Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018

Μουντιάλ 2018 - Ρωσία….η 2η αγωνιστική των ομίλων

Έγινε και η 2η αγωνιστική των ομίλων. Κάποιες ομάδες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους, κάποιες αποκλείστηκαν και σε κάποιους ομίλους τα πράγματα παραμένουν μπερδεμένα και θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική. Το σημαντικότερο παιχνίδι αυτής της αγωνιστικής, αυτό που άφησε τον μεγαλύτερο απόηχο ήταν το 3-0 της Κροατίας επί της απογοητευτικής Αργεντινής, το οποίο και θα αναλύσουμε ενδελεχώς. Από εκεί και πέρα  η Ρωσία συνέχισε τις υψηλές πτήσεις της, η Ισπανία και η Πορτογαλία πήραν κυνικές νίκες με 1-0, η Γαλλία παρουσιάστηκε βελτιωμένη, η Βραζιλία κέρδισε με 2 γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γερμανία πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τους Σουηδούς, Αγγλία και Βέλγιο έκαναν επίδειξη δύναμης και τέλος επιβλητική νίκη και εμφάνιση της Κολομβίας κόντρα στην Πολωνία.
Πάμε να δούμε έναν – έναν τους ομίλους….

1ος  όμιλος :

Η Ρωσία συνέχισε τις καλές εμφανίσεις της. Μπήκε δυνατά στο ματς με την Αίγυπτο και ήταν προετοιμασμένη για την αντιμετώπιση του Σαλάχ, που αυτή τη φορά ξεκίνησε βασικός. Με ένα ξέσπασμα στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, οι Ρώσοι πέτυχαν 3 γκολ σε 15 λεπτά και καθάρισαν το ματς.  Ο Σαλάχ προσπάθησε αλλά ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, κατάφερε πάντως να σκοράρει με πέναλντι και να μειώσει το σκορ σε 3-1. Το ματς είχε ρυθμό και ήταν ανοιχτό και ειδικά μετά τη μείωση του σκορ πήρε μια άγρια ομορφιά, με τη μπάλα να πάει πάνω – κάτω. Οι Ρώσοι είχαν και πάλι φρεσκάδα και τρεξίματα στο παιχνίδι τους και μέχρι τώρα έχουν εντυπωσιάσει. Αυτή τη φορά έπαιξαν με φορ – πύργο στην επίθεσή τους, τον ύψους 196 εκ. Αρτεμ Τζιούμπα. Εξασφάλισαν την πρόκριση και θα παίξουν την πρωτιά στον όμιλο στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Ουρουγουάη.

Μια  Ουρουγουάη που με γκολ του Σουάρεζ  επικράτησε με το «φτωχό» 1-0 της Σαουδικής Αραβίας και εξασφάλισε και αυτή με τη σειρά της την πρόκριση. Οι Λατινοαμερικάνοι πήγαν το ματς σε αργό τέμπο προσέχοντας την άμυνα τους και αποφεύγοντας να επιτεθούν με πολλούς παίκτες έχοντας κυρίως το νου τους στα μετόπισθεν. Οι Σαουδάραβες στάθηκαν καλά. Διαθέτουν παίκτες που ξέρουν μπάλα, είναι γρήγοροι και ελαφριοί αλλά δε μπορούν να δημιουργήσουν επιθετικά, να συνδυαστούν τακτικά και να φτιάξουν φάσεις. Δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου και σχετικά άνετα η Ουρουγουάη πήρε τη νίκη.

2ος  όμιλος :

Στο Πορτογαλία – Μαρόκο, οι Ίβηρες προηγήθηκαν νωρίς στο ματς, μόλις στο 4΄ , με γκολ του CR7  και κατόπιν, βασιζόμενη στην τακτική του Φερνάντο Σάντος και με κορυφαίους τους Σέντρικ και Ρούι Πατρίτσιο κράτησαν τη νίκη. Μπαλαδόρικη ομάδα το Μαρόκο, άσκησε πίεση, δημιούργησε φάσεις, μερικές εκ των οποίων κλασικές ευκαιρίες αλλά δε διέθετε τον «εκτελεστή», τον παίκτη που θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Έπαιξε μπάλα και παρήγαγε ποδόσφαιρό, θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε και άδικη την ήττα του, αλλά στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι το γκολ και χωρίς αυτό κανείς δεν κερδίζει.

