Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Απογοήτευσε η Αγγλία, σηκώθηκε το Ιράν, σκόραρε το Κατάρ, τίποτα οι Ολλανδοί και Vamos ! .......

-    Απογοήτευσε χθες η Αγγλία…. μετά την 6αρα την 1η αγωνιστική, χθες, απέναντι σε μια αθλητική ομάδα, έχασε τη μάχη του κέντρου….. αφού οι 3 χαφ των ΗΠΑ κέρδισαν κατά κράτος τους αντίστοιχους 3 των Άγγλων…. οι Αμερικανοί παρουσίασαν μια στιβαρή αμυντικά ομάδα και άσκησαν πίεση στους Άγγλους, τους φόβισαν….. ο Σάουθγκέιτ εγκλωβίστηκε στην ιδέα του μην τυχόν και δεχθεί κάποιο γκολ στην κόντρα…. Απέναντι σε καλύτερη ομάδα χθες, σε σχέση με το Ιράν, ο Μπέλιγχαμ δεν τράβηξε…. δεν έδωσε ανασταλτική σιγουριά στην Αγγλία…. πολύ αθλητική ομάδα οι ΗΠΑ, με  physical game….. Οπότε σε ένα ματς με πολλά τρεξίματα και προσοχή στην άμυνα από αμφότερους τους αντιπάλους, λογικό μοιάζει το 0-0 στο φινάλε….. Σε κακή κατάσταση βλέπω τον Κέιν, που μένει μακριά από το γκολ…. σαν να μην του ταιριάζει ο τρόπος παιχνιδιού της ομάδας….. Δεν μου κάθεται ως ομάδα που θα πάει μακριά η Αγγλία…. περισσότερο ανταγωνιστικές μου μοιάζουν οι ΗΠΑ, που και στο 1ο παιχνίδι κόντρα στην Ουαλία ήταν εξαιρετικές στο 1ο ημίχρονο….. νωρίς είναι ακόμα όμως…..

-   Το Ιράν μας αιφνιδίασε ευχάριστα χθες…. έδειξε να συνέρχεται γρήγορα από τη βαριά ήττα στο 1ο ματς και χθες στο 2ο ημίχρονο έβγαλε μεγάλη επιθετικότητα στο παιχνίδι…. έδειξε κάποια καλά στοιχεία ως ομάδα….. Στο 1ο μέρος δεν ήταν καλοί οι Πέρσες, αλλά στο 2ο είχαν 16 τελικές μεταξύ των οποίων και η τριπλή ευκαιρία στο 51΄-52΄…..με τα 2 δοκάρια και την κεφαλιά του Αζμούν από καλή θέση, στην ίδια φάση….. Η Ουαλία είχε 2 καλές φάσεις σε όλο το ματς αλλά ο Χοσεϊνί έκανε μεγάλες επεμβάσεις…. κακός ο Μπέιλ και χθες, τελείωσε από το υψηλό ποδόσφαιρο….. κομβική η αποβολή του τερματοφύλακα των Ουαλών και το γεγονός ότι παρότι έμειναν με -10- συνέχισαν να επιτίθενται και δεν πρόσεξαν την άμυνα τους…. στην κόντρα το Ιράν τους σκότωσε….. Ωραίος τελικός πρόκρισης το Ιράν – ΗΠΑ την τελευταία αγωνιστική του ομίλου….

-   Το Κατάρ δε μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του παιχνιδιού με τη Σενεγάλη… παρόλα αυτά στο 2ο ημίχρονο πίεσε την αντίπαλο του για 25 λεπτά μέχρι να βρει το γκολ…. που κι αυτός ήταν ο μεγάλος στόχος τους απ’ ότι φάνηκε….. για την τιμή των όπλων…. να σπάσει την παρθενιά, να βρει δίχτυα….. Δεν είναι γι αυτό το επίπεδο οι Καταριανοί …..Η Σενεγάλη δεν ήταν καλή χθες…. ίσως έκανε και συντήρηση….. δέχθηκε πολλές φάσεις από μια κακή ομάδα… κάθισε πάνω στο 2-0 που είχε στο 2ο ημίχρονο….. μπήκαν πολύ χαλαρά στο 2ο μέρος…. ίσως σκεφτόταν ήδη το ματς τελικό με το Εκουαδόρ που ακολουθεί….

-   Το Εκουαδόρ στο 2ο ημίχρονο έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τους Ολλανδούς…. ισοφάρισε νωρίς το σκορ και κυνήγησε τη νίκη…. είχε δοκάρι στο 59΄…..περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους Ολλανδούς, τους ανάγκασε να έχουν μόλις 2 τελικές σε όλο το ματς και άξιζε τη νίκη….. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ βρήκαν νωρίς το γκολ με τον Χάπκο και από εκεί και μετά σταμάτησαν να παίζουν….. πολύ καλός ο Εστουπινιάν για το Εκουαδόρ και φυσικά ο σκόρερ Ένβερ Βαλένδια…. ο παίκτης σημείο αναφοράς αυτής της ομάδας, που σε κάθε παιχνίδι αποδεικνύει ότι έχει τα σωστά τελειώματα, έχει το γκολ…. Είδαμε μια Ολλανδία να κυκλοφορεί τη μπάλα στο κέντρο, μακριά από την αντίπαλη περιοχή και να μη μπορεί να γίνει επικίνδυνη….. πολύ στατική ομάδα οι Ολλανδοί ….επέτρεψαν στο Εκουαδόρ να κάνει 13 τελικές στο 2ο ημίχρονο….. Το Εκουαδόρ έφτασε τους 4 βαθμούς και πλέον είναι σημαντικό να δούμε τι τραυματισμό είχε ο Βαλένσια, που είναι ο παίκτης βαρόμετρο για την ομάδα του Ισημερινού….