Powered By Blogger

Παρασκευή 24 Αυγούστου 2018

Εδώ χτίζεται κάτι καλό….

Μας έχουν ζαλίσει τόσα χρόνια με το ποδόσφαιρο που παίζεται στην Premier league, για τον ρυθμό και για τη φυσική κατάσταση των ομάδων. Και είδαμε χθες την 7η ομάδα του Αγγλικού πρωταθλήματος την Μπέρνλι. Και ρωτώ, 7η σε πιο άθλημα? Γιατί σίγουρα αυτοί οι Άγγλοι δεν έπαιζαν ποδόσφαιρο. Ράγκμπι? σύμφωνα με τη σωματοδομή τους, μπορεί…. Κατς? Μιας και χρησιμοποιούσαν σε κάθε φάση τους αγκώνες, είναι πιθανό….ποδόσφαιρο πάντως όχι ! Μια ομάδα που πήγαινε το παιχνίδι στις μονομαχίες και μόνο, τις οποίες προσπαθούσε να κερδίσει με αντιαθλητικό τρόπο και επιτιθόταν με γεμίσματα, μιας και αδυνατούσαν, οι παίκτες της, να αλλάξουν 2η πάσα.

Στο παιχνίδι, οι Άγγλοι μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να επιβληθούν με τη φυσική τους δύναμη στο πρώτο 10λεπτο. Ήταν διαβασμένος ο προπονητής τους, ο Σον Ντάις, και έβαλε δύο μπακ στην αριστερή του πλευρά για να περιορίσει τον Λάζαρο. Έδιναν μεγάλη προσοχή στην άμυνα και είχαν εξαιρετικό αμυντικό transition.
     Μετά το 10λεπτο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και στο 19΄ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Φορτούνης, πέρασε τη μπάλα πάνω από το τοίχος, άνοιξε το σκορ. Στα αμέσως επόμενα λεπτά ο Ολυμπαικός συνέχισε να πιέζει, αλλά γρήγορα οι Άγγλοι ισορρόπησαν με τον δυναμισμό τους. Και τότε, στο δίλεπτο 30΄ -32΄ γίνονται δύο φάσεις που φέρνουν τούμπα τα δεδομένα του αγώνα. Αρχικά ο διαιτητής αρνείται πέναλντι στον Ολυμπιακό όταν ο Λογκ γκρεμίζει μες την περιοχή τον Ποντένσε και στο καπάκι, σφυρίζει αυστηρό πέναλντι σε βάρος των ερυθρολεύκων σε ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Καμαρά σε βάρος του Γουντ, ο οποίος το εκτελεί και ισοφαρίζει. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το ημίχρονο ο διαιτητής επέτρεψε το σκληρό ως αντιαθλητικό παιχνίδι των παικτών της Μπέρνλι, γεγονός που επέφερε μεγάλο εκνευρισμό στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Πέδρο Μάρτινς κατάφερε να ηρεμήσει τους παίκτες του και να τους πείσει να μην ασχολούνται με τον διαιτητή και να σταματήσουν να «τσιμπάνε» στο αντιαθλητικό παιχνίδι των αντιπάλων. Στο 2ο ημίχρονο εμφανίστηκε ένας άλλος Ολυμπιακός που έβαλε τη μπάλα κάτω και έπαιξε το ποδόσφαιρο που ξέρει και μπορεί. Μόλις στο 48΄ ο Μπουχαλάκς πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και έκανε το 2-1. Αυτό έκοψε τα πόδια των Άγγλων που είδαν ότι ο Ολυμπιακός δεν φοβήθηκε τον δυναμισμό τους αλλά έχει την εμπειρία να ανταπεξέλθει στο παιχνίδι τους και την ανωτερότητα να επιβάλει το δικό του. Έτσι στο 60΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καμαρά παίρνει την απόκρουση, (όπως σε κάθε στημένη φάση οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιρναν την απόκρουση) σουτάρει και ο Γκίμπσον σταματάει τη μπάλα με το χέρι. Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα  και πέναλντι, με το οποίο ο Φορτούνης κάνει το 3-1. Έμεναν 30 λεπτά αγώνα και οι Άγγλοι κλείστηκαν στην άμυνα τους. Για καλή φυσική κατάσταση ούτε λόγος, τους έλειπαν τα τρεξίματα και δεν ξεμύτισαν. Ο Ολυμπιακός είχε 2-3 φάσεις αλλά μετά το 75΄ ξεθύμανε, δεν κυνήγησε ένα ακόμα γκολ. Έδειξε κι αυτός να βολεύεται με το σκορ. Ο Ανσαριφαντ μπήκε πολύ αργά στον αγώνα. Έτσι, τα τελευταία 20 λεπτά κύλησαν, ουσιαστικά, χωρίς φάση.

Για την Μπέρνλι τα είπαμε στην εισαγωγή. Δεν έδειξε τίποτα, δεν έπαιξε ποδόσφαιρο. Μόνο δύναμη και παιχνίδι με τους αγκώνες. Ο Ολυμπιακός, δυστυχώς για τους Άγγλους, είναι πολύ πιο έμπειρη ομάδα σε ευρωπαϊκά ματς από την Μπασάκσεχίρ και δεν τους επέτρεψε να επιβληθούν με αυτό τον τρόπο παιχνιδιού. Και το «Γ. Καραϊσκάκης» είναι έδρα που δεν επιτρέπει στον κάθε διαιτητή να σφυρίζει ότι θέλει.

