Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2017

Ξεχώρισαν οι διεκδικητές……

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική στο φετινό πρωτάθλημα και σιγά σιγά ξεχωρίζουν οι διεκδικητές του τίτλου, ο μόνιμος πρωταθλητής Ολυμπιακός που βρίσκεται στη 2η θέση στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και η μνηστήρες ΑΕΚ που είναι για μια ακόμα βδομάδα στην κορυφή και ΠΑΟΚ που είναι στο -2 και αδυνατεί να κερδίσει εκτός Τούμπας. Από κοντά και ο Ατρόμητος στο -3 αλλά καταρχήν λόγω φανέλας δύσκολα θα αντέξει στην κούρσα και κατά δεύτερον όπως μας έδειξε στο παιχνίδι του Σαββάτου απέναντι σε έναν ελλιπέστατο Παναθηναϊκό απέχει πολύ από το να θέσει υποψηφιότητα για τίτλο, έχει καλή ομάδα, θα τερματίσει μες την πρώτη 5αδα λογικά αλλά όχι να διεκδικήσει σοβαρά πρωτάθλημα. Οπότε έμειναν οι τρεις τους, ΑΕΚ, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, με 2 βαθμούς να τους χωρίζουν. Πάμε να δούμε τα ματς των μεγάλων ομάδων μας……

Παναθηναϊκός

Ο Ουζουνίδης παρέταξε έναν Παναθηναϊκό με πολλές απουσίες, κάποιες αναγκαστικές λόγω τραυματισμού ή τιμωρίας και κάποιες κατόπιν δικής του επιλογής, αφού θέλει να δώσει χρόνο και σε παίκτες με τους οποίους θα πορευτεί και μετά το Γενάρη, κατά τη διάρκεια του οποίου αναμένεται να αποχωρήσουν πολλοί παίκτες που μέχρι τώρα έπαιζαν βασικοί στην ομάδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει ομοιογένεια στην ομάδα και ο Ατρόμητος να κυριαρχήσει πλήρως στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 3΄ και στη συνέχεια είχε 3-4 καλές ευκαιρίες όπου θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη, με τον Διούδη να σώζει την ομάδα του. Στο 30΄ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι και ισοφάρισε το παιχνίδι, ενώ στο καπάκι είχε και μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Αλτμάν που πέρασε άουτ. Στο 2ο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πάλι δυνατά αλλά μετά το 10λεπτο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 68΄ αποβλήθηκε και ο Κιμβρακίδης και στον εναπομείναντα χρόνο ο Ατρόμητος κοίταξε να διασφαλίσει τα νώτα του και το κατάφερε αφού ο Παναθηναϊκός είχε μόνο μια αξιόλογη φάση με το σουτ του Λουντ στο 83΄ που έβγαλε ο Γιαννιώτης.
     Ο Ατρόμητος έπρεπε να καθαρίσει το ματς στο πρώτο μισάωρο, δεν το έκανε και μετά την ισοφάριση που δέχτηκε έδειξε να κωλώνει απέναντι στη βαριά  φανέλα του αντιπάλου. Υστέρησαν πολύ στο build up παιχνίδι οι δύο στόπερ του, Ρισβάνης και Χατζηισαϊας,  που είχαν πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Πραγματικά χαλκέντερος στα χαφ ο Μανσόν.

Ο Παναθηναϊκός σίγουρα κέρδισε κάποιους παίκτες σε αυτό το ματς που θα τον βοηθήσουν στη συνέχεια να βγάλει τη σαιζόν. Φυσικό ήταν που οι πρωτοεμφανιζόμενοι άργησαν να μπουν στο ρυθμό του αγώνα αφού πρώτη φορά έπαιζαν μαζί, αλλά σιγά σιγά μες το παιχνίδι βρήκαν τα πατήματά τους. Κορυφαίος για τους Πράσινους ο Λουντ που αγωνίστηκε στη φυσική του θέση ως 8αρι. Εκτός αγώνα οι Χίλιεμαρκ και Τσάβες. Υπό αυτές τις συνθήκες σίγουρα είναι επιτυχία η ισοπαλία στην έδρα ενός δυνατού αντιπάλου.

