Σάββατο 11 Αυγούστου 2018

Με κουστούμι….ευρωπαϊκό !

Επιτυχημένη από κάθε άποψη η εβδομάδα που πέρασε με τα ματς των εκπροσώπων μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Συγκομιδή, δύο νίκες εντός και μια ισοπαλία εκτός. Ο ΠΑΟΚ αν και αιφνιδιάστηκε κατάφερε να πετύχει μεγάλη ανατροπή πριν καν βγει το ημίχρονο. Η ΑΕΚ με ψυχή χιλίων λεόντων έφυγε με την ισοπαλία από τη Γκλασκώβη παίζοντας σχεδόν σε όλο το 2ο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα, μετά την άδικη αποβολή του Γαλανόπουλου. Και την Πέμπτη ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στο «Γ. Καραϊσκάκης», σκορπίζοντας τη Λουκέρνη. Έτσι μετά την απογοήτευση από την παρουσία του Αστέρα και του Ατρόμητου η χώρα μας επανήλθε. Δεν είναι ομάδες για Ευρώπη οι Τριπολιτσιώτες και οι Περιστεριώτες και πρέπει να επανέλθουν οι μεγάλες φανέλες του ποδοσφαίρου μας. Ο Παναθηναϊκός και ο Άρης, ακόμα και ο Όφη με τη Λάρισα.
      Πάμε να δούμε τα τρία παιχνίδια των ομάδων μας.

ΠΑΟΚ :  Επική ανατροπή.

Στο 17΄ το ματς ήταν στο 0-2 και στο ημίχρονο είχε ανατραπεί το σκορ  σε 3-2. Μεγάλο κατόρθωμα για τον δικέφαλο του Βορρά ! Είδαμε ένα γεμάτο, ένα χορταστικό παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, ενώ και στο 2ο υπήρξαν, έστω και λιγοστές, μεγάλες φάσεις που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον. Η Σπάρτακ ξεκίνησε πρεσάροντας ψηλά και εκμεταλλευόμενη το ότι οι κεντρικοί μπακ και χαφ του ΠΑΟΚ δε μπορούσαν να βγάλουν τη μπάλα μπροστά και ότι είναι αργοί στις αντιδράσεις τους ανασταλτικά, όταν οι Ρώσοι έκλεβαν τη μπάλα, βρέθηκε να προηγείται με 2 γκολ. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πάθος, δεν τα παράτησε. Και μετά το γκολ του Πριγιοβιτς με πέναλντι, που μείωσε το σκορ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πετούσε φωτιές. Καθοδηγούμενη από τον Πέλκα που ήταν ο κινητήριος μοχλός και βασιζόμενη στην προσωπικότητα του Μάτος, έφερε τούμπα το παιχνίδι. Από τα πόδια του Λέο Μάτος προήλθαν το 2ο και το 3ο γκολ του ΠΑΟΚ !  Πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη και με την ψυχολογία στα ύψη.
   Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έπαιξε πιο συντηρητικά με στόχο να κρατήσει τη νίκη και ψάχνοντας το γκολ στην κόντρα. Ο Μάτος δεν προωθούνταν το ίδιο συχνά και η βασική προταιρεότητα της ομάδας ήταν η άμυνα. Υπήρξε βέβαια η φάση με το ονειρεμένο τετ-α-τετ του Πέλκα αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη….Η Σπάρτάκ Μόσχας βασίστηκε στη δημιουργικότητα των Ποπόφ και κυρίως του παιχταρά Πρόμες. Στο 71΄ κέρδισε πέναλντι, που παραχώρησε ανόητα ο Χατσερίντι, αλλά ο Πασχαλάκης έβαλε τη δική του σφραγίδα στο παιχνίδι αποκρούοντας το σουτ του Πρόμες, με τη μπάλα και το δοκάρι να του χαρίζουν ότι του στέρησαν στο 2ο γκολ των Ρώσων. Η Σπαρτάκ είναι εξαιρετική στο κάθετο παιχνίδι από τον άξονα αλλά έχει αδυναμίες αμυντικά, ειδικά από αριστερά. Τραγικός ο τερματοφύλακας Μαξιμένκο και πρώην ποδοσφαιριστής ο Λουϊς Αντριάνο στην επίθεση. Έχει πολλές πιθανότητες πρόκρισης ο ΠΑΟΚ στη Μόσχα αρκεί να είναι προσεκτικός ανασταλτικά και να εκμεταλλευτεί τους χώρους και τις αμυντικές αδυναμίες της Σπαρτάκ. Ο Λουτσέσκου έχει δημιουργήσει καλή ομάδα και την παρουσιάζει σε εξαιρετική κατάσταση αυτή την εποχή. Μια ομάδα που διαθέτει μέταλλο. Πέραν των Πέλκα και Μάτος καλό ματς έκαναν και οι Κρέσπο και Λημνιός. Παραφωνία ο Χατσερίντι που παρουσιάστηκε βαρύς, αργός και με έλλειψη συγκέντρωσης.

