Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Η Μπάγερν, η ΡΕΑΛ, η Σίτι, η Παρί χάνουν, εμείς όχι, εμάς μας αδικούνε.......

-   Γράφω όλες αυτές τις μέρες για τη διαιτησία… έχω παρατήσει το πραγματικό ποδόσφαιρο…. περισσότερο για να καταδείξω τη νοοτροπία του Έλληνα οπαδού…. με αδικήσανε, με κυνηγάνε, με κλέβουν…. δε μου δώσανε μπέναλτι για να κερδίσω… δεν έμεινε ο αντίπαλος με λιγότερους παίκτες για να τον πατήσω…. αδικηθήκαμε, μας σφάξανε ναούμε…. η νοοτροπία του ραγιά, του κατατρεγμένου…. Ξανθόπουλος, Καΐλας, Χατζηαργύρη, Βούρτση….. Ουδείς κοιτάει τη μπάλα έπαιξε η ομάδα του…. απλά θέλει μπέναλτι…. ουδείς κοιτάει πως προχωράει η ομάδα, τι χτίζει, τι προοπτικές δημιουργεί…. απλά θέλει πρωτάθλημα ναούμε….. Όοοοχι για την ομάδα…. αλλά για την πάρτη του…. να αισθανθεί μεγάλος και τρανός μέσα στην ανυπαρξία του…. ο γ@μιας του καφενείου….

Μετά το σημερινό, υπόσχομαι να προσπαθήσω να μην ξαναγράψω μέχρι το τέλος των play off….. αν και χλωμό το βλέπω να με αφήσουν να ασχοληθώ με μπάλα και μόνο….

Είδα τα δύο τελευταία ντέρμπι της ΑΕΚ… το 1-3 με τον Ολυμπιακό και το 0-0 με τον Παναθηναϊκό… μιλάμε σιχάθηκα το ποδόσφαιρο… από το 1ο λεπτό τόσο ο Φορτούνης όσο και ο Κουρμπέλης πάνω στον διαιτητή να διαμαρτύρονται….. ενώ αυτός ο Πέρεθ σε όλο το παιχνίδι δεν έκανε άλλη δουλειά….. πεσμένοι στο χορτάρι να σφαδάζουν θεατρινίστικα…. και μιλάνε αυτοί για μπάλα?....δε μπορούσε να αλλάξει 2η πάσα ο Ολυμπιακός…. 91 πάσες στο 1ο μέρος και 78 στο 20…ούτε ο Λεβαδειακός…. και τι κι αν κέρδισε? Ποδόσφαιρο είναι…. Μαγκιά του που εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές του και πήρε το ματς…. στο γκολ που έβαλε η ΑΕΚ είχε κάνει χέρι ο Πινέδα και ο Ιταλός ρέφερι το ακύρωσε…. την άλλη μέρα φωνές για τη διαιτησία οι γαύροι…. για ποιο λόγο?...προφανώς για να πάει το ποδόσφαιρο μπροστά !…. και μου λένε παιχταρά τον Φορτούνη…. επειδή έβγαλε μια πάσα ?…. μόνο για να εκτελεί τα στημένα είναι πλέον…. τελείωσε ποδοσφαιρικά …μόνο για τα φιλικά στο ελληνικό πρωτάθλημα είναι….

Ο δε Κουρμπέλης μετά το πρώτο 20λεπτο δεν υπήρχε στο γήπεδο…. ο Μίμης να ανασταινόταν στο 81 του, 20 λεπτά θα έτρεχε….. από εκεί και μετά διπλή ζώνη άμυνας στο χώρο και λίγα μέτρα τρέξιμο….. μιλάμε για πουθενάδες για άμπαλους…. Ακόμα και η Τσέλσι του Μουρίνιο που έπαιζε φουλ αμυντικά…. είχε ένα Ντρογκμπά μπροστά, ένα Άριεν Ρόμπεν, έναν Ντάμιεν Νταφ….. ετούτοι εδώ έχουν τον Ιωαννίδη…. που για μένα πρέπει να γυρίσει στόπερ το παλληκάρι…. έχει τα προσόντα να κάνει καριέρα εκεί…. μπροστά θα βάζει κάνα δυο γκολ τη σαιζόν… κόντρα στο Λεβαδειακό κι αυτά…. δεν πάει πουθενά….. Και την άλλη μέρα μας έσφαξε ο Νταμπάνοβιτς…. που υπόψιν είναι από τους διαιτητάρες της λίστας Κλάντεμπεργκ….. Ενώ στα 2/3 του αγώνα δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο….58 λεπτά έκαναν καθυστερήσεις οι άμπαλοι…..  Το παιχνίδι ήταν μια φάση όλη κι όλη…. το πέναλτι στο τέλος…. και εκεί ο διαιτητής αποφάσισε σωστά…. όλα τα άλλα είναι παπαριές ….

Και τα λέω αυτά από την άποψη ότι αν ήθελαν ο Ιταλός και ο Μαυροβούνιος ρέφερι να ευνοήσουν την ΑΕΚ του Μελισσανίδη… δε θα μετρούσε το γκολ του Πινέδα?...δε θα άφηνε το πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ που αρχικά υπέδειξε? …τι περισσότερο θα του καταλόγιζαν από όσα έχουμε ακούσει τόσες μέρες τώρα?