ΠΑΟΚ

Δε βλέπω βελτίωση στον ΠΑΟΚ που εκτός Τούμπας αδυνατεί να κερδίσει. Στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά αιφνιδιάστηκε από τον ψυχωμένο Πανιώνιο στο 2ο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος είχε τις ελλείψεις των Μασούντ, Οικονόμου και Σιώπη, παίκτες βασικότατοι και απαραίτητοι στον άξονά του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με πέναλντι που κέρδισε μετά από λάθος του στόπερ Γκοατά και πήγε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Όμως  3 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε στο ύψος της περιοχής του ΠΑΟΚ, ο αμυντικός τον μάρκαρε με τα μάτια, σούταρε χωρίς πίεση και ισοφάρισε. Ο Λουτσέσκου έριξε τους Πέλκα και Πρίγιοβιτς στο ματς στις θέσεις των Τσίμιροτ και Μακ, αντίστοιχα. Οι Πέλκας και Τζάλμα έκλειναν προς τον άξονα και ανέβαιναν οι μπακ, Βιεϊρίνια και Μάτος και έκαναν όλο το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, έτσι δημιουργήθηκαν και οι 2-3 καλές ευκαιρίες που είχε, από τα ανεβάσματα των μπακ. Καλά κλεισμένος στην άμυνα του ο Πανιώνιος εξουδετέρωσε τους φορ Κουλούρη και Πρίγιοβιτς, ενώ είχε και τον Σπιριντόνοβιτς να κάνει μεγάλο παιχνίδι, να εκθέτει τον Βιεϊρίνια, να κρατάει μπάλα δίνοντας ανάσες στους συμπαίκτες του, σκόραρε και ήταν μέσα και στο 2ο γκολ στο 86΄ . Και εκεί που ο Πανιώνιος κράταγε τη νίκη, σε μια στημένη φάση πάει και παίζει ζώνη στην άμυνα του, ο Μάτος πηδάει στον ουρανό έχοντας τον Μασούρα να τον μαρκάρει και ισοφαρίζει στο 93΄.

Από τον Πανιώνιο πολύ καλή εντύπωση μου έκανε, πέραν του Σπιριντόνοβιτς και ο Πηνιώτης που μπήκε αλλαγή νωρίς , στη θέση του τραυματία Ταπόκο και έδωσε πολλά τρεξίματα, ενώ έδειξε να ξέρει και μπάλα.
     Από τον ΠΑΟΚ ο Μάτος ήταν μια ομάδα μόνος του, ο Βιεϊρίνια δεν είχε ουσία επιθετικά, ενώ αμυντικά εκτέθηκε από τον Σπιριντόνοβιτς. Πολύ soft τα δίδυμα των στόπερ, Κρέσπο – Βαρέλα και των αμυντικών χαφ, Κάνιας – Τσίμιροτ. Δεν υπήρχε και σε αυτό το ματς ο άξονας του ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός

