Powered By Blogger

Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Οι μάχες του Τσάμπιονς Λιγκ και της Ελληνικής Σούπερλιγκ…..

-   Είδαμε μια τραγική Γιουνάιντεντ στο 1ο ημίχρονο όμως η Ατλέτικο δεν την σκότωσε…. στο 2ο μέρος ανέβηκε κάπως και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον 19χρνο Σουηδό Ελάνγκα ….η Ατλέτικο βασίστηκε στον δυναμισμό της, βρήκε το γκολ και είχε και δύο δοκάρια…. ήταν ανώτερη στο παιχνίδι, αλλά είναι δυσκοίλια στο γκολ και δε μπόρεσε να καθαρίσει το ματς …..Εντύπωση μου έκανε ο Ρενάν Λόντι, ο 23χρονος Βραζιλιάνος αριστερός μπακ, που χθες έπαιξε αριστερό εξτρέμ και εξέθεσε τον Λίντεροθ που τον έβαλαν δεξί μπακ…. τον Λόντι τον θυμάμαι πριν από 3-4 χρόνια με τη φανέλα της Ατλέτικο Παραναένσε, όπου ξεχώριζε το ταλέντο του…. έχει ύψος 173 εκ και 68 κιλά και η Ατλέτικο έδωσε μια 20αρα εκατομμύρια για να τον φέρει στη Μαδρίτη τον Ιούλιο του 2019…μου κάνει εντύπωση πως έχει εξελίξει τον παίχτη αυτά τα 2,5 χρόνια !....Από τη Γιουνάιντεντ πολύ κακός ήταν ο Πογκμπα, ενώ ο CR7 έμοιαζε να είναι ξεχωριστό, άλλο κομμάτι σε σχέση με την υπόλοιπη ομάδα….

-   Έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδας, βαριάς φανέλας, η Μπενφίκα στο 2ο ημίχρονο…. κυνήγησε λυσσασμένα την ισοφάριση, απέναντι στον ανωτέρω Άγιαξ,… δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, στο 2-2….είδαμε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο…. ο Άγιαξ το 1ο και οι Λουζιτανοί το 2ο….Ο Βλαχοδήμος κάνει λάθος μεταβίβαση στο 1ο γκολ και τον εκτελεί στην εξέλιξη της φάσης ο Τάντιτς… ενώ στο 2ο αιφνιδιάστηκε στο 1ο σουτ ….μετά τον έσωσε το δοκάρι και μόνο στο 92΄ κάνει μια σωτήρια επέμβαση….

-   Δε χαρίστηκε στη Λαμία ο Αστέρας…. προερχόταν από 2 ήττες οι Αρκάδες και χθες με δύο γκολ σε 3 λεπτά (34΄και 37΄) καθάρισαν το παιχνίδι…. είχε κάποιες φάσεις η Λαμία μετά, αλλά δε βρήκε το γκολ που θα την ξανά έβαζε στο παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα απογοητευόταν…. και μετά το γκολ που της ακυρώθηκε στο 76΄σχόλασε….το θέμα τώρα είναι τον κρατάς τον κόουτς Γρηγορίου?....γιατί η ομάδα μετά την πρόκριση επί του Άρη φαίνεται πως άδειασε…. συν τον κορωνοϊό που βρήκε 10 παίχτες της….

-   Πάρτι έκανε ο Ιωνικός με τον Απόλλωνα…. στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε στο γήπεδο η «ελαφριά ταξιαρχία»…. 1-0 ο Κιάκος στο 8΄, δοκάρι οι Νικαιώτες στο 16΄, 2-0 ο Κιάκος στο 17΄και 3-0 ο Μάντζης στο 32΄….και η παράσταση έλαβε τέλος… στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας χάνει πέναλτι στο 58΄και μένει με 10 παίχτες στο 65΄….ε, στο τέλος ο Ντάλσιο με καταπληκτικό γκολ, μετέτρεψε τη νίκη σε θρίαμβο γράφοντας το τελικό 4-0 !!!...σώθηκε ο Ιωνικός του κόουτς Σπανού….

-   Μονόλογος του Άρη το παιχνίδι στου «Χαριλάου»…. δεν υπήρχε Ατρόμητος…. αγχωμένοι οι Θεσσαλονικείς…. έβγαλαν μια επιθετικότητα και έδειξαν στοιχεία στον νέο τους προπονητή…. ο Μανσίνι ήταν αυτός που τους απελευθέρωσε… με γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου και γράφοντας το 2-0 στο 57΄…..Ελπίζει ακόμη για είσοδο στα play off ο Άρης, ενώ ίσως και σήμερα να βγει η απόφαση του CAS για τους μείον 6 βαθμούς… το 3ο γκολ ο Ιτούρμπε… οπότε οι Λατίνοι στήριξαν Μπούργκος !

-   Σήμερα ρίχνονται στη μάχη οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ…. οι ερυθρόλευκοι έχουν δύσκολη αποστολή, η Αταλάντα είναι μια ταχύτητα πάνω…. διαθέτει υψηλή ποιότητα ως ομάδα κι ας έχει ελλείψεις…. το βλέπω δύσκολο να μη βρουν γκολ οι Ιταλοί… και σε καμιά περίπτωση ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να ανοιχτεί… παρά μόνο στο τέλος αν ακόμη χρειάζεται ένα γκολ για να περάσει ή να φέρει την πρόκριση στα ίσια…. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έχει υποχρέωση να προκριθεί… η αντίπαλος του δεν είναι φόβητρο, ούτε προέρχεται από κάποιο μεγάλο πρωτάθλημα…. λογικά θα το πάει πονηρά ο Ρουμάνος κι αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο…