Πέμπτη 13 Απριλίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Γιορτάζει τα 99 της χρόνια με πρόκριση στον τελικό, λείπει ο Αμπράμοβιτς από Τσέλσι, ο Όσιμεν από Νάπολι και οι μεγάλοι σκόρερ από το ποδόσφαιρο ......

-   Η ΑΕΚ γιορτάζει τα 99α γενέθλια της με πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου…. (αλλά και με μεγάλη νίκη στο μπάσκετ επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ) ….. πήγε στο «Γ. Καραϊσκάκης», έλεγξε πλήρως το παιχνίδι  και της αρκούσε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου για να καθαρίσει την πρόκριση…… Πάλεψαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, έδωσαν τα πάντα, έπαιξαν για τη φανέλα και τον κόσμο τους…. αλλά η ΑΕΚ με σωστή διαχείριση και ψυχραιμία πήρε άνετα την πρόκριση…… Δεν έπρεπε να φύγει ηττημένη από το Φάληρο…. δεν της άξιζε αλλά δεν κατάφερε να το αποφύγει….. ας κερδίσει τα παιχνίδια που έπονται με τον Ολυμπιακό και τα οποία είναι πιο σημαντικά….

Από εκεί και πέρα το 1ο γκολ προήλθε ξανά από τραγικό λάθος του Ρότα που δε διώχνει τη μπάλα …του την κλέβουν, η ομάδα τρώει κόντρα επίθεση και σε ανοργάνωτη άμυνα σκοράρει ο Βαλμπουενά….. το «παιδί» παίζει χωρίς μυαλό…. όσο παίζαμε με μικρές ομάδες στο πρωτάθλημα και είχε ένταση στα τρεξίματα του, κάπως φαινόταν….. τώρα στα ντέρμπι σε κάθε αγώνα εκτίθεται…. έχει μεγάλο πρόβλημα η ομάδα δεξιά όσο παίζει ο Ρότα….. Το καλοκαίρι αν τσιμπήσει καμιά ομάδα και δώσει και λεφτά να τον πάρει…. βάλτε του κορδέλα και στείλτε τον πακέτο…. αν όχι… ανεβαίνει η Κηφισιά… ας πάει δανεικός…. να γλιτώσει ο ψυχισμός μας με δαύτον….

Από εκεί και πέρα είδα μια ομάδα να παίζει πιο ελεγχόμενα χωρίς τον Αραούχο…. ο Τσίνο έχει αυτό το πάμε όλοι μπροστά… να τους πάρουμε τη σπλήνα… είναι ασυγκράτητος και παρασύρει όλη την ομάδα…. χθες η ομάδα ήταν πιο ισορροπημένη και πιο ψύχραιμη στη διαχείριση του ματς….. Τραγικός για ένα ακόμη παιχνίδι, στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε, ο Γκατσίνοβιτς…. σα ματιασμένος έπαιζε και χθες…. του έφευγε το κοντρόλ…..

Και κάτι τελευταίο…. ψάχνονται ξανά για την έδρα του τελικού… όπως κάθε φορά που πάει η ΑΕΚ τελικό…. να πω κάτι?....τόσα χρόνια κατεβαίνει ο ΠΑΟΚ Αθήνα… ας γίνει στην Τούμπα φέτος…. χωρίς κόσμο ή με κόσμο και από και τις δύο ομάδες….. δε νομίζω ότι η έδρα θα σταματήσει την ΑΕΚ….

-   Πάμε στο Τσάμπιονς Λγκ…. στη Μαδρίτη, στο 2ο λεπτό φεύγει πίσω από τη σέντρα μόνος του, αυτή η τιτίκα ο Ζοάο Φέλιξ…. και τον προλαβαίνει στο σπριντ ο Μιλιτάο  και το σουτ του είναι ψόφιο…. έδιωξε εύκολα τη μπάλα ο Κουρτουά…. Η Τσέλσι δεν είναι καλά φέτος… το βλέπουμε και στην Πρέμιερ Λιγκ…. της λείπει ο Αμπράμοβιτς…. φανερά όμως…. Οπότε ήταν αναμενόμενη η επικράτηση της ΡΕΑΛ και η εικόνα του χθεσινού παιχνιδιού….. Οι Λονδρέζοι είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι… αυτή που αναφέραμε με τον Ζοάο Φέλιξ…. την προβολή του Στέρλιγκ μετά το 1ο γκολ της ΡΕΑΛ που διώχνει στη γωνία του ο Κουρτουά….. και το σουτ του Μάουντ από το ύψος της μικρής περιοχής στις καθυστερήσεις, που κόβει με τακλ ο Ρίντιγκερ…… Ε, δεν κατάφερε να σκοράρει και μοιραία έχασε στο Μπερναμπέου……

