Δευτέρα 4 Απριλίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Η ανάλυση των αγώνων για τα play off…..

-   H AEK πήρε αποτέλεσμα στο Φάληρο…. μπήκε καλά στο παιχνίδι και με τον Κρικόβιακ σε σχετικά καλή κατάσταση πήρε το κέντρο…. από ένα λάθος του Μοχαμαντί βρέθηκε πίσω στο σκορ ….αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με τον Σιμάνσκι,  με κεφαλιά μετά από κόρνερ….. οι ερυθρόλευκοι είχαν τη φάση με το δοκάρι του Μασούρα να τελειώσουν το παιχνίδι…. αλλά και η ΑΕΚ με την εικόνα της άξιζε να είναι μπροστά στο σκορ…. Στο 2 ο μέρος, μετά το 5λεπτο ο Ολυμπιακός ανέβηκε και είχε ευκαιρίες να κερδίσει το παιχνίδι…. σε κακή βραδιά, για μένα, ο Ελ Αραμπί, έχασε ευκαιρίες που λόγω κλάσης δεν έπρεπε…. Έβγαλε κούραση στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ…. πολύ καλό παιχνίδι οι δύο Πολωνοί χαφ της και γενικά η ομάδα του Οφρυδόπουλου είχε καλή εικόνα…. ο Ελ Αραμπί έτρεχε παντού και ήταν κουρασμένος την ώρα της εκτέλεσης…. κακώς παίζει ζώνη στα στημένα ο Μάρτινς, το πλήρωσε χθες…. το μόνο καλό στον οργανισμό ΑΕΚ τη φετινή σαιζόν είναι ο Οφρυδόπουλος και στην ομάδα Β έκανε εκπληκτική δουλειά και τώρα συμμάζεψε τα χάλια του βλαχό-Γιαννίκη…. Μεγάλη υπόθεση η επιστροφή Φοροτούνη μετά από 2ο χιαστό….Και οι δύο ομάδες δεν έχουν πλάγια μπακ της κλάσης τους….

-   Μέχρι το 60΄ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι, είχε φέρει τον αγώνα στα μέτρα του…. παρότι βγήκε νωρίς ο Βιγιαφάνες, ο Αλεξανδρόπουλος που μπήκε στη θέση ου ανταπεξήλθε επάξια….. Με τις τρεις αλλαγές του Λουτσέσκου και τη  μείωση του σκορ, ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία 25 λεπτά αλλά δε βρήκε το γκολ της ισοφάρισης….. Του πήγε το ματς του Παναθηναϊκού και βρέθηκε να προηγείται με 2-0….βέβαια στο 1ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά δεν είχε τελική…. Ήταν προσεκτικός ο Παναθηναϊκός, είχε τη μπάλα και βρέθηκαν σε καλή μέρα οι τρεις επιθετικοί του…. Στο τέλος ο ΠΑΟΚ έκλεισε στα καρέ τους, τους πράσινους αλλά δεν είχε τη μεγάλη φάση…. καλύτερες ευκαιρίες είχε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, με 2 σουτ και τη μεγάλη φάση του Ελ Καντουρί να ισοφαρίσει σε 1-1….Αξιοπρεπής ο ΠΑΟΚ αλλά με το μυαλό στο ματς της Πέμπτης…. Διαμαρτυρήθηκε για τη διαιτησία ο ΠΑΟΚ…. αλλά εγώ είδα ότι το γκολ ου δεν έπρεπε να μετρήσει ως οφσάιντ….

-   Ο Άρης εγκλωβίστηκε στο 1ο ημίχρονο από τον ΠΑΣ, δεν μπόρεσε να απειλήσει, το ματς πήγε σε χαμηλό τέμπο και τα Γιάννενα μπορούμε να πούμε ότι ήταν πιο απειλητικά…. Στο 2ο μέρος οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμό, πήγαν από τα πλάγια, δημιούργησαν κάποιες φάσεις, αλλά γκολ δε βρήκαν….. Ο ΠΑΣ είναι μια δυνατή και δυσκολοκατάβλητη ομάδα…. κανείς δε μπορεί να την κερδίσει εύκολα…. δεν θα βγει Ευρώπη αλλά τιμάει τη συμμετοχή της στα play off , δεν είναι κομπάρσος, χτυπάει όλα τα παιχνίδια…. με χαμηλό μπάτζετ, μικρό ροτέσιον και παρόλα αυτά είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστική ομάδα…. προπονητής της σαιζόν ο Μεταξάς…. σε 3ο ματς φέτος δεν δέχτηκε γκολ από τον Άρη…. απλά αυτή τη φορά ο Μπούργκος ήταν διαβασμένος και δεν έφαγε κόντρα επιθέσεις ο Άρης…. ο Αργεντινός κόουτς έπαιξε με 3 στόπερ για 1η φορά χθες…. κατηγορήθηκε για αυτό διότι ο ΠΑΣ είχε μόλις έναν προωθημένο παίκτη…. όταν το γύρισε σε 4-4-2 ο Άρης ήταν πιο απειλητικός…. λόγω ονόματος υποτιμάνε τον ΠΑΣ αλλά η πραγματικότητα κατέγραψε ένα 0-5 στου Χαριλάου το φθινόπωρο…. Ο Άρης και χθες δεν είχε σωστές επιλογές στο κρίσιμο, τελευταίο τρίτο του γηπέδου…. τα στατιστικά δεν λένε αλήθεια για το παιχνίδι… βλέπεις 17 τελικές αλλά ο Άρης ουσιαστικά είχε μόλις 1-2 καλές ευκαιρίες για γκολ….

-   Έχουμε πρόβλημα νοοτροπίας δήλωσε ο Ανστασίου μετά την ήττα του Παναιτωλικού στη Ριζούπολη…. με ύφος και στόμφο,  λες και ήταν ο Μουρινιο του Αγρινίου…. με τον Κορνέλιους, 2 μέτρα μπόι, να ταλαιπωρείται ως αριστερό μπακ…. για να βολέψει μεταγραφή στα στόπερ… με τον Βαρόνε να ξεκινάει μετά από πολύμηνη αποχή λόγω χιαστού…. με τον Αποστολάκη φοβικό και αδούλευτο τακτικά στα δεξιά…. με τον Νταγκό στον πάγκο…. περίμενε να παίξει ποδόσφαιρο ο Γιαννάρας….