Και για να μη λέμε μόνο για τα συνεταιράκια, τα ίδια έκανε και η ΑΕΚ μετά την Τούμπα…. όπου ενώ κυριάρχησε στο παιχνίδι, από αφέλεια και ανοησία της δέχθηκε 2 γκολ από τους μικρούς του ΠΑΟΚ και ενώ ο δικέφαλος του βορά σχεδόν δεν είχε άλλη φάση στο παιχνίδι…. και ποιος της έφταιγε? Έτσι είναι το ποδόσφαιρο… αμ δε…. αντί να δει τα λάθη της, την έλλειψη συγκέντρωσης και τις λάθος αντιδράσεις της…. βρήκε δύο φάσεις αμφισβητούμενες και άρχισε να μιλάει για κόκκινες κάρτες…. να αποδεκατίσει ο διαιτητής τον αντίπαλο για να τον κερδίσουμε….. Συνέπεια όλου αυτού, τα λάθη της ομάδας να μη διορθωθούν…. και να επαναληφθούν στην 3αρα από τον Ολυμπιακό σε μεγαλύτερο βαθμό ακόμα….

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ και αυτά που λέει ο Ρουμάνος… που έφτασε να βρίσει σε συνέντευξη τύπου επειδή δεν μπόρεσε να κερδίσει ακόμα έναν «μικρό» του πρωταθλήματος η μεγάλη ΠΑΟΚαρα…. δεν καταδέχομαι να ασχοληθώ…. Από εκεί και πέρα ο Κάρυ καλό θα ήταν να πληρώνει τους παίκτες στην ώρα τους… στο 2023 είμαστε και να αφήσει τη διαιτησία… Ενώ οι ανακοινώσεις του Μπέου μετά από κάθε παιχνίδι μόνο ως ανέκδοτα μπορούν να εκληφθούν…..

Αν είναι έτσι το ποδόσφαιρο ρε μάγκες… και αφού θέλετε σώνει και καλά το πρωτάθλημα…. να μην πω ποιου θα είναι αυτό το πρωτάθλημα και παρεξηγηθώ…. σε κάθε παιχνίδι να παρατάσσεται με 9 παίκτες ο αντίπαλος…..   και να εκτελείται και 2 πέναλτι πριν τη σέντρα για την έναρξη του ματς….. γιατί μόνο έτσι μπορείτε να το πάρετε…. ως Πεναλντιακός….

Δηλαδή στο ποδόσφαιρο μπορεί να χάσει η Μπάγερν, η ΡΕΑΛ, η Σίτι, η Παρί…. αλλά όχι ο Θρύλος, η Πανάθα, η ΑΕΚάρα και η ΠΑΟΚάρα ναούμε….. εμάς μας πηδάει η διαιτησία ναούμε…. εμείς δε χάνουμε ποτέ και από κανέναν…. Γι αυτό είμαστε τόσο πίσω στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο….

Και κάτι ακόμα…. αυτά τα παλληκάρια σε κάτι γαυρο-σάιτ, πριν κοιμηθούν, ονειρεύονται διοικούσα επιτροπή στην ΕΠΟ?....Πήγε ο Μπαλτάκος στο Παρίσι να δει τον Ιφαντίνο και στις 1 το βράδυ γράφανε παπαριές…. Μπορεί να μην κάνει δουλειά στο ποδόσφαιρο αυτή η ΕΠΟ… αλλά βόλτα στην Ευελπίδων δεν έχει πάει…. όπως οι γκρανκάσες τότες…. που ήξεραν στο κυλικείο στα δικαστήρια τι καφέ πίνει ο καθένας τους….

Πάμε ξανά μανά λοιπόν…..28 Μαΐου 1986….τόπος : Ολυμπιακό Στάδιο…. τελικός Κυπέλλου μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού….. το σκορ στο ημίχρονο είναι 1-0 υπέρ των πράσινων….. στα κόκκινα αποδυτήρια ο κόουτς Αντώνης Γεωργιάδης αναλύει επιθετικές τακτικές για να φτάσει η ομάδα στην ισοφάριση….. και πετιέται ο Αλενατόρε Νικολό, φορ του Ολυμπιακού τότε και λέει….. «ποια επίθεση? δε βλέπεις που δεν κρατιούνται αυτοί σήμερα? Θα μας ξευτιλίσουν ! Πάμε γερά πίσω στην άμυνα να κρατήσουμε το σκορ. Αν μας κάτσει καμιά φάση και ισοφαρίσουμε έχει καλώς, αλλιώς με ήττα στο γκολ θα το ρίξουμε στη διαιτησία»…..

Σε 2 μήνες σχεδόν, συμπληρώνονται 37 χρόνια από τη βραδιά εκείνη…. Όταν ο πραγματικός Παναθηναϊκός και όχι ο ιμιτασιόν του Γιοβάνοβιτς και τον Σλοβένων μάγων της μπάλας που μας κουβάλησε, σκόρπισε με 4-0 τον αιώνιο αντίπαλο του…. Και όμως το Ελληνικό ποδόσφαιρο πάει προς το χειρότερο….. σήμερα πέφτουμε από την Ακρόπολη, στεκόμαστε όρθιοι και βρίσκουμε και πορτοφόλι….. μας διασύρουν στα πρώτα 45 λεπτά και στο 2ο από το πουθενά βάζουμε 3 γκολ σε 17 λεπτά και κερδίζουμε …. και την άλλη μέρα τα ρίχνουμε πάλι στη διαιτησία !!!.....για το επόμενο παιχνίδι ναούμε…. γιατί ο Μελισσανίδης έχει την ΕΠΟ ναούμε…. Νομίζω ότι σφυρίζουν ο Παπουτσέλης, ο Παπαδάκος, ο Ντόβας, ο Δημητρόπουλος και ο Σπάθας με αυτά που ακούω και διαβάζω αυτές τις μέρες…. Πόσο πιο κάτω ρε Τάσο ?