Κυριακή 13 Μαΐου 2018

U N D I S P U T E D !

Πέραν πάσης αμφισβήτησης ο ΠΑΟΚ είναι δίκαια κυπελλούχος Ελλάδος για το 2018. Κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, κυνήγησε λυσσαλέα τη νίκη θέλοντας να αποδείξει στους πάντες την ανωτερότητα του και κατέθεσε στο χορτάρι πάθος και προσωπικότητα. Ο ΠΑΟΚ φέτος μας είχε δείξει ότι γνωρίζει πώς να κερδίζει κατώτερες ομάδες, να επιβάλλεται σ’ αυτές κάνοντας το παιχνίδι του. Αυτό ακριβώς βρήκε απέναντί του στον τελικό. Μια ΑΕΚ φοβισμένη, που δε μπορούσε να αλλάξει 2η πάσα και έκανε πολλά λάθη. Αν δεν υπήρχε ο Μπάρκας το σκορ θα έπαιρνε διαστάσεις. Πάμε να αναλύσουμε τους δύο αντιπάλους….

Ο μεγάλος νικητής ΠΑΟΚ είχε μια μίνι έκπληξη στο αρχικό του σχήμα αφού ο Λουτσέσκου επέλεξε να ξεκινήσει τον Μπίσεβαρ στο αριστερό άκρο της επίθεσης και ο παίκτης τον δικαίωσε, αφού ήταν ο καλύτερος του γηπέδου στα 25΄ πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ήταν μέσα σε όλες τις καλές φάσεις που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ. Ένας ΠΑΟΚ που από τα πρώτα λεπτά του τελικού  μπήκε αποφασισμένος και πήρε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφορούσε και έψαχνε τους διαδρόμους. Όταν έχανε τη μπάλα, οι παίκτες του με σπριντ πέφτανε πάνω στους αντιπάλους και πιέζανε ασφυκτικά με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μη μπορεί να αλλάξει 2η πάσα. Κέρδιζαν τις μονομαχίες και έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα. Στο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε ήδη τρεις καλές ευκαιρίες, οι δύο με τον Μπίσεβαρ που δεν έχει το γκολ. Αν το είχε θα έπαιζε σε μεγάλη ομάδα της Ευρώπης αφού διαθέτει ποιότητα. Και στο 25΄ ο ΠΑΟΚ, πάλι με τον Μπίσεβαρ, κέρδισε το πέναλντι που όμως δε μετέτρεψε σε γκολ ο Πρίγιοβιτς αφού νικήθηκε από τον Μπάρκα. Παρά το χαμένο πέναλντι δεν έπεσε η ψυχολογία των παικτών του ΠΑΟΚ που συνέχιζαν να κυριαρχούν στο γήπεδο και στο 35΄είχαν και πάλι μια καλή ευκαιρία με τον Τζάλμα Κάμπος που και αυτός νικήθηκε από τον Μπάρκα. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόταν τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ συνέπεια της δικής του πίεσης και με δύο πάσες έβγαινε ταχύτατα στην κόντρα. Δεν κατάφερε να σκοράρει ο δικέφαλος του βορρά, παρά την ανωτερότητα του και τις κλασσικές ευκαιρίες του  και έτσι το ματς στο ημίχρονο πήγε στο 0-0.

Στο 2ο ημίχρονο και μόλις στο 50΄ από λάθος του Χουλτ ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα, ο οποίος τον νίκησε και πάλι. Ο Λουτσέσκου δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και φρέσκαρε την επίθεσή του, περνώντας τον Μακ στη θέση του Τζάλμα Κάμπος και συνέχισε να πιέζει. Με τη έναρξη μάλιστα του 2ου μέρους οι δύο πλάγιοι μπακ, Μάτος και Βιεϊρίνια άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να ανεβαίνουν, βλέποντας την αδυναμία των αντιπάλων τους να τους ακολουθήσουν. Και πάλι ο δικέφαλος του βορρά εκμεταλλευόταν τα λάθη των αντιπάλων και έφευγε στην κόντρα, έτσι είχε το σουτ του Πέλκα στο 61΄ που έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι και το κερδισμένο φάουλ του Κάνιας τρία λεπτά αργότερα, από την εκτέλεση του οποίου ήρθε το γκολ του Βιεϊρίνια. Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ έλεγξε τον αγώνα, έκανε και τις απαραίτητες καθυστερήσεις, έκλεισε  ωραία τους χώρους και έφευγε και στην κόντρα. Έτσι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ήρθε το 2ο γκολ του Πέλκα και επισφράγισε τη μεγάλη νίκη, την τεράστια εμφάνιση και χάρισε τον τίτλο!
      Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος, πιο διψασμένος στο ματς, πιο προετοιμασμένος σε όλους τους τομείς, τόσο αγωνιστικά και τακτικά, όσο και ψυχολογικά και πνευματικά. Η επικράτηση του ήταν απόλυτη και κατά κράτος!

