Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017

Η Ευρώπη παίζει μπάλα (2)…….

Μεγάλα παιχνίδια και αυτή τη βδομάδα, αν και οι μεγάλες ομάδες στο Champions League μπήκαν πιο χαλαρά στα ματς αφού οι περισσότερες έχουν σχεδόν εξασφαλίσει την πρόκριση, αλλά είχαμε και αποτελέσματα έκπληξη και ομάδες να κάνουν επίδειξη δύναμης όπως η Παρί ή η Σίτι μες τη Νάπολι., όσο και στο Europa League. Οι ομάδες μας, ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ, κληθήκαν και πάλι να αντιμετωπίσουν δύο από τις πιο βαριές φανέλες στην Ευρώπη, εντός έδρας αυτή τη φορά. Ο Ολυμπιακός την Τρίτη πήρε μεγάλο αποτέλεσμα που θα μείνει στην ιστορία του συλλόγου. Η ΑΕΚ την Πέμπτη…...πάμε να τα αναλύσουμε.

Ολυμπιακός

Αυτή τη φορά είδαμε έναν εξαιρετικό Ολυμπιακό με τους παίκτες του να βγάζουν πάθος στο παιχνίδι τους και να καταθέτουν την ψυχή τους στο γήπεδο. Η Μπάρτσα ως αντίπαλος άλλωστε αποτελεί από μόνη της κίνητρο για κάθε ποδοσφαιριστή. Ο Λεμονής παράταξε τον Ολυμπιακό με σκοπό να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, να κλείσει τους χώρους και να περιορίσει τον Μέσι και την παρέα του. Από τη Μπάρτσα έλειπαν οι Πικέ, Ινιέστα ενώ δεν ξεκίνησε και ο Ράκιτιτς….έπαιζαν όμως οι Μέσι και Σουάρες. Ο Ολυμπιακός είχε τρεξίματα, ενέργεια και κοντά τις γραμμές. Η άμυνα του δεν ανέβαινε ψηλά αλλά παρέμενε στα 7-8 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του και έπαιξε άριστα το τεχνικό οφσάιντ. Στο 1ο ημίχρονο όχι μόνο κράτησε τη Μπάρτσα μακριά από το γκολ αλλά βγήκε με αξιώσεις και 3-4 φορές στην επίθεση, με θράσος και αποφασιστικότητα. Στο 2ο ημίχρονο και ειδικά μετά το 75΄ όπου φυσιολογικά είχε επέλθει και η κούραση η Μπάρτσα δημιούργησε κάποιες φάσεις και θα μπορούσε να σκοράρει αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού και ειδικά οι Προτό και Μποτία, με αυτοθυσία κράτησαν το μηδέν. Άριστο το στήσιμο του Λεμονή, παρόμοιο με αυτό της Βαρκελώνης αλλά με άλλους παίκτες στην 11αδα που μπορούσαν να εφαρμόσουν καλύτερα το πλάνο του. Ο Προτό έκανε μεγάλο παιχνίδι και ενέπνεε εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του. Άψογο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και ειδικά ο Μποτία έκανε ματς καριέρας, με σωστές τοποθετήσεις και τάκλιν την κατάλληλη στιγμή. Ο Ομάρ στα δεξιά με τον δραστήριο Φιγκέιρας μπροστά του να τον ντουμπλάρει περιόρισαν αισθητά της επιθέσεις της Μπαρτσελόνα από την πλευρά τους ενώ ο Ομάρ βγήκε και μια φορά μπροστά στο 1ο ημίχρονο στη φάση που τον πρόλαβε ο Ουμτιτί. Από αριστερά ο Κούρτης πήγε πολύ καλά αμυντικά, είχε δυνάμεις και ήταν απίστευτα μαχητικός στα τελευταία λεπτά, εφάρμοσε τις οδηγίες του προπονητή του και ήταν προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα, με τέτοιες εμφανίσεις το μέλλον του ανήκει, τον βελτίωσε αισθητά ο Λεμονής. Ο Καρσελά μπροστά του έδωσε βοήθειες, έτρεξε και μάρκαρε αλλά δε βοήθησε καθόλου επιθετικά. Μεγάλο ματς από τον Ταχτσίδη που όσο περνούσε η ώρα και έβρισκε τα πατήματα του στο γήπεδο, κέρδιζε μονομαχίες, κρατούσε μπάλα, έδινε βοήθειες στους αμυντικούς και βοηθούσε στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ρομαό έβγαλε πολλά τρεξίματα και κέρδισε μονομαχίες, είχε ενεργεία. Κουρασμένος και βαρύς ο Οφόε αν και προσπάθησε. Εξαιρετικός ο Φορτούνης, τρίτο σερί παιχνίδι που παίζει καλά και με διάθεση, κράτησε μπάλα και έβγαζε την ομάδα μπροστά, ειδικά στο 1ο ημίχρονο που είχε δυνάμεις, ερχόταν πίσω και βοηθούσε να κλείσουν οι χώροι, βγήκε και κάποιες φορές στην επίθεση και δημιούργησε φάσεις στην εστία της Μπάρτσα, ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στο ρόλο του.

