Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2017

Refuse to lose

Με ντέρμπι στο πρωτάθλημα μας πέρασε και αυτό το Σαββατοκύριακο, μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, δύο ομάδων με πολλά προβλήματα αυτή την εποχή, τα διοικητικά και οικονομικά του Παναθηναϊκού και οι συνεχόμενες ατυχίες με τραυματισμούς για την ΑΕΚ. Είδαμε ένα κακό ποιοτικά ντέρμπι, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να μας δίνει τον τίτλο για τη σημερινή μας ανάρτηση. Ο Ολυμπιακός αν και ήταν πολύ καλός και είχε πολλές ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο, έπεσε στο 2ο, έχασε πέναλντι, ισοφαρίστηκε και δυσκολεύτηκε αρκετά να πάρει τη νίκη απέναντι στο Λεβαδειακό, με γκολ του Κούρτη προς το τέλος του ματς. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή τον Ατρόμητο στην Τούμπα, με την ομάδα του Περιστερίου να έχει 3-4 ελλείψεις ενδεκαδάτων παικτών, κυρίως στην άμυνα και τον δικέφαλο να ισοφαρίζει με πέναλντι που δεν ήταν…..Πάμε να τα δούμε…..

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ = 1-1

Προσεχτικά μπήκαν στο γήπεδο της Λεωφόρου και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει νωρίς το γκολ, στο 10΄ , από στημένη φάση  με κεφαλιά του Μολέντο στο 1ο δοκάρι. Η ΑΕΚ, που και πάλι βρέθηκε σε αγώνα της πίσω στο σκορ, αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα αγωνιστικά της πλάνα. Ο Μπακάκης από τρίτος στόπερ πέρασε αριστερός μπακ και ο Λόπεζ προωθήθηκε στα χαφ σε ένα 4-2-3-1 πλέον, πήρε την κατοχή της μπάλας και έψαξε την ισοφάριση. Ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε και κλείστηκε στα καρέ του, είναι ενδεικτικό ότι στο 1ο ημίχρονο δε δημιούργησε άλλη φάση. Ούτε η ΑΕΚ όμως μπορούσε να βρει τους διαδρόμους και είχε μόνο την ευκαιρία του Γαλανόπουλου στο 26΄ μετά από γύρισμα του Γκάλο και ένα σουτ του Λιβάγια στο 33΄. Αξιοσημείωτο στο 1ο ημίχρονο ο τραυματισμός του Μολέντο στο κεφάλι μετά από σύγκρουση και η αντικατάσταση του από τον Κουτρουμπή, μια αλλαγή που αποδυνάμωσε τους Πράσινους αφού ο Βραζιλιάνος αμυντικός δέσποζε στο κέντρο της άμυνας της ομάδας του. Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε νευρικά στο παιχνίδι και παρότι είχε περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της, ο αγώνας περιορίστηκε σε μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι καλά κλεισμένος στα καρέ του, αλλά δημιουργικά μόνο ο Βιγιαφάνες κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να βγάλει την ομάδα μπροστά. Οι Κουρμπέλης και Σιλά δεν έχουν δημιουργία και ο Χίλιεμαρκ ήταν περιορισμένος, ο δε  Λουντ εξαφανισμένος. Η εικόνα της ΑΕΚ άλλαξε κάπως με την είσοδο στο ματς του Λάζαρου που από δικό του σουτ και ασταθή απόκρουση του Βλαχοδήμου στο 63 ο Λιβάγια έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά σούταρε ψηλά άουτ, μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής. Από εκεί και μετά το ματς έγινε άναρχο. Ο Χιμένεθ έβγαλε τον Γαλανόπουλο και πέρασε 2ο φορ τον Γιακουμάκη, ο οποίος έδωσε βοήθειες και άνοιξαν χώροι για τον Λιβάγια, αλλά χώροι άνοιξαν και για τον Παναθηναϊκό με την απουσία 2ου αμυντικού μέσου, ο οποίος έβγαινε πιο επικίνδυνα πλέον στην κόντρα και έχασε καλή ευκαιρία με τον Μολίνς στο 81΄, να καθαρίσει το ματς.  Και εκεί που το παιχνίδι μετρούσε αντίστροφα για τη λήξη του μια μπαλιά του Αϊντάρεβιτς στον Λιβάγια και 1-1…..

