Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Τον πάτησε μες τη Λεωφόρο και σακάτεψε τον Ελίασον ο ξυλοκόπος .........

-   Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός χθες στη Λεωφόρο, ήταν η ομάδα που είχε όλες τις καλές φάσεις…. έδειξε ξεκάθαρα ότι διαθέτει μεγαλύτερη ποιότητα σε παίκτες….. και θα έπρεπε να είχε καθαρίσει το παιχνίδι με ένα 2ο γκολ για να μην το πληρώσει έτσι στο τέλος…. από ένα ατομικό λάθος στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του παιχνιδιού….

-   Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με πίεση ψηλά έκλεισε τον Ολυμπιακό στην περιοχή του στο πρώτο 10λεπτο….οι ερυθρόλευκοι ξεμύτισαν στο 12΄με τη φάση που ο Άβιλα περνάει τον Μάγκνιουσον και γυρίζει στον Μπιέλ που σουτάρει πάνω στον Σένκενφελντ….. Η πίεση του Παναθηναϊκού κράτησε μέχρι το 25΄χωρίς όμως να κάνει κάποια μεγάλη φάση….. αντίθετα ο Ολυμπιακός που αμυνόταν πίσω από τη σέντρα είχε ένα καλό σουτ του Χάμες που απέκρουσε ο Μπρινιόλι…. και απείλησε ξανά στο 32΄  με σουτ του Μασούρα που και πάλι απέκρουσε ο Ιταλός κίπερ….. Οι ευκαιρίες αυτές έκαναν τον Παναθηναϊκό να μαζευτεί και στο τελευταίο 10λεπτο του 1ου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε τη μπάλα και πίεσε τον αντίπαλο αναζητώντας το γκολ….

-   Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κυρίαρχος και στο 2ο ημίχρονο… δημιουργώντας αρκετές καλές ευκαιρίες….. είχε συνολικά 15 τελικές στο παιχνίδι, εκ των οποίων οι 7 στην εστία…. Ίσως ο Μίτσελ να έπρεπε να βάλει νωρίτερα τον Ελ Αραμπί στο ματς….. ο Μακαμπού έδωσε πολλές μάχες αλλά εξατμιζόταν να μαρκάρει και δεν είχε δυνάμεις να τελειώσει τις φάσεις….. Το χθεσινό παιχνίδι κατέδειξε ότι η διαφορά των 10 βαθμών είναι πλασματική…. ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αγχωμένος και έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν ήρεμος στο παιχνίδι του…. ο Ολυμπιακός πιο έτοιμος πνευματικά, κυριάρχησε…. έδειξε πόσο μεγάλη σημασία έχει να παίζεις παιχνίδια στην Ευρώπη…. γιατί με τέτοια τακτική προσέγγιση αντιμετώπισε το χθεσινό ματς στη Λεωφόρο….. και γι αυτό κέρδισε τις εντυπώσεις…. και τσάμπα έχασε τη νίκη στο τέλος….. Οι ερυθρόλευκοι χθες κέρδισαν όλες τις μονομαχίες, ήταν πολύ καλοί στην άμυνα τους και δεν έφαγαν πολλές φάσεις και γενικά ήταν σωστά στημένοι ως ομάδα….. ο Παναθηναϊκός στο 2ο ημίχρονο είχε μόλις 2 φάσεις….. μεταξύ 75΄και 80΄και στο καπάκι δέχθηκε το γκολ….. Ο Ολυμπιακός παρότι έπεσε μετά το 60, συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να κερδίζει τις 2ες μπάλες…. αντίθετα οι χαφ του τριφυλλιού δε μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα….

-   Αυτό που κατάφερε ο Μίτσελ σε διάστημα μόλις ενός μήνα είναι μεγάλη υπόθεση….. συμμάζεψε μια διαλυμένη ομάδα, με ρόστερ 40 παικτών , αδούλευτη και με κακή φυσική κατάσταση…. έβαλε σταθερές, βρήκε των βασικό κορμό των παικτών που θα ποντάρει από δω και στο εξής και βελτίωσε όσο το δυνατόν και τα τρεξίματα…… η τακτική του Μίτσελ ήταν αυτή που έκανε τον Παναθηναϊκό να φαίνεται τόσο κακός χθες …..Αξιομνημόνευτη και η παρουσία του Ιν Μπεόμ Χουάνγκ…. μιλάμε για πολύ μεγάλο παίκτη…. καλός ήταν και ο Χάμες….. Φάνηκε η διαφορά προσωπικότητας μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων…..

-   Για τα όσα ακούστηκαν και ελέχθησαν μετά το παιχνίδι δε με αφορούν…. ποτέ δε θα έρθει το τέλος του κόσμου για ένα πέναλτι…..

