Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

Δυο τσάμπα ήττες και ένας περίπατος

Θα μπορούσε να είναι μια θριαμβευτική εβδομάδα για το ελληνικό ποδόσφαιρο με νίκες επί σπουδαίων αντιπάλων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αλλά τελικά ΑΕΚ και Ολυμπιακός λύγισαν μετά το 70ο λεπτό των αγώνων τους και μόνο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει νικητής από το Μπορίσοφ κάνοντας περίπατο,  καθαρίζοντας το ματς από το 17ο λεπτό, όταν είχε ήδη προηγηθεί με 0-3 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λέο Ζαμπά. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα τρία παιχνίδια και να αναζητήσουμε τα αίτια που ΑΕΚ και Ολυμπιακός έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

ΑΕΚ : Μέσα σε ένα λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να κοντράρει στα ίσα την Μπενφίκα και έδωσε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Βούτυρο στο ψωμί των Πορτογάλων. Στο 15΄ το σκορ ήταν 0-2. Μεγάλο το σοκ για την ομάδα και τον κόσμο που πήγε στο ΟΑΚΑ. Σε αυτά τα 15 πρώτα λεπτά η Μπενφίκα ήταν άπαικτη. Με ορμή και ακόμα και στα κόρνερ οι παίκτες της πηδούσαν στο Θεό, κερδίζοντας σε κάθε φάση, κατά κράτος, τους αντιπάλους τους. Στο 6΄ η Μπενφίκα κέρδισε κόρνερ μετά από λάθος συνεννόηση των Μπάρκα – Τσιγκρίνσκι, από την εκτέλεση του οποίου, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ζέντσον έξω από την περιοχή, ο Γαλανόπουλος πήγε διστακτικά πάνω του, ο Μπάρκας απέκρουσε το πρώτο σουτ αλλά στην επαναφορά ο Τσιγκρίνσκι δεν μάρκαρε σωστά τον Σεφέροβοτς που έκανε το 0-1. Το 0-2 έγινε στο 15΄ με έναν συνηθισμένο τρόπο για τους Λουζιτανούς. Είχαμε δει και στα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ ότι πάνε σε παιχνίδι απομόνωσης. Δηλαδή με κοντινές πάσες μαζεύονται όλη στη μια πλευρά του γηπέδου, συμπαίκτες και αντίπαλοι και κατόπιν με μια διαγώνια μπαλιά ακριβείας από τον Πίτσι ο παίκτης της Μπενφίκα βρίσκεται αντιμέτωπος μόνο με έναν αντίπαλο, τον οποίο έχουν σημαδέψει. Στα ματς με τον ΠΑΟΚ σημάδευαν τον Βιεϊρίνια, την Τρίτη με την ΑΕΚ ήθελαν να απομονωθεί το δίδυμο Γκριμάλντο – Μπακασέτα, όπου υπήρχε διαφορά ταχύτητας. Έτσι ο Γκριμάλντο έφυγε από τον Μπακασέτα, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Μπάρκα. Τραγική φιγούρα ο Έλληνας παίκτης τη στιγμή που σηκώνει πολύ καθυστερημένα το πόδι για να ανακόψει το μοιραίο.
     Μετά το 20λεπτο η ΑΕΚ ισορρόπησε μιας και η Μπενφίκα έκοψε ρυθμό και μετά το 30΄ μπορούμε να πούμε ότι η ελληνική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα. Έχασε και δύο καλές ευκαιρίες στο τέλος του ημιχρόνου, αρχικά με τον Κλωναρίδη στο 39΄ που σούταρε ψηλά, άουτ από το ύψος του πέναλντι μετά από γύρισμα του Μπακάκη και κατόπιν στο 45+1 με το γυριστό σουτ του Μπακασέτα που μπήκε σαν κρυφός φορ και απέκρουσε ο Βλαχοδήμος. Και ενώ είχαμε φτάσει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και οι παίκτες ετοιμαζόταν να πάνε στα αποδυτήρια, ο Μάνταλος κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, ο Πόνσε μπήκε στη φάση, ο Ρούμπεν Ντίαζ τον κλώτσησε και είχαμε την αποβολή του. Μια ανύποπτη φάση που άλλαξε για τα καλά τις ισορροπίες του αγώνα.

