Powered By Blogger

Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022

Ο ΠΑΟΚ ΤΟΥ ΙΒΑΝ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ….

Από τη σαιζόν 1973 -74 όπου έφτασε στους «8» του κυπέλλου Κυπελλούχων είχε να κάνει πορεία στην Ευρώπη ο ΠΑΟΚ. Μεμονωμένες νίκες, προκρίσεις, ή μεγάλες μάχες κόντρα σε ομαδάρες, είχε,… αλλά να φτάσει στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, το είχε καταφέρει μία και μοναδική φορά. Και το επανέλαβε χθες βράδυ, παίρνοντας μεγάλη πρόκριση μες το Βέλγιο. Πριν 48 χρόνια είχε παίξει με μόλις 3 αντιπάλους. Στον 1ο γύρο πέρασε τη Λέγκια Βαρσοβίας με ισοπαλία 1-1 στην Πολωνία και νίκη 1-0 στην Τούμπα. Στον επόμενο γύρο απέκλεισε τη Λιόν με ισοπαλία 3-3 στη Γαλλία και επιβλητική νίκη 4-0 στην Τούμπα ! Για να τον αποκλείσει στους «8» η μεγάλη Μίλαν με ήττα 0-3 στο Μιλάνο και ισοπαλία 2-2 στη Θεσσαλονίκη. Αυτά με το παρελθόν και πάμε στα χθεσινά….

Η Γάνδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι είχε δύο φάσεις νωρίς με τον κινητικό Τισουνταλί, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να πιέσει ψηλά αλλά δεν κατάφερνε τίποτα. Εύκολα οι Βέλγοι έσπαγαν το πρέσινγκ του και έβγαιναν στην επίθεση. Στο 15΄η κατοχή ήταν στο 67%-33% με τον ΠΑΟΚ να μη μπορεί να κρατήσει μπάλα. Στο 20΄ ο ΠΑΟΚ πέρασε για 2η φορά τη σέντρα, είχε και ένα σουτ του Αουγκούστο ψηλά άουτ στο 11΄, και κέρδισε 2 συνεχόμενα κόρνερ. Από αναμπουμπούλα στην περιοχή μετά το 2ο κόρνερ, ο Κρέσπο επωφελήθηκε και με κοντινό σουτ έβαλε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού. Από εκεί και μετά το γήπεδο έγειρε, ο ΠΑΟΚ δεν ξαναπέρασε τη σέντρα, η Γάνδη τον έκλεισε στα καρέ του και τον σφυροκοπούσε. Οι Βέλγοι έχουν δουλέψει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους από τα πλάγια με τη διάταξη 3-4-1-2 που αγωνίζονται. Όσο περνούσε ο χρόνος όλο και αύξαναν την πίεση τους κυρίως από την πλευρά των Βιεϊρίνια – Μπίσεβαρ με τον Σαμοΐσε. Μόνο οι 2 κεντρικοί αμυντικοί του ΠΑΟΚ, Ιγκανσον και Κρέσπο, στεκόταν στο ύψος των περιστάσεων και απέκρουαν τις συνεχείς σέντρες των Βέλγων. Στο τέλος κουράστηκαν πνευματικά και κάπου χάθηκαν οι ισορροπίες στο κέντρο της άμυνας. Συνέπεια αυτού ήταν να μένει σε κάποιες φάσεις ο Λύρατζης με τον Ντεπότρε, ένα παίκτη ψηλότερο του, πιο δυνατό και με μεγαλύτερο εκτόπισμα. Σε μια σέντρα στο 40΄ο Ντεπότρε έπιασε ανενόχλητος μια εξαιρετική κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα.

Το 1ο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Γάνδης, δέχθηκε αφόρητη πίεση ο ΠΑΟΚ, με συνεχείς πλευροκοπήσεις οι Βέλγοι χτύπησαν αλύπητα κυρίως από την αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος στάθηκε τυχερός που σκόραρε πρώτος. Αλλά από εκεί και μετά ήταν απογοητευτικός σκορπίζοντας ανησυχία σε όσους τον παρακολουθούσαν.

Με την είσοδο των ομάδων στο 2ο ημίχρονο είχαμε την αναγκαστική αλλαγή του Κρέσπο με τον Μιχάι. Ο  κόσμος του ΠΑΟΚ πάγωσε… Μόλις στο 47΄η Γάνδη χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Σαμοΐσε να σουτάρει ψηλά άουτ από πολύ καλή θέση. Και για το επόμενο 10λεπτο η Γάνδη συνέχισε να πιέζει και το 2ο ημίχρονο προμηνύονταν ιδιαίτερα δύσκολο. Στο 57΄ο Λουτσέσκου έκανε την κίνηση ματ. Έβγαλε τον Μπίσεβαρ και πέρασε στη θέση του τον Σίντκλεϊ, μπροστά από τον Βιεϊρίνια. Η είσοδος του Βραζιλιάνου μπακ βοήθησε τον ΠΑΟΚ  να δέσει καλύτερα αυτή την πλευρά και να μη δέχεται φάσεις, ακολουθούσε παντού τον Σαμοΐσε και τον περιόρισε. Ταυτόχρονα έβγαλε πάθος και προσωπικότητα ο Βιεϊρίνια, ένας τραυματισμός του οποίου στο κεφάλι έριξε και άλλο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παράλληλα ανέβασαν πολύ την απόδοση τους οι Λύρατζης, Τσιγγάρας και Αουγκούστο. Η παρουσία του Μιχάι δεν επέτρεψε να φανεί το κενό του Κρέσπο. Ενώ ο Άπκομ έδινε ατελείωτες μάχες στην επίθεση κρατώντας απασχολημένους τρεις αμυντικούς των Βέλγων. Στο 70΄ο Λουτσέσκου βάζει και από δεξιά μπακ σε θέση εξτρέμ , ήτοι τον Τέιλορ στη θέση του Μουργκ, μπροστά από τον Λύρατζη.

