Πέμπτη 6 Ιανουαρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Η ανάλυση των χθεσινών παιχνιδιών ....

Πάμε να δούμε τα τρία χθεσινά ματσάκια.

Λαμία – ΑΕΚ = 0-2

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, πίεζε ψηλά  και κοίταξε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ. Μετά το πρώτο διάστημα του παιχνιδιού η ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, επέβαλε την κυριαρχία της στο γήπεδο, έκανε κάποιες φάσεις και στο 28΄ βρήκε το γκολ με τον Λιβάι. Συνέχισε μάλιστα να πιέζει ψάχνοντας το 2ο γκολ ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι. Η Λαμία επανεμφανίστηκε στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου και δημιούργησε δύο φάσεις.  Χαρακτηριστικό του 1ου ημιχρόνου αλλά και όλου του αγώνα οι πολλές  λάθος πάσες, γύρω στο 70% ευστοχία των μεταβιβάσεων. Στο 2ο ημίχρονο ο Γιαννίκης άφησε τη μπάλα στη Λαμία και η ΑΕΚ κοιτούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Έβγαινε πότε με τον Λιβάι από αριστερά και πότε με τον Άμπραμπατ από δεξιά. Από την άλλη η ομάδα της Φθιώτιδας δε μπορούσε να κεφαλαιοποιήσει την υπεροχή της δημιουργώντας πραγματικά επικίνδυνες φάσεις, απλά είχε μια υπεροχή. Η καλή της φάση ήταν στο 67΄με τον Αραμπούλι από το ύψος της μικρής περιοχής και από πλάγια δεξιά, να πλασάρει λίγο άουτ στην απέναντι γωνία του Τσιντώτα. Από το 70΄και μετά «ξύπνησε» ο Γιαννίκης και έκανε αλλαγές ώστε να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα. Ειδικά με τον Σιμόες πήρε το κέντρο. Έτσι στο 83΄ο Άμπραμπατ επωφελήθηκε από ένα λάθος γύρισμα των παικτών της Λαμίας, έσπασε τη μπάλα στον Γέφτιτς το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σαρόνοφ, αλλά ο Μαροκινός είχε ακολουθήσει τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και έγραψε εύκολα το 0-2. Ο δικέφαλος είχε με τον Χατζισάφι την ευκαιρία και για μεγαλύτερο σκορ. Δε μου άρεσε η ΑΕΚ αλλά πήρε ένα παιχνίδι μετά τη διακοπή και περιμένει τον ΠΑΟΚ την Κυριακή. αν γίνει το παιχνίδι.

Απόλλων Αθηνών – Ολυμπιακός = 0-0

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έχοντας 15 απουσίες παικτών και χωρίς τον Φέστα σον πάγκο κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο -0- ! Έβγαλαν ψυχή οι παίκτες του Λευτέρη Βελέντζα, είχαν και τύχη και πήραν αποτέλεσμα από τον πρωταθλητή. Το παιχνίδι ήταν μια απόλυτη κυριαρχία των ερυθρολεύκων. Είχαν 74% κατοχή μπάλας, 9 κόρνερ και δημιούργησαν 17 τελικές εκ των οποίων οι 11 στην εστία, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Βέρχουλστ. Ειδικά εκείνη η ευκαιρία του Ελ Αραμπί στο 72 που μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. δεν τα χάνει αυτά ο Μαροκινός. αλλά άμα δε θέλει η μπάλα να μπει. Ο Απόλλων διαμαρτύρεται για πέναλτι στη φάση του Γιαννιώτααλλά βλέπω παίρνει μπάλα ο Μπα, δε νομίζω να είναι. Η είσοδος του Βαλμπουενά στο 57΄ βοήθησε τον Ολυμπιακό να γίνει πιο πειστικός, να δημιουργήσει περισσότερες φάσεις και να κλείσει τον Απόλλωνα στα καρέ του., αλλά χωρίς να έρθει το πολυπόθητο γκολ. Με αυτά και με αυτά ο εκ των ουραγών Απόλλων μετά την ΑΕΚ κόβει βαθμούς και από τον Ολυμπιακό, χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι ουσιαστικά στην οικονομία του πρωταθλήματος αφού η διαφορά από τον 2ο παραμένει μεγάλη.

Παναθηναϊκός – Άρης = 2-0

Ο Άρης κατέβηκε στη Λεωφόρο χωρίς τους Καμαρά, Μανσίνι, Μπρούνο Γκάμα και Ματέο Γκαρσία, στο παιχνίδι δεν τράβηξαν ορισμένα ατού του,  όπως  ο Σούντγκρεν και το δίδυμο Τζένγκο – Σάσα στα χαφ, οπότε λογικά ήρθε η ήττα.  Είχε την υπεροχή αλλά δημιούργησε μόλις 4 τελικές σε όλο το παιχνίδι εκ των οποίων καμία στην εστία. Η μεγάλη φάση του ήταν το δοκάρι του Μπελανουάν στο 40΄που ήταν και η μοναδική του στο 1ο μέρος.  Ο Μάντζιος επέλεξε τον Λόπεθ σέντερ φορ και δικαίωσε τον Μήτρογλου που δε θέλει να σπάσει το συμβόλαιο του και να φύγει. Έτσι σου λέει παίζω και γω και άμα μου δοθεί η ευκαιρία θα το ζωγραφίσω.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διαβασμένος και αποφασισμένος στο παιχνίδι. Είδα τον Βιγιαφάνες να κάνει 20 τάκλιν, πολλά εκ των οποίων επιτυχημένα. Είδα τους  παίκτες του στεγνούς άρα γυμνασμένους, να τρέχουν με σπριντ ως το τέλος. Στο 1ο ημίχρονο όλο το παιχνίδι γινόταν από αριστερά με τον Χουανκάρ και από εκεί ξεκίνησε και το 1ο γκολ. Πολύ καλό ματς ο Παλάσιος που σκόραρε και έβγαλε και πολλά τρεξίματα με φουλ ταχύτητα. Εξαιρετικός και ο Αιτόρ με γκολ και δοκάρι αλλά και ορισμένες ποιοτικές ενέργειες, δείχνοντας ότι είναι καλύτερος παίκτης από τον Χατζηγιοβάννη.

Αυτά ! Έτσι ξεκίνησε το ποδόσφαιρο μας  για το  ‘22. Με καθοριστικό ρόλο να παίζει ως τώρα ο covid και για να δούμε πόσο θα τραβήξει ακόμα  όλο αυτό.