Στο 2ο ημίχρονο είδαμε άλλο παιχνίδι. Η ΑΕΚ από το 46΄ έως το 73 κυριολεκτικά «πάτησε» την Μπενφίκα. Δημιουργούσε τη μια φάση μετά την άλλη και με δυο γκολ του Κλωναρίδη ισοφάρισε το παιχνίδι. Οι Λουζιτανοί έδειξαν μικρή ομάδα που δεν ξέρει να παίξει άμυνα. Αμυνόταν 10-15 έξω από την περιοχή τους και έτρωγαν τη μια κάθετη πάσα μετά την άλλη στην πλάτη τους. Ειδικά από αριστερά ο Χουλτ είχε εξευτελίσει τον Αλμέιδα !  Και ενώ το μομέντουμ είναι για την ΑΕΚ έρχεται το 73΄ λεπτό, όπου ο Μπακασέτας με υπέροχη κάθετη πάσα βγάζει φάτσα με τον Βλαχοδήμο τον σκόρερ των δύο τερμάτων , Κλωναρίδη. Ο Βίκτωρας δεν δίνει τη μπάλα δίπλα στον Γιακουμάκη, να σιγουρέψει το γκολ, πλασάρει και ο Βλαχοδήμος διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γαλανόπουλος χάνει τη μπάλα στο κέντρο από τον Άλφα Σεμέδο ο οποίος πάει προς την περιοχή της ΑΕΚ χωρίς να ξέρει τι να κάνει τη μπάλα αφού δεν υπάρχει συμπαίκτης του στην επίθεση. Οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν τον σταματούν, έστω με φάουλ, σουτάρει και κάνει το 2-3. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ, επηρεασμένη και ψυχολογικά αλλά και σωματικά από την υπερπροσπάθεια των προηγούμενων 28 λεπτών, δεν έβγαλε αντίδραση.

Είδαμε μια ΑΕΚ με καλή κυκλοφορία της μπάλας, έμφαση στη δημιουργία και επιθετικότητα. Με ξεκάθαρη σφραγίδα Ουζουνίδη. Δεν απόφυγε βέβαια τα περυσινά της λάθη, όταν και έμενε πίσω στο σκορ και γύριζε μετά τα ματς. Απλά η Μπενφίκα είναι καλύτερη ομάδα από την Αούστρια. Από εκεί και πέρα και πάλι μετά το 70΄ η ομάδα δεν είχε δυνάμεις. Ο Ουζουνίδης κάνει δουλειά και δίνει τη δική του ταυτότητα στην ομάδα. Η ΑΕΚ χρειάζεται να δουλέψει με έναν προπονητή για τουλάχιστον 3 χρόνια και μακάρι αυτός να είναι Έλληνας. Αλλά πρέπει ο Ουζουνίδης να βρει έναν γυμναστή, η αυτός που έχει στο σταφ του,  να πάει στο εξωτερικό να δει προπονήσεις και να βελτιώσει τον τρόπο δουλειάς του. Δεν έχει την περυσινή έκρηξη η ομάδα και στο τέλος πάντα σκάει. Στα μεγάλα ματς, στα ντέρμπι και στην Ευρώπη.

