Τετάρτη 4 Απριλίου 2018

Η μαγεία του Κριστιάνο….

Την Τρίτη το βράδυ είχαμε μια επανάληψη του περυσινού τελικού του Champions league με το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο και τον αγώνα να έχει πολλά κοινά. Η ΡΕΑΛ επιβλήθηκε με τρία γκολ διαφορά και στο 2ο ημίχρονο του παιχνιδιού επέβαλε πλήρως την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο. Είδαμε ένα ματς που η Γιουβέντους πάλευε με νύχια και με δόντια να το κρατήσει σε μια ισορροπία αλλά ήταν τέτοια η ανωτερότητα της ΡΕΑΛ που σταδιακά και προς το τέλος η Vekia Signora κατέρρευσε….Πάμε να τα δούμε αναλυτικά.

Ο Αλέγκρι παράταξε τη Γιούβε με ένα 4-2-3-1. Λόγω ελλείψεων δεν έπαιξε με τρεις στην άμυνα. Από τη Γιούβε απουσίαζαν οι Μπενατιά και Πιάνιτς. Στο τέρμα ο Μπουφόν, δεξιά στην άμυνα προτιμήθηκε ο Ντε Σίλιο αντί του Λιχτσάινερ και αριστερά έπαιξε ο Ασαμόα, αφού ο Αλεκσάντρο προτιμήθηκε να παίξει μπροστά του σε ρόλο εξτρέμ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κιελίνι και Μπαρτσάλι. Στα χαφ, δίπλα στον Κεντίρα ο κόουτς προτίμησε τον νεαρό Μπετανκούρ αντί του Μαρκίζιο και μπροστά τους ο Ντιμπάλα. Δεξιά ο Ντάγκλας Κόστα και αριστερά όπως προείπαμε ο Αλεκσάντρο. Φορ ο Ιγκουαϊν. Επιλογές που όπως αποδείχθηκε από την εξέλιξη του ματς δε βγήκαν στον Αλέγκρι. Σε αυτό το επίπεδο οι λεπτομέρειες κάνουν διαφορά.
   Ο Ζιντάν μας παρουσίασε την ΡΕΑΛ που τα τελευταία 2 χρόνια κατακτά το Champions league. Στο τέρμα ο Νάβας, δεξιά Καρβαχάλ, αριστερά Μαρσέλο. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο Σέρχιο Ράμος και Βαράν. Με ρόμβο στα χαφ. Μπροστά από την άμυνα ο Καζιμίρο. Μέσα δεξιά Μόντριτς και μέσα αριστερά Κρόος και κορυφή στο ρόμβο ο Ίσκο. Επιθετικό δίδυμο οι Μπενζεμα και Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον 1ο να είναι αυτός που έβγαινε περισσότερο εκτός περιοχής και τον CR7 να περιμένει να εκτελέσει.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ίσκο έκανε κίνησε και βγήκε στην πλάτη του Ντε Σίλιο από αριστερά, ο Κεντίρα που τον είχε τον άφησε, δεν τον ακολούθησε στα άκρα, Ντε Σίλιο και Ντάγκλας Κόστα μάρκαραν με τα μάτια τον Μαρσέλο, ο Ίσκο γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και ο Κριστιάνο με προβολή, με το «εξωτερικό», άνοιξε το σκορ. Από εκεί και μετά η Γιούβε προσπάθησε να βγει μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση αλλά η ΡΕΑΛ διέθετε τους παίκτες με την κατάλληλη τεχνική για να κρατήσει μπάλα και να ελέγξει το τέμπο του παιχνιδιού. Η Γιουβέ αναγκαστικά επεδίωξε το ανοιχτό γήπεδο και τις στημένες φάσεις. Η ΡΕΑΛ όμως ήταν αυτή που είχε τη μεγάλη φάση με το σουτ – κεραυνό του Κροος στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουφάν.
     Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με κοντρολαρισμένο ρυθμό, είχαμε ένα σουτ του CR7 και ένα φάουλ του Ντιμπάλα που κόντραρε στο τοίχος και πέρασε ελάχιστα άουτ. Έτσι φτάσαμε στο 64΄ …..που από μια ασυνεννοησία μεταξύ Κιελίνι και Μπουφόν δημιουργήθηκε ευκαιρία για τη ΡΕΑΛ και μπορεί αρχικά ο Τζίτζι να απέκρουσε το σουτ του Λούκας Βάσκεθ αλλά αμέσως μετά είχαμε τη ζωγραφιά του Κριστιάνο. Το γκολ της 10ετιας, για να μην πω περισσότερο, στο Champions league. Είναι τέτοιος ο έλεγχος του σώματος του, ο βηματισμός του, το εντυπωσιακό του άλμα και η αρτιότητα της εκτέλεσης που ακόμα και ο ίδιος ο Ζιντάν έμεινε άναυδος. Πάγωσε αρχικά το γήπεδο και κατόπιν σταδιακά σηκώθηκε όρθιο και χειροκρότησε !

