Κυριακή 23 Μαΐου 2021

Τιμή και Δόξα στον Πάμπλο τον Γκαρσία

Κυπελλούχος Ελλάδος 2020-21 ο ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία. Στην Αθήνα, στο Ολυμπιακό στάδιο κόντρα στον Ολυμπιακό, που πριν το παιχνίδι φάνταζε το μεγάλο φαβορί. Ήταν όμως τέτοια η πίστη του κόσμου του ΠΑΟΚ, που ήρθε εκδρομή στην Αθήνα παρότι το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών και τέτοια η κάψα του κόουτς Γκαρσία που μεταδόθηκε και στους παίκτες που έτρωγαν σίδερα. Με πρώτο απ’ όλους τον Αλέκο τον Πασχαλάκη που ήταν συγκλονιστικός. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο καλό του διάστημα, μετά την ισοφάριση και μέχρι το 68΄- 70΄περίπου. Οι αλλαγές του Γκαρσία στο 80΄άλλαξαν την εικόνα του ΠΑΟΚ και ο Κριέμτσικ με το γκολ του χάρισε την κούπα.

Πάμε να τα δούμε…..

Και οι προπονητές ξεκίνησαν με διάταξη 3-4-3. Ο Ολυμπιακός με τον Σα στο τέρμα, Σεμέδο, Σωκράτης, Εμβιλά οι στόπερ από δεξιά προς αριστερά, Ανδρούτος δεξί μπακ και Χολέμπας αριστερό. Έκπληξη εδώ γιατί όλοι περίμεναν Ρεάμπτσιουκ. Στα χαφ Καμαρά και Μπουχαλάκης και επιθετική τριπλέτα Μασούρας και Μπρούμα στα πλάγια και Ελ Αραμπί φορ. Από την άλλη ο Παμπλίτο ξεκίνησε με Πασχαλάκη στο τέρμα, Βιεϊρίνια, Βαρέλα και Κρέσπο κεντρικούς μπακ, Ροντρίγκο δεξιά και Μπάμπα αριστερά. Στα χαφ Σβαμπ και Αουγκούστο και μπροστά Ουάρντα και Ζίφκοβιτς στα πλάγια και Σφιντέρσκι φορ.

Ο ΠΑΟΚ άφησε τη μπάλα στον Ολυμπιακό και ήταν προσηλωμένος τακτικά κλείνοντας τους χώρους. Ο Ολυμπιακός γύριζε τη μπάλα και έψαχνε το κενό, την τρύπα στην άμυνα για να χτυπήσει. Όταν έχαναν τη μπάλα οι ερυθρόλευκοι αμέσως πίεζαν ψηλά με μπροστάρη τον Καμαρά. Έκλεβαν μπάλες και με άμεση, κάθετη πάσα κοιτούσαν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο, να τον πιάσουν απροετοίμαστο. Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 13΄ με τον Μπρούμα να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά αλλά το σουτ του να αποκρούει με το σώμα ο Πασχαλάκης.

Στο 25΄ αποχώρησε τραυματίας ο Σωκράτης κι αυτό άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Στη θέση του πέρασε ο Ρέαμπτσιουκ που πήγε αριστερό μπακ, ο Χολέμπας μετατοπίστηκε ως αριστερό στόπερ και ο Εμβιλά ως δεξί, με τον Σεμέδο κεντρικό στόπερ. Ως εκείνο το σημείο ο Σωκράτης ακολουθούσε παντού τον Σφιντέρσκι και δεν τον άφηνε να πάρει ανάσα. Με  την έξοδο του Παπασταθόπουλου ο Πολωνός φορ πήρε τα πάνω του. Αμέσως μετά είχε κεφαλιά στο δοκάρι και γενικά οι κινήσεις του ήταν πιο άνετες. Από αυτόν ξεκίνησε η φάση στο 35΄που ο ΠΑΟΚ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Βιεϊρίνια με ιδανική εκτέλεση.

