Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Δίκαιο πέρασμα του ΠΑΟΚ από το “Γ. Καραϊσκάκης”, το διπλό του Κομπότη, το Τσάβι και η Μπούργκος........

-   Δίκαια ο ΠΑΟΚ τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο οποίος ήταν ουσιαστικός και είχε ισορροπία στο παιχνίδι του  ….σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε…. Μπήκαν τα πιτσιρίκια του ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έτρωγαν σίδερα…. με αυτοπεποίθηση…. δεν τους έβλεπαν τους ερυθρόλευκους σταρ… τους πήραν τη σπλήνα…. Ο ΠΑΟΚ έχτιζε τις επιθέσεις του από την άμυνα και έσπαγε το πρέσινγκ του Ολυμπιακού…. ειδικά από τη δεξιά πλευρά με Λύρατζη, Ντάντας και Νάρεϊ…. διακρίθηκε ο Λύρατζης αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε παίκτη από αριστερά, μιας και ο Χάμες κινούνταν πιο κεντρικά σε πιο ελεύθερο ρόλο…. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ από στημένο, από κόρνερ του Τσαούση και αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου… που μάλλον μπέρδεψε τις εστίες…. Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός έκλεισε πίσω τον ΠΑΟΚ, έπαιρνε όλες τις 2ες μπάλες… και από μια σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, που έπρεπε να καθαρίσει ο Κοτάρσκι, ισοφάρισε με κεφαλιά του Χάμες που σηκώθηκε στο Θεό…. Ο Χάμες ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού…. αφού οι τρεις χαφ πίσω του,  για να αντιμετωπίσουν το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ,  κατέβαιναν σε χαμηλά μέτρα, κοντά στην άμυνα…. έτσι δημιουργούνταν αποστάσεις μεταξύ των γραμμών… ξεκοβόταν οι επίθεση….. όλο αυτό το χώρο τον κάλυπτε μόνος του ο Χάμες, εωσότου βγει με αλλαγή….

Από το πρέσινγκ ψηλά που έκανε στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξέμεινε από δυνάμεις…. και στο 2ο μέρος ο ΠΑΟΚ τον πήρε φαλάγγι…. παρότι οι ερυθρόλευκοι είχαν το μομέντουμ με την ισοφάριση πριν το ημίχρονο και έπαιζαν και στην έδρα τους….. από εκεί και πέρα… το αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού ήταν τραγικό…. πολύ πεσμένος ο Ελ Αραμπί που μπήκε αλλαγή…. είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά δεν εκτέλεσε με τη μία… δίστασε …..αρκετά καλός ο Βρουσάι αλλά δεν είναι μπακ…. πολύ καλό ματς ο Εμβιλά, που με μεγάλες μπαλιές έβγαζε την ομάδα μπροστά…. τον έσβησαν τον Μακαμπού οι στόπερ του ΠΑΟΚ… και έχασε και τη μεγάλη ευκαιρία στο 77΄να ισοφαρίσει με κεφαλιά από πολύ κοντά…. δεν είναι ο φορ να ακουμπήσουν τη μπάλα πάνω του οι συμπαίκτες του…. μέτριος ο Ιν Μπεόμ Χουάνγκ, τον είδα διστακτικό, να μην παίρνει πρωτοβουλίες δημιουργικά…. ο Αγκιμπού βοήθησε πολύ στο πρέσινγκ… κυρίως στο διάστημα που ο Ολυμπιακός έκλεισε τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο 20λεπτο του 1ου ημιχρόνου…. δημιουργικά ήταν λίγος όμως….. Από την άλλη πλευρά ….μεγάλο ματς έκανε ο Ελ Καντουρί, που πήρε πάνω του τον ΠΑΟΚ δημιουργικά…. καλός και ο Κούρτιτς στα χαφ, αλλά και η 4αδα στην άμυνα…. με κακές εξόδους ο Κατάρσκι…. γκολάρα βάζει ο Νάρεϊ που ήταν ο ηγέτης της επίθεσης του δικέφαλου του βορά…. αν είχε καλά τελειώματα ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, που έκανε τις λάθος αλλαγές ο Μίτσελ, θα είχε κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ….

Τέλος, αμφότεροι αδικήθηκαν…. τον έναν του φταίει ο Μπαλτάκος που αλλοιώνει το πρωτάθλημα…. και τον άλλο δεν τον σέβονται και του φταίει η Αθήνα !!!

Με τον Μπιέλ τι έγινε?...γιατί έμεινε εκτός αποστολής χθες?....κουρασμένος? τραυματίας? Ή «τραυματίας» όπως ο Αμπουμπακάρ το καλοκαίρι?

-   Είχε βρωμίσει η πιάτσα για διπλό του Κομπότη στο Βόλο το Σάββατο… το είχαμε γράψει και εμείς εδώ…. δε μέτρησαν όμως οι πονηροί τις ισορροπίες που έχουν διαμορφωθεί στο πρωτάθλημα…. Κομπότης και Μπέος είναι σε διαφορετικά στρατόπεδα….. οπότε γιατί να τον βοηθήσει τώρα ο δήμαρχος?... ασ’ τον να παρακαλάει στον 2ο …και θα δούμε τότε….

-   Ο Τσάβι στη Μπαρτσελόνα πρέπει να βελτιώσει το σταφ του…. ο ίδιος είναι για λίγα πράγματα ούτως ή άλλως…. Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή….. να βρει δύο ανθρώπους να του κάνουν τη δουλειά… ο ένας στην άμυνα γιατί οι παίκτες της Μπάρτσα μαρκάρουν με τα μάτια και κάνουν πίσω βήματα…. και ένα να δουλέψει αυτοματισμούς στην επίθεση… με φορ περιοχής τον Λεβαντόφσκι και τέτοιους ταλαντούχους  εξτρέμ πρέπει να κάνει 3-4 γκολ σε κάθε παιχνίδι η ομάδα…. αλλά χάνει ευκαιρίες λόγο εγωισμού και ατομικισμού των επιθετικών της….

-   Έφαγε γκολ τελικά η Μπούργκος την 11η αγωνιστική της Segunda…..στο 94΄ισοφαρίστηκε από τη Μιράντες και ενώ έπαιζε με 10 παίκτες από το 28΄…..λογω αποβολής του τερματοφύλακα Κάρο…. .πήρε όμως τη νίκη με γκολ στο 102΄!....και συνεχίζει να προελαύνει στη Segunda και χτυπάει άνοδο …..