Τετάρτη 4 Μαΐου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Κατέθεσαν ψυχή, έβγαλαν μαχητικότητα και το πάλεψαν οι παίκτες της Βιγιαρεάλ….

-   Σας είχα γράψει από χθες ότι ο Έμερι είχε κάνει ροτέσιον στο παιχνίδι πρωταθλήματος γιατί ήθελε να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης του είχαν απομείνει παρά το 0-2 του 1ου αγώνα…. άλλωστε η Βιγιαρεάλ δε φτάνει κάθε χρόνο στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ…. μια φορά στα 15 χρόνια της παρουσιάζεται η ευκαιρία…. Ο Κλοπ φάνηκε να το γνωρίζει όλο αυτό και παρέταξε τη βασική του ομάδα….. είχε κάνει ροτέσιον στο πρωτάθλημα….. οι ποδοσφαιριστές όμως της Λίβερπουλ μπήκαν χαλαροί στο Θεράμικα…. ενώ στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Έμερι έπαιξαν στα κόκκινα στο 1ο ημίχρονο…. τους πήγε και το παιχνίδι αφού με το γρήγορο γκολ πήραν ψυχολογία και το πίστεψαν περισσότερο…. Έπαιξαν με ψηλά τις γραμμές πίεσαν τη Λίβερπουλ, κυνήγησαν λυσσασμένα κάθε μπάλα και δικαιώθηκαν στο τέλος του 1ου μέρους όταν και πέτυχαν το 2-0 ισοφαρίζοντας το σκορ του 1ου αγώνα…..

Όλοι οι παίκτες της Λίβερπουλ έπαιξαν άσχημα στο 1ο ημίχρονο, ήταν κυριολεκτικά αγνώριστοι…. Πήγαν κάποια στιγμή να βάλουν δύναμη στο παιχνίδι και οι Ισπανοί τους έδειραν….. δεν είχε τελική στην εστία η Λίβερπουλ στο πρώτο μισό του αγώνα …αλλά το πιο εντυπωσιακό ήταν το ποσοστό ευστοχίας στις πάσες…. μόλις 65% ….μία στις τρεις πάσες των Reds ήταν λάθος….. τόσο μεγάλη ήταν η πίεση της Βιγιαρεάλ στη μπάλα….

Στο 2ο ημίχρονο εμφανίστηκε μια άλλη Λίβερπουλ στο γήπεδο…. μπήκε στο παιχνίδι και άρχισε να πιέζει από την αρχή….. και με την είσοδο του Λουϊς Ντίαζ που ήταν καταλυτικός στη μεταμόρφωση της Λίβερπουλ στο 2ο μέρος…… στο 10λεπτο άρχισε να φτιάχνει και ευκαιρίες…. ίσως εκεί ο Έμερι να έπρεπε να κάνει 2-3 αλλαγές μαζεμένες και να φρεσκάρει την ομάδα του…. ναι, είχε απουσίες αλλά άφησε την ομάδα να παίζει με 10 παίκτες απέναντι στην ορμή των Άγγλων…. μιας και ο εμβληματικός αρχηγός Ζεράρντ Μορένο έπαιζε λαβωμένος και με μπαταρισμένο πόδι…. Δεν το έκανε και η ομάδα του από το 62΄μέχρι το 74΄δέχθηκε 3 γκολ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος….. Τεράστια ευθύνη στο κομβικό 1ο γκολ φέρει ο τερματοφύλακας Ρούγι, που το τρώει στην κλειστή του γωνία και ανάμεσα από τα πόδια του…. ήταν πολύ πλάγια δεξιά ο Φαμπίνιο όταν σούταρε…. ενώ και στο 3ο γκολ βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του με ρίσκο…..

Κλάταραν από δυνάμεις οι παίκτες  της Βιγιαρεαλ λόγο της υπερπροσπάθειας που κατέβαλαν στο 1ο μέρος…. Στο 2 ημίχρονο δεν είχαν ούτε τελική, είτε εντός είτε εκτός εστία…. παρέδωσαν πνεύμα αλλά πήραν το ζεστό χειροκρότημα των οπαδών τους οι οποίοι αναγνώρισαν ότι κατέθεσαν την ψυχή τους στο χορτάρι απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο….. Κι αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, πιο πέναλτι από αυτό που κάνει ο Άλισον στο Λο Σέλσο στο 1-0 δεν υπάρχει….. κι όμως ο Μάκελι ούτε καν πήγε να το δει στο VAR….η ΟΥΕΦΑ θέλει έναν τελικό με βαριά ονόματα, βαριές φανέλες και δυνατά πορτοφόλια….. Προς τιμή τους οι παίκτες της Βιγιαρεάλ δε στάθηκαν στη φάση στις δηλώσεις τους στο φινάλε…. και μίλησαν για την φυσική κατάσταση της αντιπάλου και την κατάρρευσή τους από δυνάμεις στο 2ο μέρος….. αποτύπωσαν ρεαλιστικά την πραγματικότητα του ματς στις κουβέντες τους….. Δίδαξε νοοτροπία η Βιγιαρεάλ !

Πολλά συγχαρητήρια στον Κώστα Τσιμικά για τη συμμετοχή του στον ημιτελικό…. να του ευχηθούμε να είναι βασικός στον Τελικό  στο Παρίσι !

-   Απόψε είναι ο 2ος ημιτελικός…. είδαμε μεγάλο ματς στον 1ο αγώνα μεταξύ ΡΕΑΛ και Σίτι….. κι αυτό που θέλω να δω απόψε από τη Σίτι είναι ο χαρακτήρας που θα βγάλει μες το Μπερναμπέου….. το αν θα προκριθεί η όχι είναι άσχετο… αφού στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται….. και το που θα κάτσει η μπίλια εξαρτάται από πολλά πράγματα…. Είδαμε όμως πόσο μετράει η προσπάθεια και η νοοτροπία από τη χθεσινή Βιγιαρεάλ….. οπότε ο χαρακτήρας που θα βγάλει η ομάδα του Πεπ στο παλάτι της Βασίλισσας, θα μας δείξει αν αξίζει να στεφθεί κι αυτή κάποια στιγμή Βασίλισσα της Ευρώπης….