Στο άλλο παιχνίδι, η Ισπανία δεν ήταν καλή. Είχε μια ανούσια κατοχή αλλά δεν δημιουργούσε φάσεις ούτε έπαιζε με ταχύτητα. Το Ιράν είχε τα τρεξίματα και έβγαλε την απαραίτητη σκληράδα καθώς και το αγωνιστικό θράσος για να κοντράρει τους Ισπανούς. Δημιούργησαν φάσεις οι Ιρανοί και σίγουρα άξιζαν ένα γκολ. Χαρακτηριστικό του ματς η ποδιά του Αμίρι στον Πικέ !  Στο 1ο ημίχρονο αν και οι Ισπανοί είχαν την κατοχή, σε ποσοστό πάνω από 70%, απείλησαν μόνο 2-3 φορές την καλά οργανωμένη και με συνοχή άμυνα των Ιρανών. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μέτρα στο γήπεδο οι δύο πλάγιοι μπακ, Άλμπα και Καρβαχάλ, ανέβηκαν και δημιουργούσαν υπεράριθμα και έτσι βγήκαν φάσεις και η πίεση έγινε ασφυκτική. Παράλληλα όμως βρήκαν χώρους και οι επιθετικοί του Ιράν και απείλησαν στην κόντρα. Δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες με τον Ανσαριφάντ και τον Ταρέμι.  Δεν έπεισαν λοιπόν οι Ισπανοί, πήραν όμως τη νίκη με ένα τυχερό γκολ, με τη μπάλα να κοντράρει στο γόνατο του Ντιέγκο Κόστα και να καταλήγει στα δίχτυα. Έτσι έγιναν φαβορί για την πρόκριση αφού την τελευταία αγωνιστική παίζουν κόντρα στο ήδη αποκλεισμένο Μαρόκο. Το δε Ιράν θα διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες του κόντρα στην Πορτογαλία, σε ένα ματς που θέλει μόνο νίκη για να πάρει την πρόκριση απέναντι στην ομάδα του Κριστιάνο. Προσωπικά δεν το ξεγράφω !

3ος  όμιλος :

Η Γαλλία πήρε τη νίκη που χρειαζόταν και εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ.. Έπαιξε έξυπνα και προσεκτικά στην άμυνα. Στο 1ο ημίχρονο οι Γάλλοι είχαν την κατοχή και κέρδιζαν τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.  Εκεί γύρω στο 15 δημιούργησαν 3-4 σερί ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Αυτό το πέτυχαν στο 34΄ με τον Μ’ Μπαππέ και ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη. Το Περού προσπάθησε για την ισοφάριση στο 2ο ημίχρονο και είχε και δοκάρι στο 50΄ σε σουτ του Ακίνο. Πρωταγωνιστής για τη Γαλλία ο Καντέ που ήταν παντού στο γήπεδο και έκανε τη διαφορά. Καλός και ο σκόρερ Μ’ Μπαππέ. Για το Περού, διακρίθηκε και πάλι η δεξιά του πλευρά, με τους Αντβινκούλα και Καρίγιο.  Έπαιξε ποδόσφαιρο το Περού και δεν ήταν για να αποκλειστεί. Δεν έδειξαν καλύτερες ομάδες η Δανία και η Αυστραλία.

