήρε τη δουλειά για να διαχειριστεί τα πάντα δύσκολα αποδυτήρια των Σέρβων…. δεν τα κατάφερε….. Προπονητικά? και μόνο το ότι η Σερβία πήρε μόλις ένα βαθμό στα ματς με Καμερούν και Ελβετία, ενώ δέχθηκε 6 γκολ σε αυτά τα δύο παιχνίδια, αρκεί….. η ομάδα δεν γνώριζε να παίζει άμυνα… πώς να κλείσει τους χώρους και να κρατήσει το σκορ….. Μια Σερβία στην οποία είχε περισσότερα λεπτά συμμετοχής ο Ζίφκοβιτς του ΠΑΟΚ…. άσχετα αν τα πήγε υπέροχα…. από τον παιχταρά Κόστιτς της Γιουβέντους….. Οπότε, καλή επιστροφή στο Βελιγράδι…..

-   Θεωρώ κακή την ήττα της Βραζιλίας έστω και σε ένα αδιάφορο ματς και με τον Επασί να κάνει σωρεία αποκρούσεων….. κακή για το μυαλό των παικτών και την ψυχοσύνθεση της ομάδας….. δείχνουν ότι δε μπορούν χωρίς τον Νέιμαρ…… Μεγάλη επιτυχία για το Καμερούν που έγινε η 1η Αφρικανική ομάδα που κέρδισε τη Βραζιλία των 5 τροπαίων !