Την ίδια στιγμή οι Βέλγοι άρχισαν να κουράζονται, να εξατμίζονται. Άλλωστε αν μπορούσαν να πιέσουν όπως στο 1ο ημίχρονο σε όλο το 90λεπτο, δε θα ήταν η Γάνδη αλλά η Σίτι του Πεπ. Δεν τους βοήθησε και ο προπονητής τους που μάλλον κοιμόταν στον πάγκο. Το μεγάλο τους αστέρι, ο Τισουνταλί, ήταν εξαφανισμένος πλέον από το παιχνίδι. Χρειαζόταν ένα φρεσκάρισμα η ομάδα, νέες δυνάμεις και καθαρό μυαλό.

Στο 77΄ήρθε το τελειωτικό χτύπημα, Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Βιεϊρίνια προσποιήθηκε ότι θα σεντράρει αλλά έσπασε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής στον Αουγκούστο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-2 ! Με μια απλή κομπίνα ο Λουτσέσκου, σε ένα φάουλ από τα πλάγια, πήρε το ματς. Σημαντικός και ο έξυπνος τρόπος που το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια. Η πρόκριση είχε πια κριθεί !

Στο 82΄ξύπνησε και αυτός ο Φανχάζενμπουργκ και έκανε αλλαγές…. η πρόκριση  είχε πετάξει όμως . Είχε και ένα καλό σουτ στις καθυστερήσεις η Γάνδη που απέκρουσε ο Πασχαλάκης αλλά η νίκη πήρε ασπρόμαυρο χρώμα.

Ο Πασχαλάκης βγήκε πολλές φορές μακριά από την εστία του και πρόλαβε επικίνδυνες καταστάσεις, ενώ ήταν σταθερός και κάτω από τα δοκάρια του. Οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί που έπαιξαν, προεξέχοντος του Ίνγκανσον, έκαναν μεγάλο παιχνίδι. Απροσπέλαστοι και σκόρερ ο Κρέσπο, ενώ ο Μιχάι μας εξέπληξε ευχάριστα. Ο Λύρατζης έκανε μεγάλο παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο, όπως και ο Τσιγγάρας. Έτρεξε ο Σβαμπ, όπως και ο Μπίσεβαρ και ο Μουργκ που κουράστηκαν να ακολουθούν τους δύο πλάγιους μπακ της Γάνδης να ανεβοκατεβαίνουν τις πλευρές. Ανέβηκε κατακόρυφα η απόδοση του Αουγκούστο στο 2ο ημίχρονο και πέτυχε και το γκολ της νίκης. Ο Άκπομ έδωσε ατελείωτες μάχες και έπαιξε ξύλο με τους τρεις αντίπαλους σέντερ μπακ, τους οποίους κρατούσε απασχολημένους στην άμυνα τους, με το πρέσινγκ του και τη διάθεση του να φύγει στην κόντρα. Και τέλος ο αρχηγός, που εκεί που όλοι  τον είχαν τελειωμένο, που εκτέθηκε στο 1ο ημίχρονο όταν δε μπορούσε να κόψει ούτε με βαλέ και ξαφνικά στο 2ο μέρος έβγαλε μεγάλο ποδοσφαιρικό εγωισμό, μπήκε σε μάχες, μάτωσε κυριολεκτικά τη φανέλα, παρέσυρε όλη την ομάδα με το πάθος του και ανέβασε τους συμπαίκτες του. Έδειξε τη μεγάλη ποδοσφαιρική του προσωπικότητα και είχε το πανέξυπνο χτύπημα φάουλ που έφερε το 2ο γκολ ου ΠΑΟΚ, το νικητήριο ! Κέρδισε με το σπαθί του μια θέση στην ιστορία του δικεφάλου του βορά !

Με τη νίκη του ΠΑΟΚ η Ελλάδα κράτησε τη 15η θέση στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ και μας κυνηγάει η Τσεχία που κι αυτή έχει ακόμα ομάδα στην Ευρώπη. Τη Σλάβια Πράγας στο Κόνφερενς επίσης. Ομάδα έχει και η Νορβηγία, την Μπόντο Γκλιμτ και αυτή στο Κόνφερενς, αλλά η Νορβηγία είναι πολύ πίσω από μας.

Αύριο στις 16:00 είναι η κλήρωση του ΠΑΟΚ. Πέραν από τις δύο προαναφερόμενες, οι άλλες 5 ομάδες είναι οι Αϊντχόβεντ και η Φέγενορντ, η Λέστερ, η Ρόμα και η Μαρσέιγ. Δε θέλω τη Σλάβια Πράγας όπως της έχω δει. Έχει δύο πολύ γρήγορους παίκτες μπροστά τον Σορ και τον Ολατινγκά. Προτιμώ τη Φέγενορντ.