Δανία και  Αυστραλία στο μεταξύ τους ματς μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Το ματς είχε ρυθμό, με τους Δανούς να έχουν τη κατοχή και οι Αυστραλοί να ψάχνουν την κόντρα επίθεση. Οι Δανοί έγιναν φαβορί για την πρόκριση με τους Αυστραλούς να διατηρούν κάποιες ελπίδες ακόμα. Στο ματς, η Δανία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε νωρίς με γκολάρα του Έρικσεν. Είχε και άλλες φάσεις στο 1ο μέρος αλλά τελικά ισοφαρίστηκε στο 37΄ με πέναλντι. Στο 2ο ημίχρονο και όσο ο χρόνος κυλούσε, οι Αυστραλοί ήταν αυτοί που κυνήγησαν τη νίκη και είχαν τις ευκαιρίες να την πάρουν. Δεν τα κατάφεραν….Η Αυστραλία δε διαθέτει τον παίκτη που να έχει το εύκολο γκολ και ποντάρει στα στημένα για να σκοράρει. Είδα ότι η Δανία ανεβάζει πολύ ψηλά την άμυνα της και με καλό αντίπαλο θα το πληρώσει.

4ος  όμιλος :

Η Αργεντινή του Μέσι ήταν τραγική και έγινε έρμαιο στις ορέξεις του Ράκιτιτς, του Μόντριτς και της παρέας τους. Με έναν αστείο προπονητή στον πάγκο, αστείος ακόμα και ως εμφάνιση και ως παρουσία. Ένας προπονητής που δεν ήξερε, όχι μόνο τη θέλει να παίξει, αλλά και να βάλει τους παίκτες στις θέσεις τους. Πέραν αυτού, ο Μέσι λύγισε από το άγχος. Ήταν άφαντος στο ματς και ακούμπησε ελάχιστες φορές τη μπάλα. Έβλεπε ότι οι συμπαίκτες του δε μπορούσαν να φέρουν τη μπάλα στην επίθεση και δε γύρναγε πιο πίσω να βοηθήσει, να πάρει μπάλα και να φτιάξει παιχνίδι. Μετά το 1ο γκολ – δώρο του Καμπαγιέρο που δέχτηκε η Αργεντινή, οι παίκτες της κατέρρευσαν και δε μπορούσαν να αλλάξουν 2η πάσα. Οι Κροάτες καλά οργανωμένοι και με πλάνο, με σχέδιο στο παιχνίδι τους. Ήξεραν πότε να πιέσουν, πότε να κρατήσουν μπάλα, πότε να κλείσουν χώρους και πότε να ξεχυθούν στην κόντρα, Δυσκόλεψαν τους Αργεντινούς να κατεβάσουν τη μπάλα και απέκοψαν από το παιχνίδι τους Μέσι και Αγκουέρο. Ο Μόντριτς, έχω ξαναγράψει, είναι ο καλύτερος χαφ στον κόσμο τα τελευταία χρόνια και κατεύθυνε μαεστρικά τους συμπαίκτες του. Τεράστιο ματς έκανε και ο Ράκιτιτς σε ρόλο αμυντικού χαφ, έδειξε φρέσκος, με τρεξίματα και ταχύτητα. Με πατήματα στην αντίπαλη περιοχή, αφού σκόραρε μάλιστα! Οι Κροάτες διαθέτουν οργανωμένη άμυνα από έμπειρους παίκτες, μπαλαδόρους χαφ με προσωπικότητα και επιθετικούς πιστούς στην τακτική του συνόλου, αφού τρέχουν και πρεσάρουν, αλλά και με ικανότητα στο γκολ, στο σκοράρισμα.
Η τωρινή ομάδα της Αργεντινής δε διαθέτει χαφ που να μπορούν να παίξουν κάθετα και να φέρουν τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή στον Μέσι, χωρίς αυτός να χρειάζεται να κάνει πολλά μέτρα γυρνώντας πίσω για να πάρει μπάλα. Επίσης δε διαθέτει πλάγιους παίκτες. Χρόνια τώρα. Το Αργεντίνικό ποδόσφαιρο δε βγάζει πλάγια μπακ και εξτρέμ πρώτης γραμμής. Χρειάζεται να πάμε χρόνια πίσω για να βρούμε τοπ παίκτη σε αυτές τις θέσεις. Έτσι και η τωρινή ομάδα έχει μηδαμινή ανάπτυξη από τα άκρα. Παίκτες που δεν έχουν το ένας με έναν και που δε μπουκάρουν, δεν πατάνε στην αντίπαλη περιοχή, δε σκοράρουν. Ελαφριών βαρών. Χαμηλών κυβικών. Παίκτες που δε μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα, που τα χάνουν και πελαγώνουν μόλις βρεθούν πίσω στο σκορ. Τους έκανε το χατίρι η Νιγηρία και έχουν ακόμα ελπίδες πρόκρισης. Θα μπορέσουν να επιβληθούν όμως στους Αφρικανούς? Δύσκολο το βλέπω, εκτός αν τους πάρει ο Μέσι μόνος του…..