Η γηπεδούχος Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο ματς με τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε στο 16΄ με τον Γρομητσάρη, με την άμυνα του πρωταθλητή να κοιμάται. Έχασε και μια ακόμη καλή ευκαιρία με τον Παμπλίδη στο 37΄ και τον Προτό να σώζει την ομάδα του. Προβλέψιμος, χαλαρός και ασύνδετος ο Ολυμπιακός στο 1ο ημίχρονο δε δημιούργησε τίποτα καλό στο ματς. Στο 2ο ημίχρονο ο Λεμονής ξεκίνησε με 2 αλλαγές. Μαρίν αντί Πάρντο και Τζούρτζεβιτς αντί Ταχτσίδη, μετατρέποντας το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με σχήμα ρόμβου. Μέσα σε 25 λεπτά, στα οποία ο Ολυμπιακός πέταγε φωτιές, το σκορ ανατράπηκε, έγινε 1-3, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ρομαό. Οι δύο αλλαγές , Τζούρτζεβιτς – Μαρίν, άλλαξαν την εικόνα της ομάδας, μπήκαν πολύ ορεξάτοι, σκόραραν αμφότεροι και δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα. Η Κέρκυρα συνήλθε μετά το 70΄ και στον υπόλοιπο χρόνο δημιούργησε δύο κλασσικές ευκαιρίες να ξαναμπεί στο ματς. Αν μη τι άλλο αξιέπαινη η προσπάθεια της.
      Από τον Ολυμπιακό πέραν των δύο αλλαγών, μεγάλο ματς έκανε και ο Σισέ, που σκόραρε, έβγαινε πρώτος στη μπάλα, κέρδισε μονομαχίες στον αέρα και έφτιαχνε παιχνίδι από την άμυνα. Η άμυνα όμως δεν πήγε καλά, ή μάλλον η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας και δέχτηκε πολλές φάσεις από την Κέρκυρα αναλογικά με τη διαφορά δυναμικότητας. Το δίδυμο Μποτία – Σισέ έμενε εκτεθειμένο καθώς οι Ομαρ και Κούρτης ανέβαιναν συνεχώς στην επίθεση, ο Ταχτσίδης είναι αργός και δεν προλάβαινε να καλύψει χώρους, ενώ ο Ρομαό έδειξε κουρασμένος στο παιχνίδι. Ο Προτό κράτησε την ομάδα όποτε χρειάστηκε. Δεν είναι εξτρεμ για ομάδα με κυριαρχικό τρόπο παιχνιδιού που χρειάζεται δημιουργία, οι Σεμπά και Πάρντο.

Θα ξαναπώ ότι ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να ξαναμπεί στο τρυπάκι των μεταγραφών, έχει αξιόλογο ρόστερ, παίκτες που μπορούν να πάρουν το πρωτάθλημα, έχει και αξιόλογους παίκτες δανεικούς που σίγουρα αξίζουν ευκαιρίας. Ξεσκαρτάρισμα χρειάζεται. Και με όσους απομείνουν να δουλέψει η ομάδα, να αποκτήσει χημεία, ομοιογένεια και αυτοματισμούς και το καλοκαίρι 2-3 κινήσεις από το πάνω ράφι, παικτών με προσωπικότητα και ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατέβηκε με πολλές απουσίες στο παιχνίδι κόντρα στον Πλατανιά, αφού πέραν των Μάνταλου – Γιόχανσον, απουσίαζαν και ο τιμωρημένος Αραούχο αλλά και οι Σιμόες, Ανέστης. Επίσης, είχε τον προπονητή της,  τον Μανόλο Χιμένεθ τιμωρημένο στην εξέδρα. Ίσως να ήταν και η 1η φορά τα τελευταία χρόνια που η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς κανέναν από την τριάδα των χαφ της, τους Σιμόες – Γιοχανσον –Μανταλο, μια τριάδα πάνω στην οποία κυρίως χτίστηκε η νέα ΑΕΚ.  Μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα, προέκυψε και άλλο πρόβλημα,  έπαθε θλάση και ο Τσόσιτς. Με όλα αυτά, είναι δεδομένο ότι εν μέσω αγωνιστικών υποχρεώσεων η ΑΕΚ προσπαθεί να εντάξει νέα πρόσωπα και να δημιουργήσει καινούριους μηχανισμούς στον τρόπο παιχνιδιού της, πληγωμένη από τραυματισμούς και δίνοντας συνεχή κρίσιμα παιχνίδια.. Έχει χτίσει όμως μια κουλτούρα νικητή, ανεξάρτητα από πρόσωπα, χάνει δύσκολα και συχνά ανατρέπει σε βάρος της σκορ, αρνούμενη ως ομάδα να αποδεχτεί την ήττα ανεξάρτητα από το ποιος παίζει.
    Ο Πλατανιάς παρουσιάστηκε πολύ κακός και έκανε εύκολο το παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία κυριάρχησε από την αρχή του ματς, αλλά δε μπορούσε να βρει διαδρόμους και να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη εστία. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Λιβάγια στο 39΄ που έδιωξε το άγχος από τα πόδια των παικτών και έτσι η ΑΕΚ πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 49΄,  με σουτ από το ύψος της περιοχής ο Λιβάγια έγραψε το 2-0 και καθάρισε το παιχνίδι. Από εκεί και μετά το ματς άλλαξε αφού η ΑΕΚ έβρισκε πιο εύκολα χώρους  και δημιούργησε φάσεις για περισσότερα γκολ, πέραν αυτού που σημείωσε ο Μπακασέτας. Ειδικά ο Λάζαρος έψαξε πολύ και επίμονα την επίτευξη ενός τέρματος.

