Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2021

Χρησμοί των γηπέδων : Οι επαγγελματίες επικράτησαν……

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί από το 1ο λεπτό του ντέρμπι, οπότε το παιχνίδι ήρθε στα μέτρα του. Από εκεί και μετά έδωσε τη μπάλα στην ΑΕΚ και ενώ στο πρώτο 20λεπτο πίεζε πολύ ψηλά, από εκεί και μετά περίμενε πίσω από τη σέντρα, με κοντά τις γραμμές και με 4-4-2 σε φάση άμυνας. Με τον Αγκιμπού να έρχεται δίπλα στον Ελ Αραμπί για να πρεσάρουν τη μπάλα και να ξεκινάει από αυτούς η άμυνα.

Εδώ να πούμε κάτι για τον Γιαννίκη. Έπαιζε στα κόρνερ άμυνα ζώνης με τους παίκτες  του στο ύψος της μικρής περιοχής. Το πήρε χαμπάρι ο αντίπαλός και εκτελούσε τα κόρνερ σε αυτό το ύψος, οπότε οι επιτιθέμενοι έπαιρναν φόρα και πηδούσαν και οι αμυντικοί της ΑΕΚ έκαναν επιτόπιο άλμα. Ενώ ο Στάνκοβιτς δεν έβγαινε να καθαρίσει τις φάσεις. Κάθε φάση μύριζε κίνδυνο…. Ακόμη πιο τραγικό το ότι ουδείς παίκτης της ΑΕΚ ήταν έξω από την περιοχή για την απόκρουση. Να πάρει τη 2η μπάλα. Και σε φάση άμυνας αλλά και σε φάση επίθεσης. Έπρεπε να μπει ο Άμπραματ για να στηθεί κάποιος έξω από την περιοχή στα στημένα και να μην είναι μόνοι τους 2-3 παίκτες του Ολυμπιακού.

Πέρα από το γκολ που δέχεται στο 1ο λεπτό, χαρακτηριστική και η φάση του 23ου λεπτού και ενώ η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει. Φάουλ για τον Ολυμπιακό και ενώ όλο το γήπεδο έχει καταλάβει ότι δε θα σεντράρει αλλά θα δώσει πάσα δίπλα, έξω από την περιοχή στον αμαρκάριστο Εμβιλά, κανείς παίκτης της ΑΕΚ δεν πάει πάνω του. Όλοι έχουν μπει μες την περιοχή και περιμένουν και κοιτάζουν…. Ευτυχώς ο Εμβιλά σούταρε άουτ.

Η ΑΕΚ πίεσε μετά την ψυχρολουσία του 1ου λεπτού και στο 15΄ο Αραούχο πήδηξε στο θεό, εξέθεσε τον Βάτσλικ που με τα χέρια δεν μπόρεσε να τον φτάσει και ισοφάρισε. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έκαναν κάτι το ιδιαίτερο, ούτε ξεχώριζαν από τους αντιπάλους τους, ίσα ίσα που έχαναν τις περισσότερες μονομαχίες, αλλά γνώριζαν τι ήθελαν στο γήπεδο και τι πρέπει να πράξουν για να το πάρουν. Ο Σισέ ήταν ανίκητος στον αέρα. Εξαιρετικό ματς έκανε ο Λάλα που από την πλευρά του επιτιθόταν συνήθως η ΑΕΚ και έδωσε πολλές μάχες και τις κέρδισε. Ενώ είχε και την ασίστ στο 2ο γκολ στο 34΄. Ο Ρέαπτσιουκ από την άλλη κράτησε τη θέση του, έπαιρνε τα βήματα του Μισελέν όταν προωθούνταν, ενώ  ο Λιβάι απέφευγε να πάει στην πλευρά του. Στον Ολυμπιακό ο κάθε παίκτης ήξερε το ρόλο του και να κρατήσει τη θέση του στην τακτική της ομάδας. Αποκλείεται ο Ολυμπιακός να έκανε τα μαζεμένα λάθη που έκανε η ΑΕΚ στο 2ο  γκολ που δέχτηκε. Δηλαδή οι δύο στόπερ είχαν αφήσει αμαρκάριστο τον Ελ Αραμπί ανάμεσα τους, χωρίς ο Βράνιες να έχει την οξυδέρκεια να τον βγάλει οφσάιντ, ενώ ο Σιμόες επιτρέπει στον Λάλα να βγάλει ανενόχλητος τη μπαλιά στον φορ του Ολυμπιακού.

Ο Σωκράτης εκτέθηκε από τον Αραούχο. Και στο 1ο γκολ τον αφήνει και στο 2ο γκολ της ΑΕΚ του φεύγει ο Αργεντινός στην πλάτη του και ειδικά στο 62ο λεπτό με τη μπάλα χαμηλά από πλάγια αριστερά, ο Αραούχο τον ξευτιλίζει, του μοιράζει σακούλα, τον ταλαιπωρεί και τον εκθέτει. Από εκεί και πέρα σωστοί τακτικά τόσο οι δύο χαφ, Εμβιλά – Μαντί, όσο και οι δύο εξτρέμ, Μασούρας – Ονιεκούρου. Έκαναν τη δουλειά τους. Πάρα πολλά τρεξίματα ο Αγκιμπού, έβαλε μπροστά μόλις στο 1ο λεπτό τον Ολυμπιακό και έκανε μια καταπληκτική κούρσα στο 82΄όπου διέσχισε όλο το γήπεδο και πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος αστόχησε. Φονιάς ο Ελ Αραμπί, καραδοκούσε και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος, κάθε αδράνεια των παικτών της ΑΕΚ.

