Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Άρεσε η ΑΕΚ χθες, άνοιξε τα πόδια ο Εραμούσπε, ξεκίνησε η απόσβεση.......

-   Η ΑΕΚ χθες μου άρεσε…. ειδικά στα 25 πρώτα λεπτά….. ξεκίνησε με Ελίασον δεξιά, Γκατσίνοβιτς αριστερά, τον Πινέδα να παίζει πιο πίσω απ’ ότι συνήθως, κοντά στον Σιμάνσκι ως 8αρι και επιθετικό δίδυμο τους Αραούχο και Λιβάι…… είχε καλή κυκλοφορά της μπάλας, συνεχείς εναλλαγές της μπάλας, πολλά 1-2, κάθετο ποδόσφαιρο και έκλεισε τον Παναιτωλικό στα καρέ του….. Μετά το 25λεπτο έπεσε κάπως ο ρυθμός της και ο Παναιτωλικός ξεμύτισε κάπως…. στο τέλος του ημιχρόνου οι Αγρινιώτες χάλασαν το παιχνίδι με τσαμπουκάδες…… και πήγαμε στο ημίχρονο με το -0-…..Η αλλαγή πλευράς  των Ελίασον και Γκατσίνοβιτς, εκεί κάπου στο 25΄,  δε βοήθησε την ομάδα……. Στο 2ο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε με γκολ νωρίς, στο 48΄…..ενώ από το ημίχρονο ο Μουκουντί είχε περάσει στη θέση του Τζαβέλλα που αυτοτραυματίστηκε στα αποδυτήρια…… Μετά το γκολ η ΑΕΚ παρουσίασε τα περυσινά συμπτώματα…. χαλάρωσε και επέτρεψε στον Παναιτωλικό να έχει το δικό του 20λεπτο…..αντί να συνεχίσει να πιέζει κυνηγώντας και άλλο γκολ  επέτρεψε στους Αγρινιώτες να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν…. με κορυφαία την κεφαλιά του Καρέλη, στο 56΄λεπτό, μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής….. Από το 65΄ο Αλμέιδα άρχισε τις αλλαγές για να βοηθήσει την ομάδα και εκεί γύρω στο 70΄η ΑΕΚ ξαναπήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού….. στο 75΄βρήκε και 2ο γκολ μετά από κόρνερ και κεφαλιά του θηριώδη Μουκουντί που κόντραρε στον Μλάντεν και κατέληξε στα δίχτυα του Ανέστη….. εκεί το ματς σχόλασε…… Μου άρεσε ο Μουκουντί στο ντεπούτο του….. με σωματικό προσόντα, ύψος που βοηθάει πολύ στα στημένα, καλός αμυντικά σταμάτησε κάποιες προσπάθειες του αντιπάλου, μπαλάτος στόπερ που παίζει κάθετα αλλά δεν μπορείς να παίξεις με την άμυνα ψηλά μαζί του, δύσκολα στρίβει, βαρύ κορμί, με μεγάλο διασκελισμό και όχι με ταχύτητα….. Με χαροποίησε και η επιστροφή Γαλανόπουλου …του ταιριάζει το στιλ παιχνιδιού του Αλμέιδα και τον είδα να έχει ένταση στο παιχνίδι του….. Με εντυπωσίασε ο Πινέδα, μιλάμε για μεγάλο παιχταρά…. μέχρι και δεξί μπα έπαιξε στο τέλος….

-   Για το παιχνίδι της Λεωφόρου τι μπορείς να πεις?....τους πήρε μόνος του ο Αϊτόρ με 3 προσωπικά γκολ ….ή καλύτερα ο τερματοφύλακας Αθανασίου χάρισε το παιχνίδι στον Παναθηναϊκό με 2 γκολ δώρο….. αφού σε δύο φάουλ του Αϊτόρ του έφυγε η μπάλα από τα χέρια…. ναι, και στο 1ο γκολ… δε νοείται επαγγελματίας τερματοφύλακας να μην έχει τη δύναμη στα χέρια να διώξει τη μπάλα…. ας πάει να γίνει ντελιβεράς ο ρούφογλου…… Απαράδεκτο και το φάουλ που παραχωρεί ο Τζίμας στο 1ο γκολ, αφού έκανε λάθος πάσα έξω από την περιοχή προηγουμένως….. Αμ στο 3ο…..παίρνει τη μπάλα ο Αϊτόρ στο κέντρο και μπαίνει κάθετα ενώ 5 παίκτες του ΠΑΣ απλά τον κοιτάνε να απελαύνει….. ο Καραχάλιος απλά τρέχει δίπλα του χωρίς να τον παρενοχλεί καν….. ο Εραμούσπε ανοίγει τα πόδια…. ο Παντελάκης τον αφήνει να πλασάρει ανενόχλητος, δεν κάνει τάκλιν, προβολή να τον εμποδίσει….. Τι να πω?.....φαίνεται πως ο κόουτς Στάικος δεν εμπνέει τους παίκτες του….. Κι αυτός ο Κουτσάφτης, όσο παιζόταν το παιχνίδι, όλα πράσινα τα έβλεπε….

-   Σας είχαμε γράψει από δω για τη μεταγραφή του Ουρουγουανού φορ Αγκουστίν Αλβάρεζ από την Πενιαρόλ στη Σασουόλο το καλοκαίρι…. έδωσε 12 εκ ευρώ η “Μαπέι”  για τον 21χρον….και χθες άρχισε απόσβεση αφού με γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στην έδρα της Τορίνο….. γεννημένος σκόρερ ο μικρός και το ‘χε δείξει από τα 19 του στην Πενιαρολ….. τον είχαμε εντοπίσει σε ματς του Λιμπερταδόρες και είχε μπει στο μπλοκάκι μας….. δεν είναι ψηλός για φορ, μόλις 177 εκ ύψος αλλά ξέρει μπάλα και έχει το ένστικτο….. με αξία 4 εκ στο transfermarkt η Σασουόλο έδωσε τα τριπλάσια για να τον κάνει δικό της…..