Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Τα παλικάρια από τη Ραμπάτ, την Καζαμπλάνκα και το Μαρακές και οι τιτίκες της Βαρκελώνης και ο Φερνάντο Σάντος που σχόλασε τον Κριστιάνο.......

-   Πίσω από τη σέντρα και με διπλή ζώνη άμυνας μάρκαραν οι Μαροκινοί…. έδωσαν τη μπάλα στους Ισπανούς οι οποίοι έφτασαν την κατοχή στο 70% στο 1ο ημίχρονο…. κάνοντας μόλις μία τελική όμως…. στο 26΄όταν ο Ασένσιο έσπασε το οφσάιντ και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων από αριστερά…. μια καλή ευκαιρία είχε και το Μαρόκο με κεφαλιά του Αγκιέρ στο 42΄…..πιο δυνατοί οι Μαροκάνοι και με τον διαιτητή να επιτρέπει το σκληρό τους παιχνίδι σε κάποιες φάσεις….. συνολικά το Μαρόκο κατέγραψε 3 τελικές στο ημίχρονο έναντι της μιας των Ισπανών…. Στο 2ο ημίχρονο οι Ισπανοί αύξησαν κι άλλο το ποσοστό κατοχής μπάλας…. από φάσεις όμως, μέχρι το 80΄, τίποτα….. ένα σουτ του Όλμο από φάουλ από αριστερά στο 54΄που έδιωξε ο Μπόνο…. το Μαρόκο είχε κλείσει τους διαδρόμους, αλλά δε μπορούσε να βγάλει αντεπιθέσεις και να απειλήσει….

Στο τελευταίο 10λεπτο της κανονικής διάρκειας το Μαρόκο έβγαλε κούραση… έγιναν και οι αλλαγές… βγήκαν οι Αγκιέρ, ο Αμαλά, ο Μαζράουϊ, ο Μπουφάλ και ο Εν Νεσίρι…. οπότε η ομάδα κάπου μπερδεύτηκε και οι Ισπανοί βρήκαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν κάποιες φάσεις…. χωρίς όμως να είναι κάτι φοβερό ώστε να ανησυχήσουν πραγματικά τον Μπόνο….

Στην παράταση το Μαρόκο συνήλθε, συμμαζεύτηκε και έκλεισε καλά τους χώρους… και ήταν η ομάδα πουν είχε τη μεγάλη φάση στο 104΄….με εξαιρετική κάθετη του Ουναχί έβγαλε τετ α τετ τον Σεντίρα αλλά το πλασέ του ήταν πάνω στον Ουνάι Σιμόν, που έδιωξε με τα πόδια…. μεγαλειώδες ματς ο στόπερ Σαΐς, που έπαιξε με μπαταρισμένο πόδι στην παράταση…..

Στο 2ο μέρος της παράτασης οι Ισπανοί πίεσαν ατελείωτα… οι κουρασμένοι Μαροκάνοι δεν είχαν κουράγια να ξεμυτίσουν… είχαν πολλά γεμίσματα και αρκετές φάσεις… αποκορύφωμα το σουτ του Σαράμπιο στο 123, που η μπάλα χτύπησε δοκάρι και έφυγε άουτ…. η μοίρα είχε αποφασίσει !!!....

Στο 1ο πέναλτι ο Λουΐς Ενρίκε έστειλε τον Πάμπλο Σαράμπια…. και αυτός ξανάστειλε τη μπάλα στο δοκάρι…. ο Μπόνο νίκησε τους Σολέρ και Μπούσκετς …και τα παλικάρια από τη Ραμπάτ, την Καζαμπλάνκα και το Μαρακές πήραν τη διαδικασία με 3-0 και έφυγαν για τους «8» !!!.....οι τιτίκες, πίσω στη Βαρκελώνη….

Οφείλουμε να καταγράψουμε τη συγκλονιστική εμφάνιση του αδερφού του Νόρντιν… μόνος του αντιμετώπισε όλο το κέντρο της Ισπανίας…. ήταν παντού για 120΄λεπτά !!!

-   Η απόφαση του Φερνάντο Σάντος να αφήσει εκτός αρχικής 11αδας τον Κριστιάνο Ρονάλντο μπορεί να χαρακτηριστεί και ιστορική….. ήθελε κάκαλα, από την άποψη ότι αν δεν περνούσε θα τον σταύρωναν….. η απόφασή του όμως αποδείχθηκε καθοριστική…. η ομάδα απελευθερώθηκε και έφτασε σε μια άνετη και εμφατική νίκη με 6-1 !....ο δε αντικαταστάτης του, ο 21χρονος φορ της Μπενφίκα Γκονζάλο Ράμος, έβγαλε μάτια… πέτυχε χακ τρικ, το 1ο που σημειώθηκε σε αυτό το Μουντιάλ από παίκτη και έδωσε και μια ασσίστ….. μεγάλη απόδοση επιτέλους και από τον Ζοάο Φέλιξ, που χθες έμοιαζε απελευθερωμένος και ήταν μια μόνιμη απειλή για την άμυνα της Ελβετίας….. η Πορτογαλία έπαιξε πολύ γρήγορα χωρίς τον στατικό φορ Κριστιάνο στη σύνθεση της….. Χθες ο Φερνάντο Σάντος απέδειξε ότι διαθέτει μεγάλη προσωπικότητα ως προπονητής…. εκτός του CR7, άφησε εκτός 11αδας και τον Ζοάο Κανσέλο… με τον Ράφα Γκερέιρο που μπήκε στη θέση του να πετυχαίνει και γκολ….. Μεγάλη υπόθεση για την ομάδα και ο 39χρονος Πέπε που έβαλε το 2ο γκολ χθες και με την απόδοση του αποτέλεσε τον ηγέτη της Πορτογαλικής άμυνας…. Από την άλλη, η άμυνα της Ελβετίας θύμιζε Ελβετικό τυρί, ήταν τρύπια…. ότι και να πούμε θα είναι λίγο….

Ο «μικρός» που έβαλε βασικό φορ χθες ο Σάντος, έδειξε στον Κριστιάνο Ρονάλντο ότι τελείωσε από το υψηλό ποδόσφαιρο….