Ο Λιβάγια, που καθάρισε το χθεσινό παιχνίδι,  φαίνεται ότι έχει βρει το κατάλληλο περιβάλλον στην ΑΕΚ για να δείξει τις δυνατότητες του, ο Χιμένεθ τον έχει εντάξει στο αγωνιστικό πλάνο της ομάδας και του έχει δώσει τις κατάλληλες αρμοδιότητες βοηθώντας τον να φτάσει σταδιακά σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Πλέον έχει αρχίσει να σκοράρει, να βρίσκει εύκολα το γκολ, αλλά να έχει και ηγετική παρουσία για την ομάδα του.
       Πέραν του καθοριστικού Μάρκο Λιβάγια, καλό ματς έκανε και ο Μπακασέτας που έπαιζε γρήγορα τη μπάλα, πατούσε περιοχή και έβαλε και γκολ. Ο Λάζαρος ήταν πολύ ορεξάτος αν και για κάποιο διάστημα στο 1ο ημίχρονο ήταν άναρχος τακτικά. Ανασταλτικά η ομάδα δεν πιέστηκε καθόλου. Πολλά ανεβάσματα και πλευροκοπήσεις οι μπακ. Καλό ματς και από τον Λόπεζ με πολλές κούρσες. Σε πολύ κατάσταση έδειξε ο Κονε όσο αγωνίστηκε και σίγουρα θα βοηθήσει από δω και πέρα την ΑΕΚ. Κομβικό το επόμενο ματς στη Λειβαδιά, με την Αούστρια στη Βιέννη να ακολουθεί.

Υ.Γ.   Απολύθηκε ο Βιτσέντσο Μοντέλα από τη Μίλαν, μετά τη νέα εντός έδρας απώλεια βαθμών και τη «λευκή» ισοπαλία με την Τορίνο, αλλά κυρίως γιατί μετά τα 200 εκ. ευρώ που δαπανήθηκαν το καλοκαίρι για μεταγραφές δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει μια ομάδα ανταγωνιστική για τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Από την αρχή της σαιζόν η Μίλαν είχε μια ανούσια κατοχή σε όλα τα παιχνίδια της και από εκεί και πέρα αδυνατούσες να καταλάβεις τον τρόπο που ήθελε να παίξει, να επιτεθεί αλλά και να αμυνθεί.

Υ.Γ.1    Νέα πεντάρα από τη Λιον στο Γαλλικό πρωτάθλημα, που πλέον φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από την εκτός συναγωνισμού Παρί και ισόβαθμη με τη Μονακό. Με την επιθετική τριπλέτα της να έχει σημειώσει 29 γκολ μέχρι τώρα, στις 14 πρώτες αγωνιστικές. Αποτελούμενη από τους Ναμπίλ Φεκίρ (11), Μαριάνο Ντίαζ (10) και Μέμφις Ντεμπάι (8). Κάτι καλό δημιουργεί πάλι ο πρόεδρος των Λιονέ Ζαν Μισέλ Ολά…..