Η ΡΕΑΛ έχει καταφέρει οι Βινίσιους και Μπενζεμά να βρίσκονται με κλειστά μάτια…. σε φόρμα και ο Ροντρίγκο, ενώ ο Ασένσιο έρχεται από τον πάγκο και σκοράρει….. Χθες η Βασίλισσα είχε την πρωτοβουλία στον αγώνα, έφτιαχνε φάσεις και ήλεγχε το παιχνίδι…. η αποβολή του Τσίλγουελ στο 59΄ διευκόλυνε ακόμα περισσότερο το έργο της….. Το γκολ του Ασένσιο στο 74΄, με το που μπήκε στο παιχνίδι, δίνει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στη ΡΕΑΛ….. αφού στο φινάλε ο Μάουντ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ…..

-   Πάμε Ιταλία, Μιλάνο…. φωνάζαμε για το γκολ που χάνει ο Λιβάι στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου στο Φάληρο….. και βλέπουμε τι χάνει ο Κβαρατσκέλια στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού και…. καταλαβαίνουμε ότι όλα μπαίνουν και όλα χάνονται…..

Η Νάπολι πήρε τη μπάλα με την έναρξη του ματς… η Μίλαν ξεμύτισε 1η φορά στο 25΄ με την κούρσα του Λεάο….. (αυτή την κούρσα θέλω να δω να κάνει ο Λιβάι και τότε θα πω ότι ναι, κάνει και 15 και 20 εκατομμύρια να πουληθεί) ….και στο 40΄οι Ροσονέρι βρίσκουν το γκολ με τον Μπενασέρ…. μετά από μαγική ενέργεια του Ραχίμ Ντίαζ που με μια προσποίηση άδειασε όλη τη Νάπολι και ξεχύθηκε στην κόντρα….. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Μίλαν είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Κάιερ….. Μέχρι εκεί ήταν… στο 2ο το έριξε στην τακτική και κράτησε τη νίκη….

Η Νάπολι έχει χτίσει το παιχνίδι της στον Όσιμεν και χθες απουσίαζε…. ο Κβαρατσκέλια ήταν απομονωμένος στα αριστερά και έβρισκε σε κάθε φάση, 2-3 αμυντικούς μπροστά του με το που έπαιρνε τη μπάλα…. οι Ναπολιτάνοι είχαν ευκαιρίες αλλά χωρίς φορ δεν κατάφεραν να σκοράρουν….. Ο διαιτητής βοήθησε τη Μίλαν !.....υπερβολικές και οι δύο κίτρινες στον Αγκισά …..ενώ τον Κιμ λες και τον είχε σημαδέψει… να τον κιτρινίσει για να μην παίξει στον επαναληπτικό….. Οι Ιταλοί γράφουν ότι ο Όσιμεν δεν προλαβαίνει να είναι έτοιμος σε 6 βράδια…. οπότε η Νάπολι θα βασιστεί στην έδρα της ….το φλεγόμενο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και σε ότι στείλει ο Ντιέγκο από ψηλά….. για να κάνει την υπέρβαση και να πάρει την πρόκριση κόντρα στη Μίλαν του Πιόλι…. που ξέρει καλά να κλείνει τους χώρους και την ομάδα του Σπαλέτι να μην πατάει καλά τον τελευταίο καιρό….. Μην ξεχνάμε όμως ότι ο Θεός του ποδοσφαίρου έπαιζε στη Νάπολι….

-   Κλείνοντας, ένα συμπέρασμα….. κάπου πρέπει να ψαχτούν στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο…. η Μίλαν και η Ίντερ δεν είναι ομάδες για 4αδα Τσάμπιονς Λιγκ…. ούτε μπορεί να παίρνει κούπα κάθε χρόνο η ΡΕΑΛ με 35αρηδες στα χαφ και τον Μπενζεμά να βάζει τα γκολ που δεν έβαζε στα νιάτα του….. επειδή ο Πίντους του φορμάρει για 7 παιχνίδια μετά το Φλεβάρη….. Μεγάλωσαν ο Μέσι και ο Κριστιανο, ο Λέβα έφυγε από το ασφαλές γι αυτόν περιβάλλον της Μπάγερν και δεν υπάρχουν οι μεγάλοι σκόρερ πια στο ποδόσφαιρο… οι φορ τρέχουν για να πιέζουν ψηλά…..