Κέρδισε τον κόσμο του ο Ολυμπιακός με αυτή του την εμφάνιση όπως επισήμανε και ο προπονητής του μετά το ματς και έκανε όλη την Ευρώπη να ασχοληθεί μαζί του αφού έγινε η 1η ομάδα μετά τη ΡΕΑΛ στο Σουπερ Καπ Ισπανίας τον Αύγουστο που κράτησε τη Μπάρτσα στο μηδέν. Χρειάζεται προσοχή όμως και να μη μείνουν οι ερυθρόλευκοι σε αυτό το ματς και να το μνημονεύουν για 2-3 χρόνια όπως το διπλό στην Άρσεναλ, οι μεγάλες ομάδες κοιτάνε ψηλά και οι επιτυχίες πρέπει να είναι συνεχείς. Εύχομαι το επόμενο μεγάλο αποτέλεσμα να είναι στο Τορίνο !

Δύο λόγια για κάποια από τα υπόλοιπα ματς του Champions League…..

-              Μια Ατλέτικο Μαδρίτης χωρίς εμπνεύσεις και διάθεση κατάφερε και      έφερε 2η συνεχόμενη ισοπαλία με κάποια Καραμπάκ και φλερτάρει με πρόωρο αποκλεισμό

-              Μεγάλη και ευρεία νίκη της Ρόμα απέναντι στην Τσέλσι του Κόντε που ναι μεν στην αρχή τους πήγε και το παιχνίδι τους Ιταλούς αλλά προς το τέλος η Τσέλσι έδειξε σημάδια αποσύνθεσης, ειδικά σε μια φάση που και οι τρεις αμυντικοί πάνε πάνω στον Ντζέκο και αφήνουν τον Περότι μόνο του μες τη μεγάλη περιοχή είναι χαρακτηριστική και ας μην μπήκε το γκολ.

-              Η Σπόρτιγκ ήταν κυρίαρχη στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκε μετά από εκπληκτική ενέργεια του Ζέλσον Μάρτινς, αλλά στο 2ο οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα, έδωσε χώρο στους Ιταλούς που εκμεταλλευτήκαν την κατάσταση και ισοφάρισαν με τον Ιγκουαϊν μετά από ωραία κάθετη πάσα του Κουαρδάδο.

-          Μεγάλο αποτέλεσμα για τον ΑΠΟΕΛ μέσα στη Ντόρντμουντ με παλικαρίσια εμφάνιση  που αφήνει την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου εκτός συνέχειας Champions League ενώ κινδυνεύει από τον ΑΠΟΕΛ να χάσει και το Γιουρόπα.
-          Με εξαιρετική εμφάνιση η Τότεναμ και καθοδηγούμενη από τον Ντελέ Άλι που πέτυχε 2 γκολ, πήρε μεγάλη νίκη στο «Γουέμπλεϊ» απένατι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ΡΕΑΛ η οποία προβληματίζει. Εξαιρετική η αντεπίθεση στο 3ο γκολ.

-          Η Σίτι έκανε επίδειξη δύναμης στη Νότια Ιταλία και νίκησε με 2-4 τη Νάπολι η οποία παρότι προηγήθηκε και ισοφάρισε σε 2-2 δεν άντεξε απέναντι στην ταχύτατη ομάδα του Πεπ και κινδυνεύει με αποκλεισμό.

Πάμε στο Europa League….

Στο Europa τώρα είχαμε τον Απόλλων Λεμεσού να παίρνει αποτέλεσμα από την Ιταλική Αταλάντα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να αποδεικνύεται σκληρό καρύδι στην έδρα του αφού δεν έχασε για 8ο σερί ευρωπαϊκό ματς. Πραγματοποιούν αξιόλογη πορεία φέτος οι Κυπριακές ομάδες!
Μεγάλο και εμφατικό διπλό η Αούστρια στην Κροατία επί της Ριέκα, ένα ματς που κρίθηκε στο 72΄ , εκεί που πίεζε η Ριέκα να ισοφαρίσει με το σκορ στο 1-2, δόθηκε φάουλ και αποβολή σε παίκτη της και από το φάουλ ήρθε το γκολ για την Αούστρια που με το 1-3 σ’ αυτή τη φάση καθάρισε το ματς.
Οι Ζενίτ και Λάτσιο με γκολ στις καθυστερήσεις των αγώνων τους απέναντι σε Ρόζεμποργκ και Νις, αντίστοιχα, εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «32» της διοργάνωσης όπως και οι Δυναμό Κιέβου, Άρσεναλ και Στεάγουα.

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε και πάλι με τρία στόπερ στο ματς απέναντι στη Μίλαν και ιδιαίτερα συμπαγής. Σε ένα ματς που μπορούμε να πούμε ότι η Μίλαν των 7 κυπέλλων Πρωταθλητριών και των πάνω από 200 εκ. σε μεταγραφές το καλοκαίρι, ήταν αυτή που απέσπασε την ισοπαλία. Στο 1ο μάλιστα ημίχρονο οι πολυδιαφημισμένοι Ιταλοί είχαν μόνο ένα σουτ από μακριά του Μπονούτσι που πέρασε πολύ ψηλά, άουτ και αυτό στο τέλος του ημιχρόνου. Κυριολεκτικά δεν πάτησαν στην περιοχή της ΑΕΚ.  Μία ΑΕΚ που κυνήγησε το γκολ και δημιούργησε ευκαιρίες. Η ανάπτυξη της, ελλείψει του Μάνταλου, γινόταν από τα άκρα, με τους δύο μπακ, Γκάλο και Λόπεζ, να κάνουν μεγάλο παιχνίδι, να κάνουν πολλά ανεβάσματα, να πατάνε αντίπαλη περιοχή και να απειλούν με σουτ. Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου η Μίλαν μπήκε δυνατά, έκλεισε την ΑΕΚ και δημιούργησε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μοντολίβο στο 57΄ ….και σε αυτό το διάστημα όμως η ΑΕΚ είχε αγωνιστικό θράσος και ψαχνόταν να χτυπήσει στην κόντρα. Η δε κίνηση του Χιμένεθ να ρίξει στο ματς τον Λιβάγια έκανε την ΑΕΚ πιο πιεστική μπροστά και τους Ιταλούς να οπισθοχωρήσουν και όταν στο 66΄μπήκε και ο Γαλανόπουλος, με τα τρεξίματά του, η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς και πλέον έψαχνε το γκολ της νίκης, το οποίο τελικά δεν ήρθε. Η ΑΕΚ έκλεισε τους χώρους και ήταν αυτή που προσπαθούσε να δημιουργήσει. Δεν υπάρχει παίκτης της ΑΕΚ που να υστέρησε στον αγώνα, άπαντες διακρίθηκαν για το πάθος τους και το αγωνιστικό τους θράσος αιφνιδιάζοντας τη Μίλαν και κάνοντας την να μοιάζει με άναρχη ομάδα….συμπαγής και γρήγορη η Ένωση και εξαιρετικά στημένη από τον προπονητή της, ευτύχησε να έχει όλους τους παίκτες της σε μεγάλη μέρα.

Αντί επιλόγου η δήλωση του κορυφαίου αμυντικού Λεονάρντο Μπονούτσι μετά το ματς: «Η ΑΕΚ μας αιφνιδίασε με το παιχνίδι της. Έπαιξε ένας εναντίον ενός και μας δυσκόλεψε».

Υ.Γ.   Η σελίδα ξενυχτά και παρακολουθεί λατινοαμερικάνικό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα Λιμπερταδόρες και Σουνταμερικάνα και ενίοτε γράφουμε και για κάποιους παίκτες που μας αρέσουν. Αυτή τη βδομάδα τρομερή εντύπωση μας έκανε το δεξί μπακ της Ρίβερ Πλέιτ και ας έχασε η ομάδα του. Παίκτη που τον έχουμε ξαναδεί βέβαια…..

Γκονζάλο Μοντιέλ…. 20 χρονών, γεννημένος το 1997 στην Αργεντινή με ύψος 178εκ. , που αγωνίζεται και ως δεξιός στόπερ. Παίκτης γρήγορος και αλτικός, με πάθος και δύναμη στο παιχνίδι του, βγαίνει πρώτος στη μπάλα μπροστά από τον αντίπαλο, έχει καλή πάσα, είναι αρκετά σκληρός στις μονομαχίες και δεν του φεύγει ο παίκτης του. Σκοράρει κιόλας κυρίως όταν προωθείται στις στημένες φάσεις. Στο transfermarkt κοστολογείται αυτή τη στιγμή στο 1,5 εκ. ευρώ και προέρχεται από τις ακαδημίες της Ρίβερ. Σίγουρα αν πας να τον πάρεις θα πληρώσεις τα διπλά. Τον βλέπω σύντομα σε Πορτογαλία ή Ιταλία. Αυτό είναι και το όνειρό μου για τις ομάδες μας. Να φτάσουν στο σημείο να μπορούν να πληρώσουν τέτοια ποσά, για ένα τέτοιο πρότζεκτ, να διαθέτουν την τεχνογνωσία να τον ολοκληρώσουν ως παίκτη και την υπομονή να τον περιμένουν, γιατί σίγουρα ένα παιδί 20 χρονών που έρχεται πρώτη φορά στην Ευρώπη θα θέλει το χρόνο του….αλλά σε 2-3 χρόνια με σωστή δουλειά μπορεί να πιάνει και 30 εκ. ευρώ…….