Από εκεί και πέρα και για να σταθεί στην Ευρώπη με αξιώσεις, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται χαφ γρήγορο που να «δαγκώνει» ανασταλτικά. Όχι σαν τον Βέρνμπλουμ που πάει να πάρει, ο οποίος είναι καλός παίκτης αλλά αργός. Παίκτη με ταχύτητα να κλείνει γρήγορα τους χώρους και να πέφτει με δύναμη στον αντίπαλο που έχει τη μπάλα, να κερδίζει μονομαχίες. Σημαντικό να παίξει στη Μόσχα ο Βιεϊρίνια. Με αυτόν μέσα πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να κερδίσει το ματς!

ΑΕΚ : Refuse to lose !

Για 11ατο σερί ευρωπαϊκό ματς αήττητη η ΑΕΚ ! Η ομάδα του Ουζουνίδη έδειξε να αποτελεί μια συνέχεια της περυσινής ΑΕΚ του Χιμένεθ, παρά τις όποιες αλλαγές στο ρόστερ. Στο ματς της Γλασκόβης παρουσίασε πολλά κοινά στοιχεία με αυτά που είχε δείξει στο φιλικό με τη Γαλατά. Βέβαια φάνηκε η έλλειψη του Μάνταλου που με τις κάθετες πάσες του έβγαζε την ομάδα επικίνδυνα μπροστά. Ο Μπακασέτας ήταν εκτός αγώνα και δε βοήθησε ούτε σε αυτόν τον τομέα την ομάδα.
     Η Σέλτικ είχε επίσημα ματς στα πόδια της, καλύτερο ρυθμό και ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στην αρχή του ματς, στο πρώτο 20λεπτο, η ΑΕΚ δέχτηκε μεγάλη πίεση, όπως και στο διάστημα 11΄ - 30΄ στο φιλικό με τη Γαλατά. Σε αυτά τα λεπτά ο δικέφαλος αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και δεχόταν συνεχείς επιθέσεις. Η Σέλτικ επιτίθονταν κυρίως από την πλευρά του Μπακάκη, με τον διεθνή μπακ να αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον ΜακΓκρέκορ, ο οποίος έπαιρνε βοήθειες και από τον μπακ Τίερνι, τις προωθήσεις του οποίου δεν ακολουθούσε ο Μπακασέτας. Από αυτή την πλευρά συνέκλινε και ο Έντσομ από τον άξονα και έβαζαν συνεχώς στη μέση τον Μπακάκη. Από αυτή την πλευρά προήλθε και το γκολ της Σέλτικ στο 17΄ με τον ΜακΓκρέκορ, τον οποίο δεν πρόλαβε ο Οικονόμου.
    Αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι παίκτες της ΑΕΚ επέδειξαν ψυχραιμία, ισορρόπησαν το παιχνίδι και άρχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα. Έτσι στο 44΄  ο Λόπεζ γύρισε τη μπάλα μες την περιοχή, ο Λιβάγια με κίνηση τράβηξε τον παίκτη του και ο Κλωναρίδης βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα Γκόρντον, τον οποίο νίκησε με σουτ.
      Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και το ματς έγερνε προς το διπλό, αλλά στο 57΄ ο διαιτητής απέβαλε λανθασμένα τον Γαλανόπουλο και στα υπόλοιπα λεπτά η ΑΕΚ, αναγκαστικά, κλείστηκε στην περιοχή της και κράτησε το σκορ. Για 40΄ περίπου λεπτά με παίκτη λιγότερο κατάφερε να μη δεχτεί κάποια μεγάλη φάση από τη Σέλτικ και πήρε πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία με γκολ.
     Η Σέλτικ δε μου έδειξε κάτι σαν ομάδα. Είχε μια ανούσια υπεροχή αλλά δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή, ούτε είχε κάθετο παιχνίδι. Κοιτούσε να χτυπήσει από τα πλάγια, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ εξουδετέρωνε τις σέντρες μες την περιοχή. Λίγα πράγματα ο φορ Έντουαρντ. Θεωρώ ότι η ΑΕΚ, με την ισοπαλία που απέσπασε, έγινε το φαβορί για την πρόκριση, αρκεί να μπορέσει να σηκώσει το βάρος του νέου ρόλου της στο ζευγάρι.