Μένει μια πίκρα στον Παναθηναϊκό καθώς δέχτηκε την ισοφάριση στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά βάση εικόνας του παιχνιδιού η ΑΕΚ έδειξε πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο, ήταν η ομάδα που πήρε μπάλα και έψαξε το γκολ και δεν άξιζε να φύγει ηττημένη. Οι παίκτες της είναι καλοπροπονημένοι, γυμνασμένοι και βγάζουν τρεξίματα και έδειξαν ακόμη μία φορά ότι έχουν ψυχολογία νικητή, αρνούνται να χάσουν, έχουν δυνάμεις και ψυχολογία να κυνηγήσουν το ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Φάνηκαν πολύ οι απουσίες του Μάνταλου και του Γιόχανσον, αλλά η ομάδα έτσι θα πορευτεί από δω και πέρα και χωρίς ενίσχυση στα 8 παιχνίδια που ακολουθούν έως της 16 Δεκεμβρίου, οπότε καλά κάνει ο Χιμένεθ και δίνει χρόνο στο Μπακασέτα για να βρει ρυθμό και φόρμα. Με αυτοθυσία οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάποιοι εκ των οποίων είχαν επιστρέψει από τραυματισμούς και φάνηκε μες τον αγώνα να υποφέρουν, αλλά έσφιξαν τα δόντια και ήταν κορυφαίοι για την ομάδα τους οι Κουρμπέλης και Βιγιαφάνες. Από εκεί και πέρα, οι δύο μπακ του Παναθηναϊκού, Κουλιμπαλί και Χουλτ, έπαιξαν συντηρητικά, τους περιόρισαν και οι Λόπεζ με τον Κλωναρίδη που ήταν καλοί τακτικά. Η ΑΕΚ πάει βήμα – βήμα να βρει λύσεις στο παιχνίδι της μετά τους τραυματισμούς των Μάνταλου και Γιόχανσον, που ήταν παίκτες κλειδιά για την χημεία της ομάδας, ο Χιμένεθ πάει με το 5-3-2 που βολεύει την ομάδα και της δίνει σιγουριά, την εξασφαλίζει ανασταλτικά  και ψάχνει το γκολ με άνεση και χωρίς άγχος. Πρέπει όμως η ομάδα, επιθετικά να προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του νέου δημιουργού της στα χαφ, του Μπακασέτα.

Η ΑΕΚ πήρε ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας που την κρατάει στην κορυφή ενώ ο Παναθηναϊκός απομακρύνθηκε και άλλο από τους στόχους του, αν και ουδείς στην ομάδα (πέραν του κόουτς) ασχολείται με τα αγωνιστικά ζητήματα.

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπορούσε να πάρει πιο άνετα τη νίκη στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό. Στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 20λεπτο ήταν κυρίαρχος και δημιουργούσε τη μια τελική μετά την άλλη, σύνολο 13 μέχρι το 45΄ και βρήκε και το γκολ σε αυτό το διάστημα. Έδειξαν επιπολαιότητα όμως οι επιθετικοί του και δεν καθάρισαν το παιχνίδι, με το γκολ να έρχεται από τον μέσο Ζιλέ που ήταν πολύ καλός στο συγκεκριμένο ματς. Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και στο 53΄ ο Κούρτης κέρδισε πέναλντι το οποίο εκτέλεσε άστοχα ο Φορτούνης. Ε, η μπάλα τιμωρεί….Στο 68΄ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με κεφαλιά του Γιακουμάκη και δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και βρήκε το γκολ στο 84΄ με ωραίο σουτ του Κούρτη έξω από την περιοχή και λάθος του εξαιρετικού ως τότε τερματοφύλακα Εμπασί….ένα γκολ λύτρωση για τους ερυθρόλευκους που τους χάρισε τη νίκη. Έπεσε στο 2ο η απόδοση του Φορτούνη που ίσως επηρεάστηκε ψυχολογικά από το χαμένο πέναλντι. Ο Ταχτσίδης αν και αργός έπαιρνε τη μπάλα από την άμυνα και έφτιαχνε από πίσω το παιχνίδι του Ολυμπιακού, μοιάζει ιδανικός για τέτοια ματς με μικρές ομάδες που παίζουν κλειστά. Είχαν ενέργειες οι Μαρίν και Καρσελά, αλλά όχι ουσία. Μέσα στις φάσεις ο Ανσαριφάντ αλλά γκολ δεν έβαλε, αφού απώλεσε 4 πολύ καλές ευκαιρίες αλλά έδειξε ότι σε σχέση με τους άλλους φορ του Ολυμπιακού είναι σε καλύτερη κατάσταση, παίζει κάθετα και….το χει περισσότερο.

