Τετάρτη 22 Αυγούστου 2018

Δε χάνει αυτό το καλοκαίρι….

Για 5ο σερί ματς για τα προκριματικά του Champions league ο δικέφαλος του βορά παρέμεινε αήττητος. Απέναντι σε μια πραγματικά καλή ομάδα, με 9 σερί συμμετοχές στους ομίλους του Champions league ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος και επέστρεψε με την ισοπαλία στις αποσκευές του. Ένα αποτέλεσμα που του δίνει το δικαίωμα να ονειρεύεται.

Η Μπενφίκα ξεκίνησε το ματς με τη συνηθισμένη διάταξη της, 4-3-3 και τον Ζίβκοβιτς στη θέση του Σάλβιο που είχε πρόβλημα τραυματισμού της τελευταίας στιγμής και έμεινε εκτός 18αδας. Ο Λουτσέσκου προτίμησε να ξεκινήσει τον Ζαμπά στη θέση του Ελ Καντουρί στο κλασικό 4-2-3-1 που παίζει ο ΠΑΟΚ επί των ημερών του.
   Η Μπενφίκα είχε ανάπτυξη κυρίως από τα άκρα και περισσότερο από αριστερά, με τον μπακ Γκριμάλντο να αλωνίζει το γήπεδο από την πλευρά του. Ο ΠΑΟΚ είχε κοντά τις γραμμές, με την άμυνα του να  ανεβαίνει πολύ ψηλά, μέχρι τη σέντρα, αλλά παρόλα αυτά να μην κινδυνεύει και να μην βρίσκεται εκτεθειμένος. Ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά για να ανακόψει την ανάπτυξη της Μπενφίκα και κοίταζε να παγώσει τον ρυθμό του αγώνα. Η Μπενφίκα πίεζε ασφυκτικά παντού,  οι παίκτες της κινούνταν συνεχώς και είχε εκπληκτικό passing game.

Στο πρώτο 20λεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει στην επίθεση και να απειλεί με μακρινά σουτ. Από το 20΄ και μετά, η Μπενφίκα πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε την κατοχή, έβγαλε τρεξίματα με ταχύτητα και δημιούργησε ευκαιρίες. Με πρωταγωνιστή τον Πίτσι έναν εκπληκτικό χαφ που στο διάστημα 20΄ με 30΄ έχασε 4 ευκαιρίες να σκοράρει, ερχόμενος από πίσω σαν κρυφός κυνηγός και τους Μαουρίτσιο και Κάνιας να μην τον προλαβαίνουν σε καμιά περίπτωση, απλά τον κοιτούσαν. Από πέρυσι είχαμε επισημάνει τον αργό άξονα του ΠΑΟΚ και η ομάδα ευελπιστεί η προσθήκη του Βέρνμπλουμ να βελτιώσει τα πράγματα. Για το κορυφαίο επίπεδο του Champions league, γιατί για την Ελλάδα μια χαρά είναι οι Κάνιας – Μαουρίτσιο.
      Ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ ο Πασχαλάκης βρέθηκε σε καλή μέρα και όποτε χρειάστηκε αποσόβησε τον κίνδυνο κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και μετά τον καταιγισμό ευκαιριών από τον Πίτσι, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να παγώσει το ρυθμό αλλά η πίεση της Μπενφίκα δε του το επέτρεπε και γινόταν λάθος πάσες με τους Πορτογάλους να βγαίνουν στην αντεπίθεση. Πολύ διαβασμένη η ομάδα του Ρούι Βιτόρια, που είναι για 4η σαιζόν στον πάγκο της, είχε κόψει την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τα άκρα μη επιτρέποντας στους Βιεϊρίνια και Μάτος να ξεμυτίσουν και χτύπαγε στον αργό άξονα του, με τον δαιμόνιο Πίτσι ! Και εκεί που ο δικέφαλος ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, κέρδισε και ένα φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή από ωραία ενέργεια του Βιεϊρίνια και πλησίαζε στο να πάει με το μηδέν στο ημίχρονο, από ένα γύρισμα του Γκριμάλντο στην περιοχή, ο Γκέντσον ήταν μόνος και αμαρκάριστος, ο Μαουρίτσιο πήγε με δύναμη πάνω του και ο διαιτητής παρασύρθηκε και  καταλόγισε ένα ανύπαρκτο πέναλντι σε βάρος του δικεφάλου. Ο Πίτσι έκανε το 1-0 και με αυτό το σκορ πήγαμε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο η Μπενφίκα μπήκε δυνατά και ο ΠΑΟΚ στην αρχή έδειχνε επηρεασμένος από το γκολ που δέχτηκε. Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και ευτυχώς ο Πασχαλάκης συνέχιζε να είναι εκπληκτικός. Όλα αυτά μέχρι το 65΄, περίπου. Από εκεί και μετά η Μπενφίκα έριξε το ρυθμό της. Δε γίνεται, άλλωστε, για καμιά ομάδα να πιέζει παντού για 90 λεπτά. Ο Γκριμάλντο σταμάτησε να ανεβοκατεβαίνει το γήπεδο και ο Πίτσι σιγά σιγά χάθηκε μες το παιχνίδι. Αντίθετα για τον ΠΑΟΚ ο Μάτος έκανε τρία ανεβάσματα από την πλευρά του και σε ένα από αυτά κέρδισε το φάουλ από τον αργό Φέισα. Το εκτέλεσε ο Πέλκας, ο Βαρέλα νίκησε τους πάντες στον αέρα και η κεφαλιά του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στην επαναφορά και στην αναμπουμπούλα ο Ουάρντα με σουτ ισοφάρισε το ματς και….αποτρελάθηκε !
     Στο χρόνο που απέμενε ο Ρούι Βιτόρια προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του, έκανε διπλή αλλαγή στο 80΄ για να πιέσει περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο με ξεκούραστους παίκτες αλλά το μομέντουμ ήταν με τον ΠΑΟΚ και οι 2-3 φάσεις που δημιούργησαν οι Λουζιτανοί πέρασαν ανεκμετάλλευτες και το 1-1 παρέμεινε ως τη λήξη. Τεράστιο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ απέναντι σε μια πραγματικά καλή ομάδα. Μπορεί να μην είναι στο τοπ επίπεδο, αλλά σίγουρα είναι στο ανώτερο. Από ότι είδα στο συγκεκριμένο ματς, της έλειψε ένας φορ «φονιάς» που να έχει το εύκολο γκολ.

