Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Μάπα ντέρμπι, ο Ιωαννίδης και η Αταλάντα….

-   Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με 3αδα στα χαφ, είχε την κατοχή στο 1ο ημίχρονο, ενώ η ΑΕΚ δε μπορούσε να κρατήσει καθόλου τη μπάλα και έπαιξε άμυνα πίσω από τη σέντρα προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και να χτυπήσει στην κόντρα….. δεν απείλησε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός παρά μόνο στη φάση με το δοκάρι του Μαντί….. Στο 2ο μέρος ο Μάρτινς έριξε στο παιχνίδι τον Ονιεκούρου αντί του Μαντί και έδωσε πιο ελεύθερο ρόλο στον Αγκιμπού, που όμως χθες ήταν σε μέτρια βραδιά…. ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν βελτιώθηκε αλά ήταν και χειρότερος σε σχέση με το 1ο ημίχρονο…. ο Άμπραμπατ ανέβασε πολύ τη απόδοση του, ο Λιβάι ήταν καλός ενώ ο Τσούμπερ είχε εξάρσεις στο παιχνίδι του…. δε δημιούργησε τη μεγάλη ευκαιρία ο δικέφαλος, παρά μόνο αυτή με το λάθος γύρισμα του Μανωλά, αλλά στεκόταν καλύτερα στο γήπεδο και φαινόταν η πιο απειλητική και επικίνδυνη ομάδα….. επειδή όμως η ΑΕΚ του Γιαννίκη  έχει τσακωθεί με τη νίκη, στο τέλος ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε το γκολ και πήρε τη νίκη….. Η ΑΕΚ έδειξε ότι διαθέτει κάποιους καλούς παίκτες, ο Άμπραμπατ έκανε μεγάλο 2ο ημίχρονο, αλλά είναι αδούλευτη η ομάδα… από αυτόν που παριστάνει τον προπονητή της….. οι παίκτες της έβγαλαν εγωισμό στο Φάληρο….. Από τον Ολυμπιακό μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Παπασταθόπουλος, ενώ καλός ήταν και ο Μανωλάς δίπλα του, παρά το λάθος του, που παραλίγο να στοιχίσει…. Γενικά είδαμε ένα παιχνίδι σε αργό τέμπο, με πολλά λάθη και μη ολοκληρωμένες προσπάθειες….. μέτρησε το βάθος πάγκου του Ολυμπιακού…..

-   Ο Ιωαννίδης δεν πουλήθηκε στο MLS και από χθες ξεκίνησε να δικαιώνει την ομάδα του που είπε όχι σε 2,5 εκ δολάρια….. έβαλε νωρίς τον Παναθηναϊκό με παλικαρίσια κεφαλιά, διώχνοντας το άγχος από την ομάδα και στο 82΄με ωραίο γκολ κλείδωσε το παιχνίδι….. Ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε τερματοφύλακα στο πρωτάθλημα, αφού ο Μπρινιόλι υστέρησε στα τελευταία παιχνίδια…. αρκετό χρόνο πήρε ο Δημήτρης Κουρμπέλης, περίπου 25 λεπτά και δείχνει να μπαίνει στην ομάδα….. ενώ ο Γκατσίνοβιτς ήταν καλός στο πρώτο παιχνίδι που ξεκίνησε βασικός…. Ανεβασμένος ο χθεσινός Παναθηναϊκός….. Η Λαμία πιστεύω δεν έχει επανέλθει πλήρως από δυνάμεις μετά τον Covid που πέρασαν πολλοί παίκτες της και έκανε 2 σερί κακό παιχνίδι… ειδικά μετά το 60ο λεπτό….

-   Ο ΠΑΟΚ αν και δε βρέθηκε σε καλή μέρα πήρε σχετικά εύκολα το ματς με τον Ατρόμητο, ο οποίος δεν απείλησε ιδιαίτερα… απλά είχε κάποιες φάσεις στην αρχή του παιχνιδιού…. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο 57΄ και δεν έκανε διαχείριση, αλλά κυνήγησε το 2ο γκολ μέχρι το τέλος του αγώνα….. εκπληκτική η απόκρουση του Γιαννιώτη στο φάουλ του Μιτρίτσα στο 65΄…..τα στατιστικά 65%-35% η κατοχή, 17(5) – 5(2) οι τελικές και 10-0 τα κόρνερ, δείχνουν την ανωτερότητα της ομάδας του Λουτσέσκου που δίκαια κέρδισε….

-   Σαν ίση στάθηκε η Αταλάντα απέναντι στη Γιουβέντους….. προηγήθηκε στο 76 και είχε δοκάρι στο 84΄σε φάση που δε γίνεται να χαθεί το γκολ… κι όμως μισό μέτρο πριν τη γραμμή ο Χάντεμπερ  έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι…. η ομάδα του Γκασπερίνι έφαγε γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού για 2ο σερί αγώνα…. ο Ντανίλο ισοφάρισε για τη Γιούβε και η Αταλάντα έμεινε 5η στο Καμπιονάτο, 2 βαθμούς πίσω από τη χθεσινή της αντίπαλο και με ματς λιγότερο….. άξιζε τη νίκη η ομάδα του Μπέργκαμο πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, παρά τις αρκετές ελλείψεις που έχει….. παρόλα αυτά διέψευσε ότι ενδιαφέρεται για τους «γερασμένους» Ντιέγκο Κόστα και Γκρατσιάνο Πελέ….