Με το 2ο προσωπικό του γκολ ουσιαστικά «καθαρίζει» το παιχνίδι. Διάβασε το λάθος του Μοχαμαντί πριν το κάνει. Στο καπάκι, λίγα λεπτά μετά, βγάζει σε θέση βολής τον Μαντί Καμαρά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Από την ΑΕΚ ο μόνος που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο ήταν ο Αραούχο. Μιλάμε για παιχταρά και μεγάλο μαχητή. Δύο γκολάρες και γενικά ότι καλό έκανε η ΑΕΚ προερχόταν από τα πόδια του, από δικές του ενέργειες. Εξέθεσε Βάτσλικ και Παπασταθόπολο. Από εκεί και πέρα ο Στάνκοβιτς προδόθηκε από τους αμυντικούς του. Καλό ματς έκανε ο Μοχαμαντί αλλά το χάλασε με την ασίστ που έδωσε στον Ελ Αραμπί. Από την άμυνα της ΑΕΚ μόνο ο Μήτογλου προωθούσε τη μπάλα κάθετα μπροστά. Σοβαρά πιστεύω ότι αδικείται ο Ντατσένκο που δεν παίζει δεξιός μπακ. Παιχτάκος της σειράς ο Μισελέν. Ο Γρηγορίου στη Λαμία δεν θα τον δεχόταν. Τον φόρτωσε ο Ταυλαρίδης στην ΑΕΚ για να παριστάνει τον σκάουτερ…. Παίζει συνεχώς τη μπάλα προς τα πίσω και δυσκολεύει πάρα πολύ τον Βράνιες και εκνευρίζει όλη την ομάδα με το φοβικό παίξιμο του. Πάλεψε ο Σιμάνσκι αλλά στο 1ο γκολ δεν πήγε δυναμικά πάνω στον Αγκιμπού. Κακός ο Σιμόες. Έχει ευθύνη στο 2ο γκολ του Ολυμπιακού αφού μαρκάρει με τα μάτια. Και γενικά πολλές λάθος επιλογές.  Δε μπόρεσε να βγάλει την ομάδα μπροστά ο Μάνταλος, ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Ο Τσούμπερ δεν… όπως σε όλα τα παιχνίδια…. τον έχουν ανεβάσει πολύ οι δημοσιογράφοι αλλά στο γήπεδο δεν κάνει πολλά πράγματα. Ο Λιβάι έπαιξε σαν τον Τάνκοβιτς. Πήγαινε και καθόταν στον τελευταίο αμυντικό του αντιπάλου. Μπας και του έρθει η μπάλα και σκοράρει. Δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι. Δεν πάλεψε για την ομάδα. Λίγος. Ο Άμπραματ έπρεπε να ξεκινήσει. Έκανε τη διαφορά με την είσοδο του, είχε δύο σουτ στο 62΄ και στο 64΄ και απείλησε σοβαρά. Οι συμπαίκτες του δεν τον έβαλαν πολύ στο παιχνίδι. Έπαιξε δεξιά, κράτησε μπάλα, έδωσε μάχες, έβγαλε επιθέσεις, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις.

Τελείως απροετοίμαστη πνευματικά η ΑΕΚ. Ενώ υστέρησε και τακτικά από τον Ολυμπιακό. Με πολλά ατομικά λάθη που της στοίχισαν. Μεγάλες οι ευθύνες του Γιαννίκη. Δουλεύει λάθος, ειδικά στα στημένα. Ενώ ανεβάζει την άμυνα ψηλά χωρίς να πιέζει τον αντίπαλο. Δεν ήταν ΑΕΚ αυτή που παρουσίασε. Κι αν οι φίλοι της ΑΕΚ είναι ευχαριστημένοι που είχαν τη μπάλα, θα ρωτήσω που είναι οι κλασικές ευκαιρίες της ομάδα?.... πέραν των δύο σουτ του Άμπραματ. Κατοχή είχε και ο Άρης το Σάββατο και άρπαξε 5 ! Δεν εκθρονίζεις έτσι τον πρωταθλητή, soft η ομάδα. Είχα πει από το Μάιο…. αν είναι να διώξεις το Μανόλο πρέπει να φέρεις καλύτερο. Έφερες?

Ο Μάρτινς καρπώνεται τη δουλειά του τα προηγούμενα 3 χρόνια. Έχει βάλει βάσεις και η ομάδα έχει πάρει την ταυτότητα που της έχει δώσει. Ο Ολυμπιακός πήρε μια επαγγελματική νίκη εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ. Ήξερε πώς να αντιμετωπίσει κάθε κατάσταση που θα του παρουσιαζόταν μες το παιχνίδι. Είναι σαφέστατα η πιο δουλεμένη ομάδα. Χωρίς να έχει τη μπάλα ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι !

Και το μόνο που απομένει να δούμε είναι αν και φέτος ο Ολυμπιακός καθάρισε με την υπόθεση τίτλος από τον Νοέμβρη. Από τη 10η αγωνιστική. Αφού βρίσκεται στο +6 από την ΑΕΚ και στο +7 από τον ΠΑΟΚ, τους δύο άμεσους ανταγωνιστές του. Τους οποίους έχει κερδίσει σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές του φετινού μαραθωνίου και τους έχει πάρει τον αέρα. Έχει επικρατήσει πνευματικά και ψυχολογικά επί των αντιπάλων του. Είναι ο πρωταθλητής και αδυνατούν να τον εκθρονίσουν ….