Για την Μπενφίκα ήταν ευχάριστο που είδαμε τον «δικό μας», Βλαχοδήμο βασικό αν και σε κάποιες φάσεις έδειξε να έχει πρόβλημα με τη μπάλα στα πόδια. Απίστευτοι παίκτες Γκριμάλντο και Πίτσι που σύντομα θα πουληθούν. Μου άρεσε και ο στόπερ Ζαρντέλ. Ο Φέισα παρότι είδα ότι άλλαξε ο σωματότυπος του και είναι πιο γυμνασμένος, παραμένει αργός και παίζει σα «μπάστακας» κοντά και ανάμεσα στο δύο σέντερ μπακ. Μπορεί να εξουδετέρωσαν εύκολα τον Πρίγιοβιτς αλλά με έναν ταχύ και μπαλαδόρο φορ θα είχαν πρόβλημα και πρέπει να το δει αυτό ο Λουτσέσκου για τον επαναληπτικό. Γενικά οι Πορτογάλοι είναι μια δουλεμένη ομάδα, με τρεξίματα και κίνηση στο χώρο.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης ήταν εκπληκτικός και νικήθηκε μόνο από το πέναλντι. Σε κακή βραδιά οι δύο μπακ και ειδικά ο Βιεϊρίνια που άφηνε πολλά κενά από την πλευρά του. Ογκόλιθος ο Βαρέλα. Κέρδισε μάχες ο Κρέσπο, ήταν συγκλονιστικός στο 2ο ημίχρονο που κάλυψε και τα κενά του Βιεϊρίνια. Οι δύο χαφ, Κάνιας και Μαουρίτσιο έκαναν πολλά λάθη, ούτε να βγάλουν την ομάδα μπροστά μπόρεσαν, ούτε να προλάβουν τον Πίτσι κατάφεραν. Σωστοί τακτικά Ζάμπα και Λημνιός αλλά δεν βοήθησαν επιθετικά. Μέγα πάθος ο Πέλκας, έτρεξε ατελείωτα, έδωσε μάχες και πήγε κατά μέτωπο κόντρα σε 2 και 3 αντιπάλους σε κάποιες φάσεις. Εγκλωβισμένος ανάμεσα σε 3 αντιπάλους ο Πρίγιοβιτς που δεν τροφοδοτήθηκε και δεν τον βοήθησε το στιλ παιχνιδιού του σε τέτοιο ματς. Ο Ουάρντα σκόραρε το «χρυσό» γκολ και με την μπαλαδοσύνη του ανησύχησε την άμυνα της Μπενφίκα.

Ο επαναληπτικός χρειάζεται προσοχή, γιατί όπως είπαμε, η Μπενφίκα είναι πραγματικά καλή ομάδα. Θέλει σωστή τακτική για να τη βάλεις από κάτω. Ο Λουτσέσκου και οι παίκτες του έχουν την πληροφορία ότι μετά το 60΄ οι Πορτογάλοι χάνουν σε ρυθμό, κουράζονται. Θα χρειαστεί παιχνίδι υπομονής. Υπέρ του ΠΑΟΚ και το γεγονός ότι περνάει με «λευκή» ισοπαλία, αλλά δεν πρέπει να παρασυρθεί και να κλειστεί στην άμυνα. Θα πρέπει να βγει με αξιώσεις στο γήπεδο και να κουράσει τους Πορτογάλους. Να βρει καλύτερες αλληλοκαλύψεις στα άκρα και να προσέξει τις μπούκες του Πίτσι. Θεωρώ ότι ο δικέφαλος ισορρόπησε τις πιθανότητες πρόκρισης ενώ πριν το ματς ήταν αουτσάιντερ. Είναι η μεγάλη του ευκαιρία να ολοκληρώσει ένα «ονειρικό» καλοκαίρι και να κουνήσει σεντόνι στην Τούμπα όλο το φθινόπωρο.