Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Δικαίωση Άρη, η Γάνδη και ο Αμπέλ Φερέιρα.....

-   Τον Άρη τα τελευταία χρόνια δεν τον έχω σε εκτίμηση και θεωρώ ότι δεν τιμάει την ιστορία του ως μεγάλη ομάδα….. ο Κάρυ έχει κάνει την ομάδα υποτακτική στον Ολυμπιακό, θυγατρική των ερυθρολεύκων, για τους δικούς του λόγους και συμφέροντα….. άλλο αυτό όμως και άλλο αυτό που του έκαναν φέτος…. βρήκαν μια ιστορία 3-4 χρόνων πριν, με έναν ανύπαρκτο ποδοσφαιριστή, που ουδέποτε φόρεσε τη φανέλα της ομάδας…. και του αφαίρεσαν 6 βαθμούς λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος…. και να την είχαν κάνει τη δουλειά από τον Άρη, αφού ο παίκτης καταθέτει ότι η ομάδα δεν είχε σχέση και  δεν αποδεικνύεται κάποιο όφελος για την ΠΑΕ… ποιος ο λόγος να την τιμωρήσεις?....και μάλιστα τόσο ετεροχρονισμένα….. Υπονόμευσαν όλη τη σαιζόν του Άρη….. τελείωσε η κανονική περίοδος και τώρα δικαιώθηκαν οι Θεσσαλονικείς και πήραν πίσω τους βαθμούς….. μια βδομάδα ακόμα να αργούσε το CAS και δε θα έμπαινε στα play off ο Άρης…. Όλη η χρονιά φέτος κύλησε με το αν η ομάδα θα πάρει πίσω τους βαθμούς…. δε λέω ότι θα έπαιρνε πρωτάθλημα ….αλλά το -6 λειτούργησε και σαν δικαιολογία για τον Μάντζιο…. ίσως αν δεν υπήρχε η ομάδα να μην έμπαινε τόσο μουδιασμένα στο πρωτάθλημα…. ή να τον έδιωχνε νωρίτερα ο Κάρυ και να ήταν ψηλότερα ο Άρης….. ίσως και στα ημιτελικά του κυπέλλου…. ποιος ξέρει…. δε θα το μάθουμε ποτέ….

Αυτή η ιστορία με το -6 στον Άρη έκανε κακό και στην ΑΕΚ…. από την άποψη ότι αν ένοιωθε την ανάσα του Άρη και παιζόταν η Ευρώπη όπως τώρα…. να είχε διώξει νωρίτερα τον βλαχό – Γιαννίκη και να μην τον άφηνε να διαλύσει την ομάδα….. γιατί η ΑΕΚ ενώ έχει κάποιους καλούς ποδοσφαιριστές, τους διέλυσε….. και θέλει ξανά μανά χτίσιμο από την αρχή…..

-   Ένα ανοιχτό παιχνίδι είδαμε χθες στο Περιστέρι, ειδικά στο 1ο ημίχρονο…. που οι παίκτες έβρισκαν χώρους…. εντύπωση μου έκανε το κάθετο παιχνίδι του Ναμπί…. Από εκεί και πέρα, την έξοδο του Μεσολογγίου έκανε ο Γιαννιώτης στο γκολ της ισοφάρισης του Βόλου …. Ενώ στο 2ο μέρος ο Ατρόμητος έβγαλε κούραση παρότι ήθελε το γκολ της νίκης….. το οποίο βρήκε στο τέλος, με τον Κουλούρη να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ στην καρδιά της άμυνας του Βόλου, με πολλούς αντιπάλους γύρω του, και ενώ δεν είναι και πρώτο μπόι…. αυτά !

-   Κάθισα και χάζεψα τη Γάνδη στο ματς κυπέλλου με τη Μπριζ που κέρδισε με 0-3….προηγήθηκε νωρίς μετά από σουτ του Οφοέ που πήρε την απόκρουση από στημένο….. μετά απορρόφησε την επιθετικότητα της Μπριζ και ξαναβγήκε μπροστά στο 35…..και σκόραρε με ωραίο σουτ αλλά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, τον Μινιολέ, να φέρει μεγάλη ευθύνη…. στο καπάκι είχε και δοκάρι στο 38΄και πήγε στο ημίχρονο με 0-2 μπροστά στο σκορ….. μόλις στο 52΄η Μπριζ έμεινε με 10 παίκτες και στο 54΄ έγινε το 0-3…κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η Γάνδη θα παίξει τελικό….. κινητήριος μοχλός της Γάνδης στην επίθεση και παίκτης με ποιότητα ο Τισουνταλί, ενώ καλές εντυπώσεις μου άφησε και ο Κάστρο Μόντεζ που κινείται στα αριστερά…..

-   Πήρε και το Ρεκόμπα Σουνταμερικάνα, το Σούπερ Καπ της Λατινικής Αμερικής, η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα….. αν και αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά το 2ο γκολ της ομάδας του που του χάριζε ουσιαστικά την κούπα….. έχει σηκώσει κάθε κούπα ο Πορτογάλος στη Βραζιλία ….ενώ έπαιξε και τελικό στο παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων πρόσφατα, όπου ηττήθηκε στην παράταση από την Τσέλσι…… μόνο στον ΠΑΟΚ δεν έκανε….