"Αυτό που δεν κατάφεραν ποτέ ήταν να μου αλλάξουν τη ζωή. Ότι έκανα σωστά η λάθος, το έκανα μόνος μου.

Ο Μενότι δεν μπορούσε να μου πει τι να κάνω, ο Μπιλάρντο δεν μπορούσε να μου πει τι να κάνω, ο Χαβελάνζε και ο Μπλάτερ δεν μπορούσαν να με ελέγξουν ο Μενέμ και ο Ντε Λα Ρουά το ίδιο.

Οι ποδοσφαιριστές πρέπει να καταλάβουν πως όλοι αυτοί που κάνουν τους κυρίους, ζουν μέσα από εμάς.

Αν μπορούσαν να ενωθούν οι ποδοσφαιριστές, όλοι αυτοί με τα κοστούμια δεν θα μπορούσαν να αποφασίζουν μόνοι τους για το ποδόσφαιρο.

Οι ποδοσφαιριστές δεν ξέρουν την δύναμή τους και δεν δείχνουν την προσωπικότητά τους!»

Και πάμε στα πεζά, στα ματς της χθεσινής ημέρας…..

Πολύ καλή η Βραζιλία και ειδικά στο 2ο ημίχρονο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες…. πάτησε το γκάζι και η Σερβία δε μπόρεσε να ακολουθήσει….. στο 1ο μέρος δεν ήταν τόσο καλή αλλά στο 2ο ανέβασε το ρυθμό της, έκλεισε τη Σερβία στα καρέ της και θα μπορούσε να έχει βάλει ακόμα 2-3 γκολ….. Η Βραζιλία έχει ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο και πολύ καλούς παίκτες….. η Σερβία έδειξε σχετικά καλή εικόνα, προέβαλε αντίσταση όσο μπορούσε και γενικά την είδα καλύτερη από την Ελβετία και το Καμερούν…… Έβγαλε φρεσκάδα η Βραζιλία και ο Ριτσάρλισον ως φορ έκανε σούπερ εμφάνιση…..20 χρόνια είχαμε να δούμε καλό σέντερ φορ στη Βραζιλία, όλο κάτι άμπαλοι έπαιζαν….. το περίμενα ότι θα παίξει αυτός ως φορ, όπως τον βάζει και ο Κόντε στην Τότεναμ….. Ηγέτης της ομάδας ο Νέιμαρ, που διαθέτει ποιοτικό ρόστερ και βάθος πάγκου….. Ο Πακετά συνδέει καλά την άμυνα και την επίθεση, έχει οξυδέρκεια και είναι καλογυμνασμένος, μπαίνει στις μονομαχίες και τις κερδίζει….. Σοβαρή ανασταλτικά η Βραζιλία, με καλές επιστροφές και χωρίς περιττά ρίσκα…. αφού μπροστά έχει παίκτες με ατομική ενέργεια για να φτιάχνουν φάσεις και να πετυχαίνουν γκολ…..

Το μεσημεριανό παιχνίδι, Ελβετία – Καμερούν, ήταν ένα κακό ματς…. και ειδικά το Καμερούν έδειξε κακή ομάδα, παρότι στο 1ο ημίχρονο είχε κάποιες φάσεις….. η Ελβετία έπαιξε 15-20 λεπτά στο 2ο ημίχρονο, πέτυχε το γκολ με τον «Καμερουνέζο» Εμπολό και πήρε το ματσάκι….. έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία σε παρόμοια φάση και γενικά ήταν πιο επιθετική ως ομάδα….. σε ένα παιχνίδι που δε μας έδωσε πολλά πράγματα…. Είδα μια ακόμη Αφρικανική ομάδα σε κακή κατάσταση…. λίγα πράγματα από όλους σχεδόν τους εκπροσώπους της μαύρης Ηπείρου…..

