Powered By Blogger

Πέμπτη 6 Απριλίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, μεγάλο διπλό το τριφύλλι και έμεινα 3 στην κούρσα του τίτλου .......

-   Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός χθες στο Φάληρο, κέρδισε δίκαια…. δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και του βγήκε το παιχνίδι στο 2ο μέρος όταν και έφτασε στην ανατροπή…. θα μπορούσε να σκοράρει και νωρίτερα αλλά νομίζω ότι έλλειψε η ομαδικότητα στην τελική επιλογή…. ο ΠΑΟΚ έκανε το γνωστό παιχνίδι του από πίσω και προσπάθησε να βγει στην πλάτη των μπακ του Ολυμπιακού…. τα κατάφερε στη φάση του γκολ με το συνδυασμό Ζίφκοβιτς – Σάστρε και σκόραρε…. ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του, πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και δημιούργησε πολλές τελικές…. οι ερυθρόλευκοι είχαν αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα χθες…. Χουάνγκ, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ, Φορτούνης… ενώ και ο Πασχαλάκης κάνει δύο καθοριστικές αποκρούσεις και απαγορεύει στον ΠΑΟΚ να κλέψει το παιχνίδι…..

Αξίζει να σταθούμε στον Βαλμπουενά που έπαιξε βασικός μετά από πάρα πολύ καιρό και ήταν καθοριστικός….. στο δημιουργικό κυρίως κομμάτι με την ένταση που έβγαλε…. ενώ με τις τοποθετήσεις του έπαιρνε τις αποκρούσεις και τις 2ες μπάλες και έδινε ξανά επιθέσεις στην ομάδα του…. πήγαινε συνέχεια από τη δεξιά πλευρά και με τη συνεργασία του με τον Μπιέλ έβγαζε συνέχεια υπεραριθμίες…. Καλός και ο Φορτούνης από τα αριστερά με το αντίθετο πόδι….. ενώ ο Μακμπού, στην ενέργεια του στο γκολ, έδειξε την ποιότητα του !....χθες έπαιξε στο όριο του οφσάιντ, θύμισε λίγο Πίπο Ινζάνγκι τόσες φορές που υποδείχθηκε μπροστά από την αντίπαλη άμυνα….

Από τον ΠΑΟΚ καλοί οι δυο χαφ του, Αουγκούστο και Φελίππε Σοάρες…. είχε τις στιγμές του στο ματς ο δικέφαλος του βορά, προηγήθηκε και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το 0-1….δεν άντεξε όμως στην πίεση του Ολυμπιακού στο 2ο μέρος…. δε βρήκε και ένα 2ο γκολ στις λίγες φάσεις που είχε, μπας και ανακόψει τον καταιγιστικό ρυθμό του αντιπάλου….. ενώ έκαναν τρομερά λάθη οι αμυντικοί του στα γκολ….. στο 1ο ο Ίγκανσον αφήνει πολύ χώρο στον αντίπαλο φορ να εκτελέσει….. και στο 2ο το λάθος του Κουλιεράκη είναι φανερό…… Βγήκαν και οι αλλαγές στον Ανιγκό και γύρισε το ματς…. Μασούρας και Ελ Αραμπί σκόραραν, ενώ ο Βρουσάι πήρε το πέναλτι….

Γενικά χθες ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος… μπήκε πολύ επιθετικά στο παιχνίδι, με αυτοπεποίθηση και στο πρώτο 10λεπτο είχε 6 τελικές !....έπνιξε κατά διαστήματα τον ΠΑΟΚ....δε μάσησε όταν ο αντίπαλος βρήκε το γκολ κόντρα στη ροή του παιχνιδιύ… ειχε την ψυχολογία και την πίστη να φτάσει στην ανατροπή…. Πολύ θετικό που ο Ανιγκό ξανά έβαλε στην εξίσωση Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και κυρίως Σισέ για τους ερυθρόλευκους….. Απογοήτευσε ο ΠΑΟΚ, χωρίς δυνάμεις και χωρίς δημιουργία… κλεφτοκοτάδικο ποδόσφαιρο…. που πας με βασικό φορ τον Μπράντον Τόμας ρε Ρουμάνε τεχνικέ?....λύγισαν οι μικροί του ΠΑΟΚ στα δύσκολα…. τον είχα για δυο ισοπαλίες με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, τελικά έφυγε από το γήπεδο με 2 ήττες….