Στο ματς η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα από τη δεξιά της πλευρά λόγω του ότι ο Μπακασέτας δε βοηθούσε ανασταλτικά. Ήταν προσεκτική στα στημένα αυτή τη φορά, ενώ ο Ουζουνίδης, σε σχέση με το φιλικό με τη Γαλατά, έφερε δεξί στοπερ τον Οικονόμου και αριστερό τον Λαμπρόπουλο. Ο τελευταίος, μαζί με τον σκόρερ Κλωναρίδη ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας. Ο Σιμόες έκοψε το κάθετο παιχνίδι των Σκωτζέζων κλείνοντας τους χώρους, ενώ καλή συνεργασία είχαν από αριστερά Χουλτ και Λόπεζ. ‘Έδωσε μάχες ο Λιβάγια και ο Μπάρκας ήταν σταθερός.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς Τσιγκρίνσκι και Μάνταλο, ενώ πριν το ματς έμεινε εκτός ο Μπογιέ που θα ξεκινούσε βασικός. Οι μεταγραφές της θέλουν χρόνο, ειδικά ο Πόνσε. Νοιώθω πάντως ότι η ομάδα χρειάζεται σέντερ φορ, ειδικά αν προκριθεί στο Champions league.

Ολυμπιακός :  Τη σκόρπισε….

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, σφυροκόπησε επί 90 λεπτά τη Λουκέρνη, πέτυχε 4 γκολ, είχε 2 δοκάρια και άλλες ευκαιρίες ! Μεγάλο ματς η επιθετική τετράδα του. Ο Λάζαρος έκανε ηγετική εμφάνιση και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι. Ο Φορτούνης ήταν ορεξάτος, ελαφρύς και έβγαλε ένταση στο παιχνίδι του. Ο Ποντένσε έπαιζε γρήγορα και πήγαινε στο ένας με έναν και ο Γκερέρο σκόραρε δις και πίεσε ψηλά. Κυριολεκτικά οι ερυθρόλευκοι κατάπιαν τη Λουκέρνη που δεν έδειξε τίποτα σαν ομάδα και δεν πρόβαλε καμιά αντίσταση. Υπήρχε μεγάλη διαφορά ποιότητας ενώ οι Ελβετοί αντιμετώπισαν με αφέλεια το ματς και η ανασταλτική τους λειτουργία, με την άμυνα ψηλά, ήταν τραγική.
    Ο Μάρτινς έδειξε ότι θέλει η ομάδα του να παίζει γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Παράταξε τον Ολυμπιακό με την ίδια ενδεκάδα όπως στο φιλικό με τη Λεγκανιές και σε σχηματισμό 4-2-3-1 και ο Ολυμπιακός είχε 60% κατοχή μπάλας. 26 (!) τελικές και 9 κόρνερ. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα, καθότι ο Ολυμπιακός είναι μια νέα ομάδα με πολλές προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ του και αναμένονται και άλλες, καθώς και καινούριο προπονητή. Ίσως να μην πρέπει να παρασύρεται και να ενθουσιάζεται ο κόσμος καθώς είναι νωρίς ακόμα και ο αντίπαλος φάνηκε εξαιρετικά αδύναμος.
      Από τους παίκτες αν εξαιρέσουμε τον Μιράντα που έκανε κάποια λάθη στην άμυνα, ουδείς υστέρησε. Για τη 4αδα της επίθεσης είπαμε, τα δύο αμυντικά χαφ πιθανότατα να μην είναι βασικοί μες τη σαιζόν μιας και αποκτήθηκε ο Νάτχο ως 8αρι και αναμένεται και η απόκτηση 6αριού. Ο Τσιμικάς έπαιζε ουσιαστικά ως εξτρέμ και ο Ελαμπντελαουϊ ήταν σοβαρότατος.

*  Θα γίνει μεγάλη μάχη μεταξύ των τριών στο φετινό πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι σαν ελληνικό ποδόσφαιρο οφείλουμε να προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση που έχει διαμορφωθεί με την κατάταξη της χώρας μας στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ. Όταν όλα κρίνονται αρχές Αυγούστου για την ευρωπαϊκή πορεία των ομάδων μας, δε μπορεί το πρωτάθλημα να ξεκινάει το Σεπτέμβριο.