Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Με Ιταλικό τρόπο πέρασε η Βιγιαρεάλ, φωτιά στην Premier έβαλε η νίκη της Λίβερπουλ και η διαφορά στο “χτίσιμο” των παικτών….

-    Η Βιγιαρεάλ χθες ήταν Ιταλική ομάδα για 75 λεπτά και στο τελευταίο τέταρτο “σκότωσε” τη Γιουβέντους το Τορίνο και έφυγε για τους «8»…..Στο 1ο ημίχρονο η Γιούβε ήταν επιθετική, έψαξε το γκολ, είχε 9 τελικές, οι 4 στην εστία και  6 κόρνερ… πίεσε τον Ρούγι, τον τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ και τον ανάγκασε σε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις….. ειδικά στο 1ο 20λεπτο ήταν καταιγιστική, είχε 4 φάσεις εκ των οποίων η μία το δοκάρι του Βλάχοβιτς… η Βιγιαρεάλ ξεμύτισε 1η φορά στο 21΄με το καλό σουτ του Λο Σέλσο…. Μετά το 20λεπτο ο Αλέγκρι έδωσε τη μπάλα στους Ισπανούς και επεδίωξε να χτυπήσει στην κόντρα…. στο 2ο ημίχρονο η Γιούβε περιορίστηκε σε μια ανούσια κατοχή…. Στο 2ο μέρος η Βιγιαρεάλ πάγωσε το παιχνίδι, έκλεισε τους χώρους και δεν άφησε περιθώρια στη Γιουβέντους να γίνει απειλητική…. οι Ιταλοί είχαν τη μπάλα αλλά δεν έμπαιναν στην αντίπαλη περιοχή… είχαν μόνο ένα μακρινό σουτ του Ραμπιο….. Η Βιγαρεάλ όμως δεν ξεμυτούσε καθόλου, άλλαζε πάσες έξω από την περιοχή της προσπαθώντας να κάνει καθυστερήσεις…. παρακολουθούσα το παιχνίδι και δεν έβλεπα τον τρόπο που θα το κέρδιζαν οι Ισπανοί….. κι όμως !....ο Έμερι κάνει 2 αλλαγές στο 65΄και φρεσκάρει την ομάδα του…. ενώ στο 74΄βάζει στο ματς και 2ο φορ, τον Ζεράρντ Μορένο και δίνει το σύνθημα να κυνηγήσει την πρόκριση η ομάδα του το τελευταίο 15λεπτο….

Στο 76΄ο Κοκέλιν, που είχε μπει αλλαγή, κερδίζει πέναλτι από τον Ρουγκάνι και ο Ζεράρντ Μορένο και στην 1η επαφή του με τη μπάλα, ανοίγει το σκορ….. ο Αλέγκρι σε λήθαργο…. αφού άρπαξε το μπαλάκι, πέρασε στο ματς τον Ντιμπάλα στο 79΄αλλάζοντας και διάταξη, αφού έβγαλε τον Ρουγκάνι, τον έναν από τους 3 στόπερ και το γύρισε σε 4-3-1-2…..Στο τελευταίο 10λεπτο όμως η Βιγιαρεάλ με δύο αντεπιθέσεις καθάρισε σαν αυγό τους Ιταλούς …κάνοντας το σκορ 0-3 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της…..

Κατέρρευσε με το που δέχθηκε το γκολ η Γιουβέντους… κέρδισε κατά κράτος στο σκάκι ο Έμερι τον Αλέγκρι….. έχουν τελειώσει ως μεγάλοι τακτικιστές οι Ιταλοί προπονητές, έχουν παραδώσει τη σκυτάλη στους Ισπανούς κόουτς…. Έλειψαν από τη Γιούβε οι Μπονούτσι – Κιελίνι από την άμυνα και γενικά με την προσωπικότητα τους από την ομάδα….. έγιναν τραγικά λάθη από τους αμυντικούς που έπαιξαν χθες…. ποιος Ρουγκάνι και ποιος Ντανίλο τώρα?....Μεγάλο ματς ο Αλμπιόλ που κατάφερε μετά το 20λεπτο να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Βλάχοβιτς…..

-   Στη Γαλλία η Τσέλσι μπήκε για να παγώσει το παιχνίδι, ενώ η Λιλ είχε ενθουσιασμό χωρίς όμως να κάνει φάσεις…. κέρδισε το πέναλτι από το χέρι του Ζορζίνιο και προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να πάει μπροστά στο ημίχρονο…. στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η άμυνα της Λιλ πιάστηκε λάθος στημένη, με εκπληκτική κάθετη ο Ζορζίνιο βρήκε μες την περιοχή τον Πούλισικ που ισοφάρισε…. Εκεί το ματσάκι ουσιαστικά τελείωσε…. Στο 2ο ημίχρονο η Λιλ είχε μια καλή κεφαλιά του Γιλμάζ στο 51 και το δοκάρι του Ξέκα στο 63΄αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην υπόθεση πρόκριση…. στο 71΄ο Αθπιλικουλέτα έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή ….Δεν τα παρατάει η Τσέλσι παρά τα έξω αγωνιστικά προβλήματα που την ταλανίζουν… και να δούμε ποιος θα μπορέσει να τη βγάλει εκτός της πρωταθλήτρια Ευρώπης….. μες το γήπεδο….

-   Είχε και Άρσεναλ – Λίβερπουλ χθες ….ένα ματς που μόνο ο Σωτηρακόπουλος το είδε, άντε και κάποιοι ακόμα φανατικοί της Πρέμιερ Λιγκ….. οι Reds πέρασαν με 0-2 από το Emirates και πλησίασαν στο βαθμό τη Σίτι, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα….. από στιγμιότυπα που είδα υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν και όποιος έβαζε γκολ θα κέρδισε…. έπνιξε το 1ο γκολ ο Ραμσντέιλ που το έφαγε στην κλειστή του γωνία…. ενώ ευθύνη φέρει και στο 2ο αφού δίστασε ενώπιον του Φιρμίνιο….. συμβαίνουν κι αυτά….

-   Οριστικά νοκ άουτ από το ματς με τη Γάνδη ο Ελ Καντουρί…. νομίζω αυξήθηκαν οι πιθανότητες του ΠΑΟΚ να περάσει !

-   Η διαφορά του Έλληνα νεαρού ποδοσφαιριστή από τον αντίστοιχο Ευρωπαίο ….είναι η διαφορά που είχαν στις αρχές της δεκαετίας του 90 οι μπασκετμπολίστες του ΝΒΑ από τους Ευρωπαίους παίκτες του μπάσκετ….. είδαμε πως μεταμορφώθηκε σωματικά ο τοπ ευρωπαίος παίκτης, ο Τόνι Κούκοτς, όταν πήγε στους Σικάγο Μπουλς… πως άλλαξε το κορμί του, πόσο όγκο έβαλε για να σταθεί στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού….. ε, κάπως έτσι άλλαξε το σώμα του Γιακουμάκη όταν πήγε από την ΑΕΚ στη Φένλο και τώρα στη Σέλτικ ή του Τσιμίκα όταν πήγε από τον Ολυμπιακό στη Βίλεμ  και τώρα στη Λίβερπουλ…. και όποιος κατάλαβε… κατάλαβε !