Η πρώτη αντίδραση της ομάδας στη φυγή του Μίτσελ καταγράφετε ως θετική…. να δούμε πως θα πάει και στη συνέχεια…. τώρα που βγήκε μπροστά η κλίκα των Γάλλων… που υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια στου Ρέντη….

-   Μέτριο παιχνίδι στου Χαριλάου… από δυο ομάδες που ούτως ή άλλως δε μπορούν να προσφέρουν ένταση και θέαμα…. στο 1ο ημίχρονο κάτι πήγε να κάνει ο Ρούλης… χωρίς όμως τη μεγάλη φάση…. ο Παναθηναϊκός ήταν ο γνωστός… πήγε να απορροφήσει την πίεση του αντιπάλου με πολλά φάουλ και καθυστερήσεις…. να σπάσει το ρυθμό του παιχνιδιού…..

Με τις αλλαγές του Μανσίνι και του Σπόραρ οι πράσινοι ανέβηκαν στο 2ο μέρος…. ενώ ο Ρούλης κυριολεκτικά κατέρρευσε, ξέμεινε από δυνάμεις…. στο 2ο ημίχρονο έχασε την κατοχή της μπάλας, άλλαξαν οι παίκτες του τις μισές πάσες σε σχέση με το 1ο ημίχρονο ….και είχε μόλις μία τελική κι ας έμεινε πίσω στο σκορ από το 69΄….κυριολεκτικά δε μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους, είχαν αδειάσει….. και μας δείχνει το χθεσινό παιχνίδι ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του Άρη…. το έκανε ο ΠΑΟΚ την 1η αγωνιστική των play off …..το επανέλαβε ο Γιοβάνοβιτς χθες…. τον άφησαν να τρέξει στο 1ο μέρος, να φτιάξει φάσεις, άντε να βρει και κάνα γκολ….. και στο 2ο τον πελέκησαν και πήραν τη νίκη…..

Και ο Παναθηναϊκός χθες δε δημιούργησε τις μεγάλες φάσεις…. έβγαλε όμως νοοτροπία νικητή… ιδίως στο 2ο ημίχρονο…. έκλεισε τον Άρη στα καρέ του και έδειξε ότι ήθελε το διπλό στου Χαριλάου…. Καλός ξανά χθες ο Κουρμπέλης, που έχει πάρει τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του εδώ και κάνα δίμηνο….. εξαιρετικός και ο Λοντίγκιν δεν άφησε να φανεί η απουσία του Μπρινιόλι…. καλή ως συνήθως η άμυνα των πρασίνων, δεν επέτρεψε πολλές και μεγάλες φάσεις στον Άρη… κινητικός ο Ιωνανίδης… ενώ απόρησα που δεν ξεκίνησε ο Μανσίνι…. είναι ο μόνος παίκτης του τριφυλλιού που δημιουργεί καταστάσεις επιθετικά…. Ίσως το έκανε στοχευμένα ο Γιοβάνοβιτς και δεν τον είχε στην αρχική 11αδα….γνώριζε ότι θα ξεθυμάνει ο Ρούλης και τον ήθελε φρέσκο στο 2ο μέρος να του πάρει το παιχνίδι….

Όπως και να ‘χει, μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού και πάμε παρακάτω….. από χθες έμεινα τρεις οι διεκδικητές του τίτλου και όποιος αντέξει….. Να μην ξεχάσω…. το λόγο που παίζει ο Σιαπάνης τερματοφύλακας στον Άρη δε μπορώ να τον καταλάβω….. δεν είναι γκολ αυτό που δέχεται….. Να δείτε που στην «Αγιά Σοφιά» θα επανέλθει ο Κουέστα…..

-   Για το ματς στο Βόλο… το μόνο ίσως που αξίζει να πω…. είναι ότι στα τσίπουρα, αποφάσισαν under…..