-   Για την ΑΕΚ δε με στεναχώρησε το αποτέλεσμα…. αν και θα έπρεπε να βγάλει προσωπικότητα η ομάδα και να καθαρίσει το ματς…. αλλά ο τραυματισμός του Ελίασον… μιλάμε για έναν παίκτη που ομορφαίνει το παιχνίδι της ομάδας… αέρινο στις κινήσεις του…. πραγματικά τον απολάμβανα….. τον σακάτεψε ο ξυλοκόπος Ζουκάνοβιτς με ένα τάκλιν βγαλμένο από περασμένες δεκαετίες στο ποδόσφαιρο…. και «ο εχθρός του ποδοσφαίρου» Φωτιάς, δεν έδωσε ούτε φάουλ…..

-   Στο παιχνίδι, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά, έκλεισε τον Αστέρα στα καρέ του και στο πρώτο 10λεπτο είχε 3-4 καλές φάσεις για γκολ….. ο Αστέρας ξεμύτισε από το 15΄και μετά που βγήκε στην επίθεση και έκανε κάποια σουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Αθανασιάδη…… ο τραυματισμός του Ελίασον στο 18΄ και η αντικατάσταση του από τον Άμπραμπατ επηρέασε την ομάδα….. η ΑΕΚ συνέχισε  πάντως να πιέζει χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις, αφού ο Αστέρας ήταν καλά οργανωμένος στην άμυνα του, παίζοντας σε χαμηλά μέτρα….

-   Στο 2ο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να είναι στην επίθεση, δημιούργησε φάσεις και βρήκε το γκολ με ένα αυστηρό, τουλάχιστον, πέναλτι…… δε μπόρεσε να καθαρίσει όμως το ματς με ένα δεύτερο τέρμα, αφού δέχθηκε νωρίς την ισοφάριση  …. Δεν έχει τον «φονιά» μες την περιοχή η ομάδα να τα παστελώνει….. Χθες οι κιτρινόμαυροι είχαν λιγότερη ένταση στο παιχνίδι τους σε σχέση με τα προηγούμενα 6 ματς….. βγήκε και ο Πινέδα στο ημίχρονο και έδεσε το γλυκό….. Δεν ανταπεξήλθε στο «πρέπει» η ΑΕΚ χθες….. αν και μετά την ισοφάριση που δέχθηκε δημιούργησε και πάλι φάσεις….. χρειαζόταν ο Φαν Βέερτ σε αυτό το ματς…. Επηρέασαν την ομάδα οι απουσίες του Βίντα και του Μουκουντί….. έχασαν τον παίκτη που έβαλε το γκολ, τον Κρέσπι,  οι Τζαβέλας και Μήτογλου…. τον άφησαν σε μεγάλη απόσταση,  αμαρκάριστο….. ο Ματουιντί εκεί θα την είχε καθαρίσει τη φάση…… Αυτός ο  Μήτογλου δε στρίβει κυριολεκτικά…. δεν είναι για το επίπεδο της ΑΕΚ…. επίσης η ομάδα χρειάζεται πλάγια μπακ για βασικούς…. ο Ρότα μπορεί να βγάζει ένταση φέτος που τον γύμνασε καλά ο Αλμέιδα, αλλά δε μπορεί το παλληκάρι….. τρεις καλές φάσεις και έτυχαν οι δύο στο Ρότα και η μια στον Μοχαμαντί….. τις σπατάλησαν και νομοτελειακά ήρθε η γκέλα…… και ο Λιβάι χθες είχε «άψυχα» τελειώματα, δε σκότωσε, δεν είναι φονιάς…. ο δε Τσούμπερ, πρέπει να μετακομίσει από τα νότια….. έχει πολλά «πλαστικά» κορίτσια εκεί και παρασύρεται…..

-    Νομίζω ότι έφτασε η ώρα να βάλει και άλλα πράγματα στο παιχνίδι της ομάδας ο Αλμέιδα….. οι αντίπαλοι έμαθαν τον τρόπο παιχνιδιού της ΑΕΚ…. η πολύ ένταση που βγάζει στα παιχνίδια της και το πολύ τρέξιμο, έφεραν κούραση….. πρέπει να αιφνιδιάσει ξανά ο κόουτς…..Ο Μεταξάς και ο Ζουκάνοβιτς πρέπει να απελαθούν από τη χώρα....δεν είναι ποδόσφαιρο αυτό που παίζει ο Μεταξάς....έχει διαλύσει τον Αστέρα....όσο για τον Βόσνιο, δε χρειαζόμαστε άλλους ξυλοκόπους....ας μετακομήσει στον Καναδά που έχει μπόλικη ξυλεία......