Πέμπτη 26 Απριλίου 2018

Μπάγερν – ΡΕΑΛ = 1-2

Ο δεύτερος ημιτελικός για το Champions league μας πρόσφερε ένα κλειστό παιχνίδι, ένα παιχνίδι τακτικής και υπομονής που κρίθηκε στα λάθη. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν επίσης δύο ακόμη γεγονότα….ο τραυματισμός του Ρόμπεν νωρίς, που έκανε τη Μπάγερν μονοδιάστατη καθώς επιτιθόταν μονόπατα από αριστερά με τον Ριμπερί, καθώς ο Μίλλερ που πήγε δεξιά δεν είναι εξτρέμ και επίσης, το γεγονός ότι η ΡΕΑΛ έχει ξανά περπατήσει το δρόμο ως το τέλος και έχει σηκώσει την κούπα στις προηγούμενες δύο διοργανώσεις, με την ίδια ακριβώς ομάδα, που τις δίνει αυτοπεποίθηση και αβαντάζ σε έναν ημιτελικό.
     Το ματς ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και κάποια σκληρά φάουλ, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό που τις βόλευε. Από το 15΄ και μετά, η ΡΕΑΛ φάνηκε να παίρνει τα ηνία του αγώνα, όμως στο 28΄ άφησε τεράστιο κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας της, ο Κίμιχ βγήκε έξυπνα στον κενό χώρο, μπήκε περιοχή και εκτέλεσε τον Νάβας στην κλειστή του γωνία. Από εκεί και μετά η Μπάγερν, με αυτοπεποίθηση στα ύψη δημιούργησε και άλλες 3 φάσεις να σκοράρει. Κόντρα στη ροή του ματς και από ένα γύρισμα και κεφαλιά του Καρβαχάλ, ο Μαρσέλο με ένα ξερό, άπιαστο σουτ έφερε το ματς στα ίσα στο 44΄. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Μπάγερν είχε ακόμη δύο φάσεις για γκολ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε το ματς με 4 σοβαρές ελλείψεις, των Νόιερ, Αλάμπα, Βιδάλ και Κομάν, σε αυτές κατά τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου προστέθηκαν οι Ρόμπεν που βγήκε νωρίς και Μπόατεγκ που βγήκε υποβασταζόμενος στο 34΄.
      Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Μπάγερν να μπαίνει επιθετικά στο γήπεδο και να ψάχνει το γκολ που θα τη βάλει μπροστά, όμως στο 57΄και μετά από δικό της κόρνερ και απόκρουση της άμυνας της ΡΕΑΛ, η μπάλα φτάνει στον Ραφίνια που κάνει ένα τραγικό λάθος και δίνει τη μπάλα σε αντίπαλο. Λούκας Βάσκεθ και Ασένσιο ξεχύνονται στην αντεπίθεση, κόντρα σε δύο αμυντικούς της Μπάγερν και ο 2ος γράφει το 1-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.  Από το γκολ και μετά η ΡΕΑΛ έκλεισε τους χώρους στην άμυνα της, έπαιξε πιο χαμηλά και κοντά- και μέσα – στην περιοχή της και ψάχνοντας την ευκαιρία να φύγει στην κόντρα. Η Μπάγερν έψαξε την ισοφάριση είτε με ατομικές ενέργειες του Ριμπερι από αριστερά, ο οποίος ήταν μεν συγκινητικός, αλλά μετά το 70΄ δεν είχε ανάσες, είτε με σέντρες – γεμίσματα, που αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους αμυντικούς της ΡΕΑΛ. Δεν βρήκαν λύσεις οι Γερμανοί και έτσι το ματς έκλεισε στο «διπλό».

Είναι δεδομένο ότι ο τραυματισμός του Ρόμπεν και η από νωρίς αναγκαστική αλλαγή του χάλασαν τα σχέδια του Χάινκες και τον ανάγκασαν σε αναπροσαρμογές, αλλά με την είσοδο του Τιαγκο Αλκάνταρα δε βρήκε παιχνίδι από τον άξονα, αφού και ο Χάμες ήταν σε μέτρια βραδιά. Δημιούργησε φάσεις βέβαια η Μπάγερν αλλά η ΡΕΑΛ ήταν αυτή που είχε την ουσία, το γκολ. Φάνηκε μάλιστα να επηρεάζεται ψυχολογικά η ομάδα του Μονάχου από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ και δεν δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα των Μαδριλένων από εκεί και μετά, προφανώς σημαντικό ρόλο έπαιξε και η κούραση. Ο Ζιντάν με την είσοδο του Ασένσιο στο ημίχρονο, αφού ο Ίσκο είχε πρόβλημα τραυματισμού, ενίσχυσε τα άκρα του, μιας και στο 1ο ημίχρονο ο Ίσκο συνέκλινε συνεχώς προς τον άξονα αφήνοντας κενό στην πλευρά του. Ετσι η ΡΕΑΛ και το 2ο γκολ βρήκε αλλά και αμυντικά έκλεινε καλύτερα τους χώρους από τα πλάγια. Σε κακή μέρα ο Κριστιάνο, είχε ελάχιστη συμμετοχή στο παιχνίδι, τον μπλόκαρε και έξυπνα ο Χάινκες. Ο Λεβαντόφσκι δεν έχει την ατομική ενέργεια για να δημιουργήσει μόνος του φάσεις, ούτε τα σωματικά προσόντα για να κερδίσει μονομαχίες μες την περιοχή, πρέπει να του φέρεις τη μπάλα για να σκοράρει, έτσι φάνηκε πολύ λίγο στο παιχνίδι.

Για τον επαναληπτικό, θεωρώ ότι όλα είναι ανοιχτά αν και η ΡΕΑΛ έχει ένα προβάδισμα. Είδαμε όμως και στον προηγούμενο γύρο τη ανατροπή πήγε να κάνει η Γιουβέντους μες το Μπερναμπέου, ενώ και πέρυσι με ίδιο σκορ στον 1ο αγώνα στο Μόναχο, η Μπάγερν πήγε το ματς στην παράταση στη Μαδρίτη.  Σημαντικό ρόλο θα παίξουν οι απουσίες. Ποιοι από τους έξι τραυματίες της Μπάγερν θα προλάβουν να είναι έτοιμοι σε λιγότερο από μια εβδομάδα, ενώ και για τη ΡΕΑΛ αποχώρησε τραυματίας ο Καρβαχάλ και στο τέλος έπαιξε δεξί μπακ ο Λούκας Βάσκεθ, επίσης  και ο Μαρσέλο στα τελευταία λεπτά περπατούσε έχοντας πρόβλημα στον προσαγωγό. Είναι το τέλος της σαιζόν, έχει επέλθει η κούραση και οι παίκτες βγάζουν πιο εύκολα προβλήματα τραυματισμών. Κομβικός ο ρόλος των τιμ, πίσω από την ομάδα και της δουλειάς που κάνουν. Περιμένω μεγάλη μάχη….Βαριά η φανέλα της Μπάγερν !