Ο Σωκράτης μπορεί να μην κάνει για το υψηλό ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο πλέον, αλλά οι προετοιμασίες που έχει κάνει όλα αυτά τα χρόνια και ειδικά τα τελευταία στην Αγγλία φαίνονται. Δεν του παίρνεις μονομαχία με τίποτα, διαθέτει εκπληκτικό εκτόπισμα και κάνει τη διαφορά σε παιχνίδια στην Ελλάδα.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Μάρτινς έριξε στο ματς τον Φορτούνη αντί του Μπρούμα. Ο Φορτούνης δεν πήγε στα άκρα αλλά έπαιξε στον άξονα ως τρίτος χαφ. Αυτό συνετέλεσε ώστε ο Ολυμπιακός να πάρει το κέντρο. Ευτύχησε να ισοφαρίσει γρήγορα στο 2ο ημίχρονο, μόλις στο 50΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη ο Εμβιλά βρέθηκε μόνος, αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη. Για τα επόμενα 15 – 20 λεπτά ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο γήπεδο. Δημιούργησε φάσεις, όχι κραυγαλέες ευκαιρίες αλλά είχε τη μπάλα, πίεζε και ήταν απειλητικός. Έπεσε, όμως, πάνω σε έναν σταθερότατο Πασχαλάκη που ήταν εγγύηση.

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι φώναζε ότι ο Εμβιλά έπρεπε να περάσει στα χαφ και ο Ολυμπιακός να αλλάξει διάταξη, να πάει σε ένα 4-3-3. Ο Μάρτινς επέμενε στο αρχικό του πλάνο. Έπαιξε σε όλο το ματς με τρεις στόπερ, χρησιμοποιώντας στις θέσεις αυτές τους Χολέμπας και Εμβιλά που δεν είναι στόπερ.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα στα πρώτα 20-25 λεπτά του 2ου μέρους και φώναζε ότι ήθελε βοήθεια στο χώρο του κέντρου αφού οι δύο του χαφ έδειχναν κουρασμένοι και έχαναν τη μάχη από τους τρεις χαφ του Ολυμπιακού. Ο Γκαρσία δεν έκανε κίνηση και περίμενε να ξεθυμάνει ο αντίπαλος. Πράγματι, στο 10λεπτο από το 70΄έως το 80΄ ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να παγώσει το ρυθμό του αγώνα. Στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός κέρδισε μόνο ένα φάουλ σε εξαιρετική θέση, έξω από την περιοχή του Πασχαλάκη, το οποίο όμως ο Φορτούνης σούταρε στα περιστέρια.

Στο 80΄ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι τον Τσιγγάρα αντί του Ουάρντα για να ενισχύσει τα χαφ του και άλλαξε και φορ, με τον Κρμιετσικ να περνάει στη θέση του Σφιντέρσκι. Οι αλλαγές έλεγαν ότι ο Παμπλίτο σκέφτεται την παράταση. Κι όμως…… Κάπου εκεί το παιχνίδι άλλαξε. Στο 84΄ο Τσέχος φορ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες, δύο ονειρεμένα τετ α τετ στα οποία απέτυχε να σκοράρει. Είχε προειδοποιήσει όμως. Ο Μάρτινς ρίχνει στη μάχη τον Χασάν αντί του Μασούρα στο 86΄και πάει με δύο φορ στα τελευταία λεπτά για να πάρει το παιχνίδι.

Στο 90΄ο Βιεϊρίνια περνάει κάθετα στον Ζίφκοβιτς που με τακουνάκι βγάζει τετ α τετ τον Κρμιετσικ που αυτή τη φορά δεν αστοχεί και πετυχαίνει το γκολ της νίκης. Κακός στο παιχνίδι ο Ζίφκοβιτς, αυτός έπρεπε να βγει κι όχι ο πιο κινητικός Ουάρντα και όμως ο Παμπλίτο τον κράτησε στον αγώνα, πόνταρε πάνω του και δικαιώθηκε !

Σουτ του Μπουχαλάκη στις καθυστερήσεις βγάζει δύσκολα ο Πασχαλάκης στη γωνία του και εν συνεχεία διώχνει σε κόρνερ προ του Βαλμπουενά που τον κλωτσάει στο κεφάλι. Κι όμως ο γίγαντας σηκώθηκε και συνέχισε! Ο κορυφαίος του τελικού !