Οι παίκτες: ο Πασχαλάκης δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ο Μάτος πήρε παραμάζωμα τον Μάνταλο, ο Βιεϊρίνια ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και έβγαλε μεγάλη προσωπικότητα στο χορτάρι. Μεγάλο ματς ο Βαρέλα και από κοντά και ο Κρέσπο που περιόρισαν τους επιθετικούς της ΑΕΚ. Πολλά τρεξίματα ο Κάνιας που κερδίζει το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ. Έδωσε μάχες ο Μαουρίτσιο. Κινητικός ο Πέλκας και με ταχύτητα σκέψης. Έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα ο Μπίσεβαρ αλλά κουράστηκε στη συνέχεια. Σωστός τακτικά ο Τζάλμα Κάμπος αλλά έπρεπε να σκοράρει στο τετ-α τετ που έχασε. Τεράστιο ματς ο Πρίγιοβιτς, κέρδισε σχεδόν όλες τις μονομαχίες στον αέρα, κινήθηκε σε πολλούς χώρους και στα άκρα, κράτησε μπάλα και έφευγε και στην κόντρα (!), έχασε το πέναλντι άλλα έδωσε την ασίστ για το 2-0 ! Έδωσε πνοή ο Μακ, δεν μπήκε στο ρυθμό του αγώνα ο Σακχόφ, σήκωσε την κούπα ο Μαλεζάς. Ο κόουτς Λουτσέσκου πήρε την ταυτότητα του Χιμένεθ και παρουσίασε μια έτοιμη ομάδα σε κάθε επίπεδο, που είχε απαντήσεις σε κάθε ζήτημα που της έβαζε ο αντίπαλος. Να σταματήσει τη γκρίνια και τη διαμαρτυρία και να συνεχίσει την καλή δουλειά που κάνει. Οι τίτλοι είναι μπροστά του, μην κοιτάζει πίσω!

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε κατώτερη του αναμενομένου και πλην του Μπάρκα δεν πρόβαλε μεγάλη αντίσταση στον αντίπαλό της. Πέρα από την κακή βραδιά που βρέθηκαν αρκετοί παίκτες της, ήταν ιδιαιτέρα ατυχής η έμπνευση του Χιμένεθ να ξεκινήσει τον Μάνταλο. Δε μπορώ να καταλάβω τι όνειρο είδε και τι ακριβώς επεδίωκε με αυτή του την απόφαση. Δεν έβλεπε τον παίκτη σε τι κατάσταση είναι, δε ήξερε ότι γύρισε από απουσία 6 μηνών λόγω τραυματισμού, πως περίμενε να ανταπεξέλθει σε τέτοιο ματς. Ο Μάνταλος όπως τον βλέπω μοιάζει να μη ζυγίζει ούτε 50 κιλά, έχει χάσει σε μυϊκή μάζα, δε μπορεί να κοντράρει αντίπαλο. Το αντιλήφθηκε ο Μάτος και τον κατάπιε. Δε μπορούσε να τον ακολουθήσει, ούτε καν να τον σπρώξει. Η επιλογή του Μάνταλου είχε ως συνέπεια να πάει ο Μπακασέτας απέναντι και να εξαφανιστεί επίσης. Ο Μπακασέτας ταιριάζει με τον Ματος, ψηλοί, σωματώδεις με διασκελισμό στα τρεξίματα τους. Ο Βιεϊρίνια είναι κοντός, σβέλτος και με γρήγορα μικρά βήματα στα τρεξίματα του, που ο Μπακασέτας δε μπορούσε να ακολουθήσει και εξαντλήθηκε με το να τον κυνηγάει. Επίσης ο Χουλτ δεν μπορούσε να δώσει τη μπάλα στον Μάνταλο αφού του την έπαιρνε εύκολα ο Μάτος και έτσι αναγκαζόταν να παίξει παράλληλα και προς τα πίσω και να κάνει πολλά λάθη. Ενώ όλα αυτά ήταν φανερά ο Χιμένεθ έπρεπε να φάει γκολ για να περάσει τον Λάζαρο στο ματς στη θέση του ανέτοιμου Μάνταλου. Από εκεί και πέρα οι παίκτες της ΑΕΚ έχαναν τις μονομαχίες, παρουσιάστηκαν αδύναμοι σε σχέση με τους αντιπάλους τους, έχασαν τη μάχη του κέντρου, έκαναν πολλές λάθος πάσες, έχαναν την μπάλα και δεχόταν κόντρα επιθέσεις. Έκαναν παιδαριώδη λάθη και οι αντίπαλοι βγήκαν πολλές φορές τετ – α –τετ με τον εξαιρετικό Μπάρκα. Όλο αυτό τους χάλασε το μυαλό και τους έριξε ψυχολογικά, αφού δεν πήραν βοήθεια από τον πάγκο. Αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα και έψαχναν με βαθιές, ψηλές μπαλιές τους Αραούχο και Λιβάγια που έγιναν εύκολη λεία για τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ. Δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι από τα άκρα αφού Μάνταλος και Μπακασέτας υστερούσαν σε ταχύτητα από τους αντιπάλους τους. Τεράστιο λάθος του Χιμένεθ που προσάρμοσε την ομάδα στον αντίπαλο και φάνηκε πολύ η έλλειψη του Κονέ που διαθέτει κάθετο παιχνίδι, σωστές μεταβιβάσεις και σωματικά προσόντα. Θα μπορούσε με την ευκαιρία του Αραούχο στο 89΄ , τη μοναδική αξιόλογη που είχε στο ματς, να στείλει τον τελικό στην παράταση, αλλά δεν το άξιζε και με τα «αν»  δεν γίνεται τίποτα.

