Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020

Το έπος του Λονδίνου !!!

Τα τελευταία 25 χρόνια που ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, τούτη εδώ είναι η μοναδική του ομάδα που είναι συμπαθής σε όλο τον φίλαθλο κόσμο. Προσοχή ! Η ομάδα, ο Μάρτινς και οι παίκτες του. Όχι η διοίκηση και ο κύριος Σάββας που λέει όλο για τους διαιτητές. Πάμε παρακάτω.
    Από τότε που οι Ελληνικές ομάδες παίζουν στα Ευρωπαϊκά κύπελλα, είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που προκρίθηκαν επί ενός αντιπάλου με βαριά φανέλα. Δε μιλάω για νίκες, όπως μια νίκη σε όμιλο ή σε ένα παιχνίδι χωρίς αντίκρισμα, αλλά για πρόκριση, δε διπλούς αγώνες, για νοκ άουτ παιχνίδια. Αρχές δεκαετίας του ‘80 ο Ολυμπιακός είχε αποκλείσει τον Άγιαξ, πιο μετά ο Παναθηναϊκός τη Γιουβέντους, τη δεκαετία του ’90 ο ΠΑΟΚ την Άρσεναλ. Μπορεί να υπήρχαν πορείες ακόμα και μέχρι τα προημιτελικά ή τα ημιτελικά κάποιας διοργάνωσης, αλλά όχι προκρίσεις απέναντι σε κάποια εκ των ΡΕΑΛ-Μπάρτσα-Μπάγερν-Γιουβέντους-Μίλαν-Ίντερ-Άγιαξ-Μάντσεστερ-Λίβερπουλ-Άρσεναλ-Τσέλσι.
    Σε αυτές τις μεγάλες, πλην μετρημένες στα δάχτυλα, προκρίσεις συγκαταλέγεται από χθες το βράδυ και η μεγαλειώδης πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Άρσεναλ, μέσα στο Λονδίνο και έχοντας ηττηθεί στο 1ο παιχνίδι. Ο Πέδρο Μάρτινς και οι παίκτες του έγραψαν ιστορία !
    Στο Λονδίνο παρουσιάστηκε ένας Ολυμπιακός άψογα στημένος από τον Πέδρο Μάρτινς, που έπαιξε πίσω από τη μπάλα, άφησε στην Άρσεναλ την κατοχή αλλά είχε στο μυαλό του να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Ο Ελ Αραμπί μπορεί να ήταν μόνος του μπροστά αλλά όταν ο Ολυμπιακός έπαιρνε τη μπάλα και ξεκινούσε μια κόντρα επίθεση τον πλαισίωναν οι Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς και Καμαρά.
   Ο Μάρτινς παρουσίασε μια ομάδα με πίστη στο στόχο και αυτοπεποίθηση μετά τη νίκη στην Τούμπα και τη διαφορά που του εξασφάλισε στο πρωτάθλημα. Μια ομάδα με ομοψυχία, που έπαιζε ο ένας για τον άλλο, μια παρέα, που ακόμα και ο βετεράνος Βαλμπουενά έκανε σαν τρελός για την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής στο Emirates !

Η 11αδα που ξεκίνησε ήταν σε διάταξη 4-3-3, τη συνηθισμένη τον τελευταίο καιρό. Με τον Σισέ να παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Σεμέδο ως παρτενέρ του Μπα στο κέντρο της άμυνας. Η Άρσεναλ παρέταξε όλα της τα όπλα, Ομπαμεγιάγκ, Λακαζέτ, Πέπε και Οζίλ. Με πολλά τρεξίματα και κερδισμένες μονομαχίες οι τρεις χαφ του Ολυμπιακού, Μπουχαλάκης, Καμαρά και Γκιγιέρμε κράτησαν ανασταλτικά την Άρσεναλ μακριά από την περιοχή του Σα και ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στο 1ο ημίχρονο. Παράλληλα είχαν σωστές μεταβιβάσεις, έκλεψαν μπάλες και προσπάθησαν να βγάλουν την ομάδα στην κόντρα επίθεση.
   Στην άμυνα ο Μπα έκανε μεγάλο παιχνίδι, ηγετικό και μαζί με τον επίσης πολύ καλό Σισέ εξαφάνισαν τον Λακαζέτ. Ο Τσιμικάς συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στην Τούμπα και όχι μόνο περιόρισε κατά το δυνατό τον Πέπε αλλά βγήκε και μπροστά. Δεξιά ο σταθερότατος Ομάρ, που πήρε πολλές βοήθειες από τον Ραντζέλοβιτς και περιόρισαν τον Ομπαμεγιανγκ. Γενικά στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε και ήταν αυτός που είχε την καλή ευκαιρία με τον Καμαρά, που μπήκε από αριστερά στο 36΄ αλλά σούταρε άουτ. .

