Powered By Blogger

Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Μπαλάρα η ΑΕΚ, ο φετινός Κούρτιτς λέγεται Αϊτόρ, δεν βγήκε στο γήπεδο στο 2ο ο ΟΦΗ και ο Λουτσέσκου την πάτησε.......

-   Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, υπερεκτιμώντας της δυνατότητες του πήγε να παίξει στα ίσα την ΑΕΚ….. το δίδυμο Βίντα – Μουκουντί απορρόφησε την όποια πίεση… και μετά το 25΄η ΑΕΚ έκανε πάρτι…. πήρε τα ηνία του αγώνα και ξεκίνησε να δημιουργεί κλασικές ευκαριές… πέτυχε το γκολ με τον Σιμάνσκι, στο καπάκι είχε την ευκαιρία με τον Αραούχο που αστόχησε σε κενή από τερματοφύλακα εστία…. και λίγο πιο μετά τη φάση με τον Λιβάι που προλαβαίνει και διώχνει ο Μαζικού πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή….. από το 25΄και μετά η ΑΕΚ πάτησε τον Άρη, υπήρχε μόνο μία στο γήπεδο…. την αδικεί το σκορ, ήταν φτωχό το 0-1 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου….

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ νωρίς για την ΑΕΚ, αφού στο 50΄ο Λιβάι έκανε το 0-2…..και από εκεί και πέρα με σιγουριά και αυτοπεποίθηση η ομάδα του Αλμέιδα έκανε πλάκα στον Άρη…. έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και όποτε ήθελε δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ…. από επιπολαιότητα και αστοχία των παικτών της δεν ξέφυγε το σκορ…… Αυτή η ΑΕΚ έκανε τον Άρη να φαίνεται κακός…… ο Αλμέιδα έχει κατασταλάξει στην 11αδα του… και μας παρουσιάζει μια ωραία ομάδα…. με κάθετες κινήσεις, με πίεση στη μπάλα, με κλεψίματα, με κερδισμένες μονομαχίες, με ταχύτητα……

Από την άλλη πλευρά ο Άρης προδόθηκε από τον προπονητή του…. που ξεκίνησε με έναν και μόνο χαφ, τον Νταμπό…. και δίπλα του είχε τον Μανού Γκαρσία….. τον αφαλόκοψαν από τον άξονα οι παίκτες του Αλμέιδα…. τον πίεσαν και τον εξανάγκασαν σε πάρα πολλά λάθη…. η ΑΕΚ παίζει ως ομάδα και μέσα από την ομαδική λειτουργία ξεχωρίζουν οι παίκτες της….. και χθες δεν έφαγε φάσεις από τον Άρη….. ήταν σοβαρή και οργανωμένη….. Μεγάλο λάθος του Καρυπίδη που έδιωξε όλους του χαφ το καλοκαίρι…. και ειδικά τον Σάσα….. μέχρι να μπει ο Ετέμπο θα έχει μεγάλο πρόβλημα ανασταλτικά ο Άρης με αυτούς που έφεραν…..

-   Στο 1ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός….. στο 2ο όμως έκλεισε τον Αστέρα στα καρέ του και τον σφυροκοπούσε…. αλλά δε δημιούργησε τις μεγάλες ευκαιρίες….. το 4-5-1 του Μεταξά λειτούργησε και εγκλώβισε τους πράσινους…… φάνηκε η απουσία των τριών παικτών από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς….. μετριότατος χθες ο Παλάσιος….. λίγα πράγματα από Μπερνάρντ και Ιωαννίδη…. λίγα και από τον Αϊτόρ και ας πήρε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ…… Για μένα το πέναλτι δεν είναι…. ο Αϊτόρ πέφτει πάνω στον αμυντικό, τσιμπάει τη μπάλα, αλλά ο αμυντικός δεν τον βρίσκει, ίσως απλά τον ακουμπάει…… το ξέρει και η ομάδα του Παναθηναϊκού και γι αυτό έβγαλε την παραπλανητική ανακοίνωση για τη διαιτησία μετά…. Ο Αστέρας κατέβηκε για την ισοπαλία και με άκρως αμυντικό προσανατολισμό…. έφτασε κοντά στο να φύγει με αποτέλεσμα….. αλλά δεν είχε και ευκαιρίες για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι…. και γενικά φέτος ο Παναθηναϊκός ως ομάδα δε δέχεται φάσεις…… Ερώτηση για να προλάβω αντιδράσεις..….αν αυτό το πέναλτι δινόταν στον Ολυμπιακό, τι θα λέγατε? ….Ο φετινός Κούρτιτς λέγεται Αϊτόρ?.....5 πέναλτι σε 7 αγωνιστικές…..