Οι Νιγηριανοί κέρδισαν τους ξυλοκόπους και πρέπει να χάσουν από τους Αργεντινούς για να αποκλειστούν. Στο 1ο ημίχρονο οι Νιγηριανοί είχαν την κατοχή αλλά δεν έβγαλαν φάση, εν αντιθέσει με τους Ισλανδους που είχαν 4 σουτ στην αντίπαλη εστία. Στο 2ο ημίχρονο η Νιγηρία μπήκε διαφορετικά και πιο αποφασισμένη. Έφτιαξε φάσεις και πέτυχε δύο γκολ με τον Αχμεντ Μουσα, ο οποίος είχε και δοκάρι. Οι Ισλανδοί έχασαν και πεναλντι στο 82΄ με τον Σινγκουρτσον. Και πάλι όμως δεν έδειξαν τίποτα πέραν από το πάθος και τα τρεξίματα. Η Νιγηρία διαθέτει καλούς παίκτες αλλά βγάζει μια επιπολαιότητα στις ενέργειές της και ειδικά στην τελική προσπάθεια.  Έχουν ελπίδες πρόκρισης ακόμα και οι Ισλανδοί αν κερδίσουν στο τελευταίο ματς τους Κροάτες και θα  παίξει μεγάλο ρόλο η διαφορά τερμάτων σε κάθε αποτέλεσμα, πλην νίκης των Νιγηριανών επί της Αργεντινής.

5ος  όμιλος :

Η Σερβία προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μίτροβιτς. (Μου αρέσει όπως παίζει με πλάτη τη θέση του φορ ο Μίτροβιτς). Η Ελβετία μετά το 15ο λεπτό πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτιαξε φάσεις, αλλά και οι Σέρβοι έβγαιναν στην κόντρα ψάχνοντας το 2ο γκολ για να καθαρίσουν το ματς, αλλά ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια. Στο 2ο ημίχρονο η Ελβετία ήταν εξαιρετική και σαφώς ανώτερη. Ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Τσάκα και πήρε τη νίκη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σακίρι που έφυγε κάτω από τη σέντρα κόντρα στον υψηλόσωμο Τόσιτς και τους υπόλοιπους παίκτες των Σέρβων να μην είναι πουθενά. Τρομερό λάθος σε αυτό το χρονικό σημείο ενός κρίσιμου ματς. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να κλέψουν το ματς και την πάτησαν. Οι Ελβετοί απέδειξαν ότι διαθέτουν δεμένη ομάδα, με ομοιογένεια  που είναι χρόνια μαζί. Τελευταία αγωνιστική η Ελβετία παίζει κόντρα στην αποκλεισμένη Κόστα Ρίκα και η Σερβία θα σφαχτεί με τη Βραζιλία για την πρόκριση.

