Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017

Σαββατοκύριακο με μπάλα (3)…..

Άλλο ένα  Σαββατοκύριακο με ντέρμπι, των δικεφάλων αυτή τη φορά και με μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμα φορά έχασε στην επαρχία, με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης αυτή τη φορά. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το παιχνίδι με τον Πλατανιά από το 2ο λεπτό και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 5-1. Τέλος ο πρωτοπόρος Ατρόμητος κόλλησε στο 0-0 στο Περιστέρι με τον Πανιώνιο.  Έγινε η 10η αγωνιστική και ολοκληρώθηκε το 1/3 του φετινού πρωταθλήματος με την κορυφή να μοιράζονται ο Ατρόμητος και η ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ να είναι στο -2 και τον Ολυμπιακό στο -3….. Πάμε στην  ανάλυση των παιχνιδιών…..

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο πρώτος από τους μεγάλους που αγωνίστηκε, το περασμένο Σάββατο στην Τρίπολη. Για μια ακόμα φορά έφυγε ηττημένος από γήπεδο της επαρχίας, έχασε με το γκολ του Μουνάφο στο 86΄ από στημένη φάση. Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί σε όλο το ματς δύο επικίνδυνες καταστάσεις, στο 32΄ με τον Μολίνς και στο 72΄ με τον Λουντ. Ο Παντελίδης ήταν διαβασμένος και γνώριζε ότι η δύναμη του Παναθηναϊκού, επιθετικά, είναι στα άκρα του και εκεί έριξε το βάρος ανασταλτικά. Από τον άξονα ο Παναθηναϊκός δημιουργικά δεν πήρε καθόλου βοήθειες από τους Κουρμπέλη και Λουντ. Έτυχαν στον Ουζουνίδη και δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τον Κουλιμπαλί να βγαίνει πριν το ημίχρονο, με τον Γιόχανσον που μπήκε να μην υπάρχει στον αγωνιστικό χώρο και μετά το 15λεπτο στο 2ο ημίχρονο, βγήκε και ο Βιγιαφάνες που είναι ουσιαστικά 10αρι ακόμα και αν  ο Ουζουνίδης τον βάζει δεξιά, συγκλίνει στον άξονα και περνάει κάθετες μπαλιές, παρόλο που ο Μολίνς δεν έχει τα προσόντα να τις εκμεταλλευτεί. Έξυπνη η κίνηση του Παντελίδη στο 10λεπτο του 2ου ημιχρόνου να περάσει τον Γκόντο στο ματς, πάνω στον Γιόχανσον, απ’ όπου δημιουργήθηκαν φάσεις. Γενικά ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που κερδίζει τα ματς στη Λεωφόρο, με το πάθος και σπρωγμένος από τον κόσμο του, ποιοτικά λίγα πράγματα…..

Ολυμπιακός

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Πλατανιά τελείωσε στο 2ο  λεπτό με το γκολ του Πάρντο μετά από τραγικό λάθος του Βάντερσον. Στο 32΄ το ματς είχε γίνει 3-0, με τους παίκτες του Πλατανιά να μπαίνουν πελαγωμένοι στο γήπεδο και εμφανώς επηρεασμένοι από το φανατισμό της εξέδρας μετά τα περυσινά γεγονότα, τις καταγγελίες σε βάρος του Ολυμπιακού από παίκτες του Πλατανιά για το περυσινό ματς στο «Καραϊσκάκης». Ο Λεμονής έκανε προσεκτικό ροτέσιον, χωρίς να ρίξει την ποιότητα της ομάδας του και να χαλάσει τη συνοχή της. Ξεκούρασε παίκτες ενώ έδωσε  ευκαιρίες και αγωνιστικά λεπτά σε άλλους, για να βρουν αγωνιστικό ρυθμό για τα πολλά παιχνίδια που ακολουθούν. Το ματς δε χρήζει περαιτέρω κριτικής με τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν ένα καλό παιχνίδι και να ξεμπλοκάρουν και με τον κόσμο να το απολαμβάνει.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ = 1-0