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος = 2-1

O ΠΑΟΚ πέτυχε μία ακόμη νίκη στην Τούμπα, πέτυχε το 6 στα 6 στο γήπεδό του και έβγαλε χωρίς απώλειες το διάστημα που ήταν αναγκασμένος να παίζει χωρίς θεατές λόγω τιμωρίας. Ο Ατρόμητος είχε αρκετές ελλείψεις ενδεκαδάτων παικτών, στην άμυνα οι Χατζηισαϊας και Γιανούλης και μπροστά ο Ουάρντα και ο Μανούσος, έτσι αναγκάστηκε να παίξει πολύ αμυντικά. Ο Κάναντι αναγκάστηκε να παρουσιάσει μια πειραματική άμυνα, με τον Μανσόν ως τρίτο στόπερ, τον Κυμβρακίδη αριστερό μπακ με ανάποδο πόδι και τον 20χρονο Στρούγγη δεξιά, στο ντεπούτο του, ενώ έγινε επαγγελματίας μόλις δύο μέρες πριν και χωρίς να έχει παίξει δεξί μπακ ξανά, αφού η θέση του είναι στόπερ. Με όλα αυτά ο Ατρόμητος κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ 22΄με κεφαλιά του νεαρού Στρούγγη κόντρα στη ροή του αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ είχε μπει δυνατά, είχε την κατοχή αλλά δε μπορούσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει. Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει από τα άκρα με τους Μάτος και Κάμπος από δεξιά και τους Βιεϊρίνια και Μακ από αριστερά, με σέντρες και ατομικές προσπάθειες αφού ο Ελ Καντούρι σε ένα ακόμα ματς δεν μπορούσε δημιουργικά, ένας παίκτης που παίζει συνέχεια και μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει μηδέν γκολ και μηδέν ασίστ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε μόνο με δύο μακρινά σουτ που πέρασαν άουτ από τους Ελ Καντουρί και Κάνιας. Και στο τέλος του ημιχρόνου ο διαιτητής καταλόγισε ένα πέναλντι που δεν ήταν σε βάρος του νεαρού Στρούγκη και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο 2ο ημίχρονο ο Ατρόμητος δεν ξεμυτούσε καθόλου και άφησε τον ΠΑΟΚ να πάρει μέτρα και να πιέσει.

Ο δικέφαλος είχε δύο καλές φάσεις με σουτ του Ελ Καντουρί που απέκρουσε ο Γιαννιώτης και μια κεφαλιά του Μάτος που έσωσε στη γραμμή ο Ρισβάνης. Τελικά στο 71΄ σε μια φάση διαρκείας που οι παίκτες του Ατρομήτου δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα από την περιοχή τους, ο Κάμπος με γυριστό σουτ έκανε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά του ματς ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε, οι παίκτες του Ατρομήτου βγήκαν μπροστά να ψάξουν την ισοφάριση αλλά δεν είχαν δημιουργία, είχαν μόνο ένα καλό σουτ του Κιμβρακίδη που πέρασε άουτ. Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια νίκη που τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ισόβαθμο με την ΑΕΚ και ο Ατρόμητος γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, με τον Γιαννιώτη να δέχεται γκολ μετά από 8 αγωνιστικές που κράτησε το μηδέν.                   Για τον Ατρόμητο καλός στο ντεπούτο του ο σκόρερ Στρούγγης, σταθερές αξίες οι Ρισβάνης και Γιαννιώτης, οι παίκτες του κέρδιζαν μονομαχίες αλλά δεν είχε δημιουργία και αδυνατούσε να βγει στην κόντρα.
Για τον ΠΑΟΚ ο Βιεϊρίνια έκανε μεγάλο ματς από αριστερά παίρνοντας όλη την πλευρά, ο Μακ μπροστά του έκλεινε δίπλα στον φορ και του άφηνε χώρους, όμως ο Μακ δεν είναι σε φόρμα και δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του. Ο Μάτος για ακόμα ένα ματς έβγαλε προσωπικότητα, η άμυνα δεν είχε πολύ δουλειά, κακός ο Κάνιας, ενώ Τσίμιροτ και Ελ Καντουρί δεν είχαν δημιουργία από τον άξονα, παρά μόνο δύο μακρινά σουτ ο δεύτερος. Ο Τζάλμα Κάμπος στα γνωστά του στάνταρ, που δείχνουν ότι δεν είναι ο παίκτης που θα κάνει τη διαφορά και ας σκόραρε χθες. Γενικά ο ΠΑΟΚ έδειξε να βασίζεται στις ατομικές εξάρσεις των παικτών του και ότι δεν έχει δουλευτεί σαν ομάδα από τον Λουτσέσκου να βγάλει συνεργασίες και αυτοματισμούς, ούτε καν στις στημένες φάσεις αφού παρά τα πολλά φάουλ και κόρνερ που εκτέλεσε σε κανένα δεν έγινε απειλητικός.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχει δύο εκτός έδρας παιχνίδια με τον Πανιώνιο και Ξάνθη. Μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει 2 ήττες και 3 ισοπαλίες εκτός Τούμπας. Αυτά τα δύο ματς, λοιπόν, είναι κομβικά και θα μας δείξουν αν πράγματι ο ΠΑΟΚ πάει για πρωτάθλημα.