Μια Βραζιλία  που λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις του ματς με την μαχητική Κόστα Ρίκα. Πετυχαίνοντας μάλιστα 2 γκολ με τους Κουτίνιο και Νέιμαρ. Έδειξε κουρασμένη στο τέλος η Κόστα Ρίκα και κλείστηκε μες την περιοχή της περιμένοντας το μοιραίο. Δεν έπεισε και πάλι η Βραζιλία αν και στο 2ο ημίχρονο έκανε πάρα πολλά σουτ προς την αντίπαλη εστία. Με σκληρό παιχνίδι και ξύλο η Κόστα Ρίκα σταμάτησε τους Βραζιλιάνους. Διαθέτει γρήγορους παίκτες η Βραζιλία και ταχύτητα στην ανάπτυξή της. Είναι ευχάριστο να τη βλέπεις, με τις ντρίμπλες και τα μπασίματα από Νέιμαρ, Γουϊλαν, Κουτίνιο και τα ανεβάσματα των Μαρτσέλο και Μόουζες. Ηγέτης αυτής της ομάδας φαίνεται να είναι ο  Κουτίνιο ! Θα είναι δύσκολο το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στους Σέρβους που θα κρίνει την πρόκριση ….

6ος  όμιλος :

Το Μεξικό αυτή τη φορά δεν έπαιξε πίσω από τη μπάλα όπως κόντρα στους Γερμανούς αλλά μπήκε στο γήπεδο και πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μπήκε κάπως σκληρά η Κορέα αλλά μετά το γκολ του Κάρλος Βέλα με πέναλντι οι Μεξικάνοι έριξαν μεν το ρυθμό, για να κόψουν και το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου,  αλλά συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν τους διαδρόμους για το 2ο γκολ με υπομονή και κυκλοφορία της μπάλας. Η Νότια Κορέα βρήκε κάποιες φάσεις μες το ματς αλλά δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει. Με το γκολ του Τσιτσαρίτο στο 66΄ το Μεξικό «κλείδωσε» το ματς. Το μόνο που κατάφερε η Κορέα, ήταν να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις με άπιαστο σουτ του Σον της Τότεναμ.

Στο άλλο ματς οι Γερμανοί είχαν 70% κατοχή και έβγαζαν φάσεις, ήταν σαφώς η ανώτερη ομάδα στο γήπεδο, αλλά οι Σουηδοί με τον Τοϊβόνεν βρήκαν το γκολ και είχαν και μία ακόμα κλασική ευκαιρία με τον πολύ καλό και χθες Μπεργκ. Οι Γερμανοί πήγαν απογοητευμένοι στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και με το ένα πόδι εκτός Μουντιάλ. Όμως στο 2ο παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι, βγήκαν στο γήπεδο και έτρωγαν σίδερα. Έκλεισαν τη Σουηδία στα καρέ της, γυρνούσαν τη μπάλα έξω από την περιοχή της και έψαχναν τους διαδρόμους για το γκολ. Κυριολεκτικά σκύλιασαν. Έφτιαξαν σε ένα ακόμα ματς κοντά στις 20 ευκαιρίες. Με όλους τους παίκτες πίσω από τη μπάλα οι Σουηδοί κράτησαν μέχρι λίγο πριν τη λήξη και αν στο 1ο ημίχρονο είχαν 4-5 φάσεις, στο 2ο είναι ζήτημα αν πέρασαν τη σέντρα. Ειδικά στα τελευταία λεπτά, αν και με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Μπόατενγκ στο 82΄ , έμοιαζαν πελαγωμένοι. Ο Μάρκο Ρόις που έχασε τις προηγούμενες μεγάλες διοργανώσεις εξαιτίας τραυματισμών, ισοφάρισε το ματς στο 48΄ και ο Τόνι Κρόος με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στο 95΄ έδωσε τη νίκη στους επίμονους Γερμανούς.   Μια νίκη που δίνει άλλον αέρα και ψυχολογία για τη συνέχεια. Το ηθικό στους κόλπους της ομάδας ανεβαίνει και περνάει στο μυαλό των παικτών ότι μπορούν να γυρίσουν κάθε ματς και μια ανώτερη δύναμη τους οδηγεί στις ανατροπές και στις νίκες στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μια ομάδα refuse to lose .
Ο Τζίμι Ντουρμάζ δικαιολόγησε το γεγονός ότι παρά τα προσόντα του δεν έκανε ανάλογη καριέρα. Το ματς θέλει ένα λεπτό για να λήξει και πάει και κάνει αδικαιολόγητα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αντί απλά να κλείσει το διάδρομο και να διώξει τη μπάλα. Πλήρης έλλειψη συγκέντρωσης, όπως πάντα πνευματικά ανέτοιμός, εκτός τόπου και χρόνου. Επίσης το σουτ του Κρόος θα μπορούσε άνετα να το βγάλει ο τερματοφύλακας και τεράστιο λάθος που δεν έβαλαν έναν παίκτη στο πίσω δοκάρι οι Σουηδοί, με το κεφάλι θα έβγαζε τη μπάλα.

