Πέμπτη 12 Μαΐου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Το ξεγύμνωμα Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα play off….

-   Καλό ματς στο Φάληρο…. ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς αλλά μετά το 15΄δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα και δέχθηκε πίεση από τον Ολυμπιακό….. ο οποίος όμως δε μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει φάσεις…. Με 3 κεντρικούς αμυντικούς ο Γιοβάνοβιτς και με διάταξη 5-4-1, έκλεισε τους χώρους και χτύπησε στην κόντρα… μεγάλη κατοχή οι ερυθρόλευκοι αλλά χωρίς ευκαιρίες παρά μόνο αυτή του Γκάρι Ροντρίγκεζ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου…… Η είσοδος του Πέρεθ στο ημίχρονο έδωσε κράτημα μπάλας στους πράσινους και ισορρόπησε το παιχνίδι….. πέτυχε και 2ο γκολ από στημένη φάση, κόρνερ, με τον Σένκεφελντ και πήρε μεγάλη νίκη μες το «Γ. Καραϊσκάκης» που του δίνει μεγάλο αβαντάζ για την Ευρώπη…… Ο Μάρτινς το πάλεψε το παιχνίδι….. πέρασε και 2ο φορ σο ημίχρονο αφού είδε ότι ο αντίπαλος παίζει με 3 στην άμυνα…. αλλά δέχθηκε νωρίς το 2ο γκολ και ανατράπηκαν τα πλάνα του…. με κοντά τις γραμμές, πρέσινγκ και αλληλοκαλύψεις Παναθηναϊκός δεν κινδύνεψε και κράτησε τη νίκη…. Φαίνεται πως έχει γίνει δουλειά και έχουν μπει βάσεις από τον Γιοβάνοβιτς για δημιουργία ομάδας….. χθες πήγε πολύ καλά ως στόπερ   ο Κουρμπέλης και θεωρώ ότι για εκεί θα πρέπει να υπολογίζεται του χρόνου….. Ο Ολυμπιακός αν θέλει να τον δει η Ευρώπη και να πάψει επιτέλους να αρκείται στα πρωτεία στο χωρίο, θέλει πολλά πράγματα….

-   Κακό ματς στην Τούμπα… ο Άρης μέχρι να βρει το γκολ ήταν καλύτερος… η επίθεση του ήταν σε καλή μέρα…. η επιστροφή Καμαρά ανέβασε όλη την ομάδα….. ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ξανά καλός, αν και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Μουργκ στο 0-0…..σε τραγική κατάσταση ο Κούρτιτς, άφαντος στο παιχνίδι….. Ένας ΠΑΟΚ που όλη τη χρονιά έπαιζε σε πολύ αργό τέμπο τα παιχνίδια του ….και έψαχνε το ένα γκολ για να πάρει το παιχνίδι…. το οποίο συνήθως έβρισκε με κάποιο στημένο του Κούρτιτς…. αυτό ήταν το ποδόσφαιρο του Ρουμάνου τεχνικού….. τώρα που η ομάδα είναι σε τραγική κατάσταση δεν του βγαίνει αυτό…. παίζουν και ξένοι διαιτητές, δεν παίζει με τους θεωρητικά μικρούς του πρωταθλήματος απέναντι του, οπότε φυσιολογικό να έχει 10 ματς να κερδίσει…. Προσοχή όμως…. ο Ρουμάνος βλέπει μόνο τον τελικό….. χθες είχε πολλές ελλείψεις….. Λύρατζης, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο και Μπίσεβαρ είναι στα πίτς, στο σέρβις και ετοιμάζονται για τον τελικό…… Ο Άρης πήρε τη νίκη της χρονιάς μες την Τούμπα…. ο Εμπακατέ πήγε καλά αυτή τη φορά ως αριστερός μπακ, ενώ ο Μπερτόγλιο έκανε το καλύτερο του ματς στη σαιζόν….. ο Άρης δε μπορεί να ανοίξει κλειστές άμυνες και γι αυτό έχασε από τα δεύτερα του Ολυμπιακού που κλείστηκαν πίσω μες του Χαριλάου…… χθες που βρήκε χώρους ήταν καλός και έφυγε με νίκη Ευρώπης από την Τούμπα…..

-   Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι…. ειδικά στο 1ο ημίχρονο ήταν καταιγιστική…. τη διαφορά χθες την έκανε η οξυδέρκεια του Οφρυδόπουλου….. που στο 20λεπτο πέρασε φορ τον Λιβάι και τον Άμπραμπατ δεξιά πάνω στον νεαρό Ρίζο….. εξαιρετικός και χθες ο Χατζισαφί, ενώ καλός ήταν και ο αργός και βαρύς Κρικόβιακ…… Έτσι η ΑΕΚ πήρε τη νίκη άνετα και τώρα πάει για τελικό στο Χαριλάου όπου χρειάζεται μόνο νίκη για να βγει Ευρώπη…..

Την πιο μεγάλη απογοήτευση όμως για τη φετινή ΑΕΚ την ένοιωσα όταν διάβασα ότι στο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ ο Βρυχηθμός κατέβηκε στα αποδυτήρια για να διαμαρτυρηθεί στους διαιτητές….. και στο πλευρό του είχε τον Γιαννάκη…. εκεί έπαψα να ελπίζω…. και του χρόνου μια από τα ίδια θα έχουμε…. δύσκολα θα κάνει παρέλαση ο Αλμέιδα….

-   Ο Ντε Μπρούινε πήρε από το χέρι τη Σίτι χθες στο «Μολινό»  και με 4 προσωπικά γκολ την οδήγησε στη νίκη – τίτλο….. άντε να τον δούμε να τα κάνει και στο Champions league αυτά…..

-   Ο μεγάλος Ιβαν Πέρισιτς στα 33 του…. και παίζοντας όλη την αριστερή πλευρά της Ίντερ μόνος του….. στην παράταση είχε τις δυνάμεις και ε 2 δικά του γκολ χάρισε το κύπελλο στους Νερατζούρι….. μόνο οι παίκτες του Ρουμάνου τεχνικού κουράζονται….. μήπως δεν κάνει καλή προπόνηση?