Στην Ευρώπη

-          Πρέμιερ Λιγκ: Η Μάνστεστερ Σίτι παίζει αυτή τη στιγμή το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ευρώπη και πέρασε θεαματικά και από την έδρα της Λέστερ. Είχαμε επίσης την επιστροφή του Ζλάταν στα γήπεδα μετά από 7 μήνες λόγω χιαστού και τέλος την εμφατική νίκη της Τσέλσι, με τον Μοράτα να σκοράρει αλλά και να δίνει μια καταπληκτική ασίστ με τακουνάκι στον Αζάρ….δείχνει να προσαρμόζεται και να βρίσκει ρυθμό ο Ισπανός φορ.

-          Μπουντεσλίγκα:  Και άλλη ήττα για την Ντόρντμουντ,  με την ομάδα του Πήτερ Μπος μετά το εξαιρετικό της  ξεκίνημα να χάνει συνεχώς έδαφος και να μην αντέχει στα ψηλά. Πέρυσι στον Άγιαξ ο Μπος παρουσίαζε κάθε εβδομάδα και βελτιωμένη την ομάδα του, φέτος γίνεται το αντίθετο. Μήπως φταίει ο οργανισμός? Ο σύλλογος? Μήπως οι νεαροί ταλαντούχοι παίκτες έχουν το μυαλό τους μόνο στη μεταγραφή όπως και ο Ομπαμεγιαγκ?

-          Ντιβιζιόν Πριμέρα: Δε σκοράρει με τίποτα φέτος ο Κριστιάνο, έχει μόλις ένα γκολ στο πρωτάθλημα, το ίδιο και ο Μπενζεμά, ενώ ο Μπέιλ αποθεραπεύεται από τον 19ο τραυματισμό του, έτσι η ΡΕΑΛ είναι 10 βαθμούς πίσω από τη Μπάρτσα. Το ίδιο πρόβλημα έχει και η Ατλέντικο του Τσόλο με ον Γκριεζμάν να έχει το μυαλό του στη μεταγραφή και να μην έχει σκοράρει για 8 σερί αγωνιστικές. Γκολ βρήκε ο Σουάρες στη Μπάρτσα και την κράτησε στο +4 από τη Βαλένθια, με την επόμενη αγωνιστική η Μπάρτσα να φιλοξενείται στο «Μεστάγια».

-          Καμπιονάτο : Η Νάπολι κέρδισε άνετα τη φλύαρη και ακίνδυνη Μίλαν και έμεινε στην κορυφή. Η Ρόμα πήρε το ντέρμπι «ντε λα καπιτάλε» με τη Λάτσιο και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Η Ίντερ σκότωσε στην κόντρα και την Αταλάντα και είναι σε απόσταση βολής, στο -2 από την κορυφή και τη Νάπολι. Την νίκη της ημέρας πέτυχε η Σαμπντόρια επί της Γιούβε, με 5 τελικές οι Γενοβέζοι βρήκαν 3 γκολ και είχαν τη Γιουβέντους στο 3-0 μέχρι το 90΄ με τους Ιγκουαϊν και Ντιμπαλά να μειώνουν στις καθυστερήσεις.