Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Οι μάχες στο Champions league και οι Έλληνες διαιτητές….

Το Ίντερ – Λίβερπουλ ξεκίνησε ιδανικά για τον ουδέτερο θεατή.. μέχρι το 15ο λεπτό οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες, με την Ίντερ να έχει δοκάρι με τον Τσαλχάνογλου. και γενικά το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και ισορροπημένο στο 1ο ημίχρονο, με εκατέρωθεν φάσεις.. αφού η Ίντερ κατάφερε να ανταπεξέλθει στο ανελέητο πρέσινγκ των παικτών του Κλοπ.. Η Ίντερ ήταν καλύτερη στα πρώτα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου… όμως στο 60΄ ο Κλοπ έριξε στο παιχνίδι Χέντερσον, Κεϊτά και Ντίαζ και γυρνάει τούμπα το ματς.έτσι η Λίβερπουλ έφυγε από το Μιλάνο με τη νίκη 0-2 στις αποσκευές της….

Μετά το γκολ του Φιρμίνιο στο 75΄η Ίντερ προσπάθησε να αντιδράσει. αλλά  το 0-2 από τον Σαλάχ στο 83΄ την αποτελείωσε. θεωρώ τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στο Άνφιλντ”…..

Οι 5 αλλαγές που επιτρέπονται πλέον, άλλαξαν το παιχνίδι. χθες μέτρησε πολύ το βάθος πάγκου της Λίβερπουλ και η ποιότητα που ήταν παρκαρισμένη εκεί. είχε περισσότερα όπλα στη φαρέτρα του ο Κλοπ. ανανέωσε τα τρεξίματα του στον άξονα στα χαφ και έβαλε ενθουσιασμό με τον Ντίαζ στην επίθεση του. έτσι τούμπαρε το παιχνίδι..

Έπαιξε έξυπνα ο Ινζάνγκι, έκλεισε τους χώρους και δεν επέτρεψε στη Λίβερπουλ να τον χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο. οι παίκτες του κυκλοφόρησαν τη μπάλα αποφεύγοντας , συνήθως, τα λάθη στο ανελέητο πρέσινγκ ψηλά των Άγγλων. αρκούσε όμως μια φάση,. όπου ο Φιρμίνιο κερδίζει για λίγα εκατοστά τον στόπερ Μπαστόνι και ο Χαμντάνοβιτς δεν αποκρούει τη μπάλα επίσης για λίγα εκατοστά,. για να καθορίσει το παιχνίδι.

Η Μπάγερν κυριάρχησε στην Αυστρία. είχε 28%-72% κατοχή,  διπλάσιες 11(6) – 22(9) τελικές, 254 (58%) – 652 (84%) πάσες και διπλάσια 5-10 κόρνερ.. οι παίκτες της όμως αδυνατούσαν να βγάλουν σε θέση εκτέλεσης τον Λεβαντόφσκι. από τις 22 τελικές των Βαυαρών καμία δεν είναι του Πολωνού στράικερ.. η Σάλτσμπουργκ κατάφερε να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον μεγάλο Λέβα.. βέβαια ευθύνονται και οι δύο εξτρέμ της Μπάγερν, Κομάν και Γκανάμπρι, που δεν τον έπαιξαν σωστά.. έκανε κίνηση ο Λέβα και δεν του γύριζαν τη μπάλα, τελείωναν μόνοι τους τη φάση..

Η Σάλτσμπουργκ έβγαζε κόντρα επιθέσεις στο 1ο ημίχρονο και σε μία από αυτές, στο 22΄, βρήκε το γκολ. μετά προσπάθησε να το κρατήσει, απέναντι σε μία Μπάγερν που είχε συνέχεια τη μπάλα στα πόδια της και πίεζε. Οι Αυστριακοί είχαν τη διπλή ευκαιρία στο 80΄, με τον Παβάρ να διώχνει προ κενής εστίας, για να πάρει μεγάλο προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς. Τελικά ο Κομάν εξιλεώθηκε στο 90΄ισοφαρίζοντας.Είδα κενά στην άμυνα των Βαυαρών και έλλειψη καθαρού αμυντικού χαφέτρωγε αντεπιθέσεις η Μπάγερν. και γενικά, δεν είδα Μπάγερν έτοιμη για κούπα.

Τον Απόλλωνα τον έστησαν στα 11 βήματα. με 2 πέναλτι στα 15 πρώτα λεπτά τον τελείωσαν.. το 1ο αυστηρό, το 2ο ανύπαρκτο και ντροπή για τον διαιτητή.. Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο. όπως έπαιζε τα καλά τα χρόνια και ο Ολυμπιακός του Σώκρατες.. έβλεπα τον Παλάσιος και τον Αϊτόρ και νόμιζα ότι έβλεπα τον Τζόλε και τον πεφτο-Στέλιο να ξεχύνονται γεμάτοι αυτοπεποίθηση..

Από εκεί και πέρα, ο Γκατσίνοβιτς δείχνει ψήγματα του ταλέντου του και σίγουρα μπορεί να κάνει τη διαφορά.. ο Ιωαννίδης με τα σωματικά προσόντα και τη φυσική δύναμη που διαθέτειαν πάει στην Ολλανδία και δουλευτεί, θα αφήσει εποχή !

Πολύ ανώτερος ο Παναιτωλικός και μόνο μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να βγάλει κάποια αντίδραση η Λαμία. εκπληκτικός ο Νταγκό, είναι η ατραξιόν του 2ου γύρου του πρωταθλήματος. σκόραρε και έκανε κάποιες ωραίες ντρίμπλες και χθες ξεσηκώνοντας τους θεατές.55%-45% η κατοχή, 4-4 τα κόρνερ και 13(8) – 7(1) οι τελικές. Για το χέρι του Προβιδάκη στο γύρισμα του Νταγκό στο 14΄τι έχουν να μας πουν οι φίλοι ΠΑΟΚτζηδες?.....για τυχόν αλλαγές του κανονισμού ρωτάω. ή αυτές ισχύουν μόνο στην Τούμπα?

Δεν υπήρχε ΟΦΗ χθες στο 1ο ημίχρονο και ο Ατρόμητος βρέθηκε να προηγείται με 2-0.πλησίαζε πολύ τη Λαμία και ήλπιζε.. πολύ δυνατός ο φορ του, αυτός ο Άλιμπεκ που έκανε το 2-0.δύσκολο να τον βγάλεις από τη φάση !....στο 2ο ο ΟΦΗ πήρε σπρωχτός την ισοπαλία.. με υποψία φάουλ στον τερματοφύλακα το 1ο γκολ και με ανύπαρκτο πέναλτι το 2ο..και μετά αυτός ο Γκορτζίλας έδωσε μια αποβολή στον Στάικο που μόνο αυτός είδε.. τραγικός !....μιλάμε για Εσθονούς διαιτητές μέχρι το 2030.