Όσον αφορά τους παίκτες, ο Μπάρκας ήταν κακός. Διστακτικός στις εξόδους και φέρει μεγάλη ευθύνη στο 3ο γκολ. Του έκαναν κακό τα δημοσιεύματα για μεγάλη μεταγραφή στο εξωτερικό. Ίσως θα πρέπει να πάρει κάποια ματς ο Τσιντώτας για να νοιώσει τον ανταγωνισμό. Ο Τσιγκρίνσκι ήταν ο μόνος ψύχραιμος στην τρικυμία των πρώτων 15 λεπτών. Για τον Χουλτ ότι και να πούμε είναι λίγο. Παραλίγο να τους πάρει μόνος του. Ο Γαλανόπουλος έχει συμμετοχή στο 1ο και στο 3ο γκολ που δέχτηκε η ομάδα. Έτρεξε και είχε 68 στις 70 σωστές πάσες !  Ο Κλωναρίδης από πρωταγωνιστής έγινε μοιραίος. Τα έχει αυτά ο Βίκτωρας. Μάνταλος και Μπακασέτας δεν είναι εξτρέμ αλλά πέρασαν αρκετές κάθετες πάσες συγκλίνοντας προς τον άξονα. Ο Σιμόες έτρεξε περισσότερο από κάθε άλλον με 9,5 χλμ. , είχε 76 σωστές πάσες στις 84 αλλά φάνηκε κουρασμένος. Πιστεύω δεν τον ευνοεί το στιλ παιχνιδιού της ΑΕΚ του Ουζουνίδη, όπου είναι ο μόνος χαφ που «σκίζεται» ανασταλτικά, όπου είναι στην κυριολεξία μόνος του. Με ότι αυτό σημαίνει για τους υπόλοιπους…..

Ολυμπιακός : Τα γκρέμισε όλα σε ένα 10λεπτο

Ο Μάρτινς παράταξε τον Ολυμπιακό με 10 αλλαγές στην 11αδα, αφού μόνο ο Γκερέρο λογίζεται ως βασικός στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει η ομάδα. Βέβαια η ομάδα που μπήκε στο «Σαν Σίρο» αποτελούνταν από παίκτες με μεγάλη εμπειρία, όπως οι Τουρέ, Νάτχο, Γκιγιέρμε και Τοροσίδης και γι αυτό όχι μόνο απλά στάθηκε, αλλά για 70 λεπτά έλεγξε τον αγώνα και κρατούσε τη νίκη στα πόδια της. Ο Ολυμπιακός διέθετε ψυχραιμία, σοβαρότητα, ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο, είχε κοντά τις γραμμές, έκλεινε τους χώρους, έβγαζε τρεξίματα και έβγαινε στην κόντρα. Όλα αυτά μέχρι το 70΄ οπότε ήρθε η ισοφάριση και από εκεί και μετά, μέχρι το 79΄, είχε διαμορφωθεί το 3-1. Πλήρης κατάρρευση μέσα σε ένα 10λεπτο.
     Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με το συνηθισμένο 4-2-3-1 που παίζει εξ αρχής ο Μάρτινς και η ομάδα δείχνει να το έχει αφομοιώσει. Ο Γκατούσο κατέβασε τη Μίλαν με 4-3-3 και χωρίς τον Ντοναρούμα στο τέρμα αλλά ως επί το πλείστον με βασικούς. Η Μίλαν άσκησε πίεση αλλά ο Ολυμπιακός ανταπεξήλθε, κατάφερε να προηγηθεί μάλιστα στο 14΄ με κεφαλιά του Γκερέρο μετά από ωραία σέντρα του Κούτρη. Είχε μια ακόμα καλή φάση στο 35΄ με τον Ναουέλ να πλασάρει ψηλά άουτ. Γενικά κρατούσε άνετα το σκορ και έβγαινε στην κόντρα απειλώντας τους Ροσονέρι και υπενθυμίζοντας τους σε κάθε ευκαιρία ότι μπορεί να κινδυνέψουν και με 2ο γκολ. Το παιχνίδι άλλαξε με τις δύο αλλαγές του Γκατούσο στο 54ο λεπτό, όταν έριξε στο ματς τους Τσαλχάνογλου και Κουτρόνε και γύρισε τη διάταξη σε 4-4-2. Ο πρώτος είχε τις τρεις ασίστ στα γκολ της Μίλαν και ένα δοκάρι στο τέλος του ματς και ο δεύτερος σημείωσε δύο γκολ (το 1ο και το 3ο των Μιλανέζων). Ο Μάρτινς άργησε τόσο στις αλλαγές του για να φρεσκάρει την ομάδα, όσο και στην προσαρμογή στα νέα δεδομένα που έβαλε στο παιχνίδι με το επιθετικό coaching ο Γκατούσο. Η 1η αλλαγή ήταν ο Ποντένσε στο 72΄ και ενώ ο Ολυμπιακός είχε ισοφαριστεί, η 2η στο 78΄ και ενώ είχε γίνει το 2-1, πέρασε ο στόπερ Μεριά στη θέση του Τοροσίδη (?) και ο Φορτούνης μπήκε στο 82΄ ενώ το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί, στη θέση του Τουρέ ο οποίος είχε ξεμείνει προ πολλού από δυνάμεις.