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει το γκολ στο 53΄, όταν μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Σισέ αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λένο. Μέχρι το 70΄ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι και είχε και ένα καλό σουτ του Τσιμικά, μετά από δική του κούρσα και εξαιρετική προσπάθεια. Από το 70΄ και μετά η Άρσεναλ φυσιολογικά ανέβασε την απόδοση της και κυνήγησε την ισοφάριση-πρόκριση. Στο 76΄είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Πέπε και τον Λακαζέτ στη συνέχεια να μη βρίσκει τη μπάλα από κοντά για να σκοράρει. Στο επόμενο λεπτό ο Μάρτινς πέρασε τον Μασούρα στη θέση του Ραντζέλοβιτς, ο οποίος έκανε αμέτρητες κούρσες από τη δεξιά πλευρά και έπαιξε πάνω στον επιθετικογεννή αριστερό μπακ τον Λονδρέζων, τον Σαχά και τον περιόρισε όπως και τον Γιαννούλη πριν τέσσερις μέρες στην Τούμπα.  Οι Άγγλοι συνέχισαν να επιτίθενται και είχαν κλείσει τον Ολυμπιακό στα καρέ του. Προσπαθούσαν με συνεχείς σέντρες να βρουν το γκολ, ενώ στο 83΄ είχαν και ένα καλό σουτ του Τορέιρα που μπλόκαρε ο Σα. Στο 86΄ ο Βαλμπουενά, που κράτησε μπάλα και έδωσε ανάσες στους συμπαίκτες του, έδωσε τη θέση του στον αμυντικογεννή Γκασπάρ. Ο Ολυμπιακός άντεξε στον εναπομείναντα χρόνο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
    Στο 1ο ημίχρονο της παράτασης ο Τσιμικάς τραυματίστηκε αλλά συνέχισε να αγωνίζεται με αυταπάρνηση. Η Άρσεναλ είχε την κατοχή και πίεζε, αλλά στο 104΄ ο Μασούρας έβγαλε τεχνική και  ιδανική μπαλιά στον Γκασπάρ ο οποίος σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση. Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης και στο 109΄ ο Μασούρας που από τη στιγμή που μπήκε, «έφαγε» κυριολεκτικά το γήπεδο, είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Λένο. Όμως στο 113΄ ο Ομπαμεγιανγκ, με ψαλιδάκι, πέτυχε γκολ ενδεικτικό της μεγάλης κλάσης του, ισοφάρισε και όλοι πιστέψαμε ότι πήγε στράφι όλη αυτή η τεράστια προσπάθεια του Ολυμπιακού.
    Ο Μάρτινς αντέδρασε, στο 114΄πέρασε τον Λοβέρα στη θέση του τραυματία Τσιμικά και στο 117΄ τον Αβραάμ στη θέση του Γκιγιέρμε, στέλνοντας τον Σισέ να παίξει σέντερ φορ, δίπλα στον Ελ Αραμπί. Στο 119΄ μετά από κόρνερ, φάση διαρκείας και σέντρα του Μασούρα ο Ελ Αραμπί πέτυχε το χρυσό γκολ της πρόκρισης. Όμως κάθε μεγάλη επιτυχία είναι αδύνατον να μη συνοδεύεται και από τύχη…. στο 120΄+ 3΄ ο Ομπαμεγιαγκ από το ύψος της μικρής περιοχής, μόνος, αμαρκάριστος, πλάσαρε…. και ο Θεός του ποδοσφαίρου, έστειλε τη μπάλα άουτ….

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν ίσος στο Λονδίνο, δεν πήγε σε ταμπούρι και μόνο άμυνα και όπου βγει. Η Άρσεναλ είχε μεν την κατοχή, 62% αντί 38% των ερυθρολεύκων, αλλά οι τελικές ήταν 15-9 και τα κόρνερ 9-7. Βλέπουμε ότι ο Ολυμπιακός ανταπέδιδε τις φάσεις που δεχόταν και ήταν η ομάδα που είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι, με την Άρσεναλ να έχει μόνο μία τέτοια, την τελευταία του αγώνα, με τον Ομπαμεγιαγκ. Επίσης το παιχνίδι είχε μόλις δύο κίτρινες κάρτες, για παίκτες του Ολυμπιακού (Μπα και Καμαρά), ενώ ισορροπημένα ήταν και τα φάουλ που έκαναν οι δύο αντίπαλοι.
    Είναι δεδομένο ότι, η εμφάνιση αυτή οφείλεται στη δουλειά του Πέδρο Μάρτινς από τον Ιούλιο του 2018 μέχρι σήμερα. Δουλειά σε βάθος και με σχέδιο από έναν πραγματικά καταρτισμένο προπονητή που ξέρει ποδόσφαιρο.  Μπορεί, για παράδειγμα, να λέμε ότι ο Μπουχαλάκης είναι αργός και έχει μόνο την μακρινή μεταβίβαση, ή ότι ο Μασούρας δεν κάνει μπούκες, δεν πάει στο ένας με έναν, όμως στα σχέδια του Πορτογάλου κόουτς είναι πολύτιμα εργαλεία, κάνουν δουλειά τακτικής για όλη την ομάδα και μέσω αυτής της δουλειάς λειτουργεί το σύνολο.

Η Άρσεναλ, πλην της τελευταίας, δεν είχε ευκαιρία στο παιχνίδι. Απορώ πως αυτοί οι παίκτες κοστίζουν 20-30-40-50-60 και 70 εκατομμύρια. Νομίζω κάνουμε πλάκα. Ουδείς έχει προσωπικότητα. Και τον Αρτέτα λιγουλάκο τον έκοψα…. θα τον δούμε πως θα πάει στο μέλλον, αλλά η ομάδα θέλει μεταγραφές …ποιος Μουστάφι τώρα?

Κλείνοντας ένα μένει να πούμε. Αυτό το γκολ του Ελ Αραμπί δε θα ξεχαστεί ποτέ από τον κόσμο του Ολυμπιακού !!!

Υ.Γ.    Αυτός ο Θαναηλάκης στην περιγραφή έλεγε συνέχεια στην παράταση για την κούραση των παικτών του Ολυμπιακού. Εγώ είδα ότι οι παίκτες της Άρσεναλ περπατούσαν και μόνο αυτός ο Μαρτινέλι έτρεχε…
Υ.Γ.1.   Μεγάλος χαμένος της βραδιάς ο ….Φορτούνης !