Κακή η Ουρουγουάη, γερασμένη ομάδα πλέον….. η Νότια Κορέα έβγαλε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι και είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας…. με τον Ιν Μπεόμ Χουάνγκ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στα χαφ, να κυκλοφορεί τη μπάλα και να είναι άξιος συμπαραστάτης του μασκοφόρου Σον….. Η Ουρουγουάη έπαιζε με βαθιές μπαλιές… έφτιαχνε παιχνίδι από πίσω ο γερό – Γκοντίν με γεμίσματα….. ότι έκανε μπροστά ήταν χάρη στο δυναμισμό του Νούνιεζ που δημιούργησε μόνος του 2 καλές φάσεις….. όλη η Ουρουγουάη ο Βλαβέλδε στα χαφ, ήταν παντού και έδειξε ότι είναι από τους καλύτερους χαφ παγκοσμίως, κυρίως στα ανασταλτικά του καθήκοντα …… Από την άλλη, ο Ούι Τζο Χουάνγκ ήταν και δω για γέλια….. χάνει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όπου δε βρίσκει καν εστία και γενικά δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι….. Ήταν ακόμα ένα κακό παιχνίδι σε αυτό το τουρνουά….. ως συνήθως με τα μεσημεριανά…..

Πολύ ανώτερη η Πορτογαλία, από το 1ο ημίχρονο ακόμη…. πρόβλημα είχε στο πρώτο 15λεπτο του 2ου ημιχρόνου…. εκεί βρήκε το γκολ με ανύπαρκτο πέναλτι και μετά το ματς έγινε ροντέο….. η Γκάνα ισοφάρισε αλλά ενώ ακόμα πανηγύριζαν δέχθηκαν το 2ο γκολ…. και μετά από λίγα λεπτά και το 3ο……προσπάθησε μετά, μείωσε αλλά δεν έχει το εύκολο γκολ…. είναι θαύμα που πέτυχε και 2 γκολ στο συγκεκριμένο ματς…. όλες αυτές οι ομάδες δείχνουν να μην έχουν το εύκολο γκολ….. η Γκάνα έπαιξε με 5 παίκτες στην άμυνα αλλά η ομάδα του Σάντος ήταν σαφώς ανώτερη, βρήκε διαδρόμους για το γκολ και έδειξε ότι έχει τα φόντα να προσχωρήσει στη διοργάνωση….. Είδα πρόβλημα στην άμυνα του Σάντος, χωρίς συγκέντρωση…. δέχθηκε 2 γκολ από μια πολύ μέτρια ομάδα….. Στην επίθεση ο Σάντος έδωσε ελευθερία κινήσεων στους παίκτες του, τους αφήνει να κινούνται σε πολλούς χώρους, χωρίς να είναι βιδωμένοι σε μια θέση…. σε μια προσπάθεια να εκμεταλλευτεί το πλούσιο ταλέντο που διαθέτουν……

Κλείνοντας οφείλω να πω το εξής..…. προσωπικά είμαι ξεκάθαρα με το Μέσι στη σύγκριση με τον CR7…..αλλά δε μπορώ να μην αναγνωρίσω τη μεγάλη κλάση του  Πορτογάλου…. και την προσωπικότητα που βγάζει στο γήπεδο….. τόσο καιρό τον πολεμούσαν βγάζοντας θέματα για προβλήματα στις σχέσεις με τους συμπαίκτες του…. αλλά εγώ χθες τον είδα να ηγείται της ομάδας του και να είναι πολύ καλός στη θέση του φορ….. Εμφανώς συγκινημένος στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου μπήκε στο ματς για να σκοράρει και να κερδίσει …..με τον ενθουσιασμό και τη θέληση που είχε στα 17 και στα 20 του χρόνια….. γι αυτό παραμένει 18 χρόνια στην κορυφή ! …….  Και τα κατάφερε….. σκόραρε και πέτυχε ένα απίστευτο ρεκόρ….. Σκόραρε για 5ο συνεχόμενο Μουντιάλ !!!.....ένα επίτευγμα που δεν το έχει καταφέρει ουδείς άλλος…. ούτε ο Πελέ πριν 50-60 χρόνια….. ποδοσφαιρικός θεός πραγματικά !!!