Φαίνεται ότι ο Μάρτινς είναι προπονητής προπόνησης και διατήρησης των ισορροπιών. Δεν είναι οξυδερκής στον πάγκο και υστερεί στο κοουτσάρισμα, ενώ επίσης αργεί να ενσωματώσει παίκτες στην 11αδα και να προβεί σε αλλαγές προσώπων εμμένοντας στους ίδιους παίκτες έστω και αν κάποιος είναι κουρασμένος ή κάποιος αναπληρωματικός δείχνει φορμαρισμένος. Δεν κάνει σωστή διαχείριση του ρόστερ και «κολλάει» στο γεγονός ότι διαθέτει πολλές λύσεις, δείχνει να μπερδεύεται. Αυτό το πλήρωσε ο Ολυμπιακός στο συγκεκριμένο ματς, αφού ξέμεινε από δυνάμεις μετά το 70΄, μιας και οι συγκεκριμένοι παίκτες δεν είχαν αγωνιστικό ρυθμό και οι αλλαγές άργησαν να γίνουν για να φρεσκαριστεί έγκαιρα η ομάδα.

Οι παίκτες : ο Σα αν και φέρει ευθύνη στο 3ο γκολ, μπήκε με αυτοπεποίθηση στην 11αδα και δείχνει σιγουριά στις κινήσεις του. Ο Τοροσίδης έδειξε σε καλή κατάσταση. Ο Κούρτης έκανε μεγάλο ματς, με πολλά ανεβάσματα και την ασιστ στο γκολ του Γκερέρο. Πουθενά στο παιχνίδι ο Μιράντα. Ο Σισέ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέχρι το 70΄, παίζοντας επιθετικά στη μπάλα και σβήνοντας τον Ιγκουαϊν. Έχασε την κεφαλιά στο 1ο γκολ και κατέρρευσε. Ήταν και στα άλλα δύο και το ματς έγινε εφιάλτης γι αυτόν. Για μένα είναι ο καλύτερος στόπερ που διαθέτει ο Ολυμπιακός, με ταχύτητα και εκπληκτικά προσόντα. Θέλει δουλειά με τη μπάλα στα πόδια και στην αυτοσυγκέντρωση μες το παιχνίδι. Ικανοποίησε ο Νάτχο, ενώ δεν επιτρέπεται να μην παίζει βασικός ο Γκιγιέρμε. Με τον Καμαρά μπορούν να κάνουν «παπάδες» στα χαφ του Ολυμπιακού. Ο Φετφατζίδης είναι γρηγοράκος και ντριμπλέρ αλλά δεν μπαίνει στο γκολ και μοιάζει λιγόψυχος. Χωρίς ουσία και τελειώματα ο Ναουέλ. Μαχητής ο Γκερέρο που όταν του δόθηκε η ευκαιρία το «κόλλησε» το γκολ. Παλαίμαχος ο Τουρέ, πρώην ποδοσφαιριστής, παίζει σε αργό ρυθμό και όνο για καμιά πάσα είναι πλέον.

