Τετάρτη 25 Ιουλίου 2018

ME ΚΥΡΙΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ….

Ο ΠΑΟΚ για τα δεδομένα της εποχής ήταν καλός χθες βράδυ στην Τούμπα απέναντι στη Βασιλεία. Ο Λουτσέσκου παρουσίασε κατά τα 10/11 την περυσινή ομάδα και συνέπεια αυτού ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με συνοχή και ομοιογένεια. Είχε υπομονή στο παιχνίδι του, ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και γενικά παρουσιάστηκε ανώτερος από την αντίπαλο του. Και εκεί που είχε φέρει το ματς στα μέτρα του και είχε φτάσει στο σκορ που επιθυμούσε, από ένα λάθος οι Ελβετοί σκόραραν και η ρεβάνς παρέμεινε ανοιχτή…. Τα ίδια είχαν συμβεί και δυο χρόνια πριν, όταν ένας ΠΑΟΚ ανώτερος από τον Άγιαξ την εποχή εκείνη (γιατί κατόπιν ο Αίαντας βελτιώθηκε αισθητά και έφτασε μέχρι τον τελικό του Γιουρόπα) φοβήθηκε να τον κερδίσει και να πάρει την πρόκριση, μέσα στην κατάμεστη Τούμπα. Γι αυτό λέω ότι ο μεγάλος αντίπαλος του δικεφάλου του βορρά είναι ο ίδιος, ο κακός του, εαυτός.

Στον αγώνα, ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία και είχε την υπεροχή. Κυκλοφορούσε τη μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με σέντρες. Οι Ελβετοί έπαιξαν πίσω από τη μπάλα, παρατάχθηκαν με τρεις στόπερ σε ένα 5-4-1 και έκλεισαν τους διαδρόμους του ΠΑΟΚ για την περιοχή τους. Έτσι ο δικέφαλος προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος ψάχνοντας το κεφάλι του Πρίγιοβιτς, είτε με μακρινά σουτ. Από ένα τέτοιο σουτ του Κάνιας, που πήρε την απόκρουση της Ελβετικής άμυνας, ήρθε η γκολάρα που έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πειθαρχημένος τακτικά και προσεκτικός, οι Ελβετοί όμως κατάφεραν και έβγαλαν στην κόντρα δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία στο 12΄ με τον Στόκερ και μία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αγιέτι. Κινητήριος μοχλός για τον δικέφαλο ο εξαιρετικός Αντελίνο Βιεϊρίνια. Είναι ο παίκτης που ανεβάζει την ποιότητα όλης της ομάδας, ο ηγέτης της μες τον αγωνιστικό χώρο. Ο Μάτος δεν είχε τόσα πολλά ανεβάσματα, ενώ στον άξονα ο μεν Μαουρίτσιο κινήθηκε στη μετριότητα, ο δε Πέλκας ήταν άφαντος.

Στο 2ο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν πιο προσεκτικοί. Ο Λουτσέσκου είχε κλείσει καλά τον Τσούφι στα χαφ και έτσι αναγκάστηκε να ανέβει από τα στόπερ ο Φρέι για να οργανώσει παιχνίδι από πίσω για την Βασιλεία. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς φάσεις αν εξαιρέσουμε την τεράστια ευκαιρία του Λημνιού, που μετά από σέντρα του Ζάμπα βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε αλλά ο Όμλιν έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Έτσι φτάσαμε στο 80΄ όταν οι Πρίγιοβιτς και Λημνιός άλλαξαν τη μπάλα και ο πρώτος με γυριστό σουτ έκανε το 2-0. Σκορ που έδινε στον ΠΑΟΚ μεγάλο προβάδισμα και κεφαλαιοποιούσε την ανωτερότητα του στο παιχνίδι. Έμεναν 10 λεπτά και η Βασιλεία έως εκείνη τη στιγμή δεν είχε δείξει ότι μπορεί να απειλήσει, αφού στο 2ο  ημίχρονο δεν είχε καθόλου φάσεις. Όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση των Ελβετών, ο Στόκερ σέντραρε, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και πήγε στο πίσω δοκάρι, εκεί όπου ο Κρέσπο άφησε για τον Πασχαλάκη, ο τελευταίος δίστασε και έτσι επωφελήθηκε ο Αγιέτι και μείωσε σε 2-1. Τα λεπτά που απέμειναν κύλησαν με καθυστερήσεις, μικροτραυματισμούς και κράμπες.

Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε ασφαλές σκορ, σκορ πρόκρισης που λέμε, αλλά αφενός κέρδισε και αφετέρου έδειξε να είναι ανώτερη ομάδα από τη Βασιλεία. Είχε 54%-46% κατοχή μπάλας, 6-3 κόρνερ και 13-4 τελικές. Μπορεί να πάει στην Ελβετία και να κερδίσει. Μπορεί όμως να δείξει φοβισμένος, να επιτρέψει στους Ελβετούς να πάνε σβηστά το παιχνίδι, να πετύχουν ένα γκολ και να πάρουν την πρόκριση. Από τον Λουτσέσκου και τους παίκτες του εξαρτάται ποιος ΠΑΟΚ θα εμφανιστεί στη Βασιλεία.
   Η ομάδα έδειξε να κουράζεται στο τελευταίο 20λεπτο, πράγμα φυσιολογικό για την εποχή, αλλά στο 2ο ματς θα χρειαστεί καλύτερη διαχείριση δυνάμεων.

Οι παίκτες : Ο Πασχαλάκης δε χρειάστηκε στο ματς, αλλά φέρει ευθύνη στο γκολ. Ο Μάτος σταθερός αλλά χωρίς να εντυπωσιάσει. Κινητήριος μοχλός και ο μισός ΠΑΟΚ ο Βιεϊρίνια. Σταθερότατος ο Βαρέλα. Δέχθηκε φάσεις ο Κρέσπο και οι δύο ευκαιρίες των Ελβετών στο 1ο ημίχρονο έγιναν από την πλευρά του, ενώ είχε συμμετοχή και στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του. Μεγάλο ματς ο Κάνιας. Σε δύο ματς τον έχω δει τόσο καλό, χθες και στον τελικό του κυπέλου τον Μάιο. Ο Μαουρίτσιο υστέρησε δημιουργικά, για τα λεφτά που παίρνει, οφείλει να δώσει περισσότερα στα μεγάλα ματς. Άφαντος ο Πέλκας είχε μικρή συμμετοχή στο παιχνίδι. Προσπάθησε ο Λημνιός άλλα στη μια φορά που πάτησε περιοχή απέτυχε να σκοράρει. Ο Ζάμπα έδειξε δυνατότητες και ενθουσιασμό αλλά θέλει χρόνο με την ομάδα. Τον Πρίγιοβιτς τον έψαχναν με σέντρες ανάμεσα σε τρία αντίπαλα σέντερ μπακ. Το 2-0 το δημιούργησε και σκόραρε, έβγαλε προσωπική φάση ! Οι αλλαγές έγιναν όταν το ματς είχε σβήσει.

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι ο ΠΑΟΚ είναι υποχρεωμένος να αποκλείσει αυτή τη Βασιλεία, είναι ομάδα αρκετά κατώτερή του. Πιθανός αποκλεισμός θα τον ρίξει ψυχολογικά και θα αποτελέσει τροχοπέδη στην πορεία του. Με τέτοιες νίκες και προκρίσεις παίρνει ψυχολογία όλη η ομάδα, βρίσκει κίνητρα και κυνηγάει τίτλους. Είναι μεγάλη ομάδα ο δικέφαλος και οφείλει να παίζει στην Ευρώπη, στους ομίλους και να πρωταγωνιστεί, να ακούγεται το όνομα του. Η Βασιλεία έχουν φτιάξει καλό όνομα τα τελευταία χρόνια και μια πρόκριση του δικεφάλου θα προκαλέσει εντύπωση σε όλη την Ευρώπη, θα τον προσέξουν οι μεγάλοι. Έχει τις δυνατότητες να την περάσει αρκεί πρωτίστως, να αντιμετωπίσει επιτυχώς τον ίδιο του τον εαυτό και τους φόβους του.