Τρίτη 19 Απριλίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων: Πέρασε η ΑΕΚ από τα Γιάννενα, επίσκεψη στου Ρέντη, η νοοτροπία της ΡΕΑΛ, η ξεζουμισμένη Αταλάντα και η looser Μπάρτσα.....

-   Η ΑΕΚ πήγε να παίξει Δευτέρα στα Γιάννενα  και με Έλληνα διαιτητή…. ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4΄με συνέπεια τα Γιάννενα να μην έχουν την επιλογή να κρεμαστούν από τα δοκάρια και να παίξουν μαζική άμυνα με στόχο το -0-…..κατά τα λοιπά, εμένα η ΑΕΚ δε μου άρεσε και αυτά για αλλαγή συστήματος από τον Οφρυδόπουλο και λοιπές παπάτζες, τα ακούω βερεσέ…. Έδειξε κάποια στιγμή η τηλεόραση στο 1ο ημίχρονο ότι ο ΠΑΣ είχε για ένα 15λεπτο κατοχή μπάλας 68%....και πράγματι αυτό έβλεπα, η ΑΕΚ δεν ακουμπούσε μπάλα και την “έπαιζε” ο ΠΑΣ…. Τα Γιάννενα ισοφάρισαν με τον Σάλιακα στο γκολ που δε μέτρησε… με τον Περέα να εξευτελίζει τον λιγουλάκο Ρότα…. σακούλα για εμετό του μοίρασε….. και στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού έκανε το 0-2…με σκόρερ τον Ρότα !

Ο Σάλιακας έκανε ότι ήθελε απέναντι στον Χατζισαφί…. και ο ΠΑΣ μείωσε το σκορ νωρίς στο 2ο ημίχρονο…. με τον Περέα να εκθέτει για ακόμα μια φορά τον Ρότα…. ο ΠΑΣ έπαιζε ανοιχτά κυνηγώντας την ισοφάριση και η ΑΕΚ βρήκε και 3ο γκολ, με τον Αραούχο να σκοράρει μετά από αρκετό καιρό…. η ΑΕΚ είχε πλέον σκορ ασφαλείας και έκανε διαχείριση… δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα …και τα Γιάννενα μείωσαν εκ νέου στο 90΄ξανά με τον Περέα…. που έβαλε και τον Τζαβέλα στα δίχτυα…. Κακός χθες ο Στάνκοβις….. Ακατανόητη η αποθέωση του Κρικόβιακ από τα ΜΜΕ…. το μόνο που μου άρεσε πραγματικά από το παιχνίδι ήταν αυτός ο Περέα του ΠΑΣ….. δεν πρέπει να χαθεί αυτός ο παίκτης από το Ελληνικό ποδόσφαιρο….

-   Κατέβηκαν στου Ρέντη οι Οργανωμένοι του Ολυμπιακού…. "Είμαστε δυσαρεστημένοι με αυτό που βλέπουμε και ήρθαμε για να ξεκαθαρίσουμε την στάση μας. Θέλουμε από σας φωτιά στα μάτια και να παίζετε σαν παίκτες αυτής της ομάδας. Εδώ είναι Ολυμπιακός. Δεν μπορεί να μη νικάτε ομαδούλες που έχουν το 1/4 του μπάτζετ μας"….. είπαν στους παίκτες…. κορνέδες δεν έπεσαν….

-   Αυτή η ακόρεστη δίψα για νίκη που βγάζει αυτή την εποχή η ΡΕΑΛ είναι αντάξια της ιστορίας και της φανέλας της….. και του τίτλου της βασίλισσας που φέρει….. Της στράβωσε προχθές το παιχνίδι στη Σεβίλλη και στο 25΄βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2…..μείωσε στις αρχές του 2ου μέρους…. και στο 75΄της ακυρώνεται μέσω VAR γκολ για χέρι….. που δεν ήταν….. Και δεν το βάζει κάτω, να μείνει στις διαμαρτυρίες και στο εύκολο άλλοθι…. ισοφαρίζει στο 82΄….και ο Αλάμπα δεν αφήνει τους συμπαίκτες του να πανηγυρίσουν….. τους σπρώχνει να πάρουν θέσεις, να γίνει η σέντρα και να κυνηγήσουν τη νίκη !.....μια νίκη που ήρθε στο 93΄με γκολ του Μπενζεμά…. Μεγαλείο !!!

-   Δεν μπορώ να καταλάβω πως την πάτησαν έτσι εκεί στη Μπάγερν…. και άφησαν τον Χάνσι Φλικ να φύγει για την εθνική Γερμανίας…. μάλλον υπερεκτίμησαν τις δυνατότητες του Νάιγκελσμαν….. γιατί η Μπάγερν δε χρειάζεται προπονητή για την Μπουντεσλίγκα…. αυτή την κατακτά και με μένα στον πάγκο….. Στόχος  της είναι το Τσάμπιονς Λιγκ… και εκεί ο νυν ομοσπονδιακός τεχνικός της Γερμανίας έκανε τη διαφορά που φέρνει κούπα…. ο Νάιγκελσμαν όχι !

-   Η Αταλάντα έχει αδειάσει τελείως από δυνάμεις…. χάνει από όλους τελευταία… μετά τη Λειψία την Πέμπτη, χθες ήταν η σειρά της Βερόνα να περάσει με διπλό από το Μπέργκαμο….. Παίζει άλλωστε 3 χρόνια ασταμάτητα…. οπότε κάπου είναι και φυσιολογικό….

-   Η Μπάρτσα μετά την 4αρα στο Μπερναμπέου σχόλασε…. άδειασε… έκλεισε για φέτος…. μέχρι και η μικρούλα Κάντιθ την κέρδισε χθες μες το «Καμπ Νου»…. Με γκολ του Λούκας Πέρεθ…. νοοτροπία μικρής ομάδας…. έχει πολύ δουλειά μπροστά του ο Τσάβι….