ΠΑΟΚ : Περίπατος στο Μπορίσοφ

Ο μοναδικός που κέρδισε ήταν ο ΠΑΟΚ και μάλιστα εμφατικά. Στο 17ο λεπτό ο δικέφαλος ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 0-3. Από εκεί και μετά το ματς ήταν τυπική διαδικασία. Δεν υπάρχουν πολλά να πούμε για το παιχνίδι καθώς ήταν απόλυτη η κυριαρχία του δικεφάλου του βορά. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, ο Λέο Ζαμπά με 2 γκολ, δύο ασίστ και πολλές κούρσες από αριστερά. Φαίνεται ότι ο Λουτσέσκου είχε διαβάσει το πρόβλημα στα δεξιά της άμυνας της Μπάτε και από εκεί χτύπησε. Με έναν Ζαμπά να οργιάζει. Η Μπάτε στο 1ο ημίχρονο περίμενε αρκετά πίσω τον ΠΑΟΚ με συνέπεια το ματς να είναι παράσταση για έναν ρόλο. Στο 2ο ο ΠΑΟΚ έριξε το ρυθμό του, η Μπάτε άρχισε να πιέζει ψηλά, βρήκε ένα γκολ στο 61΄ και μείωσε το σκορ, αλλά το γκολ του Πέλκα στο 73΄ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των Λευκορώσων. Ο ΠΑΟΚ είχε 64% κατοχή μπάλας και 13 τελικές. Διόλου άσχημα για εκτός έδρας αγώνα στην Ευρώπη. Γενικά έπαιξε σαν μεγάλη ομάδα, δε φοβήθηκε τους Λευκορώσους και έβγαλε πρωσοπικότητα και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του. Είναι μια ομάδα δουλεμένη από πέρυσι και με το ίδιο ρόστερ, τον ίδιο προπονητή και βασίζεται στην ομοιογένεια που, πλέον, υπάρχει. Έχει ανέβει η ψυχολογία του μετά τις νίκες του στα δύο συνεχόμενα ντέρμπι κόντρα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό και ακόμα αν και δε βρίσκεται στο τοπ της φόρμας του αυτή την εποχή μπορεί να καθαρίζει τα παιχνίδια και μάλιστα εύκολα αν του το επιτρέπει ο αντίπαλος.

Από τους παίκτες : Ο Ζαμπά ήταν όλα τα λεφτά και πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση. Καθάρισε το παιχνίδι. Κίλλερ ο Πρίγιοβιτς άνοιξε το σκορ και έκοψε τα πόδια των παικτών της Μπάτε. Ο Πασχαλάκης και η άμυνα δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Τόσκα έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει και να μπει - ανέβει στο ροτέσιον του Λουτσέσκου. Κάνιας και Μαουρίτσιο πήραν με άνεση το κέντρο. Έπρεπε να σκοράρει, επιτέλους ο Λημνιός. Χωρίς γκολ δεν είναι για παραπάνω.

Αν και οι ομάδες μας μπήκαν πιο απαιτητικά στα ευρωπαϊκά παιχνίδια αυτή τη βδομάδα και διεκδίκησαν αυτό που τους αναλογεί, είναι εμφανές ότι όλων το μυαλό είναι στο ελληνικό πρωτάθλημα. Προφανώς έχουν αποδεχτεί ότι το επίπεδο τους δεν είναι για παραπάνω από τη συμμετοχή στους ομίλους των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, στους οποίους θέλουν να μπουν περισσότερο για οικονομικούς λόγους. Από εκεί και μετά όλα εναποθέτονται σε μια ευνοϊκή κλήρωση. Για υπέρβαση ούτε λόγος…..δυστυχώς.