Πέμπτη 7 Απριλίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Η επικράτηση των Ισπανών στο Τσάμπιονς Λιγκ και η αποψινή μάχη του ΠΑΟΚ….

-   Η ΡΕΑΛ κατάφερε και έδωσε την πρωτοβουλία στην Τσέλσι, να προσπαθούν ο Λονδρέζοι να δημιουργήσουν παιχνίδι…. και χτύπησε στην κόντρα…. απείλησε 1η φορά στο 10΄ με το δοκάρι του Βινίσιους…. και στο 21΄άνοιξε το σκορ με τον Μπενζεμά μετά από ενέργεια του Βινίσιους από αριστερά που τράβηξε πάνω του δύο στόπερ της Τσέλσι…. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι μπλε, στο 24΄ο Μπενζεμά έκανε το 0-2……Τότε κατάλαβε ο Τούχελ ότι δε βγαίνει το πράγμα με τον βαρύ Κρίστενσεν να πάει πάνω στον Βινίσιους και έδωσε εντολή στον Τζέιμς να έχει τον νου του ανασταλτικά…. Το άλλο κωμικό ήταν να βλέπω τον Ρίντιγκερ να κατεβάζει τη μπάλα παριστάνοντας τον Μπεκενμπάουερ…. Τελικά η Τσέλσι κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 40 με κεφαλιά του Χάρβετζ μετά από καλοζυγισμένοι σέντρα του Ζορζίνιο…. και παρότι ο Μπενζεμά πλάσαρε άουτ από εξαιρετική θέση στο 42΄πήγαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 1-2 και γεμάτοι από ποδόσφαιρο με καταιγιστικό ρυθμό και φάσεις…. Είδαμε την Τσέλσι να πιέζει πολύ ψηλά, αλλά τη ΡΕΑΛ να μην κάνει ούτε ένα λάθος σε καίριο σημείο του γηπέδου ώστε να δώσει ευκαιρία στην αντίπαλο της…. και όταν έσπαγε το πρέσινγκ να “ σκοτώνει”…. παράλληλα οι δύο στόπερ της ΡΕΑΛ έπαιζαν πάρα πολύ επιθετική άμυνα και έβγαινα δυνατά πάνω στη μπάλα…..

Στην ανάπαυλα ο Τούχελ έκανε δύο αλλαγές και εγκατέλειψε τη διάταξη με τους τρεις στόπερ, γυρίζοντας το σε 4-3-3….και με τους Κόβασιτς και Ζίγιεκ στις θέσεις των Καντέ και Κρίστενεν θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του….. Στο 1ο όμως λεπτό του 2ου μέρους ο τερματοφύλακας Μεντί κάνοντας ένα τραγικό λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Μπενζεμά να διαμορφώσει το 1-3……Εκεί κόπηκαν τα πόδια της Τσέλσι…. Ο Τούχελ έριξε στο ματς τον Λουκάκου στο 64΄μήοως και βρει το γκολ με καμιά κεφαλιά…. αλλά στο 69΄από εξαιρετική θέση ο Βέλγος φορ αστόχησε μετά από σέντρα του Αθπιλικουλέτα…. Σε όλο το 2ο ημίχρονο η ΡΕΑΛ δεν ξεμύτισε, δεν ήταν απειλητική με αντεπιθέσεις όπως στο 1ο μέρος…. είχε κλείσει όμως καλά τους χώρους και απειλήθηκε μόνο από 3-4 μακρινά σουτ και την κεφαλιά του Λουκάκου στο 69΄…..Κάπου στο 60-65 κουράστηκε η ΡΕΑΛ και η Τσέλσι όμως άντεξε μόλις  κάνα 10λεπτο παραπάνω…. Μου έκανε εντύπωση που οι Μαδριλένοι άντεξαν στον ρυθμό της Τσέλσι της Premier league…. Έκαναν και σωστή διαχείριση δυνάμεων βέβαια αλλά είχαν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους, ήταν δυνατοί στις μονομαχίες και έφευγαν με ταχυδύναμη στην κόντρα…. Το μεγαλύτερο δε κρέντιτ της ΡΕΑΛ ήταν που ανάγκασε τον Τούχελ να αντικαταστήσει όλους του χαφ της ομάδας του !!!

Προσπάθησε πολύ μες το παιχνίδι η Τσέλσι και ο Τούχελ το έψαξε από τον πάγκο…. αλλά η φανέλα της ΡΕΑΛ είναι ασήκωτη… και οι 35αρηδες Μπενζεμά, Μόντρις και Κρόος… συνεπικουρούμενοι από τους Βινίσιους και Καρβαχάλ ….έδειξαν ότι έχουν πολύ ποδόσφαιρο ακόμα μέσα τους….

-   Στην Ισπανία μέτρησε η εμπειρία του Έμερι σε ευρωπαϊκά ματς απέναντι στον άπειρο Νάιγκελσμαν…. Προηγήθηκε νωρίς η Βιγιαρεάλ με τον Ντανζούμα, μόλις στο 8΄…..και δε δέχτηκε ευκαιρία από τη Μπάγερν στο 1ο ημίχρονο…. αντίθετα εκείνη είχε ένα οριακά ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ στο 40΄…..έλεγξε τον ρυθμό και φύλαξε καλά τα νώτα της και παρότι οι Γερμανοί είχαν πάνω από 60% κατοχή μπάλας η Βιγιαρεάλ απείλησε περισσότερο την εστία του Νόιερ…. Στο 2ο μέρος η Βιγιαρεάλ είχε το δοκάρι με τον Μορένο στο 53΄να κλειδώσει το ματς αλλά….. οπότε λογικά η Μπάγερν πίεσε μετά το 60΄….χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία…. δεν είδα στις φάσεις που είχε τον Λεβαντόφσκι να είναι μέσα σε κάποια από αυτές… ενώ άφαντος ήταν και ο Μίλλερ…. Σφιχτή ομάδα η Βιγιαρεάλ, μάρκαρε πίσω από τη σέντρα…. διαθέτει καλούς αμυντικούς και παίκτες που μπορούν να φύγουν στην κόντρα….. άξιζε μεγαλύτερο σκορ χθες η ομάδα του Έμερι αφού πέραν του ακυρωθέντος γκολ και του δοκαριού, είχε και 1-2 τετ α τετ με τον Νόιερ….. MVP του παιχνιδιού ο Λο Σέλσο που επέστρεψε τον Γενάρη από την Τότεναμ στο Ισπανικό ποδόσφαιρο και αμέσως έδεσε με την ομάδα….. Παραμένει φαβορί η Μπάγερν αλλά δεν θα είναι εύκολο….

-   Είμαι αισιόδοξος ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να πάρει αποτέλεσμα απόψε στη Μασσαλία…. αρκεί να προσέξει στα 30 πρώτα λεπτά και αν γίνεται να βγάλει αλώβητος το ημίχρονο…. πρέπει κατά τη γνώμη μου να παίξει ο Σίντκλει μαζί με τον Βιεϊρίνια από αριστερά γιατί ο Μπίσεβαρ είναι τρύπα…. ο Αουγκούντο να μην πιέζει ψηλά αλλά να παίξει πιο πίσω στα χαφ ….και αν μπορεί ο Λουτσέσκου να χτυπήσει με τον Ζίφκοβιτς στα κενά της αντίπαλης άμυνας από τα αριστερά….. Θέλω να δω πως α ανταπεξέλθει ο ΠΑΟΚ στον ρυθμό ενός παιχνιδιού προημιτελικών ευρωπαϊκής διοργάνωσης απέναντι σε μια πολύ καλή και γυμνασμένη ομάδα….