Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022

Χρησμοί των γηπέδων : Τα λάθη του Μπρινιόλι, οι “Κουτσιαύτηδες”, ο Μπουφόν και η επιστροφή του Κλέι Τόμπσον………

-  Στο Βόλο ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς καλύτερος στο πρώτο 30λεπτο του παιχνιδιού. δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες. όμως στο 34΄ο Φαν Βέερτ εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Κώτσιρα, πρόλαβε τον Μπρινιόλι και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχουςΠριν προλάβει να συνέλθει ο Παναθηναϊκός και πριν βγει το ημίχρονο, ήρθε η αποβολή του Σάντσεζ. εκεί η ομάδα του τριφυλλιού έχασε τη συγκέντρωση της….. στο 2ο μέρος ο Βόλος ήταν κυρίαρχος και στο 76΄ ο Φαν Βέερτ και πάλι πρόλαβε τον εμβρόντητο Μπρινιόλι και έγραψε το 2-0.Στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Παλάσιος και με γκολ του Όροζ μετά από τραγική έξοδο του Μπρνιόλι έγραψε το τελικό 3-1 και έκλεισε την ιστορία του ματς.. Πάρα πολλά λάθη ο Μπρινιόλι χθες, μόνο εμπιστοσύνη δεν ενέπνεε..

-  Ο Βιγιαφάνες στο ματς Παναθηναϊκός – Άρης έπαιξε τόσο παθιασμένα για να τον δει ο Κάρυ?......φεύγει και ο Μπερτόγλιο μαθαίνω.

-  Οι δηλώσεις του Αχιλλέα μετά τη νίκη του Βόλου….: "Σήμερα είναι μία ιστορική νίκη απέναντι σε έναν τεράστιο αντίπαλο όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Αυτή είναι πρώτη μεγάλη νίκη του Βόλου που ιδρύθηκε πριν από τέσσερα χρόνια, θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά και ένα "μπράβο" στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σε έναν αξιόλογο προπονητή και άνθρωπο που έχει κάνει πραγματικά καλή δουλειά, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο……….  Μας αγαπάει ο Θεός ως τι; Αναβλήθηκε το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ και ως εκ τούτου ήρθε ένας ξένος διαιτητής. Σκέφτεστε να είχαμε εδώ κάνα Κουτσιαύτη τι θα γινόταν; Άντε στη φάση του ορισμού της κόκκινης κάρτας, το πολύ-πολύ να είχε δώσει ένα φάουλ. Γιατί οι Κουτσιαύτηδες αυτοί είναι"……

-  Όργια κάνει ο Ούγκο Κάιπερς στο Βέλγιο με τη φανέλα της Μαλίν….. σε 19 παιχνίδια έχει 6 γκολ και 7 ασσίστ !.....ήδη έχει δείξει ενδιαφέρον η Γάνδη για την απόκτηση του….. και μην ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός διατηρεί το 50% των δικαιωμάτων του παίκτη…..

-  Το είχε πει ο μεγάλος Τζίτζι Μπουφόν…. «την εποχή του Ρονάλντο η Γιουβέντους έχασε το dna της ομάδας»….. και το βλέπουμε και τώρα στη Γιουνάιντεντ ….Έκανε μεγάλο λάθος ο sir Alex που τον έφερε πίσω…. χάλασε την ομάδα που είχε δημιουργήσει ο Σόλσκιερ…. και επενέβη παρότι είχε γράψει στο βιβλίο του ότι δεν ήθελε να γίνει σαν τον sir Ματ Μπάσμπι όταν σταματούσε την προπονητική…. να έχει ένα γραφείο στο Κάρλιγκτον και να κάνει κουμάντο στην ομάδα…..

-  Μια ακόμη επιβεβαίωση χθες ότι ο Μουρίνιο τελείωσε προπονητικά… προηγήθηκε 3-1 στο 53΄ και δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη…. σε άλλες εποχές τα κλείδωνε τέτοια ματς, απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο….. Χθες, η δική του Ρόμα «άρπαξε» 4 γκολ από τη Γιουβέντους…. δέχτηκε 3 γκολ σε 7 λεπτά, που έφεραν την ανατροπή, από το 70΄έως το 77΄…..δεν είναι άμυνα Μουρίνιο αυτή !....μιας ομάδας χωρίς ψυχολογία…. δεν ήταν πέναλτι αυτό που εκτέλεσε ο Πελεγκρίνι….

-  Αλήτικο το  τακουνάκι του Ράφα Μιρ στο γκολ – νίκη της Σεβίλλης…. και ζωγραφιά το γκολ του Κορέα από τη σέντρα, με το οποίο άνοιξε το σκορ η Ατλέτικο Μαδρίτης…. δείτε τα !

-  HE'S BAAAAACK….. χαιρετίζουμε την επιστροφή στα παρκέ του μεγάλου Κλέι Τόμπσον, μετά από 940 μέρες !!!