Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Ανώτερος ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο τέλος από έναν καλά στημένο Άρη, ο πεφτο-Στέλιος και η Ρίβερ χάρισε τον τίτλο στη Μπόκα.......

-   Καλό παιχνίδι χθες στη Λεωφόρο, με ρυθμό, αν και δεν είχε πολλές φάσεις…. ο καλύτερος τακτικά φετινός Άρης, που έκλεισε καλά τους χώρους τόσο από τον άξονα όσο και από τα άκρα και με εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό…. ενώ στο 1ο ημίχρονο είχε και κάποιες ευκαιρίες στην κόντρα…. όπου αν ήταν πιο ομαδικός ο Ιτούρμπε θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά…. ήξερε ότι ο Παναθηναϊκός αναπτύσσετε κυρίως από αριστερά και έκλεισε την πλευρά περιορίζοντας τον Χουνκάρ….. επίσης με τον Ματέο Γκαρσία έκλεισε τον Πέρεθ στον άξονα και ο  Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη, ενώ δεν έπαιρνε και 2ες μπάλες για να κάνει απανωτές επιθέσεις….. Κορυφαίος του γηπέδου ο Ετέμπο που με εντυπωσίασε ….Επιθετικά λίγα πράγματα, κυρίως από δεξιά με τον Εμπακατά που έπαιζε  προωθημένος και οι συμπαίκτες του τον έψαχναν με μεγάλες μπαλιές…. αλλά μέχρι εκεί…. ο Ζερβίνιο που ξεκίνησε φορ κρατούσε μπάλα και με άνεση μάλιστα και την έδινε πάντα σωστά σε συμπαίκτη αλλά δεν μπορούσε να φύγει στην κόντρα…… όπως δε μπορούσε και ο Γκρέι που μπήκε στη θέση του….. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, έφτασε κοντά ο Άρης αλλά πλήρωσε ότι στο τελευταίο 15λεπτο κώλωσε και έβαλε τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του… και από μια στημένη φάση η άμυνα των κίτρινων αποσυντονίστηκε, ξέχασαν ελεύθερο στο πίσω δοκάρι τον Σπόραρ και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη….. δεν πιστεύω στην άμυνα ζώνης στα στημένα, εκτός κι αν την έλεις δουλέψει μια τριετία με τον ίδιο προπονητή…. δε γίνεται στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού να ξεχνάς τον αντίπαλο φορ αμαρκάριστο μες την περιοχή σου…… επίσης δε μου άρεσε η αλλαγή πριν εκτελεστεί το φάουλ…. σα να χάλασε τη συνοχή τα άμυνας η είσοδος του Πρίσμαν….

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα χθες και δεν επηρεάστηκε από το γκολ που του ακυρώθηκε…. αυστηρό το φάουλ που καταλογίστηκε στη συγκεκριμένη φάση….. από εκεί και πέρα δεν είχε πολλές ευκαιρίες στο  παιχνίδι το τριφύλλι αλλά σπρωγμένη και από την  εξέδρα η ομάδα δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε στο τέλος…. Κάνει σωστά τα βασικά η ομάδα του Γιοβάνοβιτς και τα κάνει πολύ καλά αφού τα έχει δουλέψει…. ενώ πρόσθεσε  ποιότητα και το απρόβλεπτο μπροστά με παίκτες όπως ο Μπερνάρντ…. Και χθες δε δέχθηκαν πολλές φάσεις από τον αντίπαλο οι πράσινοι με τον Σένκενφελντ να είναι ο κορυφαίος τους παίκτης…. καλό παιχνίδι έκανε και ο Βέρμπιτς, που πατούσε συχνά περιοχή και έδωσε διαφορετικό στιλ παιχνιδιού στην ομάδα σε σχέση με τον Αϊτόρ…… για τον τελευταίο εύχομαι να μην έχει πάθει χιαστό, θα είναι πολύ κρίμα πρώτα απ’ όλα για τον παίχτη αλλά και για την ομάδα…… Τέλος καλό για τον Παναθηναϊκό που έκανε το 9 στα 9 και πάει φουλ  για τίτλο, αν και ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα….

-   Αυτός ο Κωνσταντέλιας του ΠΑΟΚ πολύ πέφτει… με τον Παναθηναϊκό, στη φάση με τν Μάγκνιουσον χρειάστηκε το VAR για να μη δοθεί το πέναλτι…. χθες το πήρε…. έκανε ωραία ντρίμπλα, ενστικτωδώς ο αντίπαλος άπλωσε το χέρι του, τον βρήκε στο στήθος και έπεσε…. οκ βοήθησε την ομάδα αλλά δεν…. ο Μαραντόνα έγινε αυτός που έγινε γιατί δεν έπεφτε ΠΟΤΕ,  ότι κι αν του έκαναν….. από την άλλη, υπάρχει και ο πεφτο-Στέλιος που πήρε τόσα πρωταθλήματα Ελλάδος….. στο χέρι του είναι η επιλογή…..

-   Συνέβη και αυτό….  Μπόκα να πανηγυρίζει τίτλο που της έδωσε η Ρίβερ…. στο θαυμαστό κόσμο του Αργεντίνικου ποδοσφαίρου…. σας τα γράψαμε προχθές για τα «μίση» και τις αντιπαλότητες μεταξύ Μπόκα και Ρίβερ αλλά και μεταξύ Ρασινγκ Κλουμπ και Ιντερπεντιέντε….. χθες λοιπόν η Μπόκα υποδεχόταν την Ιντερπεντιέντε και η Ρασίνγκ τη Ρίβερ….. Το «Μπομπονέρα» φλέγονταν, καθώς με νίκη η Μπόκα θα έπαιρνε τον τίτλο….. Αντίστοιχα ήταν τα πράγματα και στην έδρα της Ράσινγκ, καθώς και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν το πρωτάθλημα….. Η Μπόκα βρέθηκε να χάνει από την Ιντεπεντιέντε στο 32’ με πέναλτι του Λεάντρο Φερνάντες, αλλά στο 34’ ο Γκιγέρμο Φερνάντες ισοφάρισε σε 1-1. …. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 50’ με φάουλ του Βίγια, αλλά στο 81’ οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το γήπεδο με την κεφαλιά του Βαγιέχο για το 2-2……Την ίδια ώρα στο «Avellaneda», η Ράσινγκ είχε το προβάδισμα από το 56’ με πέναλτι του Ρόχας και τα νέα από το «Μπομπονέρα» άρχισαν να φτιάχνουν το πανηγυρικό κλίμα…… η αδιάφορη Ρίβερ, όμως,  ισοφάρισε με τον Μπόρχα σε 1-1 και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ….. η Ράσινγκ έψαξε το γκολ που θα της έδινε το πρωτάθλημα, αλλά έχασε πέναλτι στο 90’ !!!.......  Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Ρίβερ σκόραρε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση με τον Μπόρχα, χαρίζοντας τον τίτλο στη μισητή αντίπαλο Μπόκα Τζούνιορς…...8 κουταλιές της σούπας που έλεγε και ο Γεωργίου…..