Δύο λεπτά μετά είχαμε την αποβολή, με 2η κίτρινη, του Ντιμπάλα και κάπου εκεί η Γιούβε κατέρρευσε ολοκληρωτικά. Έτσι στο 72΄ο Μαρσέλο συνδυάστηκε ωραία με τον CR7, πέρασε και τον Μπουφον και έγραψε το 0-3, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση. Από εκεί και μετά η ΡΕΑΛ δημιούργησε και άλλες φάσεις για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, αλλά μικρή σημασία έχει…..
     Η ανωτερότητα της ομάδας του Ζιντάν ήταν εμφατική και αντικατοπτρίζεται στο ποσοστό 90% στην ακρίβεια των μεταβιβάσεων, με τον Ίσκο να έχει 57 στις 57 σωστές πάσες. Ένας Ίσκο που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι, ήταν κυριολεκτικά παντού στο γήπεδο και βοήθησε και ανασταλτικά, ενώ κράτησε μπάλα, έβγαλε ασίστ και ήταν πηγή έμπνευσης και δημιουργίας.

Για τον Κριστιάνο τι να πούμε? Πέρα από το αριστούργημα που μας σέρβιρε ήταν αυτός που με την ποιότητα του έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Όπως είπε και ο Μπαρτσάλι στις δηλώσεις του για το 1ο γκολ «είναι ελάχιστοι οι παίκτες που από εκείνο το σημείο και με το εξωτερικό θα καταφέρουν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Αλλά γι αυτό είναι ο Κριστιάνο και είναι ο κορυφαίος». Για το 2ο γκολ και αυτός όπως και άπαντες εξέφρασε απλά το θαυμασμό του. Ο Κριστιάνο έχει μπει σε εκείνο το κομμάτι που παίζει το καλύτερο που μπορεί μες τη σαιζόν, έχει φορμαριστεί. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πατάει πολύ καλά στο γήπεδο. Η εκτελεστική του δεινότητα είναι καταπληκτική και του επιτρέπει να είναι πολύ επιδραστικός στο παιχνίδι και ας έρχεται πλέον λιγότερο σε επαφή με τη μπάλα. Η δική του ΡΕΑΛ ξαναέγινε φαβορί και για το φετινό Champions league !!!

Υ.Γ.    Στο άλλο ματς η Σεβίλλη έβγαλε πολλά τρεξίματα στο 1ο ημίχρονο και ήταν καλύτερη από τη Μπάγερν. Ο Σαράμπια έχασε μια μοναδική ευκαιρία στο 20΄ και στο 32΄ άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν και με αρκετή δόση τύχης, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα μέσα σε 5 λεπτά και να πάει με την ισοπαλία στο ημίχρονο. Ο Χάινκες παραδέχτηκε τα λάθη του στην προσέγγιση του αγώνα και στο  35΄ άλλαξε τον αρνητικό Βιδάλ περνώντας στη θέση τον Χάμες και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έβγαλε τον Μπερνάτ και πέρασε αριστερό μπακ τον Ραφίνια. Η Μπάγερν μεταμορφώθηκε στο 2ο μέρος του παιχνιδιού και ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο. Με δόση τύχης και πάλι, αφού η μπάλα και σε αυτό το γκολ κόντραρε σε αντίπαλο πριν καταλήξει στα δίχτυα, στο 68΄ο Τιάγκο Αλκάνταρα έκανε το 1-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μονάχου. Ανέβασε τη Μπάγερν με την είσοδο του ο Χάμες, μεγάλο ματς έκανε ο Ριμπερί και σε εξαιρετική κατάσταση ο Χάβι Μαρτίνεθ που είχε και το ΣΤΟΠ πάνω στον Βάσκεθ στο 49΄ λίγο πριν σουτάρει μέσα από την περιοχή και από ευνοϊκή θέση. Η Σεβίλλη έπεσε πολύ στο 2ο ημίχρονο, πολλά τρεξίματα οι χαφ Ενζονζί και Πιζάρο και διαθέτουν ποιότητα οι Σαράμπια και Κορέα. Κέρδισε τη μάχη τον πάγκων ο «παππούς» Χάινκες.

Υ.Γ.1     Μετά τα όσα έκανε ο CR7 χθες, περιμένω την απάντηση του Λίο Μέσι απόψε, αν και θα προτιμήσω να παρακολουθήσω τον Αγγλικό εμφύλιο σε ζωντανή μετάδοση.