Πέμπτη 27 Απριλίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Χαλαρό βράδυ για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, τέλος τα ερυθρόλευκα δεσμά για Άρη και η Σίτι έδειξε ποια είναι η πρωταθλήτρια .......

-   Στο Ναό, με την αποβολή του Κάργα μόλις στο 8΄το παιχνίδι τελείωσε…. η ΑΕΚ ούτως ή άλλως ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο το παιχνίδι… ο ΠΑΟΚ είχε ήδη απουσίες παικτών….. ε, με 10 παίκτες τι να συζητάμε?.....Ο Λουτσέσκου στο 1ο ημίχρονο παρότι με αριθμητικό μειονέκτημα συνέχιζε να προσπαθεί να κάνει build up παιχνίδι από την άμυνα….. δε μπορούσε να βγει από τη μεγάλη περιοχή και έτσι ο ΠΑΟΚ δέχθηκε δύο γκολ….. θεωρώ ότι έτσι θα έληγε και το ματς, αλλά μπήκε ο πολύ ορεξάτος Πάολο Φερνάντεζ, τους βρήκε κουρασμένους και ήρθαν ακόμη δυο γκολ στο φινάλε…. νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΚ και είναι θετικό που σκόραρε ο Λιβάι σε ροή αγώνα…..

-   Τον Παναθηναϊκό τον είδα αγχωμένο στο 1ο ημίχρονο ….με τον Βόλο να είναι όλος πίσω…. οι παίκτες του έμπαιναν με δύναμη στις μονομαχίες και προσπαθούσαν να βγουν μπροστά και να κάνουν τη ζημιά…. ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 45λεπτο είχε μόλις 2-3 καλές φάσεις…. είδαμε τους πράσινους να έχουν τη μπάλα, να προσπαθούν να παίξουν ανάμεσα στις γραμμές και να εκμεταλλευτούν τις στημένες φάσεις….. αλλά δεν τους βγήκε το παιχνίδι …. Με την πρώτη φάση στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ και απελευθερώθηκε…. από εκεί και μετά, δεν έδωσε δικαίωμα στον Βόλο να τον απειλήσει και να κινδυνέψει…. βρήκε και 2ο γκολ στο 65΄με τον Σπόραρ….. είχε και άλλες φάσεις μέχρι το φινάλε και το ματς κύλησε άνετα….. Ξεκούρασε και παίκτες ο Γιοβάνοβιτς χθες και όλα καλά….

-   Στου Χαριλάου εμφανίστηκε ένας Ολυμπιακός πάρα πολύ επηρεασμένος από την ήττα από την ΑΕΚ…. ίσως και από όσα ακολούθησαν…. και κυρίως το ότι η ομάδα τέθηκε εκτός στόχων….. κυριολεκτικά έκαναν αγγαρεία οι ερυθρόλευκοι….. μόνο ο Φορτούνης προσπαθούσε…. και ότι έκαναν ήταν μετά το 70΄ που μείωσαν το σκορ με το πέναλτι του Μακαμπού και που μπήκε ο Βαλμουενά….. ο Άρης κυνήγησε το παιχνίδι, πέτυχε 2 γκολ και αν δε γινόταν το πέναλτι θα έπαιρνε χαλαρά το ματς….. στα τελευταία λεπτά, παρότι τον έκλεισε ο Ολυμπιακός δε δέχθηκε φάσεις…. παρά μόνο μία με τον Ελ Αραμπί, που όντας σε κακή κατάσταση δεν έκανε δυνατό τελείωμα…. ο Άρης έκλεισε καλά τους χώρους στην άμυνα του, κέρδισε όλες τις μονομαχίες και τις 2ες μπάλες….  και είχε αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα…. όπως ο Νταμπό αλλά και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά που ήταν πολύ παθιασμένος και έτρεξε παντού….. Να πούμε και φτου ξελευτερία για τον Άρη που απαλλάχτηκε από τον ερυθρόλευκο ζυγό…..

-   Η Σίτι στην Αγγλία μπήκε στο γήπεδο για να δείξει ποια είναι η καλύτερη ομάδα…. να δείξει στην Άρσεναλ ποιοι είναι οι πρωταθλητές…. οι «Πολίτες» από το 1ο λεπτό έπιασαν από το λαιμό τους «Κανονιέρηδες»…. και βρήκαν το γκολ μόλις στ 7ο λεπτό του παιχνιδιού….. από εκεί και μετά κυριάρχησαν απόλυτα…. και αν ήταν ο Χάαλαντ πιο εύστοχος θα είχαμε διπλάσιο σκορ…. απέναντι σε μια Άρσεναλ με νεαρούς παίκτες που δεν έχουν ξανακάνει πρωταθλητισμό….. και φέτος έκαναν υπερβατική σαιζόν….. Ντε Μπρούινε και Χάαλαντ μοιάζουν ποδοσφαιρικά πλασμένοι ο ένας για τον άλλο…. χθες ο Νορβηγός είχε ρόλο δημιουργού και ο Βέλγος εκτελεστή…. αντιστράφηκαν οι ρόλοι μιας και δεν του έμπαινε η μπάλα του Χαάλαντ, η οποία τελικά στο φινάλε του έκανε το χατίρι και βρήκε δίχτυα….. Πλέον η Σίτι του Πεπ δεν επιτίθεται συνεχώς πιέζοντας τον αντίπαλο…. αλλά μόλις βρει το γκολ δίνει χώρο και βγαίνει μπροστά με βαθιές μπαλιές…. πάντως εγώ περιμένω να δω πως θα πάει το σύστημα με τους 3+1 στόπερ απέναντι στη ΡΕΑΛ του Μπενζεμά, του Βινίσιους και του Ροντρίγκο….