7ος  όμιλος :

Το Βέλγιο έκανε πάρτυ με την Τυνησία και τη φιλοδώρησε με 5 γκολ.  Ιδιαίτερα κεφάτος ο Αζάρ παρέσυρε όλη την ομάδα. Θωρηκτό ο Λουκάκου πέτυχε άλλα δύο γκολ στο χαλαρό. Έδειξε ομάδα για μεγάλα πράγματα το Βέλγιο, ομάδα με πολύ μπάλα μέσα της. Οι Τυνήσιοι προσπάθησαν να παίξουν μπάλα. Παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, μείωσαν στο 18΄ με τον Μπρόν και ψάχτηκαν να κάνουν και περαιτέρω ζημιά, με το ματς να παίρνει γρήγορο ρυθμό και ένταση. Άτυχη η Τυνησία με 2 αλλαγές λόγω τραυματισμού πριν το ημίχρονο. Το 2ο γκολ του Λουκάκου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το 2ο του Αζάρ στις αρχές του 2ου , στο 51΄ , καθάρισαν το ματς και από εκεί και μετά οι Βέλγοι έριξαν το τέμπο, πάτησαν φρένο. Παρόλα αυτά δημιούργησαν και πάλι κλασικές ευκαιρίες, ειδικά με την είσοδο του Ματσουαγί που έψαξε μανιασμένα το γκολ και το πέτυχε στις καθυστερήσεις. Διαθέτει παίκτες υψηλής κλάσης το Βέλγιο σε κάθε θέση και ειδικά επιθετικά είναι μια από τις 2-3 καλύτερες ομάδες στη διοργάνωση. Ερωτηματικό αποτελεί η απόδοση του απέναντι στις μεγάλες φανέλες στα νοκ άουτ ματς.

Το ματς της Η Αγγλίας με τον Παναμά δε χρίζει ιδιαίτερης αναφοράς, με το σκορ να είναι 5-0 στο ημίχρονο και τον προπονητή του Παναμά Ερνάν Γκόμεζ να πάει στον αντίπαλο πάγκο και να παρακαλάει τον Σάουθγκέιτ να κόψει ρυθμό η ομάδα του για να αποφευχθεί ένας ιστορικός διασυρμός. Χακ τρικ ο Χάρι Κέιν και στην κορυφή των σκόρερ της διοργάνωσης ως τώρα, βγήκε νωρίς από το ματς, μόλις στο 60΄.  Καλή κυκλοφορία της μπάλας οι Άγγλοι, με κοντινές πάσες,  που ουσιαστικά μετά το 60΄ δεν έκαναν επιθέσεις. Χρυσός σκόρερ για τον Παναμά ο 37χρονος Φελίπε Μπαλόι, έδωσε χαρά σε μια ολόκληρη χώρα. Δεν προσφέρεται για ουσιαστικά συμπεράσματα το παιχνίδι. Τους Άγγλους θα τους δούμε και θα τους κρίνουμε στα νοκ άουτ, πλέον.