Η ΑΕΚ έχει χάσει τον αρχηγό της, το 10αρι της, τον ηγέτη της εδώ και 10 μέρες. Την Πέμπτη είχε δύσκολο ματς, με υπέρβαση σε σπατάλη δυνάμεων με τη Μίλαν. Πριν ξεκινήσει το ματς, στην προθέρμανση τραυματίζεται ο Τσόσιτς, παίκτης απαραίτητος για το 5-3-2 του Χιμένεθ. Στο 8ο λεπτό του ματς αποβάλλεται ο σέντερ φορ της, ο Αραούχο και αντιμετωπίζει την προοπτική να παίξει σε ολόκληρο το ματς με παίκτη λιγότερο…..Και όμως κατάφερε να βγει νικήτρια από το ντέρμπι με μια εμφάνιση γεμάτη πάθος και μυαλό. Αντιμετώπισε με ψυχραιμία ο Χιμένεθ όσα στραβά του προέκυψαν, βρήκε λύσεις και βγήκε νικητής. Η ομάδα έδειξε μέταλλο και έβγαλε χαρακτήρα. Όσο η ΑΕΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ απλά γυρνούσε τη μπάλα χωρίς να απειλεί, παρά μόνο με ένα καλό σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή που απέκρουσε ο Ανέστης. Και πριν το γκολ του Λιβάγια αντί να συνεχίζει να πιέζει για να πνίξει την ΑΕΚ, της έδωσε χώρο. Έβλεπα τον ΠΑΟΚ να δίνει χώρο και να μην πιέζει για να προηγηθεί και δεν μπορούσα να το πιστέψω. Και μετά το γκολ, πάλι η ΑΕΚ είχε την καλή ευκαιρία με το σουτ του Γιόχανσον από πλάγια μέσα από την περιοχή…. Μετά την αποβολή του Αραούχο ο Χιμένεθ άφησε τη διάταξη με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς και πέρασε τον Μπακάκη αριστερό μπακ από τρίτο στόπερ, με τον Λόπεζ μπροστά του ως χαφ και ταυτόχρονα ο Λάζαρος έφυγε από τον άξονα και πήγε δεξί χαφ, σε μια διάταξη 4-4-1. Έκλεισε τους χώρους, αμυνόμενος σε δύο ζώνες και δεν επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να μπει στην περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ασύνδετος, στατικός, δεν είχε πλάνο για να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ. Ανύπαρκτος ο Ελ Καντουρί ως δημιουργός. Μετά την αποβολή του Ζαμπράνο, που από την αρχή του ματς φλέρταρε με την κόκκινη κάρτα, ο Λουτσέσκου έριξε τον Κρέσπο στο ματς στη θέση του Λέοβατς και πέρασε τον Βιειρίνια αριστερό μπακ, ενώ πήγε στα δεξιά τον Ελ Καντουρί. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου πέρασε στο ματς ο Τζάλμα Κάμπος αντί του Σάχοφ και ο ΠΑΟΚ πήγε και αυτός σε ένα 4-4-1. Στο 2ο ημίχρονο πάντως έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να έχει ένα επικίνδυνο φάουλ με τον Γκάλο και ο ΠΑΟΚ ένα σουτ με τον Μπίσεβαρ στο  71΄ και στο τέλος  τη μεγάλη φάση με τον Πρίγιοβιτς να μην προλαβαίνει τη μπάλα σε γέμισμα του Ελ Καντουρί και αυτή να περνάει χιλιοστά άουτ.
        Γενικά, οι παίκτες του Χιμένεθ έδειξαν ψυχικά χαρίσματα και πείσμα για να πάρουν τη νίκη και να πατήσουν κορυφή. Η συγκέντρωση και η αποφασιστικότητα που επέδειξαν χάλασε το μυαλό των παικτών του ΠΑΟΚ. Το έβλεπες πως έμπαιναν οι παίκτες των δύο ομάδων στις μονομαχίες και καταλαβαίνεις που πήγαινε το ματς. Επιπλέον ο Χιμένεθ με το 5-3-2 έχει δημιουργήσει ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο οι επιθετικοί της ομάδας νοιώθουν μια σιγουριά πίσω τους και συγκεντρώνονται μόνο στο να βρουν το γκολ της νίκης.
         Βγήκαν στην επιφάνεια σε αυτό το ματς οι αδυναμίες του ρόστερ του ΠΑΟΚ, με σοφτ αμυντικούς χαφ, με τον Ελ Καντουρί να μην είναι 10αρι, να μην έχει άλλο φορ πέραν του Πρίγιοβιτς με διαφορετικά χαρακτηριστικά.  Ο Λουτσέσκου αδυνατεί να εμπνεύσει τους παίκτες του, να τους δείξει το δρόμο ……Η ομάδα δεν έχει δημιουργία και εμπνεύσεις, παίζει στατικά, χωρίς φαντασία, είναι αδούλευτη και οι παίκτες της δε βγάζουν προσωπικότητα στο γήπεδο….πολλοί εκ των παικτών επιδεικνύουν συμπεριφορά δημοσίου υπαλλήλου.
         Τα τεράστια λάθη στον ΠΑΟΚ έγιναν το καλοκαίρι στην προετοιμασία, με την επιλογή του Στανόγεβιτς και τη δουλειά που δεν έγινε. Ήταν εμφανής η διαφορά στη φυσική κατάσταση των δύο ομάδων, δια γυμνού οφθαλμού. Στεγνοί, γυμνασμένοι και σβέλτοι οι παίκτες της ΑΕΚ δείχνοντας τη δουλειά του Χιμένεθ στην εκγύμναση. Όμως και ο Λουτσέσκου δεν έχει πολλές δικαιολογίες, από 10 Αυγούστου δουλεύει την ομάδα, είχε το χρόνο και τη δυνατότητα να διορθώσει κάπως τα πράγματα και στην τακτική και στη φυσική κατάσταση.