Για τον Ολυμπιακό, ο Γιαννιώτης έδειξε άνετος και σταθερός, με αυτοπεποίθηση η οποία θα ενισχυθεί αν σταματήσουν οι αναφορές για απόκτηση ξένου τερματοφύλακα. Πρέπει ο Ολυμπιακός να τον στηρίξει. Ο Ομάρ ήταν η ήρεμη δύναμη. Ο Μιράντα έδωσε πολλές μάχες και έπαιξε ξύλο με τους Άγγλους επιθετικούς. Κυρίαρχος, ειδικά στον αέρα ο Βούκοβιτς. Τον Τσιμικά τον είδα καλογυμνασμένο, ταχύτατο, με αντοχή στην ταχύτητα που του επιτρέπει να κάνει πολλά ανεβάσματα και με τσαγανό και ποδοσφαιρικό τσαμπουκά. Όταν έφυγε από εδώ ήταν ένα αδύνατο και ανεμικό παιδάκι και επέστρεψε ολοκληρωμένος παίκτης που καθιερώθηκε αμέσως στον Ολυμπιακό. Τόσα χρόνια ο Ολυμπιακός έχει δώσει δεκάδες δανεικούς παίκτες και ελάχιστοι είναι αυτοί που γύρισαν σε καλύτερη κατάσταση απ’ ότι έφυγαν. Πρέπει ο σύλλογος να κοιτάξει ποιος τον δούλεψε, ποιος τον έχτισε έτσι τον Τσιμικά στη Βίλεμ. Αυτή τη μεταγραφή να κάνει, να φέρει αυτόν τον γυμναστή στον Πειραιά. Έτσι βελτιώνονται οι παίκτες! Ή να στείλει δικό του άνθρωπο εκεί να δει τον τρόπο δουλειάς.  Ο Καμαρά έκανε πολλά χιλιόμετρα και όσο αποκτά εμπειρίες θα βελτιώνεται. Καλό ματς ο Μπουχαλάκης, με σωστές μεταβιβάσεις και καταπληκτικές αλλαγές παιχνιδιού με εύστοχες μακρινές μπαλιές. Ο Λάζαρος ήταν πολύ περιορισμένος στο 1ο ημίχρονο, σχεδόν άφαντος. Τον είχαν στοχεύσει από την Μπέρνλι. Ανέβηκε κατακόρυφα στο 2ο και βοήθησε στην αντεπίθεση και τη νίκη του Ολυμπιακού. Ο Ποντένσε μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για παιχταρά που δεν έχει βρεθεί ακόμα με την υπόλοιπη ομάδα. Με άψογη τεχνική, ταχύτητα και φαντασία στο παιχνίδι του. Ο Φορτούνης ήταν όλα τα λεφτά. Μιλάμε για μεγάλη εμφάνιση. Οδήγησε την ομάδα στη νίκη. Δεν είναι μόνο τα δύο γκολ από φάουλ και πέναλντι αντίστοιχα, ούτε η ασιστ στον Μπουχαλάκη από εκτέλεση φάουλ. Είναι η εν γένει παρουσία του, τα τρεξίματα του, η σπιρτάδα του, η διάθεση, ο τρόπος που μοίραζε και κατεύθυνε το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ο Γκερέρο έδωσε μάχες. Κάνει δουλειά μες το παιχνίδι και βοηθάει στο πρέσινγκ των αντιπάλων αμυντικών. Εξατμίζεται όμως έτσι και κουράζεται με αποτέλεσμα να μην έχει δυνάμεις να μπει στο γκολ. Δεν ξέρω τι παίκτης είναι αυτός ο Χασάν που έφερε ο Μάρτινς από την Πορτογαλία, αλλά ο Ανσαριφάντ με αυτήν την τριάδα πίσω του τα έχει εύκολα τα 20+ γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Πέδρο Μάρτινς δίνει ταυτότητα στον Ολυμπιακό και δείχνει να ξέρει τη δουλειά. Χθες ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα όπως και στα ματς με τη Λουκέρνη για να έχει η ομάδα του κάποια ομοιογένεια, αφού μιλάμε για μια καινούρια ομάδα, με 17 μεταγραφές και 9 νέους παίκτες στην 11αδα. Έχει σχέδιο και ουσία ο νέος Ολυμπιακός και μπαίνουν βάσεις για τη δημιουργία μιας εξαιρετικής ομάδας. Με επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι της. Χρειάζεται όμως υπομονή και πίστη στο πλάνο από τη διοίκηση των ερυθρολεύκων. Πραγματικά, φαίνεται ότι εδώ χτίζεται κάτι πολύ καλό !

Χθες έγινε το πρώτο βήμα. Για τον επαναληπτικό σε μια εβδομάδα χρειάζεται προσοχή. Οι Άγγλοι μπορεί να δώσουν τρελό ρυθμό στο ματς και ποντάροντας σε σέντρες και γεμίσματα μπορούν να βρουν κάποιο γκολ από νωρίς και να βάλουν φωτιά στην υπόθεση πρόκριση. Πρέπει ο Ολυμπιακός να παίξει με ψυχραιμία, να βάλει τη μπάλα κάτω και να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού, χωρίς νεύρα και τσαμπουκάδες που βολεύουν τον αντίπαλο.

Με τη νίκη του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε μια καταπληκτική εβδομάδα για το Ελληνικό ποδόσφαιρο !