8ος  όμιλος :

Σε αυτόν τον όμιλο, Σενεγάλη και Ιαπωνία κρατούν το προβάδισμα για την πρόκριση αν και ξεκίνησαν ως αουτσάιντερ. Στο μεταξύ τους ματς είδαμε ρυθμό, τέσσερα γκολ και δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη, χωρίς σκοπιμότητες, χωρίς να βολεύονται με την ισοπαλία και να μην τα παρατάνε έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Υπερείχαν σε σωματικά προσόντα οι Αφρικανοί, με τους Ασιάτες να καλύπτουν αυτό το handicap με το πείσμα και την επιμονή τους σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας. Η Σενεγάλη έχει καλούς παίκτες στην άμυνα αν και δεν είναι αμυντικός ο αγωνιστικός της προσανατολισμός. Πέραν του Κουλιμπαλί της Νάπολι μου άρεσε και ο έτερος στόπερ, ο πανύψηλος Σανέ, αλλά και οι δύο πλάγιοι μπακ, ο 19χρονος Ουανγκέ, σκόρερ του 2ου τέρματος και ο επιθετικογεννής  Σαμπαλί . Από την Ιαπωνία ξεχώρισε ο σκόρερ του 1ου και δημιουργός του 2ου γκολ, Τακάσι Ινούι, που έπαιξε στα αριστερά της επίθεσης. Θα γίνει μεγάλη μάχη τελευταία αγωνιστική μεταξύ Σενεγάλης και Κολομβίας για την πρόκριση !

Στο ματς της Κολομβίας με την Πολωνία οι λατινοαμερικάνοι παρουσιάστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι και επικεντρωμένοι στο στόχο τους, αφού την είχαν πατήσει την 1η αγωνιστική με την αποβολή και πέναλντι σε βάρος τους μόλις στο 3ο λεπτό και δεν ήθελαν να αποχαιρετήσουν νωρίς τη διοργάνωση. Καλά οργανωμένη, λοιπόν, η Κολομβία, έκλεισε τους χώρους αποκόβοντας τους επιθετικούς της Πολωνίας, έκανε προσεκτικό παιχνίδι, προσέχοντας να μην γίνει λάθος, πήρε την κατοχή και με υπομονή πίεζε τον αντίπαλο. Στο 1ο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν μετρημένες, αλλά στο 40΄ ο Μίνα με κεφαλιά έβαλε μπροστά τους Κολομβιανούς. Στο 2ο μέρος η Κολομβία συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έχοντας μπλοκάρει τον Λεβαντόφσκι ανάμεσα σε  2 και 3 αμυντικούς της. Έτσι όσο κυλούσε ο χρόνος και η Πολωνία αναγκάστηκε να ανέβει στο γήπεδο για να ψάξει την ισοφάριση, έτσι η Κολομβία, βρήκε την ευκαιρία και «τρύπησε» τον αργό της άξονα, εκθέτοντας τους Κρικόβιακ, Παζντάν και Μπεντνάρεκ….Χτύπησε από τον άξονα με κάθετες πάσες, με τους Φαλκάο και Κουαρδάδο να εκμεταλλεύονται την ταχύτητα και το ξεπέταγμά τους και να σκοράρουν με άνεση.  Πρώτο γκολ για τον Φαλκάο σε Μουντιάλ στα 32 του,…όπως γράψαμε ήδη, του το χρωστούσε το ποδόσφαιρο! Αν η Κολομβία βγει ζωντανή από τη μάχη της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Σενεγάλη, θα αποτελέσει εξαιρετικά δύσκολο αντίπαλο στα νοκ άουτ είτε για το Βέλγιο είτε για την Αγγλία. Η Πολωνία, σκέτη απογοήτευση, χρειάζεται άμεσα ανανέωση….

Αυτά τα λίγα και πάλι  για τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων. Την τελευταία αγωνιστική τα 2 ματς κάθε ομίλου διεξάγονται την ίδια ώρα, παρόλο που κάποια είναι αδιάφορα. Υπάρχουν βέβαια και ματς που κρίνεται η πρόκριση, ο θάνατος σου, η ζωή μου…..Πορτογαλία – Ιράν, Νιγηρία – Αργεντινή, Σερβία – Βραζιλία, Μεξικό – Σουηδία και Κολομβία –Σενεγάλη. Θα τα δούμε και θα τα αναλύσουμε…..