Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Εμφατικό πέρασμα της ΑΕΚ από το Ηράκλειο, ενώ με 6αρες συνέχισαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ......

-   Φάνηκαν οι ελλείψεις της ΑΕΚ χθες…. ειδικά στη θέση του φορ, που ο Τσούμπερ δεν είχε ξαναπαίξει εκεί…. με πρέσινγκ ψηλά η ΑΕΚ, ένταση και επιθετική άμυνα… τα βασικά στοιχεία του παιχνιδιού της στην εποχή Αλμέιδα….. κατάφερε να σκοράρει σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού… .το 0-1 έγινε στο 42, στα τελειώματα του 1ου ημιχρόνου…. και το 0-2 με την έναρξη του 2ου μέρους… Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους με 5 παίκτες στην άμυνα…. ενώ πίεζε και ψηλά με αρκετούς παίκτες…. αλλά προδόθηκε από ατομικά λάθη στο 2 πρώτα γκολ….. Με το 2ο γκολ η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς και με την άνεση της σκόραρε και 3η φορά…. ενώ στα τελευταία 20 λεπτά έκανε απλά διαχείριση…..

Η ΑΕΚ έδειξε και χθες ότι διαθέτει βάθος στο ρόστερ της και ο Αλμέιδα έχει δώσει ταυτότητα στην ομάδα…. πέραν του καθοριστικού Άμπραμπατ, μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Μάνταλος, που πέραν των 2 ασσίστ, ήταν μετρονόμος του ρυθμού του παιχνιδιού στα χαφ…. εκθέτοντας τον προπονητή του που δεν τον χρησιμοποίησε στην Τούμπα, όταν η ΑΕΚ πίεζε για να ισοφαρίσει….. ο Μάνταλος μπορεί να μην έχει την ένταση και την ταχύτητα αλλά από μπάλα, κάθετο παιχνίδι, πάσα στο χώρο και δημιουργία είναι ότι καλύτερο υπάρχει στο ρόστερ…..

Τέλος οφείλουμε να πούμε ότι η ΑΕΚ μπορεί να μην έχει πάρει τα γκολ που έπρεπε από τον φόρ της, τον Λιβάι…. που έχει σκοράρει 11 φορές σε 23 παιχνίδια σε αυτό το πρωτάθλημα….. αλλά από εκεί και πέρα, ο Άμπραμπατ έχει 8 γκολ, ο Γκατσίνοβιοτς 7, ο Πινέδα 7, ο Αραούχο 6 και ο Φαν Βέερτ 4….παίρνει γκολ από αρκετούς παίκτες….

-   Οι τρεις χαφ του Ολυμπιακού ήταν όλα τα λεφτά χθες στο «Γ. Καραϊσκάκης»…. καλά πήγαν και οι δύο εξτρέμ, ειδικά ο Μπιέλ που σκόραρε δις…. σε υψηλό επίπεδο και χθες η απόδοση του Φορτούνη….. έχει πάρει πάνω του την ομάδα και δεν αφήνει να φανεί το κενό του Χάμες… μας δικαιώνει που επιμείναμε στην περίπτωση του όταν θέλανε να «τον φάνε» από τον Ολυμπιακό…. καλά μπήκε και ο Κανός χθες που έδειξε ότι έχει το γκολ σκοράροντας 2 φορές μέσα σε λίγα λεπτά…. Έχει ποιότητα από τη μέση και μπροστά ο Ολυμπιακός και έχει βάλει σταθερές στην ομάδα ο Μίτσελ…. Αξίζει να πούμε για το φοβερό γκολ του Χουάνγκ με απευθείας βολέ, μετά από κόρνερ του Φορτούνη !..... Ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα με τις ομάδες που τον πιέζουν ψηλά… όπως η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ…. γιατί δεν διαθέτει στην άμυνα του τους παίκτες με build up παιχνίδι…. και μπλοκάρει όταν ο αντίπαλος του κλείνει τον Εμβιλά….

-   Καλός ο ΠΑΟΚ καθάρισε το ματς από το ημίχρονο χθες στην Τούμπα…. Ζίφκοβιτς και Νάρεϊ σε πολύ καλή μέρα… και γενικά ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έβαλε ωραία γκολ…. Σκόραρε και ο μικρός, ο Τζίμας στο τέλος και έσπασε το ρεκόρ του Κούδα μετά από 59 χρόνια !!.....και αυτό ήταν όλα τα λεφτά της χθεσινής βραδιάς στη Θεσσαλονίκη….. Πάρα πού εύκολη η νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι σε έναν Ιωνικό με ελλείψεις, αφού δήλωσε όλους του τιμωρημένους στο χθεσινό παιχνίδι…. σημαδεύοντας το επόμενο ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης….

-   Ο Άρης ήταν πολύ κακός χθες στη Λαμία και δίκαια έχασε…. ένας παίκτης του ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες το γάλα, από την ώρα που ήρθε… ο Νταρίντα…. με πολλά τρεξίματα, βρίσκεται παντού στο γήπεδο, ενώ ξέρει και μπάλα….. χαραμίζεται σε αυτό το συνονθύλευμα του Καρυπίδη και του Τερζή…..

-   Ο Παναθηναϊκός αναμένεται να έχει ένα εύκολο βράδυ σήμερα στη Λεωφόρο…. δε νομίζω ο Παναιτωλικός του Αναστασίου να μπορεί να προβάλει αντίσταση….