Ο Γκαρσία κέρδισε την παρτίδα από τον Μάρτινς. Του μπλόκαρε τα άκρα και ο Ολυμπιακός δε δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις από τα πλάγια. Ήταν σε κακή βραδιά και τα μπακ του αλλά και οι εξτρέμ του. Στο 1ο ημίχρονο ούτε από τον άξονα απείλησαν οι ερυθρόλευκοι, που ανέβηκαν πολύ με την είσοδο του Φορτούνη και για 24 λεπτά στο 2ο μέρος έκαναν το παιχνίδι τους και δημιούργησαν 4 επικίνδυνες φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.  Κομβική η αναγκαστική αντικατάσταση του Σωκράτη. Ο Μάρτινς όμως όφειλε να γνωρίζει ότι ο διεθνής στόπερ δεν ήταν σε θέση να ανταπεξέλθει σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Ανεξήγητη η επιμονή του Πορτογάλου κόουτς στη διάταξη με τους 3 στόπερ. Από την άλλη ο Γκαρσία ρίσκαρε που δεν βοήθησε την ομάδα του στο 2ο μέρος, στο καλό διάστημα του Ολυμπιακού. Θα μπορούσε να είχε δεχτεί γκολ που δύσκολα θα ανταπέδιδε.

Από τον ΠΑΟΚ πέραν του συγκλονιστικού Πασχαλάκη, ηγετική παρουσία είχε ο Βιεϊρίνια, κινητικός ήταν ο Ουάρντα και ο Κρμιέτσικ από την ώρα που μπήκε τους πήρε παραμάζωμα. Θεωρώ ότι ο Μάρτινς υπερεκτίμησε την ομάδα του. Δεν συνειδητοποίησε ότι σε ένα παιχνίδι είναι όλα ανοιχτά, ειδικά όταν ο αντίπαλος δίνει τον υπερπάντων αγώνα. Έχουν παρασυρθεί στον Ολυμπιακό από την άνεση με την οποία κατέκτησαν το πρωτάθλημα, από τις δηλώσεις του Καρεμπέ και τελικούς Γιουρόπα και νομίζουν ότι έχουν υπερομάδα. Το πλήρωσαν…..

Θα πω κάτι….. ο Φορτούνς, ο Ραντζέλοβιτς, ο Μπρούμα, ο Βρουσάι και ο Μασούρας, η επίθεση του Ολυμπιακού (για να μη βάλω μέσα και Χασάν , Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί) θα έπαιζαν βασικοί στις : Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ-Χέρτα- Άιντραχτ, Βαλένθια-Θέλτα-Μπέτις - Σοσιεδάδ, Λιντς-Άστον Βίλα- Κρίσταλ Πάλας- Γουέστ Χαμ, Ουντινέζε-Μπολόνια-Σασουόλο-Βερόνα, Νις-Ρεν-Μονπελιέ-Μπορντό? Έχετε δει τι παιχταράδες διαθέτουν οι μικρομεσαίες αυτές ομάδες των κορυφαίων πρωταθλημάτων?  Για ποιες ευρωπαϊκές κούπες μιλάμε λοιπόν? Επειδή ξεχωρίζει στην ψωροκώσταινα?

Κλείνοντας να πούμε συγχαρητήρια στον νικητή ΠΑΟΚ. Ήταν μια δικαίωση και για τον κόουτς Γκαρσία. Πήρε κούπα κόντρα σε όλους και σε όλα. Ελπίζω να μην τον εξαναγκάσουν σε παραίτηση.

Υ.Γ.  Εν όψει της νέας Τούμπας, μήπως να ξεχάσουν το Καυτατζόγλειο και να δηλώσουν για έδρα το ΟΑΚΑ?

Υ.Γ.1.  Η ημέρα των Ουρουγουανών χθες. Στην άλλη πλευρά της Μεσογείου, λίγες ώρες νωρίτερα, ο συμπατριώτης του Πάμπλο Γκαρσία, Λουϊς Σουάρεζ οδηγούσε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τίτλο στην Primera