Οι παίκτες: ο Μπάρκας έκανε ματς καριέρας και χάρη σε αυτόν έμεινε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και η ΑΕΚ ως το τέλος μέσα στο παιχνίδι. Σε μέτρια βραδιά ο Μπακάκης. Ανύπαρκτος και λίγος ο Χουλτ. Ο Βράνιες έκανε ένα τυπικό καλό ματς, αλλά στη φάση που η ομάδα του παίρνει αριθμητικό πλεονέκτημα πάει και εμπλέκεται, έτσι αποβάλλεται και αυτός αδικαιολόγητα. Γι αυτές τις αψυχολόγητες ενέργειές του δεν έχει κάνει την καριέρα που θα μπορούσε, τον διακρίνει έλλειψη συγκέντρωσης. Με λάθη ο Τσιγκρίνσκι. Σε πολύ κακή βραδιά ο Σιμόες, δεν τον έχω ξαναδεί να κάνει τόσα λάθη. Απλά έτρεξε ο Γαλανόπουλος. Ανύπαρκτος ο Μπακασέτας, δεν ακούμπησε μπάλα. Κακώς έπαιξε ο Μάνταλος. Εξαφανισμένος, εγκλωβισμένος ο Λιβάγια. Έδωσε μάχες ο Αραούχο, έβγαλε πάθος, ποιότητα και προσωπικότητα, αλλά έπρεπε να σκοράρει στο 89΄. Άλλαξε την εικόνα του ματς ο Γκάλο και έβγαλε την ΑΕΚ με αξιώσεις στην επίθεση, έπρεπε να ξεκινήσει. Ξενερωμένος ο Λάζαρος, δεν μπήκε πολύ στο παιχνίδι, άραζε δεξιά και περίμενε. Του έσπασε τα νεύρα ο Χιμένεθ με τις επιλογές του. Μπήκε στις φάσεις ο Γιακουμάκης και άνοιξε χώρους για τον Αραούχο.

Ο Χιμένεθ είχε την ατυχή έμπνευση με τον Μάνταλο και δεν διάβασε καλά το παιχνίδι. Επίσης παρουσίασε ανέτοιμη την ομάδα του από κάθε άποψη σε ένα ματς που έκρινε τίτλο και που σήμαινε πολλά για το γόητρο και τις εντυπώσεις. Παρουσίασε έργο φέτος, δημιούργησε ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης, παρουσιάστηκε πιο ώριμος σε σχέση με την πρώτη θητεία του στην ΑΕΚ, συνεχίζει όμως να έχει κολλήματα, όπως αυτό που δείχνει να έχει με τον Λάζαρο (δεν τον ξεκινάει – αν τον ξεκινήσει τον κάνει πρώτη αλλαγή) και υστερεί σε κάποιες λεπτομέρειες που θα τον κάνουν μεγάλο κόουτς.

Για σεμινάριο η διαιτησία του Μπορμπαλάν και των βοηθών του. Δεν είναι μόνο ότι δεν έχασαν φάση, είναι η προσωπικότητα και το κύρος που απέπνεε στον αγωνιστικό χώρο. Δε σήκωνε διαμαρτυρίες και μύγα στο σπαθί του. Επηρέασε περισσότερο την ΑΕΚ η φήμη που τον ακολουθεί γιατί  φοβήθηκε να βγάλει τη συνήθης σκληράδα της και να πάει το ματς στη μανούρα που τη βόλευε για να κόψει το ρυθμό του αντιπάλου, αφού ο Ισπανός δε τα σηκώνει αυτά.

Άξιος νικητής ο ΠΑΟΚ – UNDISPUTED - και αναμένουμε τις επόμενες μέρες τις εξελίξεις στις δύο ομάδες, μετά από αυτό το παιχνίδι και πόσο θα επηρεάσει τις αποφάσεις για τη νέα σαιζόν.