-   Κακός στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, χωρίς όμως ο ΟΦΗ να είναι τίποτα το ιδιαίτερο…. ατυχής η έμπνευση του Μίτσελ να ξεκινήσει τον νεαρό Ντόη, έδειξε ανέτοιμος…. και του ‘κατσε και το αυτογκόλ στο ντεμπούτο του….. Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος…. έκελισε τον ΟΦΗ, κέρδιζε όλες τις 2ες μπάλες και ήταν συνεχώς στην επίθεση….. Ο Μίτσελ πέρασε τον Βρουσάι δεξί μπακ λόγω τραυματισμού του Άβιλα, γύρισε στόπερ τον Εμβιλά και τον Χάμες 10αρι…..ο μοναδικός που υπήρχε στα χαφ ήταν ο Ιν Μπεόμ Χουάνγκ… μπροστά του υπήρχαν παίκτες που έκαναν μόνο επίθεση…. και πίσω του μια στατική άμυνα που δεν ανέβαινε…. κάλυψε απίστευτους χώρους….. αναμφισβήτητα ο MVP του παιχνιδιού …..Από την άλλη ο ΟΦΗ δε βγήκε στο γήπεδο στο 2ο ημίχρονο……… φαινόταν το ματς ότι θα γυρίσει…. πληρώνει την κακή προετοιμασία του Νόπλια η ομάδα…. και αν λέμε ότι αυτός ο Ολυμπιακός έχει κακή φυσική κατάσταση, χθες ήταν ένα κλικ πάνω σε ένταση και ταχύτητα από τους Κρητικούς…. κοροϊδεύει ο Νόπλιας και «έφαγε» και τους Σαμαράδες…...ανέβασε τους ερυθρόλευκους  ο Γκάρι Ροντρίγκεζ που έχει τη μπούκα και την ατομική ενέργεια…. Ο Ολυμπιακός διαθέτει πλούσιο ατομικό ταλέντο αλλά δεν είναι ομάδα… κι αυτό φάνηκε για μία ακόμα φορά χθες…..

Θλιβερή η εικόνα με τον Καρεμπέ να μαζεύει πέτρες, κοτρώνες, από τον αγωνιστικό χώρο….

-   Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο παιχνίδι από τον Λεβαδειακό…. είχε φάσεις για γκολ αλλά δεν καθάρισε το παιχνίδι και στο τέλος ισοφαρίστηκε…. και παρά λίγο να χάσει το ματς στο μετά….. Στο 1ο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις ο ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με φορ τον νεαρό Γκορντετζάνι, ο οποίος δεν ακούμπησε μπάλα και απλά είχε ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στο τέλος του ημιχρόνου….. στο 2ο και μέχρι να βρει το γκολ ο δικέφαλος του βορά δημιούργησε ευκαιρίες και πίεσε τον Λεβαδειακό…. έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές ο Λουτσέσκου για να ανεβάσει την ομάδα…. ο Βιεϊρίνια μπήκε και ξαναβγήκε μετά από 11 λεπτά λόγω ενοχλήσεων…. πρέπει να καταλάβει ότι τελείωσε ως ποδοσφαιριστής…… ο Ρουμάνος κατέβασε την ομάδα με τον Ελ Καντουρί 10αρι και φορ έναν 19χρονο….στο 60΄έριξε στο παιχνίδι Μπίσεβαρ και Νέλσον Ολιβέιρα….. τότε ανέβηκε η ομάδα….. Ο Κοτάρσκι κάνει ξανά κακή έξοδο και στέλνει τη μπάλα στον Μπελμόντε που σκοράρει….. θα αναπολήσουν τον Πασχαλάκη οι ΠΑΟΚτζήδες…. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα αυτό ο ΠΑΟΚ, που την άλλη Δευτέρα πάει στο «Γ. Καραϊσκάκης»…. Πάντως, να βλέπεις το Ρουμάνο να κάνει δηλώσεις και να είναι σαν κλαμένο νιμού…. αξία ανεκτίμητη !!!