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω την αυτοθυσία του Γιάννη Ανέστη που έπαιξε χτυπημένος για πάνω από 70 λεπτά στο παιχνίδι, ένας παίκτης που στην αρχή της σαιζόν άκουσε πολλά  αλλά με τη δουλειά του, τα λίγα λόγια και την αγάπη του στην ομάδα καθιερώνεται στις συνειδήσεις του κόσμου.

Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος συνεχίζει ως πρώτος και αήττητος μετά το 1/3 του πρωταθλήματος. Ήταν πιο επιθετικός στο παιχνίδι από τον Πανιώνιο αλλά στο ματς η μία ομάδα εξουδετέρωσε τα ατού της άλλης. Ο Ατρόμητος τον Μασούντ και ο Πανιώνιος τον Ουάρντα. Δεν είχε ρυθμό το ματς ούτε πολλές φάσεις, ενώ σε 2-3 καλές φάσεις του Ατρομήτου, «καθάρισε» ο εξαιρετικός Κότνικ. Μεγάλο ματς ο Μανσόν που δείχνει πολύ καλός αμυντικός χαφ.

Στην Ευρώπη…..

-          Πυραυλοκίνητη η Σίτι του Πεπ, πήρε άνετη νίκη στο ντέρμπι με την Άρσεναλ…..Στην Τσέλσι επέστρεψε από τραυματισμό ο Καντέ και η ομάδα ξανανίκησε….1-0 πήρε ο Κοντε το Ντέρμπι με τον Μουρίνιο.

-          Στην Ιταλία η πρωτοπόρος και αήττητη Νάπολι είχε απώλεια βαθμών μετά το 0-0 στη Βερόνα με την Κιέβο και η Γιούβε την πλησίασε στον ένα βαθμό….στο κόλπο και η Ίντερ που είναι στο -2. Αν και στο Ιταλικό ποδόσφαιρο κυριάρχησε η αποχώρηση του τεράστιου Αντρέα Πίρλο από την ενεργό δράση. Grazie Maestro !

-          Η Μπάγερν είναι σε άνοδο από τότε που ανέλαβε ο Χάινκες και με το διπλό μέσα στη Ντόρντμουντ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στη Μπουντεσλίγκα….

-          Η Μπάρστα παρέμεινε στην κορυφή κερδίζοντας τη Σεβίλλη με δύο γκολ του Πάκο Αλκάθερ και την ακολουθεί η εκπληκτική Βαλένθια για την οποία τα είπαμε…..