Σάββατο 22 Αυγούστου 2020

Europa - Sevilla - League

Μεγάλο παιχνίδι, μεγάλος τελικός, με γκολ, με σασπένς, με εναλλαγές στο σκορ, με ανατροπές, με πρωταγωνιστές που από ήρωες μετατράπηκαν σε μοιραίοι στη διάρκεια του 90λεπτου ! Είδαμε ένα εκπληκτικό 1ο ημίχρονο με 4 γκολ και εναλλαγές στο προβάδισμα. Το χαρακτηριστικό του οι γρήγορες απαντήσεις στα γκολ που έμπαιναν.
   Στο 3΄ο Λουκάκου πήρε παραμάζωμα τον Ντιέγκο Κάρλος ο οποίος τον ανέτρεψε και πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Βέλγος. Μόλις στο 12΄όμως ο Ντε Γιογκ απάντησε για τη Σεβίλλη. Πάλι ο Ντε Γιογκ στο 33΄ έδωσε το προβάδισμα στη Σεβίλλη, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Γκοντίν έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα, σκοράροντας και σε τελικό Γιουρόπα, αφού προηγουμένως είχε σκοράρει σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ με τη φανέλα της Ατλέτικο.
   O Κόντε ξεκίνησε με 3-5-3 και ο Λοπετένγκι με 4-3-3, τη συνηθισμένη τους διάταξη, αμφότεροι και χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις από άποψη προσώπων.

Στα πρώτα 25 περίπου λεπτά το παιχνίδι είχε εκπληκτικό ρυθμό και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, με τη μπάλα να πάει πάνω κάτω στο γήπεδο. Η Σεβίλλη παρά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε η Ίντερ στο παιχνίδι, δεν κώλωσε. Όπως δεν είχε κωλώσει και απέναντι στη Λίβερπουλ του Κλοπ το 2017. Και εκεί που λες μετά το 25΄ότι έπεσε ο ρυθμός έρχονται τα δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά 32΄- 35΄για να σε κρατάνε ως θεατή στην τσίτα.
   Αναμενόμενα το 2ο ημίχρονο πήγε σε πιο χαμηλό τέμπο, δύσκολο τέτοια εποχή οι ομάδες να έβγαζαν ολόκληρο 90λεπτο στο ρυθμό που ξεκίνησαν στο παιχνίδι. Ο Λουκάκου δεν έπαιρνε, για ένα ακόμα παιχνίδι, τις μπαλιές που έπρεπε. Ο Κόντε δεν έχει βρει τον τρόπο να αξιοποιήσει το υπερόπλο που διαθέτει. Όμως στο 65΄ο Βέλγος έφυγε πίσω από τη σέντρα και ξεχύθηκε σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Μπόνο, ο οποίος τον νίκησε και απέκρουσε το πλασέ του με το πόδι. Σε μια από τις πιο καθοριστικές στιγμές του παιχνιδιού.

Έτσι φτάσαμε στο 74΄, όπου μετά από εκτέλεση  φάουλ και ανάποδο ψαλιδάκι του Ντιέγκο Κάρλος, ο Λουκάκου με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Ο Ντιέγκο Κάρλος που και με τη Γουλβς και με τη Γιουνάιντεντ αλλά και χθες, είχε υποπέσει σε πέναλτι, εξιλεώθηκε γιατί από δικιά του ενέργεια ήρθε το γκολ που χάρισε στην ομάδα του το τρόπαιο. Ο Λουκάκου που με δικά του γκολ οδήγησε την Ίντερ στον τελικό και που χθες με προσωπική ενέργεια του την έβαλε μπροστά στο σκορ, στο τέλος έγινε αυτός που καταδίκασε την ομάδα του σε ήττα. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, αυτό συμβαίνουν στον αθλητισμό !

Με το που τρώει το  γκολ ο Κόντε κάνει αμέσως τρεις αλλαγές για να παίξει τα ρέστα του σε όσο χρόνο απομένει μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού. Έμπειρη ομάδα όμως η Σεβίλλη. Τσάκισε το ρυθμό του παιχνιδιού, όλο καθυστερήσεις, όλο αλλαγές, όλο τραυματισμούς παιχτών της είχαμε. Έτσι το τελευταίο 20λεπτο, μαζί με τις καθυστερήσεις, κύλησε χωρίς κάποια κραυγαλέα ευκαιρία. Και η Σεβίλλη σήκωσε την 6η κούπα της. Δικαιωματικά !
   Εντύπωση μου έκανε η εικόνα του Κόντε στον πάγκο της Ίντερ. Έδειχνε συντετριμμένος, τόσο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, βλέποντας την ήττα να έρχεται, όσο και μετά στην απονομή. Ήθελε να φύγει νικητής και τροπαιούχος προφανώς. Αντίθετα, ξέσπασε στο τέλος ο Λοπετένγκι και έκλαψε. Θα πρέπει όμως να πει ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μόντσι που τον πήρε από τα αζήτητα στη Σεβίλλη και του ανέστησε την καριέρα.

Ένας Μόντσι που επέστρεψε στη Σεβίλλη και οδήγησε ξανά την ομάδα του στο θρόνο του Γιουρόπα Λιγκ. Πρέπει να κατάλαβε ότι δεν έχει ανάγκη να πάει αλλού για να αποδείξει την αξία του. Ούτε ο Φέργκιουσον μπήκε στη διαδικασία να αφήσει τη Γιουνάιντεντ !
   Κλείνοντας να πούμε ότι άξια πήρε κούπα η Σεβίλλη. Κέρδισε 4 τελικούς σερί. Μην ξεχνάμε ότι και για την φάση των «16» έπαιξε νοκ άουτ παιχνίδι με τη Ρόμα σε ουδέτερο γήπεδο. Έδειξε να μην καταλαβαίνει από βαριές φανέλες, από Γιουνάιντεντ και Ίντερ. Ποιος θα το έλεγε πριν 22-23 χρόνια, όταν η Σεβίλλη με τον Βασίλη Τσιάρτα στις τάξεις της βολόδερνε στη Β΄ κατηγορία της Ισπανίας και η Μάντσεστερ του σερ Άλεξ μεσουρανούσε  ενώ και η Ίντερ διέθετε τον Ρονάλντο, το «φαινόμενο» στις τάξεις της, ότι το 2020 η ομάδα της Ανδαλουσίας κυριολεκτικά «δε θα τους βλέπει»….