Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά του ΠΑΟΚ...

-   Θεωρώ μεγάλη τη νίκη του ΠΑΟΚ χθες που του δίνει αέρα πρόκρισης…. σε ένα παιχνίδι μεταξύ δύο σχεδόν ισοδύναμων ομάδων, το γκολ του Κούρτιτς με φάουλ έκανε τη διαφορά….. Στα πρώτα 15 λεπτά η Γάνδη είχε τη μπάλα και προσπαθούσε να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ από αριστερά, γνωρίζοντας ότι από εκεί αγωνίζονται οι γερασμένοι ποδοσφαιρικά Μπίσεβαρ- Βιεϊρίνια και Κρέσπο…. οι χαφ του ΠΑΟΚ δε μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού…. παρόλα αυτά η Γάνδη δεν είχε καθαρή ευκαιρία….. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, οπότε είχε και τη φάση με το μπάσιμο του Μπίσεβαρ από δεξιά και τη μπάλα να μη θέλει να μπει…. αφού από το διώξιμο του τερματοφύλακα η μπάλα περνάει ανάμεσα από τα πόδια του Άπκομ, ενώ αρκούσε να κοντράρει πάνω του για να καταλήξει στα δίχτυα….. επίσης είχε ένα σουτ του Άπκομ από αριστερά που μπλόκαρε ο Ρόεφ….. Στο 1ο ημίχρονο λοιπόν είδαμε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με την κατοχή να είναι στο 51%-49%.....πρέσαρε ψηλά η Γάνδη και ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να κατεβάσει τη μπάλα, βρήκε όμως χώρος όσο περνούσε η ώρα αφού ο Οφόε δεν μάρκαρε και υπήρχε κενό στον άξονα των Βέλγων….5(1) -3(-) οι τελικές, 210 (80%) – 214 (78%) οι πάσες και 4-0 τα κόρνερ….. Αυτό που είδα είναι ότι η Γάνδη απώλεσε το μεγάλο της πλεονέκτημα, την ταχύτητα της,  με τους τρεις που επέλεξε στην επίθεση της… την επηρέασε η απ[ουσία του Τισουνταλί που μπήκε στο 82΄….

Δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο… στο 52΄ο Άπκομ έχασε τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά, μόνος του από τη μικρή περιοχή, να περνάει ελάχιστα άουτ…. δεν χάνονται αυτά και παραλίγο να το πληρώσει ο ΠΑΟΚ στο επόμενο λεπτό…. όταν ο Πασχαλάκης κάνει κακή απόκρουση στο σουτ του Κουμς αλλά σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ του Κάστρο-Μοντέζ που πήρε το ριμπάουντ…. Στο 56ό Τσιγγάρας κέρδισε φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή…. και όλη η Τούμπα ήξερε τι θα ακολουθήσει….. σουτ του Κούρτις, η μπάλα κόντραρε στον Κουμς και 1-0 στο 58΄….Ο Κούρτιτς που ήταν άφαντος στο 1ο ημίχρονο, με ένα χτύπημα φάουλ δίνει κεφάλι στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση…. Από το γκολ και μετά ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Βέλγους που είχαν μόνο δύο ψευτοφάσεις….. κράτησε σχετικά εύκολα τη νίκη ο δικέφαλος…. Ο Λουτσέσκου με τις αλλαγές του ενίσχυσε το κέντρο της ομάδας του…. Κακό για τον ΠΑΟΚ οι κάρτες που πήραν οι Κούρτιτς και Ζίφκοβιτς και θα λείψουν από τον επαναληπτικό την άλλη βδομάδα…. που ναι μεν δεν ήταν καλοί χθες, αλλά είναι παίκτες που με μια ενέργεια μπορούν να κάνουν τη διαφορά…. Το θέμα είναι ότι ο ΠΑΟΚ, πέραν του ορθά ακυρωθέντως γκολ του Κάστρο-Μοντέζ, δεν δέχθηκε καθαρή ευκαιρία από τη Γάνδη και δεν της έδωσε και στημένες φάσεις, παρά μόλις 2 κόρνερ….

Στατιστικά στο τέλος του παιχνιδιού…. 8(2) – 5(2) οι τελικές, 49% - 51% η κατοχή, 387 (76%) – 414 (76%) οι πάσες και 8-2 τα κόρνερ…. ανεβασμένη η Γάνδη σε σχέση με το 1ο μέρος αλλά δέχτηκε σχετικά νωρίς το γκολ, οπότε αναγκαστικά, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατοχή μπάλας με τον ΠΑΣΟΚ να κάνει διαχείριση….

Την περιμένω διαφορετική τη Γάνδη σε μια βδομάδα…. θεωρώ ότι ο Ταρίκ Τισουνταλί μπορεί να δώσει κίνηση και σπιρτάδα στην επίθεση της και να εκμεταλλευτεί τα σωματικά προσόντα του Ντεπόρτε…. και λογικά δε θα ξεκινήσει ο παλαίμαχος Οφόε… Εν κατακλείδι μιλάμε για δύο ισοδύναμες ομάδες και ο επαναληπτικός την ερχόμενη Πέμπτη προμηνύεται αίμα και άμμος….

-   Ωραία πράγματα στην Παρί…. ο Κελαϊφί απείλησε ότι θα σκοτώσει υπάλληλο της ΡΕΑΛ…. οι Νέιμαρ και Ντοναρούμα πλακώθηκαν στις γρήγορες στα αποδυτήρια…. Μακάρι το ίδιο πάθος να έβγαζαν στο χορτάρι…. όπου κάθισαν σαν κότες και άρπαξαν 3αρα στο τελευταίο ημίωρο του παιχνιδιού…. Καλύτερος απ’ όλους ο Μέσι… πήρε τη φανέλα του Μόντριτς και την έκανε…. το μυαλό του είναι στη Βαρκελώνη….