Powered By Blogger

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Ο Κούτσιας, το διπλό του Παναιτωλικού, η Μπάρτσα Νίκαιας και ημέρα Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ......

-    Δεν ανανεώνει με τον ΠΑΟΚ, λέει, ο Κούτσιας για να πάει δανεικός στο Βόλο….18 χρονών είναι μόλις, γεννημένος το 2004 και του χουν πάρει τα μυαλά ότι είναι το σούπερ ταλέντο…. επειδή βάζει γκολ κόντρα σε συνομήλικους του….. το καλοκαίρι είχε buy out 2 εκ ευρώ λένε οι rumours……που για ομάδες απ’ την Ευρώπη δεν είναι πολλά λεφτά…. άρα?....Από εκεί και πέρα ο Ρουμάνος δεν τον υπολογίζει….. γιατί άλλο είναι να βάζεις μικρούς στην άμυνα ή στα χαφ να τρέχουν….. κι άλλο να ποντάρεις σε 18χρονο στη θέση του φορ….. πέρυσι στη Β΄ εθνική με τον ΠΑΟΚ Β  τα πήγε καλά από άποψη αριθμών…. σε 16 ματς είχε 9 γκολ…..  με ύψος μόλις 180 εκ. δεν είναι ο φορ που θα δώσει εκτόπισμα μες την περιοχή…. ταχύτητα και τεχνική που να κάνει τη διαφορά δε διαθέτει…. έχει το ένστικτο του γκολ…. Κι ο Δουβίκας στο Βόλο αναγεννήθηκε και ξεχώρισε…. στην Τρίπολη ήταν στη σκιά του πατέρα του και δεν τραβούσε…..

-    Πέρασε από το Ηράκλειο ο Παναιτωλικός …..μπήκε δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο 14΄ξανά με τον Καρέλη…. από εκεί και μετά εξαφανίστηκε από το παιχνίδι…. ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή και ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ του Μπαλογιάννη, που έδειξε πως έχει καλό αριστερό πόδι….. ο ΟΦΗ είχε 71% κατοχή μπάλας, προσπαθούσε να βρει το γκολ της νίκης αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους για την αντίπαλη εστία…. ο Αναστασίου παίζει και άμυνα πλέον κι ας δέχεται σε κάθε ματς γκολ…… Εκεί λοιπόν που οι Κρητικοί πήγαν να πιέσουν κάπως περισσότερο, ο Αναστασίου έκανε αλλαγές και φρέσκαρε την ομάδα του….. και βρήκε ένα κρύο γκολ με τον Κολοβό που έκρινε το παιχνίδι…… από την άλλη ο Νόπλιας έβαζε κάτι 17χρονους αλλαγή να του γυρίσουν το ματς…..

-    Ο Δημήτρης ο Σπανός έκανε μανουρες και τσαμπουκάδες στην αποστολή της ΑΕΚ πέρυσι στη Νίκαια…. αναγκάστηκε να πάει στο γήπεδο στο 20λεπτο ο Βρυχηθμός……. φέτος που έγινε Ολυμπιακός Γ’, νομίζει πως προπονεί τη Μπαρτσελόνα…… και πάει με δύο 10αρια συν τρεις άνω των 35 ετών στον άξονα….. Με τρεις αλλαγές ο Κόουλμαν στο ημίχρονο τον αφαλόκοψε  με πίεση ψηλά και κόντρα επιθέσεις….. δύο ασσίστ ο Κλωναρίδης για το εμφατικό 1-4….τα φόρτωσε στους παίκτες μετά ο κόουτς Σπανός μιλώντας για ατομικά λάθη…. μα αυτό  ακριβώς επιδιώκει η πίεση ψηλά… από τον πάγκο δεν έβλεπες, να πεις να διώχνουν τη μπάλα?.... θα τον δούμε πόσο θα αντέξει, ειδικά αν δεν κλείσει Κύπρο ο Μάντζιος….

-   Έχει ντέρμπι απόψε και μεσοβδόμαδα γράψαμε που θα κριθεί…. άκρα Παναθηναϊκού και πίεση ψηλά της ΑΕΚ….. εγώ θέλω να δω την αντίδραση του Ολυμπιακού νωρίτερα στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στο Βόλο…. μετά την ήττα στο «Μποζουάρ» και με τη Φράιμπουργκ να έρχεται την Πέμπτη στο Φάληρο….. στην Ιταλία οι Ευρωπαίοι κέρδισαν οριακά χθες και στο τέλος….. η Μπάγερν σκόνταψε, η Μπάρτσα επικράτησε άνετα….. δύσκολο το κάθε βδομάδα ματς στην Ευρώπη…. λογικά θα κάνει ροτέσιον ο Κορμπεράν…. Αλλά το θέμα είναι πως θα αντιδράσει η ομάδα και που θα δώσει προτεραιότητα ….παραδοσιακά στο πρωτάθλημα ή στην Ευρώπη ?…. πάντως τον Κορμπεράν, με την εικόνα του Ολυμπιακού στη Γαλλία, δεν τον βλέπω καλά…..

-   Χάζεψα και λίγο Ευρωμπάσκετ χθες… κυρίως το τελευταίο 3λεπτο των παιχνιδιών….. είδαμε 2 μεγάλα ματς που κρίθηκαν στην παράταση με Γάλλους και Ισπανούς να επιβιώνουν σε βάρος των Τούρκων και των Λιθουανών αντίστοιχα….. στους άλλους δύο προημιτελικούς, είδαμε τον Ντόντσιτς και τον Σρούντερ, που μας περιμένει…… Η Εθνική παίζει σήμερα με τους Τσέχους του Σατοράνσκι…. και χρειάζεται πολύ προσοχή το ματς…. το πιο κρίσιμο παιχνίδι στα νοκ άουτ είναι το πρώτο….