Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022

Χρησμοί των Γηπέδων : Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει στην Ευρώπη, έπεσε από ανώτερο αντίπαλο ο Ολυμπιακός...

-   Έστω και στα πέναλτι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προκριθεί επί των ψαράδων της Μίντιλαντ…. υπό κανονικές συνθήκες αυτή την ομάδα ο ΠΑΟΚ έπρεπε να της ρίξει 5 γκολ…. Στο 1ο ημίχρονο ο δικέφαλος του βορά επέβαλε την κυριαρχία του και πήρε κεφάλι πρόκρισης με το γκολ του Ζίφκοβιτς στο 20΄και τη γκολάρα του Βιεϊρίνια στο 26 !...Θα έπρεπε να πιέσει περισσότερο και να αναζητήσει και 3ο γκολ, όμως στο τελευταίο 10λεπτο του 1ου ημιχρόνου χαλάρωσε…. Με την έναρξη του 2ου μέρους η Μίντιλαντ προχώρησε σε 3 αλλαγές και βελτιώθηκε κάπως η εικόνα της…. πιο πολύ όμως τη βοήθησε σε αυτό ο ΠΑΟΚ ….οι παίκτες του δικέφαλου δε βγήκαν στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα…. είναι ζήτημα αν έκαναν μια φάση, μια ευκαιρία στο 2ο 45λεπτο…..στα 25 πρώτα λεπτά όλος ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε στο να ασχολείται με τον διαιτητή, διαμαρτυρόταν με το παραμικρό…. ο δικέφαλος ξέχασε να παίξει μπάλα…. Κατόπιν στο 70΄ο Λουτσέσκου έβγαλε από τον αγώνα τον Βιεϊρίνια, τον καλύτερο του παίκτη…. ο αντικαταστάτης του, ο Σίντκλεϊ δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν, ήταν κίνδυνος θάνατος σε κάθε φάση….. ότι καλό έκανε η Μίντιλαντ ξεκινούσε από την πλευρά του…. από εκεί ήρθε το γκολ στο 80΄, από την πλευρά του ήρθε το δοκάρι στο 82΄….ενώ από εκεί έγινε και η τελευταία φάση του αγώνα που ο Ίγκανσον κάνει σωτήριο τάκλιν και αποσοβεί το γκολ του αποκλεισμού…

Στην παράταση, μετά τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ήταν αυτός που πίεζε και έψαχνε το γκολ της πρόκρισης ….οι κουρασμένοι Δανοί μόνο με γεμίσματα και αράουτ έψαξαν από αέρος κάτι καλό….. Στα πέναλτι μέτρησε η ποιότητα των εκτελεστών….

Οι παίκτες : ο Πασχαλάκης εκνεύρισε όλη την ομάδα με τα βολέ του που κατέληγαν όλα πλάγια άουτ. Αδούλευτος με τα πόδια και γενικά δεν εμπνέει για τερματοφύλακας σε μεγάλη ομάδα… χωρίς πρωτοβουλίες ο Λύρατζης που πρέπει να βάλει μυϊκά μάζα, μυϊκά κιλά…. με εντυπωσίασε ο Βιεϊρίνια με το ολοκληρωτικό παιχνίδι του και την ποιότητα του. Ήξερε να βρίσκεται πάντα στην κατάλληλη θέση στο γήπεδο, για να πάρει την πάσα, να ανοίξει χώρους, να μαρκάρει τον αντίπαλο. Εντυπωσιακά τα αγγίγματα  του στη μπάλα όπως και η γκολάρα που πέτυχε. ….ογκόλιθος ο Ίγκανσον, έκανε φοβερό παιχνίδι…. πάρα πολύ καλός και ο Κρέσπο δίπλα του…. Έτρεξε ο Τσιγγάρας αλλά δεν έχει παιχνίδι με τη μπάλα στα πόδια…. πήρε πρωτοβουλίες ο Κούρτιτς, οργάνωνε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ από πίσω, μπήκε σε πολλές μονομαχίες….. έτρεξε ακατάπαυστα ο Αουγκούστου και έπεσε όλος ο ΠΑΟΚ όταν βγήκε…. Μέτριο παιχνίδι από τον Ζίφκοβιτς, που όμως ήταν σωστός τακτικά και σκόραρε…. Έδωσε μάχες ο Τσόλακ αλλά δεν έχει τη στόφα του φορ σε μεγάλη ομάδα…. Κορόιδευε ο Μπίσεβαρ, έπρεπε να βγει πριν το ημίχρονο. Τραγικός… Οι αλλαγές… απορώ πως βγάζει λεφτά από το ποδόσφαιρο αυτός ο Σίντκλεϊ, δεν ξέρει τη θέση του αριστερού μπακ, δεν έχει θέση στον ΠΑΟΚ…. λίγος ως παίκτης ο Μιτρίτσα…. τραγικός ο Ελ Καντουρί έπρεπε να γίνει αλλαγή στην αλλαγή…. απορώ πως δεν τραυματίστηκε…. Έδωσε ώθηση και τρεξίματα ο Σοάρες που θέλει χρόνο με την ομάδα…. βοήθησε ο Σβαμπ και έπρεπε να έχει μπει νωρίτερα….

Σε κακή βραδιά ο Λουτσέσκου, δε βοήθησε την ομάδα με τις αλλαγές του. Δε διάβασε σωστά την εξέλιξη του παιχνιδιού. Θα ήταν υπεύθυνος αν ο ΠΑΟΚ αποκλειόταν.

Από τη Μίντιλαντ μου έκανε θετική εντύπωση ο τερματοφύλακας Ελίας Όλαφσον, ο 21χρονος Ισλανδός κίπερ, με 201 εκ ύψος !...γρήγορος, πολύ καλός στις κάθετες εξόδους του όπου δε φοβάται να πέσει στα πόδια του αντιπάλου επιθετικού. Θέλει δουλειά στο παιχνίδι με τα πόδια. …. καλός και ο Ονιεντίκα, ο αμυντικός χαφ… αρνητική εντύπωση μου έκανε ο Βραζιλιάνος φορ Ζούνιορ Μπρουμάδο…. δεν είναι ποδοσφαιριστής αυτός, παλαιστής είναι…. στη Βραζιλία πρέπει να πάλευε σε κλουβί….. Αυτά !

-   Στο «Γ. Καραϊσκάκης» φάνηκε η πραγματική διαφορά των δύο ομάδων….  Ιταλοί βρήκαν ένα γκολ στο 1ο ημίχρονο από τραγικό λάθος του Λάλα…. ο Μάρτινς πήγε να ξανοιχτεί στο 2ο παίζοντας με 4-3-3…βγάζοντας τον 3ο στόπερ Σισέ και περνώντας στη θέση του τον Μασούρα…. βούτυρο στο ψωμί της Αταλάντα… αφού μόλις ξεθύμανε ο αρχικός ενθουσιασμός του Ολυμπιακού, τον «σκότωσε» με 2 γκολ του Μαλικόφσκι σε 3 λεπτά !....Ακόμα και στο 0-3 οι παίχτες του Γκασπερίνι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά, με υποδειγματικό μάλιστα τρόπο, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βγάλει τη μπάλα και να τη γυρνάει συνεχώς πίσω στον Βατσλίκ…. όποιο και αν είναι το σκορ η Αταλάντα συνεχίζει να παίζει αυτό που ξέρει, να κάνει το παιχνίδι της !!!....Ήταν ένα μάθημα για τον Ολυμπιακό….. για το που βρίσκεται σε σχέση με το υψηλό ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο…. κι ας λέει ο Καρεμπέ….