Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Με ανατροπές Άρης και Βόλος αναρριχήθηκαν βαθμολογικά, η διάρκεια του CR7 και η σημαία.......

-   Με πολυπρόσωπη άμυνα παρέταξε τον Ιωνικό στου Χαριλάου ο κόουτς Σπανός…. και χωρίς να κάνει φάση βρήκε το γκολ στο 43΄και πήγε μπροστά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο….. ο Άρης ήταν πολύ καλός στο 1ο ημίχρονο, δεν είχε όμως ουσία και δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που δημιούργησε….. Στο 2ο μέρος ο Άρης χρειάστηκε κάνα 10λεπτο για να βρει πατήματα…. διάστημα στο οποίο ο Ιωνικός είχε τη φάση με τον Άοσμαν για να κάνει το 0-2 και να πάρει μεγάλο προβάδισμα….. τελικά οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν με τον Ζερβίνιο που ξεκίνησε 11αδα πρώτη φορά χθες….. και μετά από άλλο ένα 10λεπτο έφτασε στην ανατροπή με τον Γκρέι…. από εκεί και μετά ο Πάρντιου έδωσε γήπεδο στον αντίπαλο και κοίταξε να κρατήσει το σκορ…. έτσι πήρε μια νίκη που τον ανεβάζει στον βαθμολογία…. Χθες έπαιξε και ο Ετέμπο, που έδειξε καλά στοιχεία, ένα κλασικό 6αρι που χρειάζεται η ομάδα….. Από εκεί και πέρα το πρόβλημα στον Άρη είναι ότι οι επιθετικοί του δε μαρκάρουν…. χάνουν τη μπάλα και δε γυρίζουν να κυνηγήσουν τον αντίπαλο…. βάζουν τα χέρια στη μέση, σκύβουν το κεφάλι και περπατάνε….. ούτε ο Μανσίνι, ούτε ο Γκρέι, ούτε ο Ματέο Γκαρσία, ούτε ο Μανού Γκαρσία που σέρνεται στα τελευταία παιχνίδια…. κι αυτό γινόταν εξ αρχής, από τα παιχνίδια με τη Γκόμελ το είχαμε εντοπίσει….. οπότε ο Πάρντιου έχει πολύ δουλειά μπροστά του για να κάνει ομάδα όσους έφερε αυτό το καλοκαίρι ο Καρυπίδης….. και περισσότερο απ’ όλα στη νοοτροπία του μισθοφόρου που διακατέχει αυτούς τους παίκτες….. γιατί βλέπω τον Μανσίνι, από τότε που του έκοψε τη μεταγραφή ο Καρυπίδης, να τα έχει παρατήσει και να μην παίζει μπάλα…. έχασε τα καλά λεφτά στην Αραβία του κόπε και η όρεξη, έχασε τη φιλοδοξία του…..

-   Ματς με πολλές φάσεις στο 1ο ημίχρονο στο Βόλο…. χωρίς γκολ όμως….. τα γκολ μπήκαν στο 2ο …με τον Λεβαδειακό να προηγείται με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Μουτίνιο ….και τον Βόλο να φτάνει στην ανατροπή μέσα σε 6 λεπτά…..18 τελικές είχε ο Βόλος στο παιχνίδι και 9 ο Λεβαδειακός, εκ των οποίων όμως οι 7 στην εστία !.....ενώ το παιχνίδι είχε και πολλά κόρνερ, 11-10…..γεμάτο ματς δηλαδή….. Πρόσεξα ότι οι Βοιωτοί έπεσαν στο 2ο μέρος…. δεν είχαν δυνάμεις….. έτσι είναι αυτά όμως, όταν κάνεις προετοιμασία με Έλληνα προπονητή…….. δεν είναι κορόιδο ο Δήμαρχος που έφερε τον Τανσό να του κάνει την προετοιμασία…. και μετά τον σχόλασε από την 1η αγωνσιτική…. προπονητή για τα παιχνίδια είχε…. και υπάκουο πάνω απ’ όλα …..

-   Κριστιάνο Ρονάλντο ……: «Ακούω πολύ θόρυβο για τον Mbappe και τον Haaland που σπάνε ρεκόρ. Πού είναι αυτά τα ρεκόρ ή ποια ρεκόρ... Πρώτα πρέπει να είναι ανταγωνιστικοί σταθερά για τα επόμενα 15 χρόνια στη σειρά όπως εγώ και ο Λέο. Μετά μπορούμε να ανοίξουμε ένα βιβλίο συζητήσεων γι' αυτούς. Και αυτό δεν θα συμβεί. Εμείς είμαστε ακόμα εδώ με τον Leo και κάνουμε αυτό που κάναμε και είμαστε 20 χρόνια ακόμα στην κορυφή»….. τα είπε όλα ο CR7 για την πραγματικότητα στο ποδόσφαιρο αυτή τη στιγμή…. Πολύ διαφήμιση πέφτει, αλλά…… ο Εμπαπέ δείχνει να ξεφουσκώνει και συμπεριφέρεται σαν κακομαθημένη πριμαντόνα….. ενώ ο Χάαλαντ τώρα στην πυραυλοκίνητη Σίτι του Πεπ δείχνει να παίρνει μπροστά…. ως σκόρερ όμως, όχι ως ηγέτης….. ενώ CR7 και Λίο ήταν πάνω απ’ όλα ηγέτες… κάθε ένας με τον τρόπο του και το στιλ του…..

-   Μια από τις σημαίες στο ναό πρέπει να φέρει τη φωτογραφία του…..

«Οι πατημασιές μου είναι παντού στη Φιλαδέλφεια. Νιώθω αυτό το γήπεδο σαν το σπίτι μου, αφού ήμουν από τα 15 μου μέχρι τα 38 μου όλη μέρα εκεί. Το θεωρώ και τώρα που έγινε ένα πανέμορφο γήπεδο αλλά το θεωρούσα και